19 rodzajów raka da się wykryć badaniem krwi. Naukowcy dzielą się odkryciem
Nowe odkrycie naukowców może pozwolić zrewolucjonizować diagnostykę, aż 19 różnych chorób nowotworowych. Według przeprowadzonej przez nich analizy, dzięki prostemu badaniu krwi, można wykryć raka na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów.
Diagnoza raka na 7 lat przed objawami. Wystarczy proste badanie
19 różnych nowotworów może być wykrytych dzięki prostemu badaniu krwi nawet do siedmiu lat przed pojawieniem się pierwszych objawów. To udało się udowodnić naukowcom z Uniwersytetu Oksfordzkiego w ramach dwóch przełomowych badań. Przebadali oni próbki krwi od ponad 44 tysięcy osób, w tym od niemal 5 tysięcy osób, u których później zdiagnozowano chorobę nowotworową. W swoim badaniu porównywali oni białka osób, u których zdiagnozowany został rak do osób zdrowych. Dzięki temu udało im się zidentyfikować 618 białek, które są powiązane z 19 rodzajami nowotworów, w tym: płuc, wątroby, piersi, prostaty, okrężnicy i chłoniakiem nieziarniczym.
Badanie, które zostało opublikowane w Nature Communications wykazało również 107 białek związanych z nowotworami, które zdiagnozowano siedem lat po pobraniu próbki krwi od pacjenta. Do tego jeszcze wykryto 182 białka silnie powiązane z rozpoznaniem nowotworu w ciągu trzech lat od pobrania próbki. Dzięki temu, autorzy badania doszli do wnioski, że niektóre z tych białek można wykorzystać do znacznie wcześniejszego wykrywania raka. Potencjalnie może to zapewnić nowe możliwości leczenia, choć potrzebne będą dalsze badania.
To może być rewolucja. Dalsze badania są niezbędne
Doktor Keren Papier, starszy epidemiolog w Oxford Population Health, powiedziała:
Aby uratować więcej istnień ludzkich przed rakiem, musimy lepiej zrozumieć, co dzieje się na najwcześniejszych etapach choroby i to, jak białka w naszej krwi mogą wpływać na ryzyko zachorowania na raka. Teraz musimy dogłębnie zbadać te białka, aby ocenić, które z nich można niezawodnie zastosować w profilaktyce
Profesor Ruth Travis, starsza epidemiolog molekularna w Oxford Population Health, przyznała, że te badania dostarczają wielu nowych informacji na temat przyczyn i biologii wielu nowotworów, w tym również tego co dzieje się w organizmie lata przed zdiagnozowaniem raka. Dzięki dzisiejszej technologii mamy szansę przyjrzeć się tysiącom białek i zidentyfikować je, by wiedzieć, które z nich odgrywają rolę w rozwoju określonych nowotworów. Jak mówią badacze, zmiana tych białek może zmniejszać lub zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Zaznaczają jednak, że w niektórych przypadkach może to prowadzić do niezamierzonych skutków ubocznych. Dodają, że niezbędne będą dalsze badania, by móc odkryć, które są niezawodne.