ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Konsultant: Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl
165 komentarze
Autor: Aneta Grabowska

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stad właśnie ich popularna nazwa – zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

Nie przegap

Ósemki - bolesna ofiara ewolucji?

Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbędne, ponieważ osoby, u których nie wyrosły, nie mają jakichkolwiek trudności z żuciem i rozdrabnianiem pożywienia. Natomiast u wielu ludzi, u których się pojawiły, są jedynie źródłem licznych problemów, zwłaszcza jeśli wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej właściwe spełnianie ich funkcji. A to niestety zdarza się dość często.
Zęby mądrości, jak pozostałe zęby trzonowe, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. O ile jednak naszym czworonożnym przodkom były bardzo przydatne, obecnie tracą na znaczeniu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą. A jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte. Tylko u niektórych ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo – wtedy są właściwie umieszczone w łuku i dobrze spełniają swoją funkcję.

Zdaniem eksperta
maska Michał Pelc, stomatolog
Michał Pelc, stomatolog

Kiedy należy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła bowiem ciągle gromadzą się resztki pokarmowe i bakterie, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba. Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Jeśli nawet pojawi się w nich niewielka próchnica, można je wyleczyć. Częściej jednak zęby mądrości powodują różne problemy, bo szukając dla siebie miejsca, spychają pozostałe zęby, przyczyniając się do wad zgryzu, a nawet uszkodzenia korzeni sąsiednich zębów. Ponadto są przyczyną wtórnej paradontozy siódemek, sprawiają również, że przygryzamy policzki od wewnątrz podczas mówienia czy jedzenia. Z uwagi na położenie ósemki są trudne do oczyszczenia zwykłą szczoteczką (dobrze sprawdza się jednopęczkowa) czy nitką, w dodatku resztki pokarmu często gromadzą się właśnie z tyłu szczęki. To sprawia, że zęby mądrości są bardzo narażone na próchnicę, która z czasem może przenieść się na sąsiadujące zęby.

Ósemki zatrzymane częściowo

U wielu osób ósemki wyrastają tylko częściowo. Zwykle wtedy ząb jest widoczny jedynie w części, a nad nim znajduje się fragment dziąsła, tzw. kaptur dziąsłowy. W tym miejscu łatwo gromadzą się resztki pożywienia i bakterie, a ich usunięcie jest trudne podczas mycia zębów, dlatego często występuje tam stan zapalny. Jeśli akurat jesteśmy w gorszej formie, może się on rozszerzyć i sprowokować różne dolegliwości: ostre bóle dziąsła, opuchliznę, bóle gardła, gorączkę, szczękościsk.
W tym przypadku, o ile ząb jest dobrze ułożony w łuku, stomatolog może przeprowadzić gingiwektomię, czyli zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką – to umożliwi nam lepsze czyszczenie zęba, a lekarzowi ułatwi jego kontrolę. Jednak nie zawsze jest to skuteczne, bo dziąsło może zacząć ponownie narastać. Niekiedy ulgę przynosi stosowanie antyseptycznych płynów do płukania czy smarowanie chorego miejsca odkażającymi preparatami żelowymi.
Warto wiedzieć, że ząb częściowo zatrzymany może być źródłem poważnych problemów, bo obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko brzydki zapach z ust, bóle czy obrzęk dziąsła, ale mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się np. do rozwoju miażdżycy (uszkadzają śródbłonek naczyń tętniczych, co sprawia, że płytka cholesterolowa łatwiej przyczepia się do ścian naczyń) czy zapalenia wsierdzia.

Ósemki zatrzymane całkowicie

Zdarza się, że proces wyrzynania się ósemki zostaje zatrzymany. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone, np. dolne często są w tzw. położeniu doprzednim – koroną w kierunku siódemki. Wtedy naciskają na korzenie trzonowców, stłaczając pozostałe zęby.
Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Daje ono sporo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.

Problem

Problem

Gdy decydujesz się na ekstrakcję

Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste – wszystko zależy od ułożenia zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez dobę nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Należy je natomiast chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Można też płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol. Nie wolno jeść twardych, wymagających żucia produktów, wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie). Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PHANIE/EAST NEWS

Aktualizacja: 10.06.2013

Komentarze (1 - 10 z 165)
Marzena, 14.05.2015 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie jestem po wyrwaniu ósemki całkowicie schowanej i rosnącej w poziomie. Poszłam do chirurga szczękowego prywatnie, bo poprzednio przy siódemce chirurg na NFZ ułamał mi kawałeczek zębodołu, a resztki pokruszonego zęba zostawił w ranie - wychodziły po kawałeczku dwa tygodnie, stan zapalny i inne cuda :( Teraz były zastrzyki znieczulające (w sumie trzy, bo za długo to trwało), cięcie dziąsła i rzeźbienie w zębie miejsca, za które mógłby chwycić zęba i go wyciągnąć Ósemka była spora, więc rozpychała się nieziemsko. mam 7 szwów, bo ciąć musiał aż na policzku (mam b. krótką szczękę). Buzia spuchnięta, mocno nie boli (znieczulenie jeszcze działa) antybiotyk i ketonal, ale mam nadzieję że w sobotę będzie już ok. Za tydzień do zdjęcia szwów. Do przeżycia :)
 
ulamana osemka i boli, 08.05.2015 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIe wiem jak oni wyrywają zęba który się ułamał bo był zpruchniały. Może można wkręcićw zęba śrubkę i ciągnąćszczypcami za śrubke? Raz mi dentystka za pomocą śrubki odbudowała zęba bo już nie było co plabować. A w okół śrubki zrobiła z plomby zęba:)
 
mm, 08.05.2015 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem 4 dzień po dłutowaniu dolnej ósemki (ząb częściowo odsłonięty, było więc rozcinanie dziąsła i szycie), opuchlizna na twarzy jeszcze się trzyma, ból też, ale z dnia na dzień jest lepiej. Sam zabieg trwał ok 1h przy znieczuleniu miejscowym, boleć bolało choć nie taki diabeł straszny się okazał jak myślałam. Dentysta okazał się człowiekiem i naprawdę starał się aby bolało jak najmniej, gdybym musiała zabieg powtarzać (na szczęście wyrosła mi tylko jedna ósemka) z całą pewnością udałabym się do tego samego lekarza. Powodzenia dla tych co mają to przed sobą.
 
krzysiek1, 23.04.2015 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bogu dzięki, że nie czytałem wcześniej tych tekstów bo nie zdecydowałbym się na zabieg. A musiałem, pękł mi "mądrala" gdy jadłem orzecha - pod plombą była próżnia. Męki trwały 50 minut, cztery zastrzyki znieczulające , a i tak bolało. Byłem zarejestrowany w ZOZ-ie do chirurga ale zabrała się za mnie sympatyczna Pani stomatolog, myślałem, ze tylko mnie przygotowuje - ale myliłem się . Chirurg był zajęty poważniejszym przypadkiem, a ja po 50 minutach uległości zmieszanej z epileptycznymi drgawkami już tej Pani nie lubiłem. Uparła się i dłutowała w jednym, jedynym miejscu chcąc koniecznie tam rozdzielić zęba od dziąsła, a ja tymczasem obiecywałem sobie wszelką poprawę dla dzieci, żony żeby tylko skończyła. Po 40 min Pani stwierdziła, że jednak pójdzie po "naszego chirurga". Ale niestety, był bardzo zajęty... Nie wiem czy po instrukcji kolegi czy nie, ale zmieniła się taktyka. Poszło w ruch wiertło, wskutek czego ząb pękł na pół a po 10 min obie części znalazły się na moim brzuchu. Koniec!!! Ledwo wydukałem "do widzenia". Dzisiaj czwarty dzień po, lekko pobolewa i czuję, że zasklepia się wyrwa. Na razie żadnych komplikacji. Acha, mimo że to był ZOZ dopłaciłem 30PLN za "mocniejsze znieczulenie". Ale żyję, dałem radę ja to inni też dadzą.
 
Gabi, 12.03.2015 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, dzis usunelam osemke na dole, mialam problem poniewaz, osemka wyszla tylko do polowy, i bokiem, usuniecie trwalo ok godzin!!! Dlutowanie, wiercenie, i znow dlutowanie, twardy i zakrecony wrosniety mocno korzen nie pozwalal na standardoe usuniecie. Dodalismy znieczulenia ale rwanie i dlutoanie blo tak silne ze mimo szystko czulam bol przy dlutowaniu. Lekarz meczyl sie tragcznie a ja i moje konciki ust razem z nim. Tak je ciagnal ze az poranil. Po 2 godzinach zalozyl szwy. Poszlam do domu opuchnieta. Zplacilam az 530 zl. Trudno teraz z bolem siedze i mecze sie tragicznie. Nie moge przelykac tak mnie boli cala prawa strona lacznie z odniebieniem. rzy przelykaniu bol taki jak przy anginie ropnej. Wzielam antybiotyk i ketonal, na te chwile nic nie przechodzi wiec jutr chyba wezme ketonal forte. Wspolczuje wszytskim ktorzy sa pprzed wyrwaniem i trzymam kciuki. Dlutowanie to rzeźnia i trzeba to jakos przejsc.
 
magda, 01.03.2015 18.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wczoraj usunęłam ostatnią dolną ósemkę. Przyznam, że to była masakra. 3 zęby bez problemu, ale 4... Nacinanie dziąsła, wiercenie, dłutowanie, szycie... Zabieg trwał godzinę, więc przy poprzednim 15 minutowym to różnica. Dzisiaj dzień po zabiegu jestem opuchnięta, mam siniaka, szczękościsk, Łykam antybiotyk + ketonal. Przez tydzień mam leżeć i oszczedzać. Czuję się okropnie. Więc nie ma reguły, przy trzech ósemkach było bez problemu, zabieg 15 min, bez szycia. Ostatni dał mi popalić :)
 
mobot, 13.02.2015 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Strach ma wielkie oczy ! Może lepiej za dużo nie czytać każdy przypadek jest inny . Ja również trochę czytałem, teorie dopisywałem a jestem z tych co do stomatologa mają nie po drodze. Mam 38 lat pierwszego zęba usuwałem w gabinecie prywatnym ponad 3 lata temu 8-ka z tym że u góry zaniedbany - czarny równo z dziąsłem poszło szybko sprawnie bezboleśnie (ponoć byly gorsze przypadki) Kolejny raz to niecałe 2 tyg. temu w szpitalu stomatolog-chirurg krzywa 8-ka na dole i kawałek może 1/4 siódemki obok ,dwa zastrzyki- 4 wkłucia. Ósemka olbrzym poszedł jako pierwszy i kolejno ten kawałek 7-ki i tzw. łyzeczkowanie czyli doktor wyszukał-wyczyścił by w dziąśle nic nie zostało po tej zaniedbanej 7-ce i w sumie to z tego wszystkiego grzebanie najbardziej pamiętam bo pomimo znieczulenia jakoś dziwnie.Obecnie patrząc z perspektywy niemogę się nadziwić swojej głupocie, strachu itp. bo co innego jeśli ktoś ma uszkodzony, złamany ząb w wypadku itp. i jest skazany na dodatkowe zabiegi, a co inngo z własnego zaniedbania. Zatem śmiało ! Do "Bolek" jeśli zęba widać jak to było u mnie to też mi sie wydawalo że nie ma za co złapać i nie było problemu (dziąsło przy zębie widocznie da się rozchylić by można było złapać) Gorzej jak już nic nie ma czyli podobnie jak przy zatrzymanych całkowicie, wtedy chirurg musi ciąć i dodatkowo szwy no tak mi się wydaje. Co mogę doradzić -jeśli problem poważniejszy to lepiej udać się do stomatologa -chirurga który to myślę będzie wiedział co robić. Pozdrawiam
 
Osemkowicz, 13.02.2015 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez po wyrwaniu ósemki ma problemy,mimo zachowania środków ostrożności. Prawdopodbnie uszkodzono staw żuchwowy... teraz czeka mnie rezonans, wszystko płatne, bo wiadomo jak to jest...Ząb musiałam usunąć, bo był zepusty, myślałam, że bol się skończy, ale niestety, będę zmagać sie z nim całe życie :((((((
 
ktośka , 12.02.2015 11.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
właśnie jestem po 2h zabiegu usunięcia górnej 8 bałam się strasznie i przyznam że jestem szczęśliwa że nie czytałam komentarzy przed zabiegiem... ogólnie nie mieszkam już w Polsce od paru lat więc strach był o wiele większy. Wszyscy mówili mi że zależy od wszystkiego itd itp.... ile potrwa niektórzy siedzieli na fotelu godzinę inni kilkadziesiąt minut czasem też straszyli o samym zabiegu a ja nie licząc znieczulenia po którym siedziałam sobie i czekałam na fotelu w poczekalni ok15 minut (moją ósemkę miałam w zatoce) czas zabiegu z położeniem się na fotel otwarciem ust wynosił ok 5min z szwami nie wiem jak to będzie później z bólem bo jeszcze mam gazę w ustach ale to chyba było najszybsze rwanie zęba w moim życiu a na szczęście to już ostatnia 8 w Polsce dentysta (nie chirurg ) rwał mi ząb 40min po czym 2 tyg miałam obolałą twarz więc nie ma się czego obawiać zależy od lekarza i lepiej już iść do chirurga stwierdzam :)
 
bolek, 06.02.2015 09.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Ciekawi mnie jedna rzecz, co dzieje się w sytuacji kiedy ząb pęka praktycznie przy dziąśle i chirurg nie ma go jak złapać, wyrwać Jakie mogą być dalsze konsekwencje niewyrwanego "do końca" zęba ósemki (na dole) ? Czy ktoś z Państwa spotkał się z taką sytuacją? Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 17
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Masz nieświeży oddech? Wypróbuj sposoby na ŚWIEŻY ODDECH Masz nieświeży oddech? Wypróbuj sposoby na ŚWIEŻY ODDECH

Zastanawiasz się, czy masz nieświeży oddech? Zrób test: przestrzenie między zębami wyczyść nicią...

więcej

10212

LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY

Niezbyt równe jedynki, trwałe przebarwienia czy szpary między zębami powodują, że niechętnie się...

więcej

16646

Nieświeży oddech - objawy i leczenie Nieświeży oddech - objawy i leczenie

Masz nieświeży oddech. Problem wydaje się błahy? Niestety, nie jest. Nieświeży oddech może...

więcej

14609

HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST

Halitoza, czyli przykry zapach z ust, rzadko bywa sygnałem poważnej choroby, ale utrudnia kontakty...

więcej

11435

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Takie wypełnienia mają działanie profilaktyczne, ale nie stymulujące. Poza tym mają wysoki współczynnik ścieralności.

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Jeśli nauczyciel otrzyma termin wyjazdu do sanatorium uzdrowiskowego w innym terminie niż okres wakacji, może skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wykorzystać na wyjazd urlop dla podratowania zdrowia...

Grupy wsparcia
data

Maj 22, 2015

Nie polecam szybkiego odchudzania - bo szybko wraca sie do poprzedniej wagi. W moim przypadku rewelacyjnie sprawdziła się dieta 1800 kalorii plus błonnik witalny hamujący łaknienie. Polecam, wszystkim którzy chcą schudnąć a potem trzymać wagę.

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 21, 2015

kiedyś też tak myślałam, że afirmacje siedzą w głowie, a żeby schudnąć trzeba działać, okazało się, że to był właśnie mój problem, dostałam w prezencie wizytę u psychodietetyka i powiedziałam nigdy w życiu, ale szkoda było mi kasy, bo to był prezent, więc poszłam, choć bez wielkich...

data

Maj 22, 2015

W głosowaniu internautów na rtno.pl zielona kawa znalazła się na 3 miejscu pod względem skuteczności odchudzania. Sprawdźcie, jakie suplementy zajęły pierwsze miejsca

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.