ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Konsultant: Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl
169 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stad właśnie ich popularna nazwa – zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

Ósemki - bolesna ofiara ewolucji?

Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbędne, ponieważ osoby, u których nie wyrosły, nie mają jakichkolwiek trudności z żuciem i rozdrabnianiem pożywienia. Natomiast u wielu ludzi, u których się pojawiły, są jedynie źródłem licznych problemów, zwłaszcza jeśli wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej właściwe spełnianie ich funkcji. A to niestety zdarza się dość często.

Zęby mądrości, jak pozostałe zęby trzonowe, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. O ile jednak naszym czworonożnym przodkom były bardzo przydatne, obecnie tracą na znaczeniu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą. A jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte. Tylko u niektórych ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo – wtedy są właściwie umieszczone w łuku i dobrze spełniają swoją funkcję.

Nie przegap
Zdaniem eksperta
maska Michał Pelc, stomatolog
Michał Pelc, stomatolog

Kiedy należy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła bowiem ciągle gromadzą się resztki pokarmowe i bakterie, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba. Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Ósemki zatrzymane całkowicie

Zdarza się, że proces wyrzynania się ósemki zostaje zatrzymany. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone, np. dolne często są w tzw. położeniu doprzednim – koroną w kierunku siódemki. Wtedy naciskają na korzenie trzonowców, stłaczając pozostałe zęby.

Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Daje ono sporo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.

Problem

Problem

Gdy decydujesz się na ekstrakcję

Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste – wszystko zależy od ułożenia zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez dobę nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Należy je natomiast chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Można też płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol. Nie wolno jeść twardych, wymagających żucia produktów, wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie). Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PHANIE/EAST NEWS

Aktualizacja: 15.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 169)
kamila2102, 29.08.2015 13.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzis wyrywalam osemke na dole. Nie zdazylam nawet jeknac a juz bylo po zabiegu. Zab na szczescie byl pionowy i dorodny wiec poszlo bezbolesnie i szybciutko. Doktorka byla super ;)
 
Anton, 19.06.2015 10.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z kolei nie polecam gabinetu sanusdent na Ochocie. Sam gabinet jest ok. ale personel niefachowy i ceny zawyżone
 
uraj, 08.06.2015 08.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z kolei chodzę do gabinetu sanusdent na Ochocie. Gabinet jest zadbany, pani w recepcji wyjątkowo miła. Mają sporo wykwalifikowanych lekarzy dzięki czemu nie trzeba długo czekać na wizytę. Ceny nie są duże.
 
Caila, 01.06.2015 20.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam usuwaną dzisiaj dolną ósemkę, dr męczył się długo jak ją odsłonił bo nie chciała wyjść, tak mocno siedziała w dziąśle. W trakcie siłowania w niewielkich odstępach czasu usłyszałam 2 trzaski, okazało się, że jak już dr wyciągnął ząb to w dziąśle zostały 2 ułamane korzenie.. I zaczęło się dopiero dźganie i kłucie miejsca w ich poszukiwaniu, dr co chwilę zmieniał narzędzia bo nie mógł ich wyłapać, jeden wyłuskał, drugi jakoś w końcu wycisnął. Także nie przejmuj się, dobrzy chirurdzy znają sposoby w przypadku pękniętych zębów, a arsenał narzędzi jest duży (ja w swoim przypadku naliczyłam z 10 różnych). Ważne jest, by w zębodole nic nie zostało i był dobrze oczyszczony.
 
Marzena, 14.05.2015 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie jestem po wyrwaniu ósemki całkowicie schowanej i rosnącej w poziomie. Poszłam do chirurga szczękowego prywatnie, bo poprzednio przy siódemce chirurg na NFZ ułamał mi kawałeczek zębodołu, a resztki pokruszonego zęba zostawił w ranie - wychodziły po kawałeczku dwa tygodnie, stan zapalny i inne cuda :( Teraz były zastrzyki znieczulające (w sumie trzy, bo za długo to trwało), cięcie dziąsła i rzeźbienie w zębie miejsca, za które mógłby chwycić zęba i go wyciągnąć Ósemka była spora, więc rozpychała się nieziemsko. mam 7 szwów, bo ciąć musiał aż na policzku (mam b. krótką szczękę). Buzia spuchnięta, mocno nie boli (znieczulenie jeszcze działa) antybiotyk i ketonal, ale mam nadzieję że w sobotę będzie już ok. Za tydzień do zdjęcia szwów. Do przeżycia :)
 
ulamana osemka i boli, 08.05.2015 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIe wiem jak oni wyrywają zęba który się ułamał bo był zpruchniały. Może można wkręcićw zęba śrubkę i ciągnąćszczypcami za śrubke? Raz mi dentystka za pomocą śrubki odbudowała zęba bo już nie było co plabować. A w okół śrubki zrobiła z plomby zęba:)
 
mm, 08.05.2015 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem 4 dzień po dłutowaniu dolnej ósemki (ząb częściowo odsłonięty, było więc rozcinanie dziąsła i szycie), opuchlizna na twarzy jeszcze się trzyma, ból też, ale z dnia na dzień jest lepiej. Sam zabieg trwał ok 1h przy znieczuleniu miejscowym, boleć bolało choć nie taki diabeł straszny się okazał jak myślałam. Dentysta okazał się człowiekiem i naprawdę starał się aby bolało jak najmniej, gdybym musiała zabieg powtarzać (na szczęście wyrosła mi tylko jedna ósemka) z całą pewnością udałabym się do tego samego lekarza. Powodzenia dla tych co mają to przed sobą.
 
krzysiek1, 23.04.2015 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bogu dzięki, że nie czytałem wcześniej tych tekstów bo nie zdecydowałbym się na zabieg. A musiałem, pękł mi "mądrala" gdy jadłem orzecha - pod plombą była próżnia. Męki trwały 50 minut, cztery zastrzyki znieczulające , a i tak bolało. Byłem zarejestrowany w ZOZ-ie do chirurga ale zabrała się za mnie sympatyczna Pani stomatolog, myślałem, ze tylko mnie przygotowuje - ale myliłem się . Chirurg był zajęty poważniejszym przypadkiem, a ja po 50 minutach uległości zmieszanej z epileptycznymi drgawkami już tej Pani nie lubiłem. Uparła się i dłutowała w jednym, jedynym miejscu chcąc koniecznie tam rozdzielić zęba od dziąsła, a ja tymczasem obiecywałem sobie wszelką poprawę dla dzieci, żony żeby tylko skończyła. Po 40 min Pani stwierdziła, że jednak pójdzie po "naszego chirurga". Ale niestety, był bardzo zajęty... Nie wiem czy po instrukcji kolegi czy nie, ale zmieniła się taktyka. Poszło w ruch wiertło, wskutek czego ząb pękł na pół a po 10 min obie części znalazły się na moim brzuchu. Koniec!!! Ledwo wydukałem "do widzenia". Dzisiaj czwarty dzień po, lekko pobolewa i czuję, że zasklepia się wyrwa. Na razie żadnych komplikacji. Acha, mimo że to był ZOZ dopłaciłem 30PLN za "mocniejsze znieczulenie". Ale żyję, dałem radę ja to inni też dadzą.
 
Gabi, 12.03.2015 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, dzis usunelam osemke na dole, mialam problem poniewaz, osemka wyszla tylko do polowy, i bokiem, usuniecie trwalo ok godzin!!! Dlutowanie, wiercenie, i znow dlutowanie, twardy i zakrecony wrosniety mocno korzen nie pozwalal na standardoe usuniecie. Dodalismy znieczulenia ale rwanie i dlutoanie blo tak silne ze mimo szystko czulam bol przy dlutowaniu. Lekarz meczyl sie tragcznie a ja i moje konciki ust razem z nim. Tak je ciagnal ze az poranil. Po 2 godzinach zalozyl szwy. Poszlam do domu opuchnieta. Zplacilam az 530 zl. Trudno teraz z bolem siedze i mecze sie tragicznie. Nie moge przelykac tak mnie boli cala prawa strona lacznie z odniebieniem. rzy przelykaniu bol taki jak przy anginie ropnej. Wzielam antybiotyk i ketonal, na te chwile nic nie przechodzi wiec jutr chyba wezme ketonal forte. Wspolczuje wszytskim ktorzy sa pprzed wyrwaniem i trzymam kciuki. Dlutowanie to rzeźnia i trzeba to jakos przejsc.
 
magda, 01.03.2015 18.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wczoraj usunęłam ostatnią dolną ósemkę. Przyznam, że to była masakra. 3 zęby bez problemu, ale 4... Nacinanie dziąsła, wiercenie, dłutowanie, szycie... Zabieg trwał godzinę, więc przy poprzednim 15 minutowym to różnica. Dzisiaj dzień po zabiegu jestem opuchnięta, mam siniaka, szczękościsk, Łykam antybiotyk + ketonal. Przez tydzień mam leżeć i oszczedzać. Czuję się okropnie. Więc nie ma reguły, przy trzech ósemkach było bez problemu, zabieg 15 min, bez szycia. Ostatni dał mi popalić :)
 
następne »
strona 1 z 17
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CHOROBY DZIĄSEŁ: przyczyny, profilaktyka i leczenie parodontozy CHOROBY DZIĄSEŁ: przyczyny, profilaktyka i leczenie parodontozy

Zadbaj o dziąsła, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby. Zapalenia dziąseł wywołują bakterie. Powinnaś się...

więcej

23555

Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust może zepsuć randkę, zrazić znajomych, przeszkodzić w karierze. Rozprawić...

więcej

16666

ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i...

więcej

43359

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów...

więcej

17106

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Prawidłowa czynność serca płodu zawiera się między 110 a 160/min. 130/min i 135/min mieści się w tych granicach.

Nie ma związku między białymi plamami na paznokciach i na zębach. Białe plamy na zębach mogą świadczyć o nadmiarze, jak i niedoborze fluoru.

W ciąży wykonuje się 3 badania USG, ostatnie około 32. tygodnia ciąży. Potem, jeśli nie ma potrzeby i ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma potrzeby powtarzania USG. Poród nie trwa 5 minut (a...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.