ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Konsultant:Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl
149 komentarze
Autor: Aneta Grabowska

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stad właśnie ich popularna nazwa – zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

Nie przegap

Ósemki - bolesna ofiara ewolucji?

Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbędne, ponieważ osoby, u których nie wyrosły, nie mają jakichkolwiek trudności z żuciem i rozdrabnianiem pożywienia. Natomiast u wielu ludzi, u których się pojawiły, są jedynie źródłem licznych problemów, zwłaszcza jeśli wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej właściwe spełnianie ich funkcji. A to niestety zdarza się dość często.
Zęby mądrości, jak pozostałe zęby trzonowe, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. O ile jednak naszym czworonożnym przodkom były bardzo przydatne, obecnie tracą na znaczeniu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą. A jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte. Tylko u niektórych ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo – wtedy są właściwie umieszczone w łuku i dobrze spełniają swoją funkcję.

Zdaniem eksperta
maska Michał Pelc, stomatolog
Michał Pelc, stomatolog

Kiedy należy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła bowiem ciągle gromadzą się resztki pokarmowe i bakterie, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba. Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Jeśli nawet pojawi się w nich niewielka próchnica, można je wyleczyć. Częściej jednak zęby mądrości powodują różne problemy, bo szukając dla siebie miejsca, spychają pozostałe zęby, przyczyniając się do wad zgryzu, a nawet uszkodzenia korzeni sąsiednich zębów. Ponadto są przyczyną wtórnej paradontozy siódemek, sprawiają również, że przygryzamy policzki od wewnątrz podczas mówienia czy jedzenia. Z uwagi na położenie ósemki są trudne do oczyszczenia zwykłą szczoteczką (dobrze sprawdza się jednopęczkowa) czy nitką, w dodatku resztki pokarmu często gromadzą się właśnie z tyłu szczęki. To sprawia, że zęby mądrości są bardzo narażone na próchnicę, która z czasem może przenieść się na sąsiadujące zęby.

Ósemki zatrzymane częściowo

U wielu osób ósemki wyrastają tylko częściowo. Zwykle wtedy ząb jest widoczny jedynie w części, a nad nim znajduje się fragment dziąsła, tzw. kaptur dziąsłowy. W tym miejscu łatwo gromadzą się resztki pożywienia i bakterie, a ich usunięcie jest trudne podczas mycia zębów, dlatego często występuje tam stan zapalny. Jeśli akurat jesteśmy w gorszej formie, może się on rozszerzyć i sprowokować różne dolegliwości: ostre bóle dziąsła, opuchliznę, bóle gardła, gorączkę, szczękościsk.
W tym przypadku, o ile ząb jest dobrze ułożony w łuku, stomatolog może przeprowadzić gingiwektomię, czyli zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką – to umożliwi nam lepsze czyszczenie zęba, a lekarzowi ułatwi jego kontrolę. Jednak nie zawsze jest to skuteczne, bo dziąsło może zacząć ponownie narastać. Niekiedy ulgę przynosi stosowanie antyseptycznych płynów do płukania czy smarowanie chorego miejsca odkażającymi preparatami żelowymi.
Warto wiedzieć, że ząb częściowo zatrzymany może być źródłem poważnych problemów, bo obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko brzydki zapach z ust, bóle czy obrzęk dziąsła, ale mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się np. do rozwoju miażdżycy (uszkadzają śródbłonek naczyń tętniczych, co sprawia, że płytka cholesterolowa łatwiej przyczepia się do ścian naczyń) czy zapalenia wsierdzia.

Ósemki zatrzymane całkowicie

Zdarza się, że proces wyrzynania się ósemki zostaje zatrzymany. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone, np. dolne często są w tzw. położeniu doprzednim – koroną w kierunku siódemki. Wtedy naciskają na korzenie trzonowców, stłaczając pozostałe zęby.
Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Daje ono sporo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.

Problem

Problem

Gdy decydujesz się na ekstrakcję

Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste – wszystko zależy od ułożenia zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez dobę nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Należy je natomiast chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Można też płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol. Nie wolno jeść twardych, wymagających żucia produktów, wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie). Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PHANIE/EAST NEWS

Aktualizacja: 10.06.2013

Komentarze (1 - 10 z 149)
Rwanko, 18.12.2014 20.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam usuwaną górną, prawą ósemkę. Raz, że nie miała miejsca, żeby się wykluć, a dwa pchała się na pozostałe zęby, a i tak by się nie wykluła. Nieustanne silne bóle głowy, były pierwszą oznaką, że coś się dzieje i na całe szczęście wybrałam się w samą porę do chirurga stomatologa. Zlecił prześwietlenie całej szczęki, niestety płatnie, ale sam zabieg wykonywany był na NFZ. Ciężko go było usunąć, raz, że mały, a dwa korzenie pozawijane i niestety siódemkę trzeba było spiłować. Dwie godziny po zabiegu, zaczęło boleć, zaczęłam puchnąć. Na drugi dzień po zabiegu wyglądałam jakby mnie ktoś pobił, połowa twarzy w tym oko spuchnięte. Ale niestety, trzeba było ciąć dziąsło i dość głęboka rana, ale liczyłam się z tym. W każdym bądź razie cieszę się, że mam to za sobą i nie wahałabym się ani chwili, jeżeli sytuacja miałaby się powtórzyć. Nie ma na co czekać.
 
Martyna, 08.12.2014 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja historia to również koszmar. Zdecydowalam się usunąć ósemkę, ponieważ takie byly zalecenia stomatologa. Sam zabieg trwał krótko i nie był bardzo bolesny. Piekło zaczęło się w nocy i zreszta nadal trwa. Ból jest nie do wytrzymania. Boli policzek, język, zęby i ucho. Szwy ciągną i nic tego bólu nie lagodzi, zaden lek przeciwbólowy. Zaczęłam brać antybiotyk na razie nie czuje różnicy. Ból dla mnie porównywalny jest do odciętej żywcem ręki, albo nogi..
 
Emi., 29.11.2014 03.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak więc jestem osobą bardzo młodą, mam 16 lat i swoją 'przygodę' z dolną ósemką po prawej stronie zaczęłam w środe (26.11.14 r). Po zrobieniu zdjęcia RTG zostałam poinformowana, że muszę mieć usunięte dolne ósemki, ponieważ są całkowicie zatrzymane w dziąśle i dzięki temu mogę mieć nierówne zęby, oraz aparat, a sam dentysta stwierdził, że mam bardzo ładne uzębienie i bezsensu będzie je zmarnować. Nigdy nie bałam się wyrywania zębów, więc bezproblemowo umówiłam się na wizytę u polecanego specjalisty. Chirurg szybko podjął się zadania. Przed zabiegiem ocenił sytuację i powiedział, iż zajmie mu to nie więcej, niż 20 minut. Ucieszyło mnie to. Gdy jednak zaczął - sytuacja nie była tak prosta, jak się wydawało... podał mi dwa dodatkowe znieczulenia, dostałam krwotoku i mało tego, odczuwałam każdy jego ruch. Cała się trzęsłam, a łzy płynęły mi wręcz strumieniem. Miałam ochotę jak najszybciej stamtąd uciec. Mimo znieczuleń, które mi podał czułam wszystko. Chirurg widział ząb, więc próbował wyrwać go kilkakrotnie, ale nie udawało się, więc 'wcinał' się dalej narzędziami. Okazało się, że była tam też ogromna torbiel. Skończyło się na 9 szwach. Zabieg trwał 2,5 godziny. Ząb nie dość, że był zatrzymany w dziąśle, to do tego wrośnięty w polik i kość szczękową. Jestem osobą, która jest odporna na ból, ale czegoś takiego nie przeżyłam nigdy wcześniej. Po zabiegu ból był nie do zniesienia : bolała mnie głowa, ucho, cały polik, szczęka, język i gardło, przełykanie mnie wręcz dusiło. Nie mogłam nic powiedzieć, nie mogłam jeść, ani spać. strasznie spuchłam. Brałam Ketonal i antybiotyk co 12 godzin (tzn. miał działać 12 godzin, działał jakieś 8, reszta to było oczekiwanie, aż w końcu będę mogła go wziąć). Dziś nie biorę już Ketanolu, ponieważ zalecenia lekarza to tylko 4 tabletki co 12 godzin. Obecnie biorę zwykły Apap Extra i antybiotyk, ale nadal mam trudności z mówieniem i jedzeniem, oraz spuchnięty polik, jednak już mniej. Nie jadłam nic dwa dni, obecnie jem same jogurty. Mam nadzieję, że idąc na zdjęcie szwów, po prostu lekarz ściągnie mi je i nie będzie żadnych komplikacji. I wiem, że niektórzy muszą się na to decydować, ja także musiałam i powinnam usunąć jeszcze jeden, jednak na razie na pewno się na to nie zdecyduję i naprawdę współczuję każdemu, kto to przechodzi, bo już wiem jak to jest, to wręcz koszmar ... Trzymajcie się i życzę mało bólu przy wyrywaniu tych nieszczęsnych ósemek.
 
Agu, 28.11.2014 21.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja lewą górną ósemkę usuwałam dwa lata temu. Zabieg odbył się pod narkozą. Szybko, bez problemu. Wtedy wszystko poszło gładko, praktycznie brak obrzęku, ból po trzech dniach ustąpił. Natomiast wczoraj, pod całkowitym znieczuleniem miałam usuwaną prawą górną ósemkę. Zarówno pierwszy jak i drugi zabieg wraz z wybudzaniem trwał około 20 minut. Tylko po tym zabiegu wyglądam jak zapuchnięty chomik z zapasem orzechów na całą zimę :/ Na szczęście dziś już nie mam gorączki, ale ciągłe mrowienie w policzku i ta opuchlizna doprowadzają mnie do szału. I jeszcze od rana na policzku dostrzegłam silne zaczerwienienie, które wygląda jakby się robił siniak. Dostałam antybiotyk, środki przeciwbólowe i krople na oczyszczenie zatok. Wychodzi na to, że ząb zębowi nie równy. Pierwsza ósemka wyszła do połowy, a ta rosła poziomo i nie było opcji, aby się wyrżnęła. Ale generalnie polecam takie zabiegi pod narkozą, bo długiego dłubania w zębie bym nie przeżyła. Pozdrawiam :)
 
Patryk, 21.11.2014 17.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Naczytałem się rożnych nieorzeczonych rzeczy.Poszedłem do chirurga.Zabiegł trwał 1h 15min. Dostałem 4 zastrzyki i było dłutowanie.Po zabiegu chirurg stwierdził ze opuchnę cały.Po przyjściu do domu łyknąłem od razu Ketanal forte na ból i Clindamycin -MIP. Poszedłem spać.Rano dobrze się czułem.Nie potrzebowałem żadnej tabletki na ból.Tylko przy szerokim otwarciu ust coś mnie lekko bolało. Przez 3 dni brałem tylko ten drugi środek przeciw zakazaniom.Najgorsze wszystkimi było dłutowanie. Dłutowanie,ciecie nie przyjemne uczucie.
 
Kamila, 14.11.2014 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzisiaj usunęłam górną ósemkę. Najpierw dentysta zaplombował siódemkę, która na styku z ósemką nabawiła się próchnicy. Przez ostatnie dwa tygodnie bolało mnie jedzenie czegokolwiek, a ból po usunięciu to pikuś. Samo wyrywanie nie należało do przyjemnych, ale nic nie bolało. Przed rozpoczęciem zabiegu dentysta upewnił się, że nic mnie nie boli i zabrał się do roboty. Okazało się, że ósemka była bardzo spróchniała, więc dentysta był bardzo delikatny i cały czas pytał, czy wszystko ok. Na razie boli mnie od zastrzyku, a poza tym nic. Ósemka co prawda nie miała stanu zapalnego, ani żadnych innych powikłań, ale sądzę, że większość problemów po ekstrakcji związana jest z brakiem dbałości stomatologów. Niestety czasem usunąć trzeba i tyle.
 
ooo, 01.11.2014 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziwne - w wieku 14 lat urósł mi ten ząb :D
 
moni, 29.10.2014 13.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam dziś uwuniętą ósemkę, bolało bardzo mimo tego, że dostałam dość mocne znieczulenie, znieczulenie dostawałam 2 razy. trwało chwile może z 5 minut Ból był niesamowity i czuje go do tej pory. W maju miałam wyrwaną górną ósemkę, wyrywanie trwało może z 2 minuty , nic nie czułam podczas zabiegu jak i po niem, dziąsło zagoiło się szybko, w sumie nawet nie wiem kiedy bo nic nie czułam... wydaje mi się, że wszystko zależy od tego w jakim stanie jest ząb i jak ułożone są korzenie zęba. Oby mi po dzisiejszej ekstrakcji rana zagoiła się też w ekspresowym tempie. ogólnie nie ma co żałować tych zębów bo mogą przysporzyć więcej bólu niż pożytku ta było w moim przypadku, od maja walcze z zębami a okazało się, że to wina ósemek.
 
pirupiru, 08.10.2014 09.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi górna ósemka tak promieniowała bólem (próchnica), że myślałam że to dolna tak boli :D wyrżnięta i elegancko wyrywana; zabieg półtorej minuty. Lania dobrze pisze - nie ma się czego bać :). Po wyrwaniu wzięłam jeszcze tabletkę przeciwbólową, żeby przespać noc, ale raczej nie była już potrzebna. Nic mnie nie bolało, nawet moje dolne zęby przestały boleć. Lepsze usunięcie niż później męka z bólem, który jest tragiczny.
 
lania, 17.09.2014 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie czytajcie tych strachów na Lachy. Mnie wczoraj wieczorem wyrwano dolną ósemkę. Nic nie bolało. Absolutnie. I poszło szybko i bez zadnych komplikacji. Potem, kiedy przeszło znieczulenie, wzięłam cos przeciwbólowego co miałam pod ręką (saridon) i noc pieknie przespana.
 
następne »
strona 1 z 15
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
PRÓCHNICA - przyczyny, przebieg i leczenie PRÓCHNICA - przyczyny, przebieg i leczenie

Próchnicy można skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę choćby kilka...

więcej

13612

HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST

Halitoza, czyli przykry zapach z ust, rzadko bywa sygnałem poważnej choroby, ale utrudnia kontakty...

więcej

8138

Zapalenie dziąseł - objawy i leczenie zapalenia dziąseł

Stany zapalne dziąseł to jeden z największych wrogów naszych zębów tuż obok próchnicy i...

więcej

12254

LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY

Niezbyt równe jedynki, trwałe przebarwienia czy szpary między zębami powodują, że niechętnie się...

więcej

12557

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Konflik w układzie Kell nie stanowi przeciwwskazania do karmiernia piersią. Należy się jednak spodziewać skutków konfliktu u dziecka.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.