ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Konsultant:Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl
142 komentarze
Autor: Aneta Grabowska

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stad właśnie ich popularna nazwa – zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

Nie przegap

Ósemki - bolesna ofiara ewolucji?

Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbędne, ponieważ osoby, u których nie wyrosły, nie mają jakichkolwiek trudności z żuciem i rozdrabnianiem pożywienia. Natomiast u wielu ludzi, u których się pojawiły, są jedynie źródłem licznych problemów, zwłaszcza jeśli wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej właściwe spełnianie ich funkcji. A to niestety zdarza się dość często.
Zęby mądrości, jak pozostałe zęby trzonowe, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. O ile jednak naszym czworonożnym przodkom były bardzo przydatne, obecnie tracą na znaczeniu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą. A jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte. Tylko u niektórych ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo – wtedy są właściwie umieszczone w łuku i dobrze spełniają swoją funkcję.

Zdaniem eksperta
maska Michał Pelc, stomatolog
Michał Pelc, stomatolog

Kiedy należy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła bowiem ciągle gromadzą się resztki pokarmowe i bakterie, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba. Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Jeśli nawet pojawi się w nich niewielka próchnica, można je wyleczyć. Częściej jednak zęby mądrości powodują różne problemy, bo szukając dla siebie miejsca, spychają pozostałe zęby, przyczyniając się do wad zgryzu, a nawet uszkodzenia korzeni sąsiednich zębów. Ponadto są przyczyną wtórnej paradontozy siódemek, sprawiają również, że przygryzamy policzki od wewnątrz podczas mówienia czy jedzenia. Z uwagi na położenie ósemki są trudne do oczyszczenia zwykłą szczoteczką (dobrze sprawdza się jednopęczkowa) czy nitką, w dodatku resztki pokarmu często gromadzą się właśnie z tyłu szczęki. To sprawia, że zęby mądrości są bardzo narażone na próchnicę, która z czasem może przenieść się na sąsiadujące zęby.

Ósemki zatrzymane częściowo

U wielu osób ósemki wyrastają tylko częściowo. Zwykle wtedy ząb jest widoczny jedynie w części, a nad nim znajduje się fragment dziąsła, tzw. kaptur dziąsłowy. W tym miejscu łatwo gromadzą się resztki pożywienia i bakterie, a ich usunięcie jest trudne podczas mycia zębów, dlatego często występuje tam stan zapalny. Jeśli akurat jesteśmy w gorszej formie, może się on rozszerzyć i sprowokować różne dolegliwości: ostre bóle dziąsła, opuchliznę, bóle gardła, gorączkę, szczękościsk.
W tym przypadku, o ile ząb jest dobrze ułożony w łuku, stomatolog może przeprowadzić gingiwektomię, czyli zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką – to umożliwi nam lepsze czyszczenie zęba, a lekarzowi ułatwi jego kontrolę. Jednak nie zawsze jest to skuteczne, bo dziąsło może zacząć ponownie narastać. Niekiedy ulgę przynosi stosowanie antyseptycznych płynów do płukania czy smarowanie chorego miejsca odkażającymi preparatami żelowymi.
Warto wiedzieć, że ząb częściowo zatrzymany może być źródłem poważnych problemów, bo obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko brzydki zapach z ust, bóle czy obrzęk dziąsła, ale mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się np. do rozwoju miażdżycy (uszkadzają śródbłonek naczyń tętniczych, co sprawia, że płytka cholesterolowa łatwiej przyczepia się do ścian naczyń) czy zapalenia wsierdzia.

Ósemki zatrzymane całkowicie

Zdarza się, że proces wyrzynania się ósemki zostaje zatrzymany. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone, np. dolne często są w tzw. położeniu doprzednim – koroną w kierunku siódemki. Wtedy naciskają na korzenie trzonowców, stłaczając pozostałe zęby.
Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Daje ono sporo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.

Problem

Problem

Gdy decydujesz się na ekstrakcję

Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste – wszystko zależy od ułożenia zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez dobę nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Należy je natomiast chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Można też płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol. Nie wolno jeść twardych, wymagających żucia produktów, wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie). Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PHANIE/EAST NEWS

Aktualizacja: 10.06.2013

Komentarze (1 - 10 z 142)
moni, 29.10.2014 13.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam dziś uwuniętą ósemkę, bolało bardzo mimo tego, że dostałam dość mocne znieczulenie, znieczulenie dostawałam 2 razy. trwało chwile może z 5 minut Ból był niesamowity i czuje go do tej pory. W maju miałam wyrwaną górną ósemkę, wyrywanie trwało może z 2 minuty , nic nie czułam podczas zabiegu jak i po niem, dziąsło zagoiło się szybko, w sumie nawet nie wiem kiedy bo nic nie czułam... wydaje mi się, że wszystko zależy od tego w jakim stanie jest ząb i jak ułożone są korzenie zęba. Oby mi po dzisiejszej ekstrakcji rana zagoiła się też w ekspresowym tempie. ogólnie nie ma co żałować tych zębów bo mogą przysporzyć więcej bólu niż pożytku ta było w moim przypadku, od maja walcze z zębami a okazało się, że to wina ósemek.
 
pirupiru, 08.10.2014 09.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi górna ósemka tak promieniowała bólem (próchnica), że myślałam że to dolna tak boli :D wyrżnięta i elegancko wyrywana; zabieg półtorej minuty. Lania dobrze pisze - nie ma się czego bać :). Po wyrwaniu wzięłam jeszcze tabletkę przeciwbólową, żeby przespać noc, ale raczej nie była już potrzebna. Nic mnie nie bolało, nawet moje dolne zęby przestały boleć. Lepsze usunięcie niż później męka z bólem, który jest tragiczny.
 
lania, 17.09.2014 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie czytajcie tych strachów na Lachy. Mnie wczoraj wieczorem wyrwano dolną ósemkę. Nic nie bolało. Absolutnie. I poszło szybko i bez zadnych komplikacji. Potem, kiedy przeszło znieczulenie, wzięłam cos przeciwbólowego co miałam pod ręką (saridon) i noc pieknie przespana.
 
ja, 23.08.2014 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja cztery dni temu usunęłam dolną lewą ósemkę.Wyrywanie trwało 10 minut (około) z NFZ.Do tego wzięłam znieczulenie za 30 zł,i tak czułam .....Pani dentystka nie przepisała mi nic żeby chociaż jakieś tabletki (ketonal) antybiotyk,stwierdziła że po co mam się truć!dobrze że są jeszcze inni dentyści,przepisała inna mi Dalacin c (antybiotyk)czwarty dzień a ja nie umiałam nic jeść,ból przy połykaniu (migdałki?)kompresy zimne i smaruje dentoseptem A pomaga ketonal forte (niebieskie cudo na ten ból.brrrrr).NIGDY WIĘCEJ WYRYWANIA 8,leczenie kanałowe przy tym to RAJ.
 
nika, 09.08.2014 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cześć. Ja we wtorek usuwałam górną prawą 8, wyszła niewiele ponad dziąsło, ale sam zabieg trwał może minute:) nic nie bolało, za to na drugi dzień... :/ po 3 dniach boli jeszcze bardziej co wydawało mi się dziwne więc wzięłam latarkę i patrze... PLEŚNIAWKA na całym policzku!! zdzieranie tego to koszmar! mało tego, boli mnie dolna część szczęki, migdał i szyja i co się okazało? Wychodzi dolna 8ka.... :/ a za tydzień mam iść na usunięcie górnej lewej bo rośnie poziomo w dziąśle... MASAKRA!! a tu praca, małe dziecko... można się wykończyć!
 
kaskal, 26.07.2014 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwszą ósemkę miałam usuwaną 3 lata temu. Stan zapalny, ósemka dolna, zatrzymana, niewidoczna, rosnąca w poziomie, więc trzeba było to szybko zrobić. Udało mi się dorwać jakiegoś gościa, który miał czas i chciał się tym zająć. Młody, więc pomyślałam, że będzie delikatny. A d..pa! Znieczulenie nie działało, wiłam się z bólu, gość dłubał 3 godziny. W końcu przyszedł ktoś bardziej doświadczony, odsunął tamtego i dał mi dodatkowe znieczulenie, po czym dokończył zabieg. Morda była spuchnięta, siniak przez 2 tygodnie schodzący na szyję. Usuwanie szwów nieprzyjemne. No ale przezyłam. Natomiast kilka dni temu zrobił mi się stan zapalny dziąsła przy drugiej ósemce (też dolnej, też zatrzymanej, też poziomo rosnącej...) i wczoraj miałam ją usuwaną. Oczywiście przez kogoś innego :) znieczulenie działało przez cały zabieg, wszystko trwało godzinę, choć chirurg i tak mówił, że się namęczyliśmy oboje. 6 szwów. A obrzęk, jakbym jajko na twardo włożyła w policzek. Dziąsło mnie nie boli, ale policzek calutki, od oka po brodę. Nie wiem czy to przypadkiem nie krwiak :/
 
Mar, 26.07.2014 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W czwartek miałam zabieg na dolną lewą ósemkę. Samo usunięcie poszło szybko, natomiast szukanie trzeciego korzenia - tragedia. Schodząc z fotela byłam już opuchnięta, zażyłam ketonal forte i clindamycin. Było całkiem dobrze. Po przespaniu nocy, sama siebie się przestraszyłam - mega chomik lewostronny, dodatkowo szczękościsk. Dzwoniłam do lekarki - niby to normalne. Następnie dostałam gorączki. Jedynie co sprawia mi ulgę to zimny kompres na mega policzek i bolącą żuchwę. Męczę się już trzeci dzień. Mam nadzieję, że już niedługo zejdzie opuchlizna, bo rozrywa mnie od środka. Pozdro :)
 
Inemera, 05.07.2014 17.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przede wszystkim należy znaleźć dobrego dentystę, a reszta to już z górki! Mój zabieg trwał jakieś 30-40 minut i był bardzo nieprzyjemny, ale praktycznie bezbolesny. Jedyny ból był odczuwalny przy wierceniu przy nerwie (dostałam dodatkowe znieczulenie, które jednak nie wyeliminowało całego bólu) i myślałam, że mi szczęka wypadnie ale wszystko skończyło się szczęśliwie! Zabieg był trochę skomplikowany bo ząb wrastał w korzenie 7 i był wystarczająco mocno osadzony by zmusić chirurga do usunięcia kawałka kości.. Ból jest okropny, ale z ketonalem da się znieść ^^ Bardzo wiele dają zimne okłady bo niby na drugi dzień miały już nic nie dawać, ale moja szczęka zaczęła z powrotem puchnąć więc szybciutko wróciłam do nich i jest dobrze. Warto również wspomnieć, że oprócz opuchlizny moja twarz niestety również zsiniała. Po zdjęciu szwów wszystko było w porządku, choć musiałam uważać na szczękę jeszcze przez kolejne 6 tygodni bo przy uderzeniu mogła pęknąć ):
 
anka, 13.04.2014 09.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam usuwaną z ósemki kieszonkę 4 dni temu i nie wiem czy to normalne, bo cały czas boli. Rano wstaję z potwornym bólem, tylko ketonal pomaga, a dodam że miałam stan zapalny. Lekarz oczyścił ząb, ale nie dał mi antybiotyku i nie powiedział mi jak długo goi się taka rana i czy to normalne, że tak długo boli. Mam wrażenie jakby bolała mnie cała dolna szczęka po prawej stronie na dole. Nie wiem, czy to jest normalne i czy mam iść jutro do niego, żeby jeszcze raz obejrzał to dziąsło, czy trzeba niestety się jeszcze pomęczyć?
 
pacjent, 17.02.2014 07.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a mi konował wyrwał dwie ósemki naraz po lewej stronie i kazał do roboty chodzić, a ja wygladam jak arbuz. boli mam stan podgorączkowy i poce się jak mysz. co za złam taki mądry pan Baran w żelechowie. normalnie dno
 
następne »
strona 1 z 15
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela

Nowoczesne pasty do zębów wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Warunkiem jest dobranie właściwej...

więcej

6762

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

25064

WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na...

więcej

19791

LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY

Niezbyt równe jedynki, trwałe przebarwienia czy szpary między zębami powodują, że niechętnie się...

więcej

9258

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 31, 2014

słuchajcie jak można dostać się na taki ppokaz?

data

Październik 31, 2014

Dieta!

data

Październik 30, 2014

Schudłam i zmieniłam nawyki żywieniowe dzięki kuracji z tabletkami Foreverslim.Schudłam a dzięki zmianą jakie wprowadziłam potrafię do dnia dzisiejszego utrzymać wagę.Dla mnie to jest olbrzymi sukces bo nigdy wcześniej na żadnej diecie nie udało mi się schudnąc aż tyle.

data

Październik 31, 2014

Przy olbrzymich wątpliwościach .......podjęlam sie do zastosowania nowej dla mnie diety Bodykey. Polega ona na dostosowaniu diety / na podstawie badań genetycznych - wyk. w Austrii/ indywidualnie dla mnie. Znam osoby takie jak ja /po 60-tce/ktore stosują te zalecenia i powoli...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.