Żylaki przełyku to efekt chorób wątroby

11 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Żylaki przełyku to przypadłość bardzo niebezpieczna. Objawia się krwotokiem wewnętrznym, który może powodować nawet zagrożenie życia.  Leczenie możliwe jest jedynie w warunkach szpitalnych. Żylaki przełyku powstają w wyniku chorób wątroby, najczęściej jej marskości.

Jak powstają żylaki przełyku? Niesprawne - otłuszczone lub zwłókniałe naczynia krwionośne w wątrobie nie radzą sobie z przepływem krwi. Wzrasta więc ciśnienie w żyle wrotnej, która sprowadza krew z narządów trzewnych jamy brzusznej do wątroby, skąd powinna następnie trafić do serca. Jeśli wątroba jest niesprawna, krew omijając ją trafia do serca przez  tzw. żyły krążenia obocznego, w tym przez żyły przełyku. Te – nieprzystosowane do transportu tak dużych jej ilości – poszerzają się i rozciągają. Stają się słabe, kruche, łatwo pękają i wtedy krwawią. Człowiek chory orientuje się, że coś jest nie tak, często dopiero wtedy, gdy zaczyna obficie krwawić, choć pierwsze sygnały mogły pojawiać się wcześniej.

Żylaki przełyku: objawy

Objawami żylaków przełyku mogą być smoliste (ciemnoczerwone bądź wręcz czarne) stolce, zabarwione krwią torsje. Najczęściej jednak chory nagle i obficie wymiotuje krwią lub odkrywa krwotok z odbytu i nie ma przy tym dolegliwości bólowych. W wyniku utraty krwi mogą jednak pojawić się oznaki wstrząsu: osłabienie, blada, wilgotna i zimna skóra, obniżenie ciśnienia tętniczego, przyśpieszony oddech i bicia serca, a wreszcie zaburzenia świadomości. To stan zagrożenia życia. Pomoc choremu z krwotokiem wewnętrznym możliwa jest jedynie w warunkach szpitalnych, najlepiej w szpitalu specjalistycznym. Dlatego niezwłocznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

Nie przegap

Żylaki przełyku: diagnoza

Istnienie żylaków przełyku można stwierdzić jedynie na drodze badania endoskopowego, bo zanim dojdzie do krwawienia nie powodują one wyraźnych objawów. Lekarz, oglądając na ekranie komputera ujście przełyku do żołądka, bo w tym miejscu najczęściej tworzą się żylaki, ocenia ich stan i rozmiar w trzech stopniach zaawansowania choroby. Najwyższy, trzeci stopień oznacza, że żylaki przesłaniają więcej niż jedną trzecią światła przełyku.

Żylaki przełyku: leczenie

Rozpoznanie choroby początkuje natychmiastowe leczenie, które podejmowane jest w trakcie badania diagnostycznego – jest jego kontynuacją. Za pomocą wprowadzonego już endoskopu lekarz wstrzykuje lek powodujący obkurczenie się i zamknięcie żylaków. Ta metoda nazywana jest skleroterapią i należy obecnie do najczęściej stosowanych w leczeniu żylaków przełyku. Zabieg powtarza się następnie po kilku dniach, potem tygodniach, miesiącach, aż lekarz stwierdzi całkowite wyeliminowanie zmian w żyłach. Po zakończeniu leczenia badanie diagnostyczne połączone – jeśli zajdzie taka potrzeba – z ostrzykiwaniem żylaków należy powtarzać cyklicznie, przynajmniej raz w roku, nawet jeśli chory nie dostrzega objawów krwawienia wewnętrznego. Prawdopodobieństwo, że krwawienie z żylaków się powtórzy sięga 75 proc.

Inną metodą leczenia tej przypadłości jest zakładanie na żylaki przełyku – także metodą endoskopową – stentów, czyli gumowych opasek, które je obciskają, powodują zmniejszenie przepływu krwi a w efekcie powodują ich zanikanie. Stosowane jest też chirurgiczne poprowadzenie innego połączenia żylnego między żyłami wrotną a główną, doprowadzającą krew do serca.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Pacjenci z podejrzeniem marskości i nadciśnienia wrotnego powinni poddawać się serii badań laboratoryjnych oceniających stan i czynność wątroby (tzw. próby wątrobowe), badaniu ultrasonograficznemu oceniającemu przepływ wrotny oraz badaniu endoskopowemu oceniającemu stan żylaków przełyku. Regularne powtarzanie tych badań pozwala na kontrolowanie zmian, a w razie konieczności – szybką interwencję.

Żylaki przełyku a marskość wątroby

Wszelkie zabiegi medyczne w tym przypadku nie dotyczą jednak istoty choroby, a jej objawów, bo powstawanie żylaków przełyku spowodowane jest zaburzeniami krążenia wrotnego, a ono z kolei – nieprawidłową pracą wątroby przejawiającą się jej marskością. Marskość wątroby może być wynikiem zatrucia organizmu (w znacznej większości przypadków alkoholem), chorobami metabolicznymi (np. mukowiscydozą), a także zakażenia wirusem żółtaczki typu  B (HBV) lub C (HCV). Uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne, można jednak spowolnić lub zatrzymać postęp choroby, jeśli rozpocznie się w porę umiejętną diagnostykę i leczenie.

Polecamy
MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i C - to tylko niektóre przyczyny tego ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 11)
obiektywny, 20.11.2015 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Dzisiaj byłem na drugim opaskowaniu (po roku) żylaków przełyku. Pierwsze miałem po krwotoku. Cudem przeżyłem. Dzisiaj potraktowali mnie jak psa. Już po raz 3 w Szczecińskich szpitalach. Tego się nie da opisać. Nie jestem i nie byłem żadnym menelem ale nadużywałem. To jak teraz jestem traktowany w placówkach zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Dzisiaj np. założyli mi sześć opasek na zbliźnieniach BEZ ZMOECZULENIA. Uczucie jak 10 razy zgaga i po tramalu nie przechodzi. Profesor wykonał robotę po czym ktoś mi powiedział, że mogę iść na salę obok schodów !!! ból był nie do zniesienia. Narzeczona, która zna mój wysoki próg bólowy mówiła, że byłem zielono - żółty a usta sine. Potem po krótkiej i szorstkiej wymianie zdań podali mi kroplówkę. Nie ważne jest, że kiedy piłem wydawałem mnóstwo kasy na podatek akcyzowy, który gwarantuje leczenie. Nie u nas. Nie w narodzie, w którym co trzeci człowiek jest alkoholikiem. Jeśli przyczyną choroby jest alkohol MASZ PRZE..BANE. Smutna prawda. mam 39 lat i czuję się sponiewierany jak szmata
 
balerina8, 16.11.2015 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam moja mama obecnie jest w szpitalu ma marskość wątroby i do tego dochodzą krwotoki wczoraj miała drogi dzięki bogu była w szpitalu bo czeka na biopse wątroby ale nie stety musimy poczekać mama ma tak silna wole walki ze INO podziwiać!mam nadzieje ze lekarze jej pomogą i cos z tym zrobią bo nie chce doczekać dnia ze przyjdzie krwotok i pogotowie nie zdąży przyjechać;((
 
czesław, 30.09.2015 08.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja obecnie jestem już rok po zabiegu opaskowania żylaków Jak narazie czuję się dobrze dostosowalem się do zaleceń pani dr hepatolog Podstawą do leczenia jest rzucenie picia alkoholu nawet przestałem palić to tylko mała rada dla wszystkich którzy przeszli krwotoki żylne to co piszecie o zgonach to prawda ja też wróciłem z tamtego świata tylko dzięki szybkiej pomocy lekarzom żyję którym dziękuję
 
Kasjan, 08.09.2015 00.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój b.dobry kolega zmarł 3 miesiące temu.... znaleźli go w swoim garażu. Miewał krwotoki ale je bagatelizował i nie kojarzył je z watrobą.... a powinien bo był alkoholikiem. Alkoholik kojarzy się z jakimś głupim menelem ale on był inteligentnym,dobrym człowiekiem. Dla mnie to szok. Od pierwszego krwotoku do smierci upłynęło ok.3-4 tygodnie. Miał niespełna 56 lat
 
pacola, 26.08.2015 00.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż zmarł przy pierwszym krwotoku.. zostawił dwójkę małych dzieci. Lekarze rodzinni bagatelizowali objawy, mąż dwa m-ce temu cieszył się że usg wyszło mu dobrze, ale miewał kwawienia z odbytu.. myślał że to hemoroidy. Ciągle biję się z myślami że zbagatelizowaliśmy objawy. Badajcie się i walczcie o swoje prawa.
 
ona, 23.07.2015 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój brat który naduzywał alkoholu zmarł przy trzecim krwotoku.Nie dało sie zrobić nic .Zmarł 2 miesiace temu.Myślałam że uda mu się,ale nie.Nie mogę się pogodzić z jego stratą.
 
Eliza, 01.04.2015 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani moj mąż w latach 80 czesto pił alkohol z kolegami az wkoncu w roku 2013 dostał zylaków przełyku lekarze ciagle gadali jeszcze nie jest tak zle az wkon cu dostał dwa krwotoki i umarl w drodze do szpitala
 
emka, 07.01.2015 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj mąż (lat 30 ) mial 2 razy krwotoki z żylaków przełyku. Po pierwszym lekarz stwierdził, że nie spieszy się z badaniami. Czekanie w kolejce zajęło nam rok i pojawilo się drugie krwawienie. Po tym trafił do szpitala do Warszawy i tam się nim odpowienio zajęli. Żylaki już ma "naprawione", załozyli opaski. Teraz czekamy na wyniki badań, szukanie przyczyny i dalsze postępowanie...
 
krzysiek, 25.01.2014 03.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Badajcie się!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przyjaciółka zmarła po 2 krwotoku, który nastąpił po 18 dniach................................
 
adam, 10.01.2014 00.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo mi przykro z powodu pani męża, ja mam żółtaczkę typu B wszczepienną - jak miałem 2 miesiące, zarazili mnie, brałem interferon i też boje się że mogę mieć te przypadłości. Dobrze się czuję ale dawno badań nie robiłem.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WYROSTEK ROBACZKOWY: to musisz o nim wiedzieć! WYROSTEK ROBACZKOWY: to musisz o nim wiedzieć!

Wyrostek robaczkowy niby nie jest nam potrzebny, a jednak dobrze go mieć. Stan zapalny objawia się...

więcej

40411

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

45960

Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina brzuszna to stan, w którym części narządów znajdujących się w jamie brzusznej,...

więcej

43780

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

51261

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dzień dobry, wynik testu PAPP-A można skonsultować w czasie wizyty osobistej w Katowicach lub telefonicznie w całej Polsce i za granicą. Aby umówić się na konsultację, proszę o kontakt z poradnią...

W przypadku trądziku zwykłego nie ma takiej konieczności. Zalecenia te dotyczą trądziku różowatego. Czynnik te sprzyjają nasileniu rumienia naczynioruchowego, który jest jednym z objawów trądziku...

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.