Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę

Konsultant: dr n. med. Mariola Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych
90 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 25 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu.

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, ze 1/4 Polaków jest zakażona. Wirus HCV zidentyfikowano w 1989 r. Wcześniej wiadomo było tylko, że istnieje i wywołuje zapalenie wątroby. Nazywano go Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). Niestety, w Polsce dopiero 3 lata po wykryciu wirusa (czyli od 1992 r.) zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV – stąd tak wielka liczba osób nieświadomych choroby. Nasza wiedza o wirusie jest mała – z sondażu TNS OBOP (wrzesień 2007 r.) wynika, że ok. 93 proc. społeczeństwa nie wie, co to jest HCV, jak dochodzi do zakażenia i jakie są rokowania. Co zatem trzeba wiedzieć o chorobie, by bronić się przed nią i nie dyskryminować osób zakażonych?

Jak można się zakazić wirusem HCV?

Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji, zabiegów stomatologicznych, dermatologicznych, a także przy robieniu tatuażu, przez wstrzykiwanie narkotyków. Źródłem zakażenia mogą być rękawiczki lekarskie, jeśli nie są zmieniane przy każdym pacjencie, igły do akupunktury, cudze cążki, żyletki itp. Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, każdy kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia. Najczęściej jednak łapiemy wirusa w placówkach służby zdrowia, jeśli nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, np. lamp do utwardzania plomb dentystycznych.

Wirus HCV przenosi się przez seks?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Choroba nie jest zaliczana do przenoszonych drogą płciową. Jednak ryzyko zakażenia istnieje ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej narządów rodnych. Epidemiolodzy prawdopodobieństwo zakażenia podczas stosunku płciowego oceniają na ok. 3 proc. przy 25-letnim współżyciu monogamicznym. Są też dane, że do zakażenia poprzez seks dochodzi u mniej niż 1 proc. osób. Trochę większe ryzyko zakażenia istnieje przy praktykach sadomasochistycznych, zwłaszcza kiedy partnerzy używają erotycznych gadżetów. Wirus HCV jest mniej zakaźny drogą płciową niż wirus HBV (wirusowe zapalenie wątroby typu B).

Codzienny kontakt z chorym na WZW C jest niebezpieczny?

Nie, bo wirus nie przenosi się przez kichanie i kaszel, trzymanie za ręce, przyjacielskie pocałunki, korzystanie z tej samej toalety, wanny czy jedzenie żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby), pływanie w tym samym basenie, zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała). Osoba zakażona lub chora musi jednak dezynfekować otarcia i skaleczenia oraz dokładnie je opatrywać.

Kto może podejrzewać u siebie zakażenie HCV?

Największą grupę stanowią osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992, oraz osoby wielokrotnie hospitalizowane, po zabiegach chirurgicznych, dializowane, badane endoskopowo. Zagrożeni są też pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mieli kontakt z krwią nosiciela HCV, a także krwiodawcy.

Jakie badania wykazują, że jesteśmy zakażeni HCV?

Podstawowym są tzw. próby wątrobowe, czyli określenie aktywności we krwi transaminaz ALT i AST (enzymy wytwarzane przez wątrobę). Krew do badania pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik podwyższony świadczy o stanie zapalnym wątroby i jest podstawą do dalszych analiz. Badanie można wykonać w każdym laboratorium, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Do rozpoznania konieczne jest też badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Ale wynik dodatni nie oznacza jeszcze choroby. Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Dopiero dodatkowe badanie materiału genetycznego wirusa – RNA HCV we krwi potwierdzą toczący się proces chorobowy oraz pozwolą oznaczyć genotyp, czyli jego odmianę. Istnieje 6 podstawowych genotypów oznaczonych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu jest ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Szczegółowe badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, ale wówczas trzeba za nie zapłacić 35–40 zł. Jednak przy podejrzeniu zakażenia wystawia on skierowanie do poradni chorób zakaźnych (są w większych miastach), gdzie badanie wykonywane jest bezpłatnie.

Jakie są objawy WZW C?

Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Odczuwa je 1/3 zakażonych. Ale pozostali nie mają żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. U niektórych osób z uszkodzeniem wątroby po wielu latach dochodzi do marskości i/lub raka, u innych choroba nie pozostawia śladu. Wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Czym różni się ostre WZW C od przewlekłego?

Ostre zapalenie wątroby typu C pojawia się 4–12 tygodni po kontakcie z wirusem i trwa ok. 6 miesięcy. Zwykle
przebiega bezobjawowo. U ok. 20 proc. organizm zwalcza zakażenie w ciągu 6–12 miesięcy od chwili wniknięcia wirusa. Ale aż u 80 proc. zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która wymaga leczenia. Jeżeli po 6 miesiącach od pierwszych objawów choroby stwierdza się obecność wirusa we krwi, można mówić o przewlekłej fazie choroby, która może wymagać (nie zawsze jest to konieczne i nie u wszystkich możliwe) leczenia farmakologicznego. Wtedy też u części osób pojawiają się pierwsze objawy: nudności, bóle stawów, zmęczenie. Namnażanie się wirusa powoduje zapalenie wątroby, którego przejawem jest podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi. Przewlekłe WZW C prowadzi do marskości i/lub raka wątroby u ok. 30 proc. spośród przewlekle zakażonych. Proces ten nazywany jest włóknieniem.

Czy z WZW C można się wyleczyć?

Tak. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań (np. chorób tarczycy) chorzy poddawani są farmakoterapii.
Jej schemat ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz tzw. ładunku wirusa (liczba jego kopii w surowicy krwi). Leczenie trwa od 24 do 48 tygodni. Całkowita eliminacja HCV z krwi jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Niewydolność wątroby: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Niewydolność wątroby: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Toksyczna CHOROBA WĄTROBY zaburza oczyszczanie organizmu z toksyn

Toksyczna CHOROBA WĄTROBY zaburza oczyszczanie organizmu z toksyn

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 15.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 90)
Magda, 18.01.2017 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"nie zaobserwowałam aby ją wymieniali jedynie przecierają jakąś szmatką!" - ta jak to Pani napisała "SZMATKA" nasączona jest preparatem dezynfekcyjnym. Kątnica czy turbina nie jest urządzeniem jednorazowym, wymienianym dla każdego pacjenta.
 
Gościówa, 09.01.2017 13.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja przechodziłam kurację łączoną interferonem (zastrzyki) raz na tydzień domięśniowo tzw. penem (jak cukrzycy) więc robiłam sobie je sama - najgorzej było mi zrobić je lewą ręka w prawe ramię, czasami trochę mi skapywało po ramieniu, bo nikt mi nie powiedział, że nie trzeba zmieniać miejsc zastrzyku (brzuch, uda, ramiona), więc co tydzień wbijałam się w inne miejsce + rybawiryna (tabletki) 3x dziennie. Z początku było OK. Potem po około 2 miesiącach po zastrzyku lepiej było zostać w łóżku, bo miałam różne bóle, a te najgorsze to głowy! Raz nawet był to taki ból wędrujący i zwymiotowałam - co jak się okazało było złe, bo zwróciłam tabletki, ale na szczęście tylko raz. Potem najgorsze dla kobiety - czyli wypadanie włosów - garściami! Jedyny plus to schudłam 7 kg mimo, że nadal jadłam dosyć dużo, ale serce biło cały czas szybciej jak podczas truchtu, więc chyba to sprzyjało spalaniu. Podczas leczenia byłam cały czas zmęczona i osłabiona. Szłam do pracy żeby nie zwariować w domu, ale potem, po powrocie praktycznie cały czas spędzałam w łóżku. najważniejsze, że poskutkowało. Ważna jest systematyczność przyjmowania leków, choć ja czasami przesuwałam termin o kilka godzin. Leczenia zaczęłam w sierpniu - skończyłam na początku czerwca ze skutkiem wyeliminowania go. 5-letnie badanie obecności wirusa wykazało, że go nie ma! Tak, że usłyszałam, że nie muszę już do poradni przychodzić. Zakaził mnie jakiś dentysta (niestety chodziłam w swoim życiu do kilku) - innych możliwości w moim wypadku nie było. Oczywiście wyleczenie nie gwarantuje, że człowiek znowu nie złapie gdzieś tego paskudztwa. Na szczęście teraz dentyści obowiązani są używać autoklawów, bo wirus nie ginie w gotowaniu, tylko powyżej 130° C, ale i tak jak siedzę na fotelu to zawsze się zastanawiam, czy np. na nasadce od bora nie ma jakiegoś paskudztwa, bo nie zaobserwowałam aby ją wymieniali jedynie przecierają jakąś szmatką! (Pozostałe narzędzia dentysta powinien od was wyjmować z takiego woreczka z datą - tzn., że były w urządzeniu odkażającym). Kiedy dowiedziałam się o zakażeniu najbardziej bałam się aby tam w tej krwi nie było jeszcze HIV (w końcu nie wiadomo kto na tym fotelu siedział przede mną)! Jednak na szczęście nie było jak wykazały badania w poradni chorób zakaźnych o które sama poprosiłam, ale oni i tak tam je chyba zlecają. Z moich doświadczeń najczęściej pacjentami były osoby po tatuażach i... operacjach!
 
agi, 26.11.2016 16.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ARBUZY (z zieloną zewnetrzna skorka i z czerwonym miąższem w srodku) leczą wirusowe zapalenie wątroby. Należy je po prostu jeść jak najczęściej -i codziennie. Nazwa lacinska -"citrullus lanatus"
 
Krzysztof, 25.11.2016 09.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak, test, o którym piszesz ma bardzo wysoką czułość, wykrywa przeciwciała antyHCV, co oznacza, że Twój organizm na pewno zetknął się z wirusem HCV. Jednak istnieją szanse, że go wyeliminował z organizmu. Dlatego 1. test należy powtórzyć z krwi oraz 2. Wykonać badanie PCR jakościowe, czyli sprawdzić, czy w Twojej krwi wirus rzezcywiscie sie znajduje. Przeciwciała utrzymują się długo po usunięciu wirusa.
 
LUPIN09, 20.11.2016 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wITAM serdecznie jestem nosiscielem i mam male pytanko swedzenie skory rowniez moze byc powodem wzw
 
hhhhh, 17.11.2016 15.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ,mam pewne pytanko na ktore za cholere nie moge znalezc w internecie odpowiedzi,jedyne co znajduje to te same tematy walkowane z uporem maniaka. prosze o podpowiedz ju opisuje sytuacje:2 lata temu wytatuowalem sobie cale plecy , dzisiaj nawet nie wiem czemu i skad sie wzial ten temat ale zrobilem sobie badanie na obecnosc przeciwciał hcv(nie mylic z hiv) dodam ze ten dzisiejszy wynik byl dodatni,nie byl to tes krwi tylko śliny(patyczek ktorym jezdzi sie po dziąsłach... stad moje pytanie czy są jakieś czynniki ktore mogły sprawic dodatni wynik podczas tego badania śliny? czy skoro test śliny wyszedł dodatni to bezwatpienia trafiło mnie to cholerstwo? bardzo prosze o jakas podpowiedz
 
JAsia, 23.10.2016 12.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiscie ,ze wirusa Wzwc da sie wyleczyć,jak jestes w długiej kolejce ,do leczenia bezinterferonowego,to sprowadzić generyki,ja sie nimi leczę..
 
J Asia, 23.10.2016 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja leczę się generykami..,jest już minus..
 
J Asia, 23.10.2016 12.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ,osoba wyleczona ,ani nie zaraza,ani nie jest nosicielem-jest zdrowa..
 
Ana, 24.11.2015 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uważam że każdy powinien zrobić badanie w kierunku hcv.ja byłam nosicielem przez 20lat od 2lat mam ujemny wynik jestem po kuracji interferonowej.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

837

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

780

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

740

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

735

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jest to możliwe. Przy takim podejrzeniu wskazana jest konsultacja w poradni genetycznej w celu analizy wywiadu rodzinnego.

Kilka dni przed planowaną miesiączką można zajść w ciążę, ale jeśli do stosunku doszło kilka dni przed pojawieniem się miesiączki, to w wyniku tego stosunku w ciążę zajść nie było można.

Jeśli w przebiegu toksoplazmozy pojawiają się zmiany skórne, to mają one charakter nieswoisty i nie pozwalają na potwierdzenie choroby.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.