Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę

Konsultant:dr n. med. Mariola Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych
45 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 19 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu.

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, ze 1/4 Polaków jest zakażona. Wirus HCV zidentyfikowano w 1989 r. Wcześniej wiadomo było tylko, że istnieje i wywołuje zapalenie wątroby. Nazywano go Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). Niestety, w Polsce dopiero 3 lata po wykryciu wirusa (czyli od 1992 r.) zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV – stąd tak wielka liczba osób nieświadomych choroby. Nasza wiedza o wirusie jest mała – z sondażu TNS OBOP (wrzesień 2007 r.) wynika, że ok. 93 proc. społeczeństwa nie wie, co to jest HCV, jak dochodzi do zakażenia i jakie są rokowania. Co zatem trzeba wiedzieć o chorobie, by bronić się przed nią i nie dyskryminować osób zakażonych?

Nie przegap

Jak można się zakazić wirusem HCV?

Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji, zabiegów stomatologicznych, dermatologicznych, a także przy robieniu tatuażu, przez wstrzykiwanie narkotyków. Źródłem zakażenia mogą być rękawiczki lekarskie, jeśli nie są zmieniane przy każdym pacjencie, igły do akupunktury, cudze cążki, żyletki itp. Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, każdy kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia. Najczęściej jednak łapiemy wirusa w placówkach służby zdrowia, jeśli nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, np. lamp do utwardzania plomb dentystycznych.

Wirus HCV przenosi się przez seks?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Choroba nie jest zaliczana do przenoszonych drogą płciową. Jednak ryzyko zakażenia istnieje ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej narządów rodnych. Epidemiolodzy prawdopodobieństwo zakażenia podczas stosunku płciowego oceniają na ok. 3 proc. przy 25-letnim współżyciu monogamicznym. Są też dane, że do zakażenia poprzez seks dochodzi u mniej niż 1 proc. osób. Trochę większe ryzyko zakażenia istnieje przy praktykach sadomasochistycznych, zwłaszcza kiedy partnerzy używają erotycznych gadżetów. Wirus HCV jest mniej zakaźny drogą płciową niż wirus HBV (żółtaczka typu B).

Codzienny kontakt z chorym na WZW C jest niebezpieczny?

Nie, bo wirus nie przenosi się przez kichanie i kaszel, trzymanie za ręce, przyjacielskie pocałunki, korzystanie z tej samej toalety, wanny czy jedzenie żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby), pływanie w tym samym basenie, zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała). Osoba zakażona lub chora musi jednak dezynfekować otarcia i skaleczenia oraz dokładnie je opatrywać.

Kto może podejrzewać u siebie zakażenie HCV?

Największą grupę stanowią osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992, oraz osoby wielokrotnie hospitalizowane, po zabiegach chirurgicznych, dializowane, badane endoskopowo. Zagrożeni są też pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mieli kontakt z krwią nosiciela HCV, a także krwiodawcy.

Jakie badania wykazują, że jesteśmy zakażeni HCV?

Podstawowym są tzw. próby wątrobowe, czyli określenie aktywności we krwi transaminaz ALT i AST (enzymy wytwarzane przez wątrobę). Krew do badania pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik podwyższony świadczy o stanie zapalnym wątroby i jest podstawą do dalszych analiz. Badanie można wykonać w każdym laboratorium, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Do rozpoznania konieczne jest też badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Ale wynik dodatni nie oznacza jeszcze choroby. Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Dopiero dodatkowe badanie materiału genetycznego wirusa – RNA HCV we krwi potwierdzą toczący się proces chorobowy oraz pozwolą oznaczyć genotyp, czyli jego odmianę. Istnieje 6 podstawowych genotypów oznaczonych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu jest ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Szczegółowe badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, ale wówczas trzeba za nie zapłacić 35–40 zł. Jednak przy podejrzeniu zakażenia wystawia on skierowanie do poradni chorób zakaźnych (są w większych miastach), gdzie badanie wykonywane jest bezpłatnie.

Jakie są objawy WZW C?

Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Odczuwa je 1/3 zakażonych. Ale pozostali nie mają żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. U niektórych osób z uszkodzeniem wątroby po wielu latach dochodzi do marskości i/lub raka, u innych choroba nie pozostawia śladu. Wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Czym różni się ostre WZW C od przewlekłego?

Ostre zapalenie wątroby typu C pojawia się 4–12 tygodni po kontakcie z wirusem i trwa ok. 6 miesięcy. Zwykle
przebiega bezobjawowo. U ok. 20 proc. organizm zwalcza zakażenie w ciągu 6–12 miesięcy od chwili wniknięcia wirusa. Ale aż u 80 proc. zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która wymaga leczenia. Jeżeli po 6 miesiącach od pierwszych objawów choroby stwierdza się obecność wirusa we krwi, można mówić o przewlekłej fazie choroby, która może wymagać (nie zawsze jest to konieczne i nie u wszystkich możliwe) leczenia farmakologicznego. Wtedy też u części osób pojawiają się pierwsze objawy: nudności, bóle stawów, zmęczenie. Namnażanie się wirusa powoduje zapalenie wątroby, którego przejawem jest podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi. Przewlekłe WZW C prowadzi do marskości i/lub raka wątroby u ok. 30 proc. spośród przewlekle zakażonych. Proces ten nazywany jest włóknieniem.

Czy z WZW C można się wyleczyć?

Tak. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań (np. chorób tarczycy) chorzy poddawani są farmakoterapii.
Jej schemat ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz tzw. ładunku wirusa (liczba jego kopii w surowicy krwi). Leczenie trwa od 24 do 48 tygodni. Całkowita eliminacja HCV z krwi jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 45)
Stanley, 27.09.2014 07.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie jest ciekawie skoro choroba tarczycy wyklucza leczenie wątroby. U endokrynologów są tłumy pacjentów z chorą tarczycą. Czy dla nich w przypadku HCV pozostaje tylko eutanazja?
 
Marek, 02.09.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialem wirusa, wszystko poszlo bardzo szybko. Po miesiacy od zakazenia dostalem silne obiawy, zolta skora, mdlosci, goraczka, itd. Po testach wyszlo,ze to WZW C. Wystraszylem sie. Po pol roku od zakazenia nie mam juz wirusa, organizm sam zwalczyl. Lekarz powiedzial, ze to mialem wielkie szczescie bo nie zawsze organizm w tak szybkim czasie zwalczy wirusa. W czasie choroby bolaly mnie stawy, zmeczenie troche depresja, denrwowalo mnie wszystko. Watrobe mam powiekszona, czuje czasem "cos" Wracam do zdrowia, jem lekkostrawne dania, zero alkoholu. W pazdzierniku bedzie rok od zakazenia. Mieszkam w Holandii i opieka medyczna na swietnym poziomie. Lekarze bardzo mili, czuje sie ze pacjent jest najwazniejszy. W przeciwienstwie do Polski tu nie musze ukrywac i sie wstydzic, ze mialem WZW C. Tu w Holandii nikt nie ocenia jak w Polsce.
 
lewiatan2014, 13.08.2014 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam41 lat.przewlekle zapalenie od 92roku.zadnych leczen kuracji,lekow,diet.jem co chce.pije do oporu,bawie sie i nie przejmuje.kiedys kazdy musi umrzec a na co?kogo to obchodzi.na smierc.czuje sie nadal jak tamten osiemnastolatek.janek papaj.stalowa wola
 
R., 09.08.2014 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie wykryto wirusa ok miesiąca temu ,jednak lekarz zapewnia mnie ,że powinienem z tego wyjść ponieważ to dopiero bardzo wczesny etap i do zakażenie prawdopodbnie doszło całkiem niedawno.Mieszkam w Niemczech i chyba z zdecydowanie łatwiej jest z leczeniem tutaj jak W Polsce.Bardzo podoba mi się tu sposób w jaki funkcjonuje tu słuzba zdrowia..wracająć do chcoroby,niestety bardzo mnie męczy..od razu pojawiły się bóle stawów i mięsni,i na prawdę nieodpuszczają.ż początku myslałem że to zakwaszenie organizmu i inna choroba(dna moczanowa)Do tego zapalenie stawu kolanowego gdzie z jednego i drugiego miałem zciągany płyn ,bolące i napuchnięte stopy. Objawy miałem typowe dla tego przypadku..Jednak badanie krwi wykazało coś innego.Prowadzę sportowy tryb zycia,rower ,siłownia,przyjmowałem odżywki i inne różnego typu suplementy i nietety moje zycie teraz przewróciło się do góry nogami.Co dzięń kiedy się budzę zastanawiam się co dziś bedzie mnie bolec ..muszę być twardy,dopiero za ok 3 tyg.będę mieć nastęną wizytę u specjalisty i dobrane odpowiednie ,specjalistyczne leki..jestem pełny nadziei chociaz czasami mnie opuszcza..życzę Wam wytrwałości i przede wszystkim zdrowia..pozdrawiam Ryszard.
 
michel, 03.08.2014 23.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za..bać sk...syna ! !
 
karolazet, 16.07.2014 13.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zastrzyki z interferonu są domięśniowe, nie podskórne
 
maciek92, 25.06.2014 15.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Więcej informacji o diagnostyce i leczeniu HCV tutaj : http://elastograf.pl/strona/choroby-watroby/hcv Elastografia pozwala ocenić stopień uszkodzenia wątroby przez wirusa.
 
nick, 04.04.2014 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trzy nieudane terapie a teraz anemia, alergia I biegunka I wymioty non stop. wyniki w normie, nikt tego nie wiaze z hcv
 
grap, 16.02.2014 07.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam wyniki w normie,aspaty i alaty książkowe takie są dobre, mimo to jestem nosicielem wirusa C genotyp paskudny bo 1B,jestem po trzech kuracjach interferonu bez skutku, objawy choroby do których mogę zaliczyć jeszcze anemię,alergire i problemy gastrologiczne nasilają się a znikąd pomocy ponieważ kto spojrzy na wyniki twierdzi,że jest dobrze a ja udaję, niedługo mnie depresja dopadnie bo słyszę tyko jak pani dobrze wygląda, co z tego,że opakowanie ładne a w środu zniszczenie.......
 
wojcio, 17.12.2013 21.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W ostatnim czasie dowiedziałem się, że mam HCV, dziwi mnie, że przy tym zakażeniu mam ujemny HBs Ag, czy to jest standard czy odchylenie od normy. Jak czytam wasze informacje na temat skutków ubocznych to sam nie wiem co jest gorsze sam wirus czy skutki ubocznie. Niepokoi mnie jeszcze nawrót HCV po przebytej kuracji. Ponadto bilirubina, kreatynina w normie. Tylko podwyższone ASPAT, ALAT i 5 - krotnie GGTP. Nie mam powiększonej wątroby, marskości, stłuszczenia. Nie zauważyłem u siebie objawów, które są przez was często opisywane, jedynie bolał mnie brzuch, więc zacząłem diagnostykę na swoje szczęście/nieszczęście od lekarza chorób zakaźnych, który w pierwszej kolejności zrobił badanie na obecność HCV plus HCV RNA - testy dały wynik pozytywny.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

31695

BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może...

więcej

25170

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

36105

MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i...

więcej

30986

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 23, 2014

Witam, szukam opinii o occie jabłkowym Ojca Mateusza na odchudzanie. Ktoś stosował na odchudzanie? Podobno lepszy pod względem jakości niż inne dostępne octy. Ma dużo pozytywnych opinii, ale ja szukam takich na odchudzanie. Czy ktos stosował i może coś napisać? odchudzanie octem...

data

Listopad 21, 2014

Słuchaj, przede wszystkim potrzebujesz fachowej porady i dietetyka, który ułoży dietę specjalnie dla Ciebie, nie ma w internecie diety cud, która uleczy każdego, jesteśmy różni i to co działa na jednego nie koniecznie podziała na drugą osobę. Znalazłam ostatnio fajną firmę, za 60 zł masz...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.