Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę

Konsultant: dr n. med. Mariola Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych
64 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 19 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu.

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, ze 1/4 Polaków jest zakażona. Wirus HCV zidentyfikowano w 1989 r. Wcześniej wiadomo było tylko, że istnieje i wywołuje zapalenie wątroby. Nazywano go Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). Niestety, w Polsce dopiero 3 lata po wykryciu wirusa (czyli od 1992 r.) zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV – stąd tak wielka liczba osób nieświadomych choroby. Nasza wiedza o wirusie jest mała – z sondażu TNS OBOP (wrzesień 2007 r.) wynika, że ok. 93 proc. społeczeństwa nie wie, co to jest HCV, jak dochodzi do zakażenia i jakie są rokowania. Co zatem trzeba wiedzieć o chorobie, by bronić się przed nią i nie dyskryminować osób zakażonych?

Nie przegap

Jak można się zakazić wirusem HCV?

Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji, zabiegów stomatologicznych, dermatologicznych, a także przy robieniu tatuażu, przez wstrzykiwanie narkotyków. Źródłem zakażenia mogą być rękawiczki lekarskie, jeśli nie są zmieniane przy każdym pacjencie, igły do akupunktury, cudze cążki, żyletki itp. Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, każdy kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia. Najczęściej jednak łapiemy wirusa w placówkach służby zdrowia, jeśli nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, np. lamp do utwardzania plomb dentystycznych.

Wirus HCV przenosi się przez seks?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Choroba nie jest zaliczana do przenoszonych drogą płciową. Jednak ryzyko zakażenia istnieje ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej narządów rodnych. Epidemiolodzy prawdopodobieństwo zakażenia podczas stosunku płciowego oceniają na ok. 3 proc. przy 25-letnim współżyciu monogamicznym. Są też dane, że do zakażenia poprzez seks dochodzi u mniej niż 1 proc. osób. Trochę większe ryzyko zakażenia istnieje przy praktykach sadomasochistycznych, zwłaszcza kiedy partnerzy używają erotycznych gadżetów. Wirus HCV jest mniej zakaźny drogą płciową niż wirus HBV (żółtaczka typu B).

Codzienny kontakt z chorym na WZW C jest niebezpieczny?

Nie, bo wirus nie przenosi się przez kichanie i kaszel, trzymanie za ręce, przyjacielskie pocałunki, korzystanie z tej samej toalety, wanny czy jedzenie żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby), pływanie w tym samym basenie, zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała). Osoba zakażona lub chora musi jednak dezynfekować otarcia i skaleczenia oraz dokładnie je opatrywać.

Kto może podejrzewać u siebie zakażenie HCV?

Największą grupę stanowią osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992, oraz osoby wielokrotnie hospitalizowane, po zabiegach chirurgicznych, dializowane, badane endoskopowo. Zagrożeni są też pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mieli kontakt z krwią nosiciela HCV, a także krwiodawcy.

Jakie badania wykazują, że jesteśmy zakażeni HCV?

Podstawowym są tzw. próby wątrobowe, czyli określenie aktywności we krwi transaminaz ALT i AST (enzymy wytwarzane przez wątrobę). Krew do badania pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik podwyższony świadczy o stanie zapalnym wątroby i jest podstawą do dalszych analiz. Badanie można wykonać w każdym laboratorium, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Do rozpoznania konieczne jest też badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Ale wynik dodatni nie oznacza jeszcze choroby. Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Dopiero dodatkowe badanie materiału genetycznego wirusa – RNA HCV we krwi potwierdzą toczący się proces chorobowy oraz pozwolą oznaczyć genotyp, czyli jego odmianę. Istnieje 6 podstawowych genotypów oznaczonych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu jest ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Szczegółowe badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, ale wówczas trzeba za nie zapłacić 35–40 zł. Jednak przy podejrzeniu zakażenia wystawia on skierowanie do poradni chorób zakaźnych (są w większych miastach), gdzie badanie wykonywane jest bezpłatnie.

Jakie są objawy WZW C?

Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Odczuwa je 1/3 zakażonych. Ale pozostali nie mają żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. U niektórych osób z uszkodzeniem wątroby po wielu latach dochodzi do marskości i/lub raka, u innych choroba nie pozostawia śladu. Wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Czym różni się ostre WZW C od przewlekłego?

Ostre zapalenie wątroby typu C pojawia się 4–12 tygodni po kontakcie z wirusem i trwa ok. 6 miesięcy. Zwykle
przebiega bezobjawowo. U ok. 20 proc. organizm zwalcza zakażenie w ciągu 6–12 miesięcy od chwili wniknięcia wirusa. Ale aż u 80 proc. zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która wymaga leczenia. Jeżeli po 6 miesiącach od pierwszych objawów choroby stwierdza się obecność wirusa we krwi, można mówić o przewlekłej fazie choroby, która może wymagać (nie zawsze jest to konieczne i nie u wszystkich możliwe) leczenia farmakologicznego. Wtedy też u części osób pojawiają się pierwsze objawy: nudności, bóle stawów, zmęczenie. Namnażanie się wirusa powoduje zapalenie wątroby, którego przejawem jest podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi. Przewlekłe WZW C prowadzi do marskości i/lub raka wątroby u ok. 30 proc. spośród przewlekle zakażonych. Proces ten nazywany jest włóknieniem.

Czy z WZW C można się wyleczyć?

Tak. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań (np. chorób tarczycy) chorzy poddawani są farmakoterapii.
Jej schemat ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz tzw. ładunku wirusa (liczba jego kopii w surowicy krwi). Leczenie trwa od 24 do 48 tygodni. Całkowita eliminacja HCV z krwi jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 64)
michal, 26.04.2015 08.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
man pytanko czy zanim sie dowiedziales o horobie to miales jakies objawy wczesniej jesli tak to jakie
 
Patryk, 23.04.2015 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chciałem dodać jeszcze ze mam podwyzszona bilirubine cały czas...
 
Patryk, 23.04.2015 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich, potrzebuje porady bo niedługo prze martwienie się wszystkie włosy mi powypadają.. Mianowicie chodzi o to że zaraziłem się gdzieś WZW C , lekarze stwierdzili Ostre zapalenie, po 3 miesiącach rozpocząłem leczenie interferonem . I teraz chodzi o to ze po 5 tyg brania tego leku wyniki stoją w miejscu.. do tego jeszcze mam bardzo podwyższone AFP aż 600, byłem z tym u urologa i po badaniach i usg nic nie wykrył.. Czy to jest normalne ze przy ostrym WZW C ten wynik tak wzrasta ? I ze po przyjmowaniu tego leku już 5 tyg nie widać żadnych wyników? Proszę o Konkretne odpowiedzi, mam 22 lata i straszny mętlik w głowie przez tą chorobę..
 
nana, 22.04.2015 00.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy osoba wyleczona (zero wirusa) moze zarażać? Czy jest nosicielem?
 
darek, 18.04.2015 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
właśnie zakończyłem drugie leczenie i po dwóch miesiącach mam 500 all i 300 as nie warto marnować tego co mamy jeszcze zdrowe ten wirus w Polsce jest nie wyleczalny
 
40i4, 03.04.2015 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Siedze, czytam i zaraz mnie trafi. Czekam na wyniki powtornych badan..6 tygodni temu mialem ALAT 150 przy normie <40...Ktos powiedzial mi ze to moze byc WZW C...Co poza tym? Z typowych objawow nic. Czasem "cos" czuje w brzuchu, szczegolnie jak zjem cos tlustego, stolec tez nie jest wzorowy...moze woreczek zolciowy? Generalnie ALT od paru lat miale powzej normy ale zawsze byla to wartos max 50, przy normie do 40 wiec sie za bardzo nie przejmowalem...a w 1.5 roku poszlo do 150...Uczciwie przyznaje, ze pare tygodni przed pierwszym badaniem troche popilem, czesciej i wiecej niz zwykle a w tygodniu poprzedzajacym badanie to juz bylo z alkoholem grubo ( w tydzien ponad 2 litry wysokoprocentowych) co skonczylo sie tragicznym samopoczuciem ze az nie moglem reki podniesc i meczylo mnie nawet 100 metrow spaceru i tak przez 2-3 dni...Zona mowi ze jestem hipohondryk...mam nadzieje ze ma racje.
 
anna, 29.03.2015 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Andrzej, proszę napisz gdzie ,u kogo się leczyłeś.Proszę Was o pomoc , podanie dobrego lekarza.Jestem z okolic Bydgoszczy a lokalizacja nie ma znaczenia.Pojadę choćby na Marsa.
 
2, 23.03.2015 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy jest jakaś tabletka, ktora zarzyje przed bdaniem iona sprawi, ze wynik bedzie ujemny?
 
Andrzej , 13.03.2015 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Człowieku, po co takie bzdury piszesz – Leczenie HCV w Polsce jest coraz bardziej dostępne i co tu dużo gadać skuteczne. Pisałem tu wcześniej, iż czekam na wynik z wiremią. Wynik przyszedł i wiem, iż jestem zdrowy – wzruszyłem się bardzo. Nie poddawać się i leczyć, leczyć u LEKARZA z kwalifikacjami i głowa do góry, na śmierć nie czekać ona sama przyjdzie. Życzę Wam wszystkim pozbycia się WIRUSA, choć walka nie jest łatwa. Wiem też na pewno, że jest już w naszym kraju dostępna terapia bez interferonu, ale droga jak droga ??? .To, co teraz napiszę może Was zadziwi, ale uważam, iż tzw. służba zdrowia w Polsce jest coraz lepsza a na poczekalniach w przychodniach spędziłem dużo czasu i wiele widziałem oraz słyszałem.
 
Nika, 12.03.2015 10.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest tak -kto nie choruje nie wie jak się czuje osoba,która cierpi z powodu bólu-nie jest w stanie zrozumieć osobę która tak jak wielu z Was kochani doświadczyła skutków ubocznych terapii.Niektórzy przechodzą terapię praktycznie bez żadnych dolegliwości-to wspaniale. Ja czekam.23 marca tego roku mam termin terapii-lecz wiem że mój wynik morfologii nie pozwoli mi na rozkosz inter. I co dalej? Wynik igłowej F3/A3-cierpię praktycznie każdego dnia-niektórym wyda się to dziwne-ale jest kochani grono osób, które tak ma przy HCV-a czuję się tak gdzieś od 2,5 roku- łazikowanie po lekarzach i tak jak wielu z Was przez przypadek-lekarz zasugerował żebym zrobiła anty HCV-no i jest.Wcześniej nic mi nie dolegało i w pewnym momencie tak jakby ktoś mi skrzydła podciął-koniec! Może ktoś mi podpowie -czy jest sens starać się o rentę? Jakie dokumenty i.t.d.-za wszystkie podpowiedzi dziękuję.
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i...

więcej

46253

Zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga szybkiego leczenia

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów. Może gnębić...

więcej

33863

BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może...

więcej

40371

Pęcherzyk żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej Pęcherzyk żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to dość powszechna i uciążliwa choroba. Może przebiegać bezobjawowo, ale częściej...

więcej

34665

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku zgłaszanych dolegliwości powinien pan pilnie udać się do lekarza. Są to objawy, które natychmiast powinny być zdiagnozowane, niezależnie od ich przyczyny. Do czasu wyjaśnienia problemu...

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 27, 2015

Witam. Szukam po forach skutecznego i szybkiego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów,i znalazłam wypowiedz dziewczyny która bardzo poleca produkt green coffe,pisze że zrzuciła 26kg w 3 miesiące i dołączyła taki link...

data

Kwiecień 27, 2015

Tak i jest pan informatykiem z zawodu :) z 9 letnim stażem w aikido. I jest pan pomimo tego, że trenerem to jeszcze i doradcą żywieniowym. Szkoda, że temat mi się tak popsuł może wypowie się ktoś kto nie chce nic reklamować, a napisze cos od siebie. Wielka szkoda tak marnować swój czas.

data

Kwiecień 27, 2015

Slimcea to suplement diety jak każdy inny. Działanie bezz potwierdzonych badań loboratoryjnych. Lekim, podkreślam -lekiem na odchudzanie, jest na rynku włoski lek -Libramed, który nawet stosuje sie u dzieci od 8 roku zycia, (zmniejsza obwód w pasie). Jest to zbiór naturalnych składników....

data

Kwiecień 27, 2015

Jak zamówiłam tabletki vita slim przez internet to jak długo trzeba czekać na kuriera ? Czy tylko płaci się tyle co mówią w tv czyli 98 + 7 zł kurier ?

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.