Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę

Konsultant: dr n. med. Mariola Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych
58 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 19 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu.

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, ze 1/4 Polaków jest zakażona. Wirus HCV zidentyfikowano w 1989 r. Wcześniej wiadomo było tylko, że istnieje i wywołuje zapalenie wątroby. Nazywano go Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). Niestety, w Polsce dopiero 3 lata po wykryciu wirusa (czyli od 1992 r.) zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV – stąd tak wielka liczba osób nieświadomych choroby. Nasza wiedza o wirusie jest mała – z sondażu TNS OBOP (wrzesień 2007 r.) wynika, że ok. 93 proc. społeczeństwa nie wie, co to jest HCV, jak dochodzi do zakażenia i jakie są rokowania. Co zatem trzeba wiedzieć o chorobie, by bronić się przed nią i nie dyskryminować osób zakażonych?

Nie przegap

Jak można się zakazić wirusem HCV?

Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji, zabiegów stomatologicznych, dermatologicznych, a także przy robieniu tatuażu, przez wstrzykiwanie narkotyków. Źródłem zakażenia mogą być rękawiczki lekarskie, jeśli nie są zmieniane przy każdym pacjencie, igły do akupunktury, cudze cążki, żyletki itp. Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, każdy kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia. Najczęściej jednak łapiemy wirusa w placówkach służby zdrowia, jeśli nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, np. lamp do utwardzania plomb dentystycznych.

Wirus HCV przenosi się przez seks?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Choroba nie jest zaliczana do przenoszonych drogą płciową. Jednak ryzyko zakażenia istnieje ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej narządów rodnych. Epidemiolodzy prawdopodobieństwo zakażenia podczas stosunku płciowego oceniają na ok. 3 proc. przy 25-letnim współżyciu monogamicznym. Są też dane, że do zakażenia poprzez seks dochodzi u mniej niż 1 proc. osób. Trochę większe ryzyko zakażenia istnieje przy praktykach sadomasochistycznych, zwłaszcza kiedy partnerzy używają erotycznych gadżetów. Wirus HCV jest mniej zakaźny drogą płciową niż wirus HBV (żółtaczka typu B).

Codzienny kontakt z chorym na WZW C jest niebezpieczny?

Nie, bo wirus nie przenosi się przez kichanie i kaszel, trzymanie za ręce, przyjacielskie pocałunki, korzystanie z tej samej toalety, wanny czy jedzenie żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby), pływanie w tym samym basenie, zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała). Osoba zakażona lub chora musi jednak dezynfekować otarcia i skaleczenia oraz dokładnie je opatrywać.

Kto może podejrzewać u siebie zakażenie HCV?

Największą grupę stanowią osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992, oraz osoby wielokrotnie hospitalizowane, po zabiegach chirurgicznych, dializowane, badane endoskopowo. Zagrożeni są też pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mieli kontakt z krwią nosiciela HCV, a także krwiodawcy.

Jakie badania wykazują, że jesteśmy zakażeni HCV?

Podstawowym są tzw. próby wątrobowe, czyli określenie aktywności we krwi transaminaz ALT i AST (enzymy wytwarzane przez wątrobę). Krew do badania pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik podwyższony świadczy o stanie zapalnym wątroby i jest podstawą do dalszych analiz. Badanie można wykonać w każdym laboratorium, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Do rozpoznania konieczne jest też badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Ale wynik dodatni nie oznacza jeszcze choroby. Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Dopiero dodatkowe badanie materiału genetycznego wirusa – RNA HCV we krwi potwierdzą toczący się proces chorobowy oraz pozwolą oznaczyć genotyp, czyli jego odmianę. Istnieje 6 podstawowych genotypów oznaczonych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu jest ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Szczegółowe badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, ale wówczas trzeba za nie zapłacić 35–40 zł. Jednak przy podejrzeniu zakażenia wystawia on skierowanie do poradni chorób zakaźnych (są w większych miastach), gdzie badanie wykonywane jest bezpłatnie.

Jakie są objawy WZW C?

Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Odczuwa je 1/3 zakażonych. Ale pozostali nie mają żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. U niektórych osób z uszkodzeniem wątroby po wielu latach dochodzi do marskości i/lub raka, u innych choroba nie pozostawia śladu. Wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Czym różni się ostre WZW C od przewlekłego?

Ostre zapalenie wątroby typu C pojawia się 4–12 tygodni po kontakcie z wirusem i trwa ok. 6 miesięcy. Zwykle
przebiega bezobjawowo. U ok. 20 proc. organizm zwalcza zakażenie w ciągu 6–12 miesięcy od chwili wniknięcia wirusa. Ale aż u 80 proc. zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która wymaga leczenia. Jeżeli po 6 miesiącach od pierwszych objawów choroby stwierdza się obecność wirusa we krwi, można mówić o przewlekłej fazie choroby, która może wymagać (nie zawsze jest to konieczne i nie u wszystkich możliwe) leczenia farmakologicznego. Wtedy też u części osób pojawiają się pierwsze objawy: nudności, bóle stawów, zmęczenie. Namnażanie się wirusa powoduje zapalenie wątroby, którego przejawem jest podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi. Przewlekłe WZW C prowadzi do marskości i/lub raka wątroby u ok. 30 proc. spośród przewlekle zakażonych. Proces ten nazywany jest włóknieniem.

Czy z WZW C można się wyleczyć?

Tak. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań (np. chorób tarczycy) chorzy poddawani są farmakoterapii.
Jej schemat ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz tzw. ładunku wirusa (liczba jego kopii w surowicy krwi). Leczenie trwa od 24 do 48 tygodni. Całkowita eliminacja HCV z krwi jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 58)
anna, 29.03.2015 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Andrzej, proszę napisz gdzie ,u kogo się leczyłeś.Proszę Was o pomoc , podanie dobrego lekarza.Jestem z okolic Bydgoszczy a lokalizacja nie ma znaczenia.Pojadę choćby na Marsa.
 
2, 23.03.2015 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy jest jakaś tabletka, ktora zarzyje przed bdaniem iona sprawi, ze wynik bedzie ujemny?
 
Andrzej , 13.03.2015 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Człowieku, po co takie bzdury piszesz – Leczenie HCV w Polsce jest coraz bardziej dostępne i co tu dużo gadać skuteczne. Pisałem tu wcześniej, iż czekam na wynik z wiremią. Wynik przyszedł i wiem, iż jestem zdrowy – wzruszyłem się bardzo. Nie poddawać się i leczyć, leczyć u LEKARZA z kwalifikacjami i głowa do góry, na śmierć nie czekać ona sama przyjdzie. Życzę Wam wszystkim pozbycia się WIRUSA, choć walka nie jest łatwa. Wiem też na pewno, że jest już w naszym kraju dostępna terapia bez interferonu, ale droga jak droga ??? .To, co teraz napiszę może Was zadziwi, ale uważam, iż tzw. służba zdrowia w Polsce jest coraz lepsza a na poczekalniach w przychodniach spędziłem dużo czasu i wiele widziałem oraz słyszałem.
 
Nika, 12.03.2015 10.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest tak -kto nie choruje nie wie jak się czuje osoba,która cierpi z powodu bólu-nie jest w stanie zrozumieć osobę która tak jak wielu z Was kochani doświadczyła skutków ubocznych terapii.Niektórzy przechodzą terapię praktycznie bez żadnych dolegliwości-to wspaniale. Ja czekam.23 marca tego roku mam termin terapii-lecz wiem że mój wynik morfologii nie pozwoli mi na rozkosz inter. I co dalej? Wynik igłowej F3/A3-cierpię praktycznie każdego dnia-niektórym wyda się to dziwne-ale jest kochani grono osób, które tak ma przy HCV-a czuję się tak gdzieś od 2,5 roku- łazikowanie po lekarzach i tak jak wielu z Was przez przypadek-lekarz zasugerował żebym zrobiła anty HCV-no i jest.Wcześniej nic mi nie dolegało i w pewnym momencie tak jakby ktoś mi skrzydła podciął-koniec! Może ktoś mi podpowie -czy jest sens starać się o rentę? Jakie dokumenty i.t.d.-za wszystkie podpowiedzi dziękuję.
 
Andrzej, 06.03.2015 22.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Troszkę pitolisz – leczę się już z 15 lat. Interferon zaliczyłem + ryba, + PRZED ROKIEM terapia trój lekowa – dla mnie tortury!,dosłownie wyłem i chciałem rano się nie obudzić. Wiem, że jestem z tych, co mają okropne objawy uboczne, wiem też, że są pac jęci, którzy ich prawie nie mają. Żyć z HCV można i się da, ale pomału stajesz się WEJLĘTY z otoczenia, bo nie imprezujesz, zawsze jesteś trzeźwy (kapuś).Żona (to sam mąż) jak jest słaba/y intelektualnie zaczyna Cię unikać w łóżku a w rodzinie odgradzają od Ciebie dzieci, bo możesz (a nóż )ich wszystkich zarazić. ŁAPIESZ DEPRESJE, - a to okrutna i bezwzględna PANI. Tracisz koncentracje oraz pamięć, więc w robocie zaczynają Cię mieć dość.Jesteś ciągle zmęczony, leżysz i patrzysz w sufit, co oznacza, że żyjesz a prawie nie żyjesz. Rady moje takie: zero alkoholu, żadnej diety, (choć bez przesady), znaleźć dobrego lekarza ( unikać bufonów typu teściowa przepiękna ,bo taki wpędza w depresję ) i ufać mu oraz słuchać Go do bólu.Pożerać systematycznie wszystkie leki dokładnie tak jak DOKTOR kazał a dużo tego jest oj dużo i każdy daje objawy uboczne. Leki brać systematycznie (Tel. kom.i ustawić z cztery alarmy dziennie, dzwoni - łykasz tabletki lub robisz zastrzyk). Raz w miesiącu robisz wyniki, morfologie a ważne: płytki, hemoglobina, ALLAT i poziom kwasu moczowego resztę zostaw dla lekarza. Wczoraj oddałem krew na wiremię, za dwa tygodnie wynik – jak będzie minus to się z lekka upiję. jak będzie –NIE NIE BĘDZIE?!!!!!!!!
 
Nika, 06.03.2015 11.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fibroscan nie jest wiarygodnym badaniem.W 2012r.-kiedy trafiłam na Wolski wynik F0/F1.W 2014r. fibroscan F2- w związku z tak szybką progresją miałam w 2014r. robioną biopsję grubo igłową (MSWiA) pod kontrolą USG z powodu naczyniaka na wlocie standardowej biopsji igłowej. Wynik w skali metavir F3/A3. HCV wykrto przez przypadek w 2012r.-zaczęłam mieć straszne bóle mięśni/kości,głowy,ogólnie im więcej wysiłku tym gorsze dolegliwości. Wszyscy lekarze dziwnie zaskoczeni -bo niby nie wyglądam na taki wynik-śmieszne! Już nie muszę biegać po lekarzach teraz wiem jaka jest przyczyna moich dolegliwości. Paradoks leczenie mam na cito lecz moja leukopenia,neutropenia,i spadek płytek nie pozwala mi na podjęcie terapii I co dalej?-mam 40lat a niejedna starsza osoba jest w lepszej kondycji ode mnie. Przykre.
 
Robert, 05.03.2015 20.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem chory od 7 lat.Ludzie co wy piszecie jakie objawy zółta skóra to jest F3 stopien wtedy dostaje sie leki a niech ktos minie mowie ze dzisjaj sie zaraził a za miesiac ma objawy głupie gadanie,Nie mam depresji nie swedzi mnie skora nie mam zółtej skory.Wystarczy sobie robic badanie fibroscanem co roku jak ktos jest chory.Badanie mozna zrobic w warszawie wrocławiu i katowicach 350 zł około.Ostatnio robiłem sobie i miałem 6,7 czyli F1 lekarz u ktorego byłem powiedział ze predzej na zawał umre niz na raka watroby zero alkoholu praktycznie a lekarz ktory mnie leczy powiedział wszystko ale z umiarem i mozna z tym zyc,Najgorsze jest to ze mozna kogos zarazica nie ze jest sie chorym.Z HCV C nie mozna sie wyleczyc całkowicie wirus moze zrobic nawrót w kazdej chwili dlatego co pół roku trzeba zgłaszac sie do szpitala i robic badania.Z tym da sie zyc i trzeba sie nauczyc z tym zyc.Głowa do góry ludzie na tym zycie sie nie konczy :)
 
zara, 02.03.2015 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dowiedziałam się 3lata temu. leczenie dostępne w Polsce nie działa.zostaje tylko czekać na śmierć
 
niunia., 23.02.2015 10.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chory jestem na HCV od20 lat,dwa razy byłem leczony bez rezultatu czuje się coraz gorzej.Lekarz na każdej wizycie obiecuj następne leczenie inatym koniec.MAM TO W DU......E!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
nina, 22.01.2015 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w maju masz wyznaczoną wizytę w Warszawie ale to nie znaczy że odrazu będziesz leczona przed tobą wiele badani oraz biobsja wątroby po tym badaniu stwierdzą czy się kwalifikujesz do badania
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

44889

Przepuklina brzuszna: przyczyny i objawy. Czy bezoperacyjne leczenie przepukliny brzusznej jest możliwe? Przepuklina brzuszna: przyczyny i objawy. Czy bezoperacyjne leczenie przepukliny brzusznej jest możliwe?

Przepuklina brzuszna to stan, w którym części narządów znajdujących się w jamie brzusznej,...

więcej

43780

Pęcherzyk żółciowy: resekcja. Za i przeciw operacji pęcherzyka

"Wycinać czy nie" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony...

więcej

34189

Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć

Nasz organizm wytwarza kilkaset gramów gazów dziennie. Są one bezzapachowe. Dopiero fermentacja...

więcej

38187

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Poronienie to inaczej wydalenie płodu. Nie bardzo wiem, co pani nazywa poronieniem niepełnym. Czy chodzi o poronienie niezupełne? Jeśli tak, to jest stan, w którym płód został wydalony na zewnątrz, a...

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Torbiel skórzasta nie jest zmianą wrażliwą na leczenie hormonalne. Jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Operacja polega na usunięciu torbieli. Jajnik wycina się jedynie wtedy, gdy jest to...

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Mam wrażenie, że to była przenośnia z tą alergią, bo stwierdziła, że unika chemicznych suplementów, ale za to pije ten AloeLive BIO, który jest w zasadzie naturalnym wyrobem :)

data

Marzec 29, 2015

http://maciejszramka.bodybyvi.com/ Dni nareszcie stają się coraz dłuższe, robi się cieplej, przyroda budzi się do życia. To czas, by zrzucić ciepłe ubrania i cieszyć się słońcem. Ale wiem, co teraz powiesz: najpierw to ja muszę zrzucić zimowe zapasy tłuszczu, zanim zrzucę...

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 29, 2015

Według mnie jest to ściema jak połowa reklamowanych produktów w TV, luzdie nie dajcie sobie też wmówić tych wszystkich szajstw, chemia to chemia. Lepiej wyjść i pobiegąć :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.