Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę

Konsultant: dr n. med. Mariola Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych
49 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 19 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu.

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, ze 1/4 Polaków jest zakażona. Wirus HCV zidentyfikowano w 1989 r. Wcześniej wiadomo było tylko, że istnieje i wywołuje zapalenie wątroby. Nazywano go Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). Niestety, w Polsce dopiero 3 lata po wykryciu wirusa (czyli od 1992 r.) zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV – stąd tak wielka liczba osób nieświadomych choroby. Nasza wiedza o wirusie jest mała – z sondażu TNS OBOP (wrzesień 2007 r.) wynika, że ok. 93 proc. społeczeństwa nie wie, co to jest HCV, jak dochodzi do zakażenia i jakie są rokowania. Co zatem trzeba wiedzieć o chorobie, by bronić się przed nią i nie dyskryminować osób zakażonych?

Nie przegap

Jak można się zakazić wirusem HCV?

Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji, zabiegów stomatologicznych, dermatologicznych, a także przy robieniu tatuażu, przez wstrzykiwanie narkotyków. Źródłem zakażenia mogą być rękawiczki lekarskie, jeśli nie są zmieniane przy każdym pacjencie, igły do akupunktury, cudze cążki, żyletki itp. Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, każdy kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia. Najczęściej jednak łapiemy wirusa w placówkach służby zdrowia, jeśli nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, np. lamp do utwardzania plomb dentystycznych.

Wirus HCV przenosi się przez seks?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Choroba nie jest zaliczana do przenoszonych drogą płciową. Jednak ryzyko zakażenia istnieje ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej narządów rodnych. Epidemiolodzy prawdopodobieństwo zakażenia podczas stosunku płciowego oceniają na ok. 3 proc. przy 25-letnim współżyciu monogamicznym. Są też dane, że do zakażenia poprzez seks dochodzi u mniej niż 1 proc. osób. Trochę większe ryzyko zakażenia istnieje przy praktykach sadomasochistycznych, zwłaszcza kiedy partnerzy używają erotycznych gadżetów. Wirus HCV jest mniej zakaźny drogą płciową niż wirus HBV (żółtaczka typu B).

Codzienny kontakt z chorym na WZW C jest niebezpieczny?

Nie, bo wirus nie przenosi się przez kichanie i kaszel, trzymanie za ręce, przyjacielskie pocałunki, korzystanie z tej samej toalety, wanny czy jedzenie żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby), pływanie w tym samym basenie, zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała). Osoba zakażona lub chora musi jednak dezynfekować otarcia i skaleczenia oraz dokładnie je opatrywać.

Kto może podejrzewać u siebie zakażenie HCV?

Największą grupę stanowią osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992, oraz osoby wielokrotnie hospitalizowane, po zabiegach chirurgicznych, dializowane, badane endoskopowo. Zagrożeni są też pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mieli kontakt z krwią nosiciela HCV, a także krwiodawcy.

Jakie badania wykazują, że jesteśmy zakażeni HCV?

Podstawowym są tzw. próby wątrobowe, czyli określenie aktywności we krwi transaminaz ALT i AST (enzymy wytwarzane przez wątrobę). Krew do badania pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik podwyższony świadczy o stanie zapalnym wątroby i jest podstawą do dalszych analiz. Badanie można wykonać w każdym laboratorium, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Do rozpoznania konieczne jest też badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Ale wynik dodatni nie oznacza jeszcze choroby. Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Dopiero dodatkowe badanie materiału genetycznego wirusa – RNA HCV we krwi potwierdzą toczący się proces chorobowy oraz pozwolą oznaczyć genotyp, czyli jego odmianę. Istnieje 6 podstawowych genotypów oznaczonych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu jest ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Szczegółowe badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, ale wówczas trzeba za nie zapłacić 35–40 zł. Jednak przy podejrzeniu zakażenia wystawia on skierowanie do poradni chorób zakaźnych (są w większych miastach), gdzie badanie wykonywane jest bezpłatnie.

Jakie są objawy WZW C?

Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Odczuwa je 1/3 zakażonych. Ale pozostali nie mają żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. U niektórych osób z uszkodzeniem wątroby po wielu latach dochodzi do marskości i/lub raka, u innych choroba nie pozostawia śladu. Wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Czym różni się ostre WZW C od przewlekłego?

Ostre zapalenie wątroby typu C pojawia się 4–12 tygodni po kontakcie z wirusem i trwa ok. 6 miesięcy. Zwykle
przebiega bezobjawowo. U ok. 20 proc. organizm zwalcza zakażenie w ciągu 6–12 miesięcy od chwili wniknięcia wirusa. Ale aż u 80 proc. zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która wymaga leczenia. Jeżeli po 6 miesiącach od pierwszych objawów choroby stwierdza się obecność wirusa we krwi, można mówić o przewlekłej fazie choroby, która może wymagać (nie zawsze jest to konieczne i nie u wszystkich możliwe) leczenia farmakologicznego. Wtedy też u części osób pojawiają się pierwsze objawy: nudności, bóle stawów, zmęczenie. Namnażanie się wirusa powoduje zapalenie wątroby, którego przejawem jest podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi. Przewlekłe WZW C prowadzi do marskości i/lub raka wątroby u ok. 30 proc. spośród przewlekle zakażonych. Proces ten nazywany jest włóknieniem.

Czy z WZW C można się wyleczyć?

Tak. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań (np. chorób tarczycy) chorzy poddawani są farmakoterapii.
Jej schemat ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz tzw. ładunku wirusa (liczba jego kopii w surowicy krwi). Leczenie trwa od 24 do 48 tygodni. Całkowita eliminacja HCV z krwi jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 49)
nina, 22.01.2015 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w maju masz wyznaczoną wizytę w Warszawie ale to nie znaczy że odrazu będziesz leczona przed tobą wiele badani oraz biobsja wątroby po tym badaniu stwierdzą czy się kwalifikujesz do badania
 
dżon, 05.01.2015 21.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy mozna sie zarazic przez pobranie krwi? to chyba tylko pod warunkiem ze pielegnairka miała predzej brudne rece od krwi i dotykała ostrza igły tak?
 
Kz Q, 22.12.2014 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No jeżeli 0,5 cm igła sięga do mięśnia ....
 
KINIOR, 12.12.2014 11.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sadziłam ze nic gorszego nie może mi się już przytrafić. W 2010 miałam wypadek komunikacyjny (kręgosłup) operacja za operacją, w sumie przez cztery lata 5 operacji. Przy ostatniej tj. w październiku 2014 r. przez przypadek wykryto u mnie wirusa HPV. Zero objawów poza swędzeniem skóry i to całkowicie niedawno, składałam to na moją alergię - a to mydło nie takie, a to za dużo nabiału i dlatego swędzi. Diagnoza jest ewidentna: HPV, sanepid szybko zajął się sprawą, bo po niecałych 3 tyg. od wyjścia ze szpitala. Najlepsze jest to, że teraz czekam na przyjęcie do poradni chorób zakaźnych - wizyta w maju 2015 r. Nasz szpital nie leczy takich przypadków, odsyła do Warszawy a w Warszawie na miejsce czeka się minimum pół roku, czyli mamy już rok w sumie, może w grudniu 2015 r. załapię się na leczenie:( Wiem że na bank złapałam to cholerstwo przy 2 operacji kręgosłupowej. Skąd pewność? Bo po pierwszej robiłam sobie próby wątrobowe i przeciwciała były ok.Teraz słyszę od pani z sanepidu, by sobie głowy nie zawracać udowadnianiem gdzie i kiedy bo to jest nie do udowodnienia:( Szpitale często zwalają winę na dentystów, kosmetyczki, fryzjerów itp. Teraz muszę cierpliwie czekać, mam nadzieję że przez rok nieleczone HPV nie rozwinie się. Wszystkim chorym życzę zdrowia i wytrwałości w dążeniu do zdrowia.
 
Stanley, 27.09.2014 07.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie jest ciekawie skoro choroba tarczycy wyklucza leczenie wątroby. U endokrynologów są tłumy pacjentów z chorą tarczycą. Czy dla nich w przypadku HCV pozostaje tylko eutanazja?
 
Marek, 02.09.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialem wirusa, wszystko poszlo bardzo szybko. Po miesiacy od zakazenia dostalem silne obiawy, zolta skora, mdlosci, goraczka, itd. Po testach wyszlo,ze to WZW C. Wystraszylem sie. Po pol roku od zakazenia nie mam juz wirusa, organizm sam zwalczyl. Lekarz powiedzial, ze to mialem wielkie szczescie bo nie zawsze organizm w tak szybkim czasie zwalczy wirusa. W czasie choroby bolaly mnie stawy, zmeczenie troche depresja, denrwowalo mnie wszystko. Watrobe mam powiekszona, czuje czasem "cos" Wracam do zdrowia, jem lekkostrawne dania, zero alkoholu. W pazdzierniku bedzie rok od zakazenia. Mieszkam w Holandii i opieka medyczna na swietnym poziomie. Lekarze bardzo mili, czuje sie ze pacjent jest najwazniejszy. W przeciwienstwie do Polski tu nie musze ukrywac i sie wstydzic, ze mialem WZW C. Tu w Holandii nikt nie ocenia jak w Polsce.
 
lewiatan2014, 13.08.2014 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam41 lat.przewlekle zapalenie od 92roku.zadnych leczen kuracji,lekow,diet.jem co chce.pije do oporu,bawie sie i nie przejmuje.kiedys kazdy musi umrzec a na co?kogo to obchodzi.na smierc.czuje sie nadal jak tamten osiemnastolatek.janek papaj.stalowa wola
 
R., 09.08.2014 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie wykryto wirusa ok miesiąca temu ,jednak lekarz zapewnia mnie ,że powinienem z tego wyjść ponieważ to dopiero bardzo wczesny etap i do zakażenie prawdopodbnie doszło całkiem niedawno.Mieszkam w Niemczech i chyba z zdecydowanie łatwiej jest z leczeniem tutaj jak W Polsce.Bardzo podoba mi się tu sposób w jaki funkcjonuje tu słuzba zdrowia..wracająć do chcoroby,niestety bardzo mnie męczy..od razu pojawiły się bóle stawów i mięsni,i na prawdę nieodpuszczają.ż początku myslałem że to zakwaszenie organizmu i inna choroba(dna moczanowa)Do tego zapalenie stawu kolanowego gdzie z jednego i drugiego miałem zciągany płyn ,bolące i napuchnięte stopy. Objawy miałem typowe dla tego przypadku..Jednak badanie krwi wykazało coś innego.Prowadzę sportowy tryb zycia,rower ,siłownia,przyjmowałem odżywki i inne różnego typu suplementy i nietety moje zycie teraz przewróciło się do góry nogami.Co dzięń kiedy się budzę zastanawiam się co dziś bedzie mnie bolec ..muszę być twardy,dopiero za ok 3 tyg.będę mieć nastęną wizytę u specjalisty i dobrane odpowiednie ,specjalistyczne leki..jestem pełny nadziei chociaz czasami mnie opuszcza..życzę Wam wytrwałości i przede wszystkim zdrowia..pozdrawiam Ryszard.
 
michel, 03.08.2014 23.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za..bać sk...syna ! !
 
karolazet, 16.07.2014 13.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zastrzyki z interferonu są domięśniowe, nie podskórne
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Woreczek żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej Woreczek żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to dość powszechna i uciążliwa choroba. Może przebiegać bezobjawowo, ale częściej...

więcej

33569

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

46986

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

44798

ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz? ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz?

W statystykach letnich chorób zatrucie pokarmowe zajmuje poczesne miejsce w pierwszej trójce - po...

więcej

38186

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 31, 2015

Bardzo polecam produkt Acetomale. Jestem mega pozytywnie zaskoczona! Kupiłam ot, tak, na próbę, w zasadzie nie wierząc w powodzenie. Na szczęście się zawiodłam i kapsułki Acetomale naprawdę działały. Stosowałam przez miesiąc i jestem lżejsza o 4 kilogramy. Uważam, że to imponujący wynik w...

data

Styczeń 30, 2015

A próbowaliście tabletki IQGreen? Są naprawdę świetne. Przed zakupem dużo o nich czytałam bo generalnie uważam co przyjmuje i w jakiej ilości,żeby kiedyś nie wpaść na jakieś wiece g ;) ale te tabsy były bardzo ok - naturalny skład i przy minimalnej diecie cały mi świent efekt działania....

data

Styczeń 30, 2015

Hahah!! :D a gów*o prawda! "Dieta białkowa a dieta bogata w białko to różnica" http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-bialkowa-na-mase-miesniowa-jedzenie-bogate-w-bialko-pomaga-wyrze_39927.html

data

Styczeń 31, 2015

Zielona kawa w ogóle ostatnimi czasy przestaje być tak bardzo poważana. Okazuje się generalnie - że faktycznie ma wpływ ale bardziej pobudzający, który może być dobrym wstępem dla czegoś co ma działanie z prawdziwego zdarzenia i tym samym ja zaczęłam stosować tabletki iqgreen, które...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.