Badanie urodynamiczne - jak wygląda? Jak się przygotować?

Autor: Monika Majewska

Badanie urodynamiczne wykonuje się przy zaburzeniach oddawania moczu, w celu oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. częstomocz i nietrzymanie moczu. Jak przebiega badanie urodynamiczne i jak się do niego przygotować?

Badanie urodynamiczne wykonuje się przy zaburzeniach oddawania moczu, w celu oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badanie urodynamiczne powinno być końcowym elementem diagnostyki zaburzeń oddawania moczu - wcześniej powinny zostać wykonane inne badania, np. cystografia mikcyjna czy USG układu moczowego, gdyż ułatwiają one prawidłowo odczytać wyniki badania urodynamicznego.

Badanie urodynamiczne – wskazania do badania

Warunkiem dopuszczenia do badania jest wykonanie wcześniej badania moczu, którego wynik musi być ujemny, tzn. mocz musi być jałowy.
  • moczenie nocne i dzienne (w przypadku dzieci)
  • wydłużenie czasu oddawania moczu
  • rzadkie oddawanie moczu
  • częstomocz
  • parcie naglące
  • oddawanie moczu porcjami,
  • wspomaganie mikcji uciskaniem okolicy pęcherza
  • zaleganie moczu po mikcji

Przeciwwskazaniami do badania są obecna infekcja układu moczowego i miesiączka.

Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

Na tydzień przed badaniem proszę nie przyjmować leków działających na pęcherz moczowy. Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu, a gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej. Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do chwili badania nie należy oddawać moczu - powinno być ono przeprowadzone przy pełnym pęcherzu. Należy przynieść ze sobą skierowanie na badanie oraz wynik badania moczu.

Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej.  Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do chwili badania nie należy oddawać moczu - powinno być ono przeprowadzone przy pełnym pęcherzu.

Badanie urodynamiczne – jak przebiega?

Pacjent rozbiera się do połowy (dolną część) i kładzie się na fotelu urologiczno-ginekologicznym na wznak, z lekko rozchylonymi nogami.

Pod pojęciem "badanie urodynamiczne" kryje się kilka różnych badań. Mierzą one ilość oddawanego moczu, czas oddawania tego moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza i odbytnicy oraz napięcie mięśni, które zatrzymują mocz (zwieraczy).

Okolice cewki moczowej i odbytu zostają znieczulone żelem. Następnie lekarz wprowadza specjalne cewniki – jeden do cewki moczowej i dalej do pęcherza, a drugi przez odbyt. Z kolei do mięśni zwieraczy wprowadza się elektrody igłowe.

Potem prosi się badanego o oddanie moczu do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), mierzącego ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania. Rejestrowane są także ciśnienia w pęcherzu i w jamie brzusznej - wszystko dzięki podłączonym do cewników przetwornikom. Sprawdzana jest także praca zwieraczy.

Pod pojęciem "badanie urodynamiczne" kryje się kilka różnych badań, takich jak: cystometria (ocena pęcherza podczas wypełniania i mikcji), uroflowmetria (ocena mikcji), profilometria (ocena profilu ciśnieniowego cewki) wraz z badaniami elektromiograficznymi, uzupełnione o ocenę zalegania moczu w pęcherzu po mikcji.

Czy badanie urodynamiczne boli? Sam moment wprowadzania cewników jest nieprzyjemny i może powodować uczucie dyskomfortu, jednak ono mija.

Badanie urodynamiczne - powikłania

Najczęściej pojawia się przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Niekiedy może wystąpić infekcja dolnych dróg moczowych.

Warto wiedzieć

Ważne

Badanie urodynamiczne jest refundowane dla osób posiadających ubezpieczenie w Narodowym  Funduszu Zdrowia.  W przypadku braku ubezpieczenia, koszt takiego badania to wydatek rzędu  300-350  zł.

Polecamy
Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

319

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

266

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

257

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

254

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.