Badanie urodynamiczne - jak wygląda? Jak się przygotować?

Autor: Monika Majewska

Badanie urodynamiczne wykonuje się przy zaburzeniach oddawania moczu, w celu oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. częstomocz i nietrzymanie moczu. Jak przebiega badanie urodynamiczne i jak się do niego przygotować?

Badanie urodynamiczne wykonuje się przy zaburzeniach oddawania moczu, w celu oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badanie urodynamiczne powinno być końcowym elementem diagnostyki zaburzeń oddawania moczu - wcześniej powinny zostać wykonane inne badania, np. cystografia mikcyjna czy USG układu moczowego, gdyż ułatwiają one prawidłowo odczytać wyniki badania urodynamicznego.

Badanie urodynamiczne – wskazania do badania

Warunkiem dopuszczenia do badania jest wykonanie wcześniej badania moczu, którego wynik musi być ujemny, tzn. mocz musi być jałowy.
  • moczenie nocne i dzienne (w przypadku dzieci)
  • wydłużenie czasu oddawania moczu
  • rzadkie oddawanie moczu
  • częstomocz
  • parcie naglące
  • oddawanie moczu porcjami,
  • wspomaganie mikcji uciskaniem okolicy pęcherza
  • zaleganie moczu po mikcji

Przeciwwskazaniami do badania są obecna infekcja układu moczowego i miesiączka.

Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

Na tydzień przed badaniem proszę nie przyjmować leków działających na pęcherz moczowy. Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu, a gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej. Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do chwili badania nie należy oddawać moczu - powinno być ono przeprowadzone przy pełnym pęcherzu. Należy przynieść ze sobą skierowanie na badanie oraz wynik badania moczu.

Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej.  Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do chwili badania nie należy oddawać moczu - powinno być ono przeprowadzone przy pełnym pęcherzu.

Badanie urodynamiczne – jak przebiega?

Pacjent rozbiera się do połowy (dolną część) i kładzie się na fotelu urologiczno-ginekologicznym na wznak, z lekko rozchylonymi nogami.

Pod pojęciem "badanie urodynamiczne" kryje się kilka różnych badań. Mierzą one ilość oddawanego moczu, czas oddawania tego moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza i odbytnicy oraz napięcie mięśni, które zatrzymują mocz (zwieraczy).

Okolice cewki moczowej i odbytu zostają znieczulone żelem. Następnie lekarz wprowadza specjalne cewniki – jeden do cewki moczowej i dalej do pęcherza, a drugi przez odbyt. Z kolei do mięśni zwieraczy wprowadza się elektrody igłowe.

Potem prosi się badanego o oddanie moczu do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), mierzącego ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania. Rejestrowane są także ciśnienia w pęcherzu i w jamie brzusznej - wszystko dzięki podłączonym do cewników przetwornikom. Sprawdzana jest także praca zwieraczy.

Pod pojęciem "badanie urodynamiczne" kryje się kilka różnych badań, takich jak: cystometria (ocena pęcherza podczas wypełniania i mikcji), uroflowmetria (ocena mikcji), profilometria (ocena profilu ciśnieniowego cewki) wraz z badaniami elektromiograficznymi, uzupełnione o ocenę zalegania moczu w pęcherzu po mikcji.

Czy badanie urodynamiczne boli? Sam moment wprowadzania cewników jest nieprzyjemny i może powodować uczucie dyskomfortu, jednak ono mija.

Badanie urodynamiczne - powikłania

Najczęściej pojawia się przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Niekiedy może wystąpić infekcja dolnych dróg moczowych.

Warto wiedzieć

Ważne

Badanie urodynamiczne jest refundowane dla osób posiadających ubezpieczenie w Narodowym  Funduszu Zdrowia.  W przypadku braku ubezpieczenia, koszt takiego badania to wydatek rzędu  300-350  zł.

Polecamy
Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

112

Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

112

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

105

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

99

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.