Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem szyjki macicy

23 komentarze

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Co istotne, wirus HPV odpowiada również za ponad 50 procent nowotworów pochwy i sromu. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest w 100 procentach skuteczna. Jednak szczepionkę należy przyjąć w odpowiednim czasie. Na pytania dotyczące szczepionki przeciwko HPV odpowiada profesor Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Szczepionka przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skutecznie zapobiega zakażeniom wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18. Te właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy, stanom przedrakowym sromu oraz powstawaniu brodawek płciowych (kłykcin kończystych), powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18. W przypadku chłopców szczepienie ma zapobiegać zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych. Badania kliniczne wykazały 100 proc. skuteczność szczepionki oraz to, że może ona chronić kobiety zakażone jednym typem wirusa przed zakażeniem pozostałymi jego typami. Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy. Od 2015 roku na rynku jest nowa szczepionka przeciwko HPV - Gardasil 9. Jest ona przeznaczona dla kobiet i mężczyzn i chroni aż przed 9 typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy). Zapobiega powstawaniu zmian przednowotworowych oraz nowotworowi szyjki macicy, odbytu oraz brodawek na narządach płciowych (kłykcin kończystych).

  • Istnieje przekonanie, że profilaktyka raka szyjki macicy w Polsce jest nadal na niewystarczającym poziomie. Czy to prawda?

profesor Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Za miernik zacofania bądź postępu społeczeństwa w dziedzinie medycyny, można uznać wyniki leczenia chorób onkologicznych. W tych danych skupia się jak w soczewce właśnie profilaktyka, diagnostyka, leczenie oraz to, jak te elementy współdziałają ze sobą.  W przypadku chorób onkologicznych wynik leczenia nie zależy tylko od sposobu leczenia, ale przede wszystkim od zaawansowania choroby w momencie jego rozpoczęcia. Im choroba jest bardziej zaawansowana, tym leczenie jest bardziej agresywne, dłuższe, droższe i mniej skuteczne. Ta prawidłowość odnosi się również do raka szyjki macicy. Jeśli chodzi o cytologię, która jest podstawą profilaktyki, nie wypadamy na tle innych krajów źle, a zawdzięczamy to przede wszystkim ostatniej dekadzie działania programu profilaktyki i wczesnego wykrywania szyjki macicy. Sądzę, że blisko połowa kobiet robi regularnie cytologię- to nie jest kiepski wynik. Ale to też oznacza, że blisko połowa nie wykonuje tego badania. I te dane powinny zastanawiać. Niestety,   kobiety, które nie poddają się badaniu regularnie, zgłaszają się do lekarza dopiero z poważnym problemem, często onkologicznym, i w wielu przypadkach już nie można im skutecznie pomóc.

  • Profilaktyka raka szyjki macicy to nie tylko cytologia, ale także dostępne od kilku lat szczepionki przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego

Profilaktyka raka szyjki macicy ma bardzo długą historię. Przełomowe w tej dziedzinie było właśnie badanie cytologiczne, które przez ponad 50 lat stanowiło jej podstawę. W wielu krajach jednak, na przykład w USA, badania profilaktyczne wyglądaj całkiem inaczej, są znacznie bardziej zaawansowane. Ich elementem są badania molekularne identyfikujące HPV, dzięki którym wiemy czy pacjentka, która na przykład ma nadżerkę, jest zagrożona onkologiczni czy też nie. W USA właśnie badanie molekularne uzupełnia cytologię, ale jej nie zastępuje. Jeśli wynik badania pokaże, że nie mamy do czynienia z HPV, to wtedy kolejną cytologię można wykonać nie za rok, ale nawet za 5 lat. Natomiast w Australii szczepienia przeciwko HPV są elementem profilaktyki pierwotnej. Są to szczepienia populacyjne, czyli zaszczepić może się każdy, ale nie obowiązkowe. Szczepione są tam zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, a naukowcy obserwują już statystyczne pozytywne efekty tego szczepieni. Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem, któremu można zapobiec poprzez szczepienie.

  • Jak skuteczne jest szczepienie przeciwko HPV?

profesor Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: Zagadnienie skuteczności szczepionki jest zarówno bardzo ważne, jak i złożone. Zawsze w przypadku każdej szczepionki jest nieznaczny odsetek osób, które charakteryzuje słaba odpowiedź na szczepionkę, co może oznaczać, że trzeba podać większą liczbę dawek. W przypadku HPV ta grupa jest liczona w promilach, więc na szczęście niewielka. Druga kwestia to odpowiedź na pytanie, czemu chcemy zapobiec poprzez szczepienie. Docelowo jest to oczywiście rak szyjki macicy, ale na efekt szczepienia musimy czekać czasem wiele lat, dlatego łatwiej obserwować liczbę stanów przedrakowych, które zawsze poprzedzają pojawienie się choroby. Szczepienia więc muszą być połączone z badania cytologicznymi. Dziś można stwierdzić, że w sensie populacyjnym te kraje, które szczepią przeciwko HPV, obserwują duży sukces i zmniejszenie ilości wstępowania stanów przed nowotworowych. Dotyczy to tych krajów, w których liczba osób zaszczepionych wynosi powyżej 60% populacji. Tak więc można wnioskować po tym, iż ta szczepionka jest skuteczna.

  • Czy można oszacować skuteczność w procentach?

W przybliżeniu oczywiście można podać takie dane. Nie ma na rynku szczepionki, która obejmuje wszystkie typy onkogenne wirusa. Dostępna jest szczepionka dwuwalentna, która chroni przed typem 16 i 18 wirusa HPV, szczepionka czterowalenta zawierającą  antygeny  wirusów 16 i 18 a także typy 6 i 11 odpowiedzialne za  powstanie brodawek płciowych. Z nimi związane jest ponad 70% wszystkich raków szyjki macicy. Mamy też na rynku szczepionkę 9 walentną, gdzie dodatkowo jest jeszcze 5 typów wirusa, które wybrane zostały pod względem częstotliwości występowania. Ta szczepionka chroni przed 90% wszystkich nowotworów szyjki macicy.

  • Szczepionka jest jednak przeznaczona tylko dla nastolatek, więc kobiety starsze nie mogą korzystać z tej ochrony

Nie, to nie prawda. Każda kobieta zaszczepiona odniesie indywidualne korzyści z zaszczepienia, niezależnie od wieku. Ale z punktu widzenia epidemiologii i farmakoekonomiki, czyli przeliczenia kosztów leczenia na rok życia kobiety, to zaszczepienie osób młodszych po prostu daje lepsze efekty populacyjne. Jeśli chcemy chorobę wyeliminować w społeczeństwie, to należy szczepić osoby młode, zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Ale zaszczepić może się każda kobieta w każdym wieku. Na ten temat  najlepiej indywidualnie porozmawiać z lekarzem ginekologiem.

Warto wiedzieć

Ważne

Szczepionka na HPV tylko na receptę

Jak wszystkie szczepionki, jest wydawana tylko na receptę i to lekarz decyduje kogo można zaszczepić. W celu osiągnięcia pełnej ochrony, konieczne jest podanie trzech jej dawek. Drugą dawkę należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. Dotychczasowe badania pokazują, że szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem HPV co najmniej przez pięć lat. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy po tym okresie potrzebna będzie tak zwana dawka przypominająca. Pierwsze analizy pokazują, że poziom przeciwciał u kobiet szczepionych pięć lat temu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Niestety, za szczepienie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Wirus HPV – bardzo zakaźny i bardzo niebezpieczny

Wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy ale także za powstawanie brodawek płciowych. Przyjmuje się, że zakażenie  wirusem HPV występuje przejściowo u około połowy aktywnych seksualnie osób. Według danych Polskiego Towarzystwa Zakażeń HPV w Polsce w 2004 roku brodawki płciowe były przyczyną 1/3 wizyt w przychodniach zajmujących się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak wielkim problemem są brodawki płciowe (kłykciny kończyste) pokazuje też ogromna liczba pytań dotyczących tego problemu zadawanych przez internautów odwiedzających stronę www.hpv.pl.

Polecamy
Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste czyli brodawki płciowe należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rak szyjki macicy - jak uniknąć zakażenia wirusem HPV

Rak szyjki macicy - jak uniknąć zakażenia wirusem HPV

Rak szyjki macicy: ja z nim wygrałam

Rak szyjki macicy: ja z nim wygrałam

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 23)
Rafff, 27.03.2017 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy są już jakieś dane kto gorzej kończy czy Ci którzy zażyli Szczepionki na HPV czy Ci którzy borykają się z Wirusem HPV i nie zażyli szczepionki? Czyje decyzje się bardziej opłacają.
 
heheszki, 06.03.2017 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Buahaha zaczepiono w Japonii ponad 3 mln dziewcząt gdzie wiele dostało powikłań, czyli padaczka, migreny, bóle głowy itp. Wypieprzyli ją w cholerę bo przeprowadzili badania poszczepienne, a ty będziesz pisał żeby ludzie się szczepili, a jak nie to niech zdychają. Karma jest dziwką i wraca. Wróci i do ciebie i zapłaczesz prędzej czy później.
 
Maciej, 24.02.2017 14.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co widać po komentarzach wyżej. Dla was rada jest jedyna - nie szczepcie się i zdychajcie, najlepiej przed przekazaniem genów głupoty
 
zzz, 23.02.2017 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A od kiedy rtęć i aluminium wprowadzana do organizmu to zdrowie? Mozna by stwierdzić że inhalacja gazem cyklon B miały właściwości zdrowotne...
 
stop HPV, 19.02.2017 03.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ogladnijcie zanim podejmiecie decyzje https://www.youtube.com/watch?v=x1nsTGqVyEE
 
WellasGuess, 30.12.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
UWAGA NA TĄ SZCZEPIONKĘ NA HPV! Nie macie potrzeby to lepiej się nie szczepcie! Ryzyko powikłań istnieje a działanie nie jest potwierdzone! Testowano też b.krótko co jest podejrzane a teraz wszędzie tak wciskają na siłę i piszą żeby się szczepić - nagle ni stąd ni z owąd - wygląda na to że poszła gruuba kasa za akcje propagandowo-reklamową od korporacji farmaceutycznych! A nasze urzedasy i media nas jak zwykle okłamują za pare srebrników zniszczą życie dzieci! UWażajcie - nie wierzcie nikomu! Takie mamy czasy!
 
Matka Polka, 16.09.2016 10.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A gdzie napisane, że ta szczepiona miała "fast track" tzn tylko 6 mcy badań? Że jest praktycznie nieprzebadana, że zawarty w niej boran sodu spowodował kalectwo i powolną straszną śmierć wielu dziewcząt na świecie? Gdzie jest napisane, że ta szczepionka jest zakazana w wielu krajach (np. w Japonii)? Dlaczego Państwo nie piszą o POWIKŁANIACH PO TEJ SZCZEPIONCE??? Czy to jest poradnik czy strona reklamowa???
 
marzena, 28.04.2016 22.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam chciałam zapytać czy zrobenie tej szczepionki jest niebezpieczne bo mój lek.ginekolog zapropował mi tą szczepionkę ,czy ktoś może mi odpowiedzieć dziękuję
 
adamlek , 03.01.2016 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ile wynosi odszkodowanie z tytułu śmierci dziecka pom szczepieniu.?podobno jest w tym roku obowiązkowe .kto je wypłaci ? a możę zgłaszane przypadki śmiertelne w tym 3 godziny po szczepieniu to zupełna nieprawda ? zaniepokojony ojciec .
 
matylda, 13.12.2015 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Telewizja STYLE podała przed chwilą ,jakie skutki powoduje podanie tej szczepionki - ile dziewcząt choruje bardzo ciężko - i nikt nie jest im w stanie pomóc.Jest to kolejne "nabijanie kabzy firmom farmaceutycznym".Zdrowie kobiet tutaj się nie liczy w ogóle.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

55

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

53

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

50

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

44

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W wyniku opisano nieprawidłowy obraz kosmków trofoblastu. W takim przypadku ocenia się, czy jama macicy jest pusta i wykonuje badanie stężenia beta HCG. Jeśli pacjentka nie krwawi, macica jest...

Nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów u pacjentów z łuszczycą, jednakże proponuję przed farbowaniem zlikwidować aktywne zmiany skórne w obrębie skóry głowy.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.