Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem szyjki macicy

17 komentarze

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed na rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Co istotne, wirus HPV odpowiada również za ponad 50 procent nowotworów pochwy i sromu. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest w 100 procentach skuteczna. Szczepionkę należy przyjąć w odpowiednim czasie.

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skutecznie zapobiega zakażeniom wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18. Te właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy, stanom przedrakowym sromu oraz powstawaniu brodawek płciowych (kłykcin kończystych), powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18. W przypadku chłopców szczepienie ma zapobiegać zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych. Badania kliniczne wykazały 100 proc. skuteczność szczepionki oraz to, że może ona chronić kobiety zakażone jednym typem wirusa przed zakażeniem pozostałymi jego typami. Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy.
Od 2015 roku na rynku jest nowa szczepionka przeciwko HPV - Gardasil 9. Jest ona przeznaczona dla kobiet i mężczyzn i chroni aż przed 9 typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy). Zapobiega powstawaniu zmian przednowotworowych oraz nowotworowi szyjki macicy, odbytu oraz brodawek na narządach płciowych (kłykcin kończystych).

Szczepionka na HPV tylko na receptę

Jak wszystkie szczepionki, jest wydawana tylko na receptę i to lekarz decyduje kogo można zaszczepić. W celu osiągnięcia pełnej ochrony, konieczne jest podanie trzech jej dawek. Drugą dawkę należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. Dotychczasowe badania pokazują, że szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem HPV co najmniej przez pięć lat. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy po tym okresie potrzebna będzie tak zwana dawka przypominająca. Pierwsze analizy pokazują, że poziom przeciwciał u kobiet szczepionych pięć lat temu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Niestety, za szczepienie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.03.2016 21:14
Ministerstwo Zdrowia Japonii już w 2013 roku zatrzymało szczepienie przeciwko HPV , motywując dużą szkodliwością dla zdrowia szczepionych dziewcząt.To można sprawdzić.
Nie zarejestrowany, 03.01.2016 9:11
Zastanawiam się czy zaszczepić 12-letnią córkę przeciw HPV? Lekarze w kampanii medialnej zalecali szczepić dziewczynki, ale czy jest to bezpieczna szczepionka i na pewno konieczna? czy uchroni przed ewentualnym zakażeniem? Tutaj jest dobry artykuł o HPV http://vaccine.pl/hpv
 

Wirus HPV – bardzo zakaźny i bardzo niebezpieczny

Wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy ale także za powstawanie brodawek płciowych. Przyjmuje się, że zakażenie  wirusem HPV występuje przejściowo u około połowy aktywnych seksualnie osób. Według danych Polskiego Towarzystwa Zakażeń HPV w Polsce w 2004 roku brodawki płciowe były przyczyną 1/3 wizyt w przychodniach zajmujących się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak wielkim problemem są brodawki płciowe (kłykciny kończyste) pokazuje też ogromna liczba pytań dotyczących tego problemu zadawanych przez internautów odwiedzających stronę www.hpv.pl.

Zdaniem eksperta
prof. Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń HPV

Szczepionka zapobiegająca zakażeniom czterema typami wirusa HPV chroni osoby zaszczepione nie tylko przed onkogennymi typami HPV 16 i 18, ale także przed HPV 6 i 11 odpowiedzialnymi za 90 procent przypadków kłykcin kończystych. Niezmiernie ważną rolę w profilaktyce HPV odegra nie tylko szczepienie dziewcząt i kobiet, ale także chłopców.

Polecamy
Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste czyli brodawki płciowe należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rak szyjki macicy - jak uniknąć zakażenia wirusem HPV

Rak szyjki macicy - jak uniknąć zakażenia wirusem HPV

Rak szyjki macicy: ja z nim wygrałam

Rak szyjki macicy: ja z nim wygrałam

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 17)
Matka Polka, 16.09.2016 10.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A gdzie napisane, że ta szczepiona miała "fast track" tzn tylko 6 mcy badań? Że jest praktycznie nieprzebadana, że zawarty w niej boran sodu spowodował kalectwo i powolną straszną śmierć wielu dziewcząt na świecie? Gdzie jest napisane, że ta szczepionka jest zakazana w wielu krajach (np. w Japonii)? Dlaczego Państwo nie piszą o POWIKŁANIACH PO TEJ SZCZEPIONCE??? Czy to jest poradnik czy strona reklamowa???
 
marzena, 28.04.2016 22.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam chciałam zapytać czy zrobenie tej szczepionki jest niebezpieczne bo mój lek.ginekolog zapropował mi tą szczepionkę ,czy ktoś może mi odpowiedzieć dziękuję
 
adamlek , 03.01.2016 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ile wynosi odszkodowanie z tytułu śmierci dziecka pom szczepieniu.?podobno jest w tym roku obowiązkowe .kto je wypłaci ? a możę zgłaszane przypadki śmiertelne w tym 3 godziny po szczepieniu to zupełna nieprawda ? zaniepokojony ojciec .
 
matylda, 13.12.2015 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Telewizja STYLE podała przed chwilą ,jakie skutki powoduje podanie tej szczepionki - ile dziewcząt choruje bardzo ciężko - i nikt nie jest im w stanie pomóc.Jest to kolejne "nabijanie kabzy firmom farmaceutycznym".Zdrowie kobiet tutaj się nie liczy w ogóle.
 
zaszczepiona na hpv, 04.10.2015 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zostalam zaszczepiona 6 lat temu bylam zupelnie zdrowa w tej chwili mam hpv i poerwsze stadium raka to jest klamstwo ona wcale nie pomaga a tylko szkodzi noe szczepcie ani siebie ani dzieci to jest najgorsza rzecz jaka istnieje a skutki wychodza po kilku latach!!!!
 
Ojciec córek, 31.08.2015 23.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaszczepcie się w srom. Ogólna niewiedza i wiara w cuda. Kto wam takich bajek naopowiadał. Ludzie litości. To nabijanie kasy firmom farmaceutycznym ,a wasze zdrowie to oni mają w wyżej wspomnianym sromie.
 
stop_nop, 04.08.2015 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A o powikłaniach to nie łaska napisać...?
 
kamila, 30.07.2015 08.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://zmienmy.to/petycja/wiecej-przymusowych-szczepien-skoro-jest-ryzyko-musi-byc-wybor/?glos=popieram
 
tod, 27.07.2015 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://alexjones.pl/pl/aj/aj-inne/aj-akcje-i-inicjatywy/item/61628-ludobojstwo-pelna-geba-%E2%80%93-obowiazkowe-szczepionki-na-hpv-coraz-blizej
 
vhp, 12.07.2015 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
https://www.youtube.com/watch?v=UX7NXLpEe7k
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

70417

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

62741

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

59933

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

53129

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Rekomendowane jest jedynie przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 400 mcg/dobę. Przyjmowanie innych witamin należy uzależnić od lekarza leczącego.

W opisywanym przypadku warto zgłosić się do proktologa w celu wykluczenia przyczyn w postaci stanu zapalnego lub żylaków odbytu. Jeśli świąd jest idiopatyczny, to postępujemy objawowo - terapię...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.