Gardasil - szczepionka na raka szyjki macicy

15 komentarze
Autor: Danuta Świątek, korespondentka z Nowego Jorku, Monika Majewska

Gardasil to szczepionka na raka szyjki macicy, która budzi kontrowersje. Lekarze przekonują, że szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje raka szyjki macicy, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Tymczasem okazuje się, że Gardasil może wywołać liczne skutki uboczne.

Gardasil to szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje raka szyjki macicy. Jak wynika z badań, to jeden z najczęściej występujących nowotworów narządów płciowych u kobiet. Mimo to zalecane przez Centrum Kontroli Chorób (CDC, Centers for Disease Control) obowiązkowe szczepienie dziewcząt w wieku 12 lat jest ostro krytykowane przez Narodowe Centrum Informacji ds. Szczepionek (NVIC, National Vaccine Information Center). Organizacja, założona przez rodziców, których dzieci zostały okaleczone na skutek różnych szczepień, uważa, że jest za wcześnie na powszechną rekomendację szczepionki dla dziewcząt i kobiet w wieku od 9. do 26. roku życia. Szczepionka została bowiem zatwierdzona przez rządową Agencję ds. Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) w czerwcu 2006 r. i dopiero w roku 2018 spodziewany jest raport z wynikami skuteczności Gardasilu oraz jego długoterminowych skutków ubocznych.

Gardasil - szczepionka na raka szyjki macicy

Na rynku obecnie dostępne są trzy szczepionki przeciw wirusowi HPV:

  • Cervarix - jest przeznaczony dla kobiet i dziewcząt. Chroni przed 2 rakotwórczym typom HPV - 16 i 18
  • Gardasil (w niektórych krajach występujący pod nazwą Silgard) skierowany jest przeciwko 4 typom wirusa HPV - 16 i 18, które są rakotwórcze, oraz 6 i 11, które są odpowiedzialne za brodawki płciowe (kłykciny kończyste). W związku z tym Gardasil nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, lecz także dodatkowo chroni przed brodawkami płciowymi. Jest przeznaczona dla kobiet i mężczyzn

Lekarze przekonują, że obie szczepionki po podaniu wszystkich zalecanych 3 dawek zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o około 70 proc. Taka ochrona ma się utrzymywać przez 8 lat (a nawet dłużej) od podania szczepionki.

  • Gardasil 9 - na rynku od 2015 roku. Jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn i chroni aż przed 9 typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy). Zapobiega powstawaniu zmian przednowotworowych oraz nowotworowi szyjki macicy, odbytu oraz brodawek na narządach płciowych (kłykcin kończystych).

Jak przekonują specjaliści, skuteczność nowego preparatu w zakresie ochrony przed chorobami szyjki macicy, sromu i pochwy wywoływanymi przez zakażenie HPV sięga 97 proc.

Ważne

Ważne

Lekarze podkreślają, że przyczyną rak szyjki macicy może być nie tylko onkogenny typ wirusa HPV. Poza tym szczepionka nie jest skuteczna w 100 proc., dlatego mimo przyjęcia szczepienia należy regularnie wykonywać cytologię.

Gardasil (szczepionka na HPV) - czy na pewno bezpieczny?

Prestiżowe stowarzyszenia medyczne, np. Amerykańska Akademia Pediatrów (AAP, American Academy of Pediatricians), uważają, że rodzice, rządowe instytucje oraz służba zdrowia potrzebują więcej informacji o szczepionce i dlatego najlepiej jeszcze poczekać z obowiązkowymi szczepieniami. Jednak rzecznik prasowy CDC Curtis Allen zapewnił, że Gardasil jest bezpieczny i skuteczny, poinformował też o mniejszej liczbie skarg na działania niepożądane po otrzymaniu szczepionki w porównaniu do innych leków. CDC kontynuuje obserwację skutków ubocznych przez tzw. system VAERS (Vaccine Adverse Events Reporting System), rejestrujący wszystkie dolegliwości zgłoszone przez lekarzy, rodziców, odpowiednie instytucje oraz zaszczepione osoby.

Gardasil (szczepionka na HPV) - skutki uboczne

Najczęściej stwierdzanymi objawami niepożądanymi po podaniu szczepionki na HPV są: ból w miejscu wstrzyknięcia, gorączka i omdlenia. Ponadto stwierdzono występowanie alergii, a niekiedy nawet przypadków zespołu Guillaina-Barrégo (zapalenie nerwów). Szczepionka przeciw HPV może dawać także inne działania niepożądane. Zastrzeżenia dotyczą głównie Gardasilu.

Jak dowiadujemy się z filmu dokumentalnego "De Vaccinerede Piger", w Danii zgłoszono ponad 1 000 przypadków działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki Gardasil, w tym 283 poważnych. Wśród tych ostatnich wymienia się m.in. POTS - Zespół Posturalnej Tachykardii Ortostatycznej. Głównymi objawami choroby są uporczywa tachykardia ortostatyczna, czyli wzrost częstości akcji serca o co najmniej 30 uderzeń/min, utrzymujący się przez co najmniej 10 minut od przyjęcia pozycji stojącej. Wywołuje to takie objawy, jak: zawroty głowy, omdlenia oraz bóle głowy, klatki piersiowej i osłabienie. Objawy POTS pojawiają się wyraźnie po przyjęciu pozycji stojącej i ustępują  lub zmniejszają swoje nasilenie w pozycji leżącej. Europejska Agencja Leków nie może potwierdzić ani zaprzeczyć, że POTS jest spowodowane przez szczepionkę Gardasil.

Innym rzadkim skutkiem ubocznym odnotowanym po przyjęcia Gardasilu jest zespół bólu regionalnego (CRPS), inaczej zespół Sudecka. To przewlekłe schorzenie dotykające kończyny, które doprowadza do stopniowego zaniku (dystrofii) mięśni i ubytku kości.

Z kolei naukowcy z Izraela i Włoch w 2013 roku na łamach pisma "American Journal of Reproductive Immunology" przekonywali, że szczepionka przeciw HPV (nie podano, która konkretnie) mogła mieć związek z wystąpieniem u 3 pacjentek pierwotnej niewydolności jajników (POF). U wszystkich trzech pacjentek rozwój seksualny był w normie, a badania genetyczne nie wykazały istotnych nieprawidłowości (np. zespół Turnera), podobnie jak USG miednicy. Natomiast serologiczna ocena wykazała niski poziom estradiolu i wzrost FSH (hormonu folikulotropowego) i LH (hormon luteinizującego). Poza tym w dwóch przypadkach wykryto konkretne autoprzeciwciała (przeciw jajnikom i przeciw tarczycy), co sugeruje, że szczepionka przeciw HPV wywołała odpowiedź autoimmunologiczną. Poza tym u wszystkich trzech pacjentek wystąpił szereg wspólnych niespecyficznych objawów po podaniu szczepionki, w tym: nudności, bóle głowy, zaburzenia snu, bóle stawów oraz szereg zaburzeń poznawczych i zaburzeń psychicznych.

Warto wiedzieć

Ważne

Powikłania po szczepieniu - gdzie zgłaszać?

Wszelkie działania niepożądane, jakie pojawiają się po przyjęciu szczepionki, należy zgłaszać do lekarza. Łagodne reakcje poszczepienne można zgłaszać podczas kolejnej wizyty. Jeśli objawy są poważne, do lekarza należy udać się natychmiast.

Można się zgłosić także do konsultacyjnej poradni szczepień ochronnych. Adresy takich poradni można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródła:

Human papilloma virus vaccine and primary ovarian failure: another facet of the autoimmune/inflammatory syndrome induced by adjuvants - www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23902317

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 02.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 15)
Marlenaa, 09.04.2017 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A wpadłaś może na to, że typów wirusa HPV jest około 100 ? Jak nie więcej. Nie wiem, którą szczepionką byłaś szczepiona ale jeśli czterowalentną to chroni przed 4 typami wirusa. Pozostaje Ci więc jeszcze jakieś 90 parę typów. Pierw polecam zapoznać się z jakąś literaturą a później gadać bzdury, że komórki rakowe zostały Ci wszczepione.
 
ewa, 08.02.2017 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zaszczepiłam swoją córkę p/ hpf teraz ie chodzi na jedną nogę z powodu silnego bólu, lekarze nie chcą słyszeć takiej informacji że to spowodowała szczepionka proszę o pomoc, moim zdaniem uszkodzony jest układ nerwowy
 
inger@onet.pl, 29.11.2016 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To niestety prawda co pani pisze,jest mnóstwo zgonów i powikłań,przedwczesnych menopauz i to co Pani opisała.Warto pofatygować się o informacje i poczytać z solidnych źródeł zanim ktoś się tym draństwem zaszczepi.
 
Bozi, 13.08.2016 01.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem zarazona HPV 16 Jestem juz po operacji usuniecia "kawalka"szyjki macicy a dokladnie wypalania. W dodatku moj lekarz moj przypadek nie bagatelizowal iz dowiedzialam sie ze komorki byly rakowe ale stadium zero i nie przemieszcza sie... ale teraz dostalam informacje bym zaszczepila sie na HPV dokladnie gardasil Nie wiem co robic, mam 29lat synka 6letniego i niepokoj ... gdzie znalezc pomoc??
 
krzyk, 29.06.2016 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To najgorsza szczepionka jaka podałam córce, dostała jedną dawkę, a powikłania leczymy ponad rok, zaburzony układ immunologiczny, ciągle zmęczenie, do tego łysienie, zaburzenia słuchu, dodam ,że miała przed podaniem szczepionki wszystkie badania zrobione które były prawidłowe,będąc na spotkaniu przed szczepieniem informowano rodziców, że powikłaniem jest tylko spuchniecie ręki na kilka godzin , które ustępuje, ale TO NIEPRAWDA PO PODANIU SZCZEPIONKI SĄ DUŻE POWIKŁANIA!!!!! NIE SZCZEPI SIĘ DZIEWCZYNEK W WIEKU DOJRZEWANIA, SZCZEPIONKA POWODUJE DUŻE SKUTKI UBOCZNE!!!!
 
marrii, 02.06.2016 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szczepionki nie pomagają ludziom ,stąd tyle zachorowań na raka.Trują nas na potegę a na dodatek te samoloty NATO które rozpylają świnstwo ,słońca brak to i odporność ludzi spadnie.Toż to zamierzona depopulacja
 
Marr, 05.11.2015 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jedno jest pewne - lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jednak wcześniej warto dowiedzieć się więcej na temat szczepionek http://zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/hpv/
 
nie tylko, 11.09.2015 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I przez szczepionkę!
 
Neo, 11.08.2015 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://pl.blastingnews.com/zdrowie/2015/08/czy-kontrowersyjna-szczepionka-przeciwko-hpv-bedzie-darmowa-00512403.html
 
Gosc, 29.07.2015 20.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja dostalam wszystkie dawki w wieku 24/25 lat (wymog imigracyjny)nigdy wczesniej niemialam zadnych problemow teraz w mam wirusa hpv i komorki rakowe ktore zostaly mi wszczepione poprzez szczepionke . Gdy powiedzialam specjaliscie o tym dlaczego tak jest przeciez zostalam na to zaszczepiona a on odpowiedzial no coz nie wszystko jest 100%.dlatego przestrzegam kazdego , nie biezcie tego swinstwa to nie pomaga a szkodzi !!!
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

302

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

240

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

230

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

217

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania Vibin mini to nie miesiączka, a nieprawidłowe krwawienie. Miesiączką należy nazwać krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania tabletek...

W pierwszym etapie sugeruję natłuszczanie bazami dermatologicznymi lub emolientami dostępnymi w aptece. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, należy rozważyć dołączenie preparatów...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.