Choroby krtani - objawy i leczenie

Konsultant: Izabella Szydłowska-Belniak, otolaryngolog
132 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Choroby krtani to nie tylko chrypka czy zapalenie, ale też m. in. obrzęki, polipy i guzki głosowe, brodawczaki, leukoplakia czy rak krtani. Choroby krtani często rozpoznawane są późno, bo ich objawy początkowo przypominają przeziębienie i je lekceważymy. Sprawdź, jakie objawy wskazują na poważne choroby krtani.

Choroby krtani mają objawy zwykle podobne: suchość w ustach, chrypka, zmiana brzmienia głosu. Pierwszym sygnałem, że z krtanią dzieje się coś niedobrego, jest zwykle uciążliwa suchość w gardle. Potem pojawia się łaskotanie, trudności z przełykaniem, wreszcie ból czy chrypka. Na ogół za te objawy winimy przeziębienie, tymczasem mogą one mieć zupełnie inne podłoże. Dlatego w razie niepokojących symptomów trzeba zgłosić się do lekarza, żeby ustalił, co jest przyczyną dolegliwości.

Jak działa krtań?

Powietrze wydychane z płuc wprawia w ruch znajdujące się po obu stronach krtani fałdy głosowe, popularnie zwane strunami. Tak powstaje dźwięk. W początkowej fazie wydechu fałdy przywierają do siebie, zamykając znajdującą się między nimi szparę głośni. Na skutek ciśnienia wydychanego powietrza rozsuwają się jak napięte elastyczne taśmy, a potem powracają do pierwotnego położenia. Wielokrotne rozwieranie i zwieranie strun (od kilkudziesięciu do kilkuset razy na sekundę) powoduje drgania powietrza i powstawanie dźwięku. Tak powstały ton krtaniowy jest jednak słaby i bezbarwny. Dopiero przechodząc przez tzw. jamy rezonacyjne (gardło, usta i nos), zyskuje odpowiednią barwę i siłę.

Czysty, zdrowy głos wydobywa się, gdy struny głosowe są do siebie zbliżone, ale nie zwarte, i drgają symetrycznie, z taką samą częstotliwością. Musi wspomagać je właściwa praca mięśni głosowych, podniebienia, warg oraz języka. Jeżeli jednak coś w tej skomplikowanej machinie niedomaga, zaczynamy mówić "nieswoim" głosem.

Ważne

Ważne
 • Ból i pieczenie krtani, uczucie, jakby się miało przeszkodę w gardle, mogą być wywołane przez refluks żołądkowo-przełykowy. Treść żołądkowa cofa się do dolnego odcinka przełyku i gardła, podrażnia śluzówkę krtani i powoduje takie dolegliwości. Warto wtedy zgłosić się do gastrologa.
 • Chrypka, pokasływanie, chrząkanie albo nagły zanik głosu mogą być wynikiem silnego stresu, zaburzeń neurologicznych. Konieczna bywa pomoc neurologa lub psychiatry.
 • Obniżenie głosu i chrypka mogą być spowodowane przez zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, niedobór estrogenów u kobiet po menopauzie. Trzeba skonsultować się z endokrynologiem lub ginekologiem.

Badania krtani

Na podstawie wywiadu lekarz może wstępnie zorientować się, co jest powodem dolegliwości. Wypytuje więc m.in. o ich rodzaj i jak długo się utrzymują, o charakter i miejsce naszej pracy, jak często chorujemy na infekcje, czy dobrze oddychamy przez nos. Interesuje się też, jak często pijemy alkohol, czy palimy, jakie zażywamy leki. Potem ogląda gardło i uszy, sprawdza drożność nosa, ocenia krtań oraz wygląd i ruchomość fałdów głosowych.

Czasem trzeba też wykonać badania specjalistyczne, np. stroboskopowe, polegające na wprowadzeniu do gardła urządzenia oświetlającego wnętrze krtani światłem przerywanym, czyli stroboskopowym. Pozwala ono obserwować w zwolnionym tempie zachowanie fałdów głosowych. Niekiedy robi się tomografię komputerową (warstwowe zdjęcie krtani) i badanie histopatologiczne (mikroskopową analizę pobranych tkanek).

Tego nie rób

Tego nie rób
 1. Nie pal i unikaj zadymionych pomieszczeń. Dym tytoniowy uszkadza śluzówkę i zwiększa ryzyko raka.
 2. Nie nadużywaj alkoholu, ogranicz picie mocnej kawy i herbaty. Podrażniają i wysuszają śluzówkę.
 3. Nie pij i nie jedz potraw bardzo zimnych i bardzo gorących. Uszkadzają błonę śluzową gardła.

Najczęstsze choroby krtani

Metoda leczenia zależy od rodzaju problemu. Czasem wystarczy np. rzucić palenie, żeby choroby krtani ustąpiły. Innym razem potrzebne jest przyjmowanie leków, fizykoterapia czy operacja.

Zazwyczaj wywołują je wirusy, rzadziej bakterie. Często towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych. Zmiany zapalne mogą objąć same struny głosowe, jak i inne części krtani.
Objawy: chrypka, uczucie obecności obcego ciała w gardle, zatkany nos, kaszel, podwyższona temperatura. W przypadku zakażenia bakteryjnego - pojawia się ropna wydzielina.
Leczenie: trzeba oszczędzać głos, nawilżać powietrze, robić inhalacje i dużo pić. Pomocne są środki do ssania i syropy łagodzące ból. Jeśli zapalenie bakteryjne po kilku dniach nie ustąpi, podaje się antybiotyk.

 • Stan przewlekły zapalenia krtani

Przyczyną choroby mogą być powtarzające się ostre nieżyty krtani, nadużywanie głosu, np. przez nauczycieli, palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu, a także przebywanie w zanieczyszczonym lub przegrzanym powietrzu. Ryzyko zachorowania zwiększa się, gdy kilka czynników nakłada się na siebie. Na skutek podrażnienia krtani dochodzi zwykle do zmian na strunach głosowych - przerostowych (pogrubienie strun) lub zanikowych (zanik błony śluzowej). Niestety, nieleczone przewlekłe zapalenie krtani prowadzi czasem do stanów przedrakowych.
Objawy: chrypka nasilająca się w miarę mówienia, palenia itp. Suchy kaszel, chrząkanie, drapanie albo pieczenie. Niekiedy zanik głosu.
Leczenie: trzeba wyeliminować przyczynę choroby: rzucić palenie, oszczędzać głos, nauczyć się oddychać przeponą i zadbać o drożność nosa (np. zoperować krzywą przegrodę). Ulgę przynoszą syropy wykrztuśne i preparaty zmniejszające lepkość wydzieliny oraz zapobiegające suchości krtani. Warto też płukać gardło mieszankami z witaminami A i E albo wywarem z rumianku czy szałwii. Dobre rezultaty dają inhalacje z sody lub z dodatkiem olejków eterycznych (np. eukaliptusowego lub sosnowego) oraz jonoforezy wapniowo-jodowe. Wskazane jest leczenie klimatyczne w górach lub nad morzem.

 • Obrzęki krtani

Zwykle rozwijają się na tle alergicznym. Mogą też być następstwem urazu lub zapalenia krtani.
Objawy: chrypka albo świst czy załamywanie się głosu, narastająca duszność.
Leczenie: najbardziej niebezpieczne są obrzęki alergiczne, które pojawiają się nagle i mogą grozić uduszeniem. Dlatego, gdy powodem jest alergia - dożylnie podaje się leki sterydowe i antyhistaminowe. Obrzęk jako skutek stanu zapalnego leczy się preparatami przeciwzapalnymi lub antybiotykiem. Jeśli trudności z oddychaniem są poważne, trzeba wykonać zabieg tracheotomii. Nacina się (w znieczuleniu) chrząstkę tchawicy i wprowadza rurkę, która umożliwia oddychanie z pominięciem krtani i gardła.

To najczęściej spotykane łagodne guzki krtani. Mogą występować na jednym albo na obu fałdach głosowych. Zwykle są wynikiem nadmiernego wysiłku głosowego oraz palenia.
Objawy: zaburzenia głosu od chrypki do całkowitego bezgłosu. Jeśli duży polip albo tzw. uszypułowany (na nóżce) uwięźnie w głośni, może spowodować gwałtowną duszność.
Leczenie: gdy zmiany nie utrudniają oddychania, z reguły zaleca się oszczędzanie głosu, inhalacje i jonoforezy. Polipy duże i uszypułowane usuwa się za pomocą laryngoskopu. Jeśli nie dba się o higienę głosu, mogą pojawić się ponownie.

Inaczej śpiewacze. To małe narośla, które powstają na obu fałdach głosowych. Tworzą się na skutek przewlekłego stanu zapalnego, najczęściej w wyniku przeciążenia fałdów głosowych - u śpiewaków, nauczycieli, mówców.
Objawy: chrypka, uczucie zawadzania w krtani.
Leczenie: należy ograniczyć mówienie. Potrzebna jest też rehabilitacja polegająca na ćwiczeniach z emisji głosu. Konieczne jest opanowanie sztuki oddychania przeponowo-żebrowego, które umożliwia gospodarowanie wydychanym powietrzem bez obciążania strun głosowych. Ponadto trzeba wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą drażnić krtań. Dobre efekty przynoszą jonoforezy wapniowo-jodowe. Nieleczone guzki "miękkie" mogą zwłóknieć i przeobrazić się w guzki "twarde". Usuwa się je za pomocą laryngoskopu.

 • Brodawczaki

Prawdopodobnie wywołuje je wirus. Pojawiają się na strunach głosowych, ale mogą objąć też tchawicę. 
Objawy: chrypka, duszność.
Leczenie: terapia zależy od wieku chorego i agresywności choroby. U dzieci zwykle stosuje się szczepionki autogenne wzmacniające układ immunologiczny, antywirusowe, interferon. U dorosłych częściej brodawczaki usuwa się mikrochirurgicznie. Niestety, lubią odrastać. Czasem złośliwieją (guz rośnie wówczas szybko i jest pokryty białym rogowaciejącym nabłonkiem), dlatego osoby, u których stwierdzono chorobę, powinny być pod stałą kontrolą specjalisty.

 • Ziarniniaki

Ziarniniaki krtani to zmiany zapalne, najczęściej powstające z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego, nadmiernego wysiłku głosowego, przewlekłego kaszlu.

Leukoplakia (rogowacenie białe) to biała lub szarobiała plama na błonie śluzowej krtani, głównie na fałdach głosowych. Zmiany te są określane często mianem modzelowatości (pachydermia), rogowacenie (keratosis) czy nadmierne rogowacenie (hyperkeratosis). W większości przypadków chorzy z leukoplakią to palacze tytoniu, nierzadko również nadużywający alkoholu. Wysoce prawdopodobne jest udział w patogenezie leukoplakii zakażenia różnymi typami wirusów HPV oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Leukoplakii mogą towarzyszyć inne zmiany kliniczne - przewlekłe przerostowe zapalenie krtani, polipy, obrzęki, brodawczaki, ziarniniaki.

Dotyka głównie mężczyzn w wieku 55-65 lat, przede wszystkim palaczy (chorują 40 razy częściej). Im wcześniej wykryje się chorobę, tym większe szanse na powodzenie leczenia. Jeśli chorobę zacznie się leczyć we wczesnym stadium rozwoju, terapia kończy się sukcesem w 98 proc. przypadków.
Objawy: zaczyna się od stopniowo narastającej chrypki. Z czasem zmienia się barwa głosu, chory ma uczucie przeszkody w gardle, odchrząkuje, odczuwa ból przy przełykaniu, który może promieniować w stronę ucha. W zaawansowanym stadium pojawia się duszność, kaszel, krwioplucie, powiększają się węzły chłonne na szyi. Dolegliwości nie ustępują mimo leczenia przeciwzapalnego.
Leczenie: rodzaj terapii zależy od miejsca i zaawansowania choroby. Lekarz może zastosować napromieniowanie albo zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu zmiany lub na całkowitym usunięciu krtani. Wówczas w tchawicy zakłada się na stałe rurkę tracheotomijną, przez którą chory będzie oddychał. W takim przypadku konieczna jest także rehabilitacja mowy pod kierunkiem logopedy i foniatry. Jeżeli pacjent nie opanuje tzw. mowy zastępczej, lekarz może rozważyć zastosowanie urządzenia wspomagającego mówienie - tzw. protezy głosowej, czyli elektronicznej krtani.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 1. Ogranicz ostre przyprawy i pikantne potrawy. Szkodzą podobnie jak alkohol.
 2. Pij 2,5 litra płynów dziennie. W ten sposób nawilżysz śluzówkę gardła. Jeśli przyczyną chrypki jest przeziębienie, ulgę przyniesie picie niegazowanej wody mineralnej, naparu z rumianku czy siemienia lnianego albo roztworu soli emskiej.
 3. Nawilżaj powietrze w mieszkaniu i unikaj przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją.
 4. Oszczędzaj struny głosowe. Staraj się mówić normalnym głosem, nie przekrzykuj ani nie szepcz.
 5. Oddychaj przez nos. Jeśli jest niedrożny, usuń przeszkody (np. zoperuj skrzywioną przegrodę).
 6. Naucz się oddychać przeponą. Będziesz mniej obciążać struny głosowe.
 7. Unikaj infekcji górnych dróg oddechowych. Sprzyjają one chorobom krtani.

Choroby krtani a problemy z oddychaniem

Na skutek zwężenia szpary głośni powietrze ma ograniczony dostęp do płuc. Podczas wdechu słyszymy wtedy charakterystyczny świst w krtani i z trudem łapiemy powietrze. Przyczyny zmniejszenia lub zamknięcia światła szpary głośni mogą być różne: zmiany chorobowe krtani (obrzęki i narośla), pojawienie się ciała obcego (np. utkwienie pestki owocu, zakrztuszenie się śliną lub jedzeniem), oparzenie czy skaleczenie albo alergia. W razie wystąpienia nagłej duszności konieczna jest jak najszybsza pomoc lekarza. Ograniczenie dopływu powietrza do płuc może się bowiem skończyć nawet śmiercią.

Uwaga! Konsultacji laryngologicznej wymagają problemy z głosem, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.

Zapalenie krtani [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 132)
mute, 15.04.2016 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy synek nie ma robakow? moze nalezy wziasc poduwage odrobaczenie?
 
Lena600, 25.02.2016 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też tak mam! Mam 15 lat i obawiam sie choroby krtani. Mówię trochę drżącym głosem, głębokim i nie fajnym. Nie podoba mi się to! Piję rumianek i ledwo działa. Ja nie palę fajek i nie pije piwsk czy wódek. Jestem nieletnia! Mama mu zabrania i słusznie. Tata pali ale na zewnątrz wychodzi i kurzy! :(( pomóżcie.
 
Anka, 03.02.2016 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mój 11-letni syn narzeka na ból w okolicy krtani pokazuje ręką, że go boli dokładnie pośrodku od 4 tygodni, nie ma kaszlu, gorączki ani kataru. Trafiliśmy do szpitala, tam złapał dodatkowo wirus-pojawiła się gorączka,wirusa zwalczono . W szpitalu zrobiono USG szyi -wynik:tarczyca i ślinianki niepowiększone-bez guzków,powiększone węzły chłonne, po stroni prawej do 16mmszer, po prawej do 13 mm ze zmianami o charakterze zapalnym, laryngologiczna konsultacja-laryngoskopia pośrednia - szpara głośni szeroka, błona śluzowa krtani tylnej ściany gardła zaczerwieniona, nieco obrzęknięta, jak w ostrym zapaleniu migdałków.Przekrwienie i rozpulchnienie okolicy między nalewkowatej-do obserwacji .Wymaz tylnej ściany gardła :bakteria zastosowano antybiotyk 6 dni, wirus o którym wyżej wspomniałam, pojawił się kaszel krtaniowy-zastosowano nebulizację.Wynik:Białko 0,9;1,5;2,2mg/dl.Wykonano gastroskopię:wynik: dwunastnica prawidłowa,opuszka kształtna,odźwiernik drożny, trzon, dno prawidłowe.W inwersji wpust opina się dobrze na aparacie. Linia Z regularna,w jednym poziomie na górnej granicy fałdów. Przełyk bez zmian endoskopowych. Po 1,5 tygodnia wyszliśmy ze szpitala. Ból krtani nadal nie ustępuje. Co robić, proszę o pomoc. Czy rezonans magnetyczny krtani z kontrastem pokaże coś więcej?
 
Kasia, 03.02.2016 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mój 11-letni syn narzeka na ból w okolicy krtani pokazuje ręką, że go boli dokładnie pośrodku od 4 tygodni, nie ma kaszlu, gorączki ani kataru. Trafiliśmy do szpitala, tam złapał dodatkowo wirus-pojawiła się gorączka,wirusa zwalczono . W szpitalu zrobiono USG szyi -wynik:tarczyca i ślinianki niepowiększone-bez guzków,powiększone węzły chłonne, po stroni prawej do 16mmszer, po prawej do 13 mm ze zmianami o charakterze zapalnym, laryngologiczna konsultacja-laryngoskopia pośrednia - szpara głośni szeroka, błona śluzowa krtani tylnej ściany gardła zaczerwieniona, nieco obrzęknięta, jak w ostrym zapaleniu migdałków.Przekrwienie i rozpulchnienie okolicy między nalewkowatej-do obserwacji .Wymaz tylnej ściany gardła :bakteria zastosowano antybiotyk 6 dni, wirus o którym wyżej wspomniałam, pojawił się kaszel krtaniowy-zastosowano nebulizację.Wynik:Białko 0,9;1,5;2,2mg/dl.Wykonano gastroskopię:wynik: dwunastnica prawidłowa,opuszka kształtna,odźwiernik drożny, trzon, dno prawidłowe.W inwersji wpust opina się dobrze na aparacie. Linia Z regularna,w jednym poziomie na górnej granicy fałdów. Przełyk bez zmian endoskopowych. Po 1,5 tygodnia wyszliśmy ze szpitala. Ból krtani nadal nie ustępuje. Co robić, proszę o pomoc. Czy rezonans magnetyczny krtani z kontrastem pokaże coś więcej?
 
Jan, 26.01.2016 20.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Faktycznie u nas z każdym specjalistą jest ciężko w prawidłowym ( we wczesnym stadium chorobowym ) terminie się umówić . Służba " zdrowia " jest u nas na poziomie Afryki . W mediach zalecają nam asekurację osobistą czyli badania profilaktyczne , czyli jak czekać 5-6- miesięcy na sprawdzenie się u specjalistów i zajmowanie miejsc chorym , którym też oferuje się odległe terminy . Według logiki , czy dlatego długo czekamy do specjalistów bo badający się profilaktycznie zajmują nielicznych fachowców od medycyny ?
 
Dorota, 28.11.2015 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Laryngolog w szpitalu wojewódzkim w Gdańsku po badaniu ustalił termin zabiegu na styczeń,ale zaskoczył mnie terminem i nie zdążyłam zapytać na czym ten zabieg polega.Jak przebiega taki zabieg ? i co to jest obrzęk krtani,czym spowodowany ,i jak prowadzić życie codzienne po zabiegu-jedzenie,picie ,.Dorota
 
Adam, 21.04.2015 21.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponoć najlepszym i najtańszym nawilżaczem jest oliwa z oliwek -łyżka rano. Najlepiej zgłoś się do foniatry
 
erg, 27.01.2015 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
powtórz badania , ale gdzie indziej w innym laboratorium
 
nick, 15.12.2014 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj syn choruje w ten sposob, choroba wirusowa się tak objawia. Gropsinosin , pij siemie lniane, dużo witaminy c, może coś przecizapalnego, leki antyhistaminowe przepisują często , bo obkurczają skurcz krtani i działają przeciwzapalnie, nam laryngolog przepisuje inhalcje z nebuddu , które pomagają. Co dziwne, choroba atakuje często w ten sposb , no i faktycznie ma niedoczynność tarczycy.
 
Natalia, 08.12.2014 14.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 15 lat, w sumie od niedawna nie moge mówić, jedynie szeptem, bo przy pełnym wrazie i mocy głosu, on się łamie, albo w ogóle nie moge nic powiedzieć, mam bardzo sucho w ustach, biore różne nawilżacze, ale nic nie dają. Gardło mnie nie boli, tylko mam chrypę. Nie wiem co mam robić, przecież chodze do szkoły i musze mówić, np. przy tablicy. Czy może to być zapalenie krtani ? Mój lekarz stwierdził, że mogę mieć alergię, ale wyszło, że nie mam żadnej alergii. I co mam robić ? Gdzie iść by się czegoś konkretnego dowiedzieć, pomocy ! :/
 
następne »
strona 1 z 14
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane? Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy...

więcej

127

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

117

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

108

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

97

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Forum
data

Sierpień 17, 2017

A może to zatkane ucho? z powodu dużej ilości woskowiny, ja tak miałem kiedyś. Poczytaj sobie o zatkanym uchu, albo jak odetkać ucho, bo może to faktycznie w tym jest problem. Tu masz dobry tekst o tym https://adamed.expert/zatkane-ucho-sposoby-na-zatkane-uszy/ nie grzeb w uszach na...

data

Sierpień 14, 2017

Od kilku dni miałam zatkane ucho, masakra istna. Już jest dobrze, jak macie kłopoty z zatkanych uchem to radzę poczytać tutaj na ten temat https://adamed.expert/zatkane-ucho-sposoby-na-zatkane-uszy/ mi opisane tutaj sposoby pomogły i już się nie męczę. Powiem wam, ze cały szkopuł tkwił w...

data

Sierpień 09, 2017

Powiem krótko może być to grzybica nosa, zatok; większość chorób się z grzybów bierze a w alergiach są podstawą. Specjaliści wystawiają skierowania NFZ na badania mykologiczne grzybów lub w laboratorium mikrobiologii można samemu skontrolować ich stan.

data

Lipiec 14, 2017

Witam, od paru miesięcy mam szum w lewym uchu. Szum jest jednego dnia bardzo głośny a innego trochę cichszy. Bądź też z rana i wieczorem jest bardzo głośny a w ciągu dnia już jest cichszy. Podczas poruszania żuchwą (podczas jedzenia) oraz ćwiczenia (głównie robienia pajacyków) szum jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.