Leukoplakia czyli rogowacenie białe - stan przedrakowy skóry

2012-10-24 12:53 Monika Majewska

Leukoplakia, czyli rogowacenie białe, to stan przedrakowy skóry. Oznacza to, że na jego podłożu może się rozwinąć rak skóry. Jakie są przyczyny i objawy rogowacenia białego? Na czym polega leczenie? Jakie jest ryzyko przekształcenia się leukoplakii w nowotwór złośliwy?

Leukoplakia, czyli rogowacenie białe, to stan przedrakowy skóry. Oznacza to, że po różnie długim okresie na podłożu rogowacenia białego mogą się rozwinąć złośliwe nowotwory skóry. Jak twierdzą niektórzy badacze, 4–6 proc. wszystkich leukoplakii przekształca się w raka płaskonabłonkowego w ciągu ok. 5 lat. Miejscami szczególnie podatnymi na przekształcenie nowotworowe są dno jamy ustnej, powierzchnie dolne i boczne języka, podniebienie miękkie oraz języczek. Leukoplakia może się rozwinąć również w obrębie zewnętrznych płciowych.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - przyczyny

Przyczyną rozwoju tego typu zmian w jamie ustnej może być palenie tytoniu, picie alkoholu, zaniedbania higieniczne, próchnica zębów, źle dopasowana proteza. Kiła, niedobory witaminowe, prądy galwaniczne, przewlekłe urazy, kandydoza jamy ustnej również mają istotne znaczenie w powstawaniu leukoplakii.

Przyczyną zmian na błonach śluzowych zewnętrznych narządów płciowych mogą być zaburzenia hormonalne, marskość sromu lub żołędzi, jak również zaniedbania higieniczne. Zmiany na zewnętrznych narządach płciowych najczęściej dotyczą warg sromowych większych i mniejszych u kobiet, wewnętrznej powierzchni napletka i żołędzi prącia u mężczyzn.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - objawy. Jak wygląda rogowacenie białe?

Leukoplakia to zmiany, które:

  • mają postać białej plamy
  • mają powierzchnię gładką lub pofalowaną albo bruzdowatą lub guzkowatą
  • nie dają się usunąć mechanicznie
  • najczęściej umiejscawiają się na błonach śluzowych policzków, w pobliżu kącików ust i w linii zgryzu zębów, na dziąsłach, języku, wargach górnej i dolnej, a także w obrębie zewnętrznych narządów płciowych
  • objawami towarzyszącymi mogą być uczuciu suchości i ściągania błon śluzowych, a także pieczenie, jeśli występują głębsze pęknięcia.

Objawem przejścia w stan nowotworowy są brodawkowate, nieregularnie odgraniczone przerosty, charakterystyczna obwódka zapalna wokół zmiany i późniejsze owrzodzenie.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - diagnostyka

Fragment zmiany wycina się do badania histopatologicznego, które potwierdzi lub wykluczy leukoplakię.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - leczenie

Jeśli zmiany są ograniczone, zalecane jest ich wycięcie za pomocą laserów wysokoenergetycznych, a także stosując kriochirurgię oraz, rzadziej, elektrokoagulację. W niektórych ośrodkach stosuje się terapię fotodynamiczną – PDT.

Ważne jest także wyeliminowanie ewentualnych czynników zwiększających ryzyko rozwoju leukoplakii (np. rzucenie palenia).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kssd
|

KM, wcześniej wspominałeś o kiwi, a później nie napisałeś, że spożywałeś. Dodatkowo chcę zaznaczyć, że chyba po nabiale mi się biały nalot pogłębia. Mógłbyś coś więcej napisać o diecie? Dlaczego nikt nie pisze (ani w komentarzach, ani w artykule) o złej diecie opartej na cukrach prostych?

Daniel
|

Do jakiego lekarza się z tym zgłosić?

KM
|

Kiwi –

"Specjalista ds. żywienia z Rowett Research Institute wykazał, że codzienne zjadanie kiwi może chronić DNA przed uszkodzeniami, które niekiedy prowadzą do rozwoju nowotworów. Co więcej, mogą wspomagać naprawę uszkodzonego DNA. W owocach kiwi wykryto także substancje, które niszczą komórki nowotworowe raka jamy ustnej."

Polecam

K.k
|

Wielkie dzieki Km, chociaz raz ktos normalnie to opisał spokojnie, ze jakos sie uspokoiłem...

KM
|

Witam,
Problem leukoplakii dotknął mnie, gdy używałem aparatu ortodontycznego (takiego "nie stałego". Na noc zakładałem, w dniu chodziłem bez) plus do tego po myciu zębów płukałem jamę ustną płynami zawierającymi alkohol.
Do tego dochodziło ciągłe obgryzanie uszkodzonego naskórka. Okropny nawyk, który wszystko potęgował.

W szpitalu pobrali mi wycinek do badań i jasno stwierdzili - LEUKOPLAKIA.

Jedyne co mi zalecili to rzucić palenie (nie jestem ani nie byłem palaczem), nie pić alkoholu i nie jeść ostrych rzeczy. I kontrolować. Wszakże stan przednowotworowy...

Lata mi zajęło nim doszedłem do tego, co mi pomaga. Różnych sposobów próbowałem - na własną rękę.
SUROWY CZOSNEK (zmiażdżony/pocięty - po odleżeniu minimum 20 minut) ogranicza wykwity ale nie leczy. terroryzowałem swoją rodzinę i dziewczynę jedząc dziennie po 2-3 ząbki czosnku na kanapce. Sami możecie sprawdzić.

Pewnego razu musiałem pójść do lekarza z jakimś tam zapaleniem. Przepisał mi AMOKSIKLAV, który miałem przyjmować przez tydzień - tak też zrobiłem... Czwartego dnia biały nalot prawie całkowicie ZNIKNĄŁ. Ale szybko powrócił po odstawieniu antybiotyku. Niestety...
Niestety również jest to lek tylko na receptę i nie mogłem go dostać "oficjalnie".

Poczytałem w internecie o składzie i okazało się, że Mama mojej dziewczyny posiada podobny antybiotyk w swoim prywatnym składzie leków (jest lekarzem).
AGUMENTIL, stosowałem 2x dziennie jedną tabletkę, po 6 dniach dawkę zmniejszyłem do 1 tabletki (połowa rano i wieczorem) i tak leczyłem się przez ponad dwa tygodnie. Do tego piłem jogurty, kefiry i maślankę dla pozytywnej flory bakteryjnej.

LEUKOPLAKIA MINĘŁA A NASKÓREK ZDĄŻYŁ SIĘ ZREGENEROWAĆ. Nie mam już odruchu obgryzania policzków od środka bo nic mnie nie denerwuje i prowokuje do tego jak uprzednio - odstający naskórek. Od trzech miesięcy nie mam nawrotu. Postanowiłem, że opiszę całą tą sprawę bo wielu z Was może borykać się z tym samym problemem i przeszukiwać internety w celu uzyskania pomocy.

Nikogo nie namawiam, jedynie sugeruję - nic nie stracicie stosując tą formę leczenia a możecie się ustrzec przed rakiem.
Nie mam też na celu reklamować Amoksiklavu ani Agumentilu. Nic mi za to nie płacą ;)

Pozdrawiam i życzę wszystkim powrotu do zdrowia!

zmartwiona
|

Czy te substancje są u nas dostępne? kto przepisuje?
Byłam w klinice chorób dziąseł w Zabrzu, zalecono mi płukanie oliwą i siemieniem lnianym a jak będą zmiany (owrzodzenia) to mam się zgłosić.
Czy ktoś jeszcze leczy leukoplakie dziąseł na Śląsku?

mww
|

Kapsaicyna jest stosowana jako lek znieczulający, stosowany zewnętrznie (głównie w maściach zmniejszających ból stawów i mięśni). Zwykle jest ona dodawana do specyfików w formie ekstraktu z papryki chili.

Obecnie odkryto zastosowanie tej substancji w leczeniu nowotworów. Naukowcy z Nottingham University wykazali, że kapsaicyna pobudza komórki nowotworowe do apoptozy (samozniszczenia), atakując ich mitochondria (które odpowiadają za wytwarzanie energii). Także inne spokrewnione z kapsaicyną związki (tzw. waniloidy) potrafią specyficznie wiązać się z komórkami nowotworowymi, nie uszkadzając zdrowych.