Chondromalacja rzepki - uszkodzenie kolana przez nacisk

65 komentarze
Autor: Natasza Socha-Chyrzyński

Chondromalacja rzepki inaczej zwana jest rozmiękaniem chrząstki stawowej rzepki. W wyniku chondromolacji jest ona zbyt miękka, popękana lub z ubytkami - nie spełnia zatem wymaganych warunków - sprężystości i twardości i nie chroni należycie warstw głębiej leżących - tkanki podchrzęstnej oraz kostnej.

Uszkodzona w wyniku degeneracji chrząstka stawowa rzepki powoduje przenoszenie obciążeń w głębsze, bardziej unerwione warstwy, co powoduje ból i nawracające objawy stanu zapalnego kolana.

Degeneracja chrząstki stawowej rzepki - jak się objawia

O możliwości wystąpienia tego schorzenia można mówić, gdy zaczynasz narzekać na okresowe bóle przedniej części kolana, odczuwasz nieznaczną sztywność, a twój staw kolanowy jest lekko opuchnięty. Podczas ruchów zginania i prostowania kolana możesz też czasem wyczuć lub usłyszeć trzeszczenie, wywołane tarciem nierównej powierzchni stawowej rzepki. Podczas kucania czy chodzenia po schodach odczuwalny jest silny ból. Choroba występuje najczęściej u młodych osób (od 17. roku życia do dwudziestu kilku lat), bardzo rzadko dotyczy zaś małych dzieci.

Chondromalacja rzepki - przyczyny powstawania

Powodem chondromalacji rzepki może być:

  • położenie rzepki w nieprawidłowym miejscu
  • występowanie napięcia lub osłabienie mięśni otaczających kolano
  • zbyt duża aktywność kości udowej, która nakłada dodatkowy nacisk na rzepkę podczas np. biegania, skakania, jazdy na nartach lub gry w piłkę nożną
  • płaskostopie
  • koślawość kolan

Chondromalacja rzepki po lupą

Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na wszelkiego rodzaju bóle i problemy związane z kolanem i szybka konsultacja z lekarzem. Zaawansowane postaci tej choroby objawiają się wyroślami kostnymi na brzegach rzepki oraz wysiękami z kolana. Chorobę rozpoznaje się najczęściej podczas badania artroskopowego, które polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu specjalnej metalowej rury z układem optycznym, czyli tzw. artroskopu i bezpośrednim oglądaniu (wziernikowaniu) struktur wewnątrzstawowych.

Chondromalację trzeba leczyć

W przypadkach łagodnych powinnaś przede wszystkim chronić staw kolanowy przed dalszymi urazami i obciążeniami. Wskazane jest zabezpieczenie kolana atabilizatorem lub łuską gipsową przez 2–3 tygodnie. Warto też poddać się serii odpowiednio dobranych ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy uda. Inne metody leczenia to nagrzewanie diatermią, solluxem oraz stosowanie ultrakrótkich fal. Uporczywy ból nie poddający się leczeniu zachowawczemu, wymaga zabiegów operacyjnych.

Jak się uchronić przed chondromalacją chrząstki stawowej?

Jeżeli cierpisz na powtarzające się bóle stawów kolanowych, powinnaś jak najszybciej skonsultować to z lekarzem. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego powinny zostać wyjaśnione i usunięte. Bardzo istotnym elementem profilaktyki jest dokładna rozgrzewka przed jakimkolwiek wysiłkiem sportowym. Unikaj także sezonowego uprawiania sportu bez odpowiedniego przygotowania. W razie potwierdzenia urazów stawu kolanowego lub chondromalacji rzepki, dobrze jest zaopatrzyć się w stabilizator stawu kolanowego z otworem na rzepkę. Odciąża on staw rzepkowo-udowy i zapobiega urazom.

Ważne

Ważne

Najskuteczniejszą metodą leczenia chondromolacji rzepki jest atroskopia operacyjna stawu kolanowego. Zabieg wykonanywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut. Po zabiegu wraca się do domu. Zwykle potem stosuje się stabilizator rzepki. Kontrola i zdjęcie szwów następuje po 2 tygodniach. Zabieg artroskopii nie powoduję zmiany w regularnym sposobie życia. Dzieci po zabiegu otrzymują ok. 6-tygodniowe zwolnienie z zajęć szkolnych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Kolano: regeneracja łąkotki - wszczepienie implantu Actifit

Kolano: regeneracja łąkotki - wszczepienie implantu Actifit

Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie

Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.02.2014

Komentarze (1 - 10 z 65)
fasdfadsfs, 13.06.2017 00.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy po artroskopii można wrócić jeszcze do normalnego biegania, pływania, sportów gimnastycznych?
 
aina marie, 16.03.2017 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moją pierwszą kontuzję dorobiłam się na jednym z wyjazdów w czasie studiów. Początkowo byłam unieruchomiona przez miesiąc i nie potrafiłam wykonać podstawowych czynności codziennych. Po kilku latach tym samym kolanem, lewym uderzyłam w skałę w Ogrodzie Botanicznym, no i ortopeda stwierdził chondromalację rzepki, zastrzyki z kwasem hialuronowym i łykanie glukozaminy stały się normalnością, a ćwiczenia rehabilitacyjne; laser, pole magnetyczne, prądy, krioterapia itp, nie wiele dawały. Potem znów przytyłam i z pierwszego stopnia choroba rozwinęła się. Teraz mam chondromalację drugiego stopnia i wzięłam się ostro do pracy, pływanie, rower i siłownia. Żadnych opasek nigdy nie stosowałam. Muszę tylko uważać na przeciążenia, ale nie jest źle.
 
Włodek, 25.11.2016 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zmień ortopedę na innego bo ten Twój to idiota
 
chondromalacja, 21.11.2016 03.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przy problemach z kolanami ortopeda powinien znaleźć przyczyne skad sie wzieły, np sprawdzic stawy biodrowe, ustawienie miednicy.
 
Asia, 31.10.2016 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W opisie też miałam chondromalacja 2 stopnia, po pół roku po rezonansie miałam artroskopie, przy której okazało się, że jest 4 stopnia, a ubytki są takie, że musieli zastosować piny Chopina. Ortopedzi do dnia operacji i jeszcze na stole operacyjnym tłumaczyli mi, że skoro mnie nie boli to nie warto ruszać.
 
JK, 26.07.2016 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od roku walze z bólem w kolanie napoczątku stwierdzono umnie zmiażdzenie łękotki ale po leczeniu ( bez operacji) łekotka zostala zregenerowana i kolano przestało boleć. Od 2m bóle powróciły wiec znow wybralam sie do otopedy który bez RM stwierdził chorobę ale RM wykonałam tylko alby lekarz mógł zobaczyć w jakim stopniu jest choroba. Powtórze to każdemu, że tego typu bóle trzeba koniecznie leczyć. Ja przerobiłam 8 ortopedów za nim trafiłam do świetego ortopedy. Polecam poszukać ortopedy zajmującego sie typowo leczeniem kolan np od medycyny sportowej. Ja lecze aie u jednego z najlepszych ortopedów w Polsce i polecam każdemu wizyte u niego. Niezależnie jak daleko miszkacie. Jest to doktor Marcin Domżalski. Lekarz nie patrząc na wyniki badań potrafi dać diagnozę. Pamiętajcie że puki jesteście młodzi dacie sobie rade ale wraz z qiekiem będzie gorej z chodzeniem.
 
rita_a_a, 22.07.2016 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Peter mam do ciebie pytanie w związku z pisanym przez ciebie postem o Kolagenie Colwita. Czy ty również masz stwierdzoną chondromalację? Piszesz że stosujesz 7m i super, powiedz mi czy w tym czasie ćwiczyłeś, jeździłeś na rowerze? Ciekawi mnie czy na tyle pomaga że faktycznie można być w miarę aktywnym, bo na tę chwilę to nie jestem. Ale chondromalacje mam już od 2003. Stosowałam i glukozaminę, miałam rehabilitacje: ćwiczenia, naświetlanie, prądy..wszystko pomagało ale na krótki czas. Obecnie już od 4 lat nie chodzę po lekarzach, bo i tak nic nowego się od niech nie dowiaduje. Sama szukam, zbieram kasę na zastrzyki..chodź nie wiem czy mi nawet pomogą. Widzę że kolagen jest dość drogi, co może znaczyć (tak i nie) że może pomaga.
 
Klaudia , 30.06.2016 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio mam właśnie coś z kolanami, a właściwie od ok 6 tyg. Wcześniej odczuwałam lekki ból w kolanach po wf, ale po wczorajszym biegu, ledwo mogę po schodach wejść, odczuwam ból raz w lewym a raz w prawym kolanie, ale postanowiłam dzisiaj przejechać się rowerem, to po około1 km nie mogłam pedałować rowerem, obrzęku nie mam, tylko jakieś sine, małe plamki, czy to bedzie chondromalacja, jeszcze wspomne że 8 lat temu miałam problemy z lewym kolanem przez co miałam zwolnienie na 6 mies ale nie było leczone gdyż lekarz powiedział że nie ma takiej potrzeby
 
ppetruss, 06.06.2016 08.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też miałem RM i stwierdzono chondromalacje rzepki. Ortopeda również stwierdził, że nic mi nie jest. Kolano mnie boli, nie mogę zgiąć, (nie ma mowy o kucaniu). Bardzo strzela przy chodzeniu.
 
edzia, 04.06.2016 17.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po rezonansie kolana. Opis jest taki chondromalacja 2 stopnia rzepki oraz kłykcia przyśrodkowego kości udowej. obrzęk kaletki przed rzepkowej i podrzepkowej . Umiarkowany wysiwk w zachyłku nadrzepkowym oraz dole międzykłykciowym. Wysiek w kaletce brzychato-półbłoniastej orazwzdłuż tylnej powięzi głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, najprawdopodobniej z pękniętej torbieli Bakera. Do rogu przedniego łąkotki bocznej przylega płaska torbiel szerokości 6mm. Byłam u lekarza ortopedy a on powiedział że nic mi nie jest. A ja nie mogę chodzić ani kucnąć z bulu nie wyrabiam. Kolano jest spuchnięte i gorące.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

420

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

371

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

348

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

309

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zarówno w testach ciążowych, jak i badając beta HCG można rozpoznać ciążę w każdym dniu jej trwania. beta HCG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży dość szybko, w następnych tygodniach maleje i...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.