Srebro - pogromca bakterii. Właściwości srebra

2014-11-04 8:31

Przez tysiące lat srebro używane było głównie do wyrobu biżuterii, monet oraz przedmiotów codziennego użytku. W ostatnich latach robi wielką karierę jako środek chroniący przed chorobotwórczymi Z drobnoustrojami. Poznaj właściwości srebra.

Srebro - pogromca bakterii. Właściwości srebra
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Srebro pokona pałeczkę ropy błękitnej
  2. Srebro: antybiotyk w kuchni i łazience
  3. Srebro: druga strona metalu

Zapanowała prawdziwa gorączka srebra, a to przez jego niezwykłe właściwości. Srebro stało się pożądanym surowcem dla producentów m.in. sprzętu medycznego, środków czystości, ściereczek, nawet odzieży. Wszystko to za sprawą niezwykłej właściwości tego metalu: jony srebra przyklejają się do błony komórkowej bakterii, hamują wydzielanie enzymów niezbędnych do życia mikrobów i w ten sposób je unieszkodliwiają.

Srebro pokona pałeczkę ropy błękitnej

Udowodniono, że cząsteczki srebra powstrzymują rozwój paciorkowców oraz niezwykle groźnej pałeczki ropy błękitnej, będącej częstą przyczyną trudnych do opanowania infekcji szpitalnych.Nieco mniejszą skuteczność wykazuje w przypadku niektórych szczepów gronkowca złocistego. Ze względu na te właściwości srebro często jest obecne w szpitalnych środkach dezynfekujących i odkażających, pokrywa się nim narzędzia chirurgiczne, cewniki, wykorzystuje do opatrywania ran.

Srebro: antybiotyk w kuchni i łazience

Antybiotyczne działanie srebra wykorzystuje się także w chemii gospodarstwa domowego. Nanoczasteczki tego metalu dodaje się do środków do mycia lodówek, toalet. Coraz popularniejsze stają się filtry do wody pokrywane srebrem, które zapobiegają rozwojowi glonów i bakterii. W domowych apteczkach można znaleźć bandaże i jednorazowe opatrunki z dodatkiem srebra, a w garderobie skarpetki i bieliznę z tkanin wyprodukowanych z dodatkiem tego metalu, które zapewniają ochronę przed infekcjami grzybiczymi skóry.

Srebro: druga strona metalu

Wykorzystanie srebra w produktach codziennego użytku powinno podlegać kontroli, ponieważ zbyt masowe stosowanie go może doprowadzić do uodpornienia się drobnoustrojów, podobnie jak w przypadku antybiotyków. Ostrożność jest pożądana również z tego powodu, że jak dotąd nie przeprowadzono gruntownych badań, jak srebro wpływa na zdrowie człowieka.

Materiał powstał przy współpracy KGHM Polska Miedź. S.A.

miesięcznik "Zdrowie"