KASZTANOWIEC: właściwości lecznicze i kosmetyczne kasztanowca zwyczajnego

2015-09-24 8:19

Kasztanowiec (kasztan) zawiera w kwiatach i korze tak wiele wartościowych substancji, że stał się rośliną często wykorzystywaną do produkcji środków leczniczych i kosmetyków. Działa przeciwżylakowo, łagodzi zaburzenia trawienne, zwalcza cellulit. Szukasz przepisu na nalewkę z kasztanów? Wykorzystaj naszą recepturę!

KASZTANOWIEC: właściwości lecznicze i kosmetyczne kasztanowca zwyczajnego
Autor: Thinkstockphotos.com KASZTANOWIEC: właściwości lecznicze i kosmetyczne kasztanowca zwyczajnego

Spis treści

  1. KASZTANOWIEC wzmacnia naczynia krwionośne
  2. KASZTANOWIEC łagodzi zaburzenia trawienne
  3. KASZTANOWIEC usprawnia przepływ krwi
  4. KASZTANOWIEC przeciwdziała obrzękom
  5. KASZTANOWIEC leczy krwiaki i odmrożenia
  6. KASZTANOWIEC zwalcza cellulit
  7. KASZTANOWIEC zapobiega żylakom

Prawie każda część tego imponującego drzewa zawiera substancje niezwykle cenne i o silnym działaniu. W kwiatach kasztanowca (ale tylko białych), w korze, niedojrzałych owocach, nasionach, a także w liściach są saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Ponadto zawierają flawonoidy, kumaryny, garbniki, fenolokwasy. W nasionach są dodatkowo cukry, skrobia, karotenoidy, sterole i związki mineralne.

Najbardziej cenionymi składnikami dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, ze względu na wysokie stężenie tych wartościowych substancji, są kwiaty i kora kasztanowca; najrzadziej wykorzystuje się liście.

KASZTANOWIEC wzmacnia naczynia krwionośne

Wyciągi z kasztanowca są ważnym składnikiem toników, kremów i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji cery skłonnej do tworzenia się „pajączków”, czyli rozszerzonych naczynek. Dlaczego? Ponieważ escyna hamuje aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych – tym samym uszczelnia je, poprawia ich elastyczność i zwiększa ich odporność na rozszerzanie się i pękanie. Uszczelniająco i przeciwzapalnie działają także flawonoidy i kumaryna. Wyciągi z kasztanowca znalazły również zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, ponieważ poprawiają jej napięcie i zwężają pory.

KASZTANOWIEC łagodzi zaburzenia trawienne

Garbniki z kasztanowca wpływają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie zapierająco. W razie zaburzeń trawiennych czy lekkiego zatrucia można ratować się naparem z kwiatów lub liści kasztanowca.

KASZTANOWIEC usprawnia przepływ krwi

Substancje czynne, zawarte w kasztanowcu – a zwłaszcza escyna i flawonoidy – opóźniają krzepnięcie krwi, zmniejszają jej lepkość i rozrzedzają ją. Dzięki temu usprawniony zostaje przepływ krwi w naczyniach żylnych i nie powstają zakrzepy wewnątrz naczyń, poprawia się krążenie obwodowe i ukrwienie wszystkich narządów, także skóry. Dlatego leki z kasztanowca stosowane wewnętrznie są wskazane w leczeniu hemoroidów, zastojów żylnych, zakrzepowego zapalenia żył, wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek objawiających się m.in. bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem, kurczami mięśni.

KASZTANOWIEC przeciwdziała obrzękom

Dzięki temu, że substancje czynne z kasztanowca uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i poprawiają ich elastyczność, tym samym zapobiegają wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom. Dlatego preparaty z kasztanowca są polecane na tzw. ciężkie nogi, zwłaszcza osobom, które dużo czasu spędzają stojąc lub siedząc, ponieważ brak ruchu utrudnia przepływ krwi i sprzyja tworzeniu się obrzęków.

KASZTANOWIEC leczy krwiaki i odmrożenia

Właściwości przeciwzapalne kasztanowca, przeciwbakteryjne, usprawniające przepływ krwi i łagodnie ściągające są bardzo pomocne w leczeniu odmrożeń, oparzeń i innych uszkodzeń skóry, a także siniaków czy zapalenia ścięgien. Robienie okładów z naparów lub odwarów z kory, kwiatów albo liści poprawia krążenie krwi w skórze, przyśpiesza wchłanianie się krwiaków, zmniejsza obrzęki.

KASZTANOWIEC zwalcza cellulit

Korzystne i wyjątkowo silne działanie substancji aktywnych na naczynia krwionośne sprawiło, że kasztanowiec wykorzystuje się do zwalczania tak trudnych problemów kosmetycznych, jak cellulit. Preparaty stosowane do nacierania poprawiają krążenie krwi w tkance podskórnej, ułatwiając usuwanie z niej toksyn i likwidując charakterystyczne dla cellulitu obrzęki.

KASZTANOWIEC zapobiega żylakom

Escyna, zawarta w kasztanowcu, hamuje aktywność syntazy prostaglandynowej i w ten sposób tłumi stany zapalne uszkadzające śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Ponadto zwiększa napięcie ścian żył, jednocześnie zmniejszając ich pojemność – nie dopuszcza więc do ich rozciągnięcia i deformacji, czyli do powstania żylaków. Dlatego wyciągi z kasztanowca są bazą rozmaitych preparatów przeciwżylakowych – zarówno do stosowania w postaci maści i żeli, jak i do zażywania w formie tabletek.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
To ci się przyda

Nalewka z kasztanów przepis

    1. Utłucz kilkanaście dojrzałych kasztanów, zalej szklanką przegotowanej, chłodnej wody i ½ l spirytusu.

      2. Odstaw w zamkniętym naczyniu na miesiąc, od czasu do czasu wstrząsając słojem.

        3. Przecedź nalewkę, przechowuj ją w lodówce.

          Stosowanie:

          Zażywaj 3 razy dziennie przed posiłkiem po 5 kropli w kieliszku wody.

          Właściwości nalewki kasztanowej:

          Nalewka usprawnia przepływ krwi, przeciwdziała obrzękom i żylakom. Można ją stosować do nacierań w razie bólu mięśni i stawów.

          miesięcznik "Zdrowie"