WSZY - zrób porządek z wszawicą

59 komentarze
Autor: opr. az

Wszawica jest tematem tyleż wstydliwym, co jednocześnie bardzo powszechnym. Zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt. Wszy najczęściej występują u dzieci, ponieważ często stykają się one głowami podczas zabawy.

Wszawica jest wywoływana przez pasożyta - za jej pojawienie się odpowiada wesz głowowa (pediculus capitis), żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.
W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Gdzie występują wszy?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.
Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików lub wspólne korzystanie z grzebieni.

Nie przegap

Ważne

Ważne
 • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
 • Nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać ich sierści.
 • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego warto:

 • systematycznie kontrolować włosy dzieci (raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych)
 • nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki)
 • unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.01.2016 21:14
u mnie zadziałał szybko płyn sora z dimetikonem. Właściwie już po pierwszym użyciu było już po sprawie. I dobrze, bo bałam się, że drugie dziecko się zarazi...
Nie zarejestrowany, 12.11.2015 23:40
Bardzo skutecznym preparatem na wszy jest Harton, na bazie silikonu i nafty kosmetycznej - sprawdzone jak dzieci przyniosły wszy ze szkoły. Dodatkowa zaleta ze jest niedrogi
 

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.

Jak leczyć wszawicę?

Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

 • ściśle trzymaj się zaleceń lekarza/ farmaceuty
 • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci
 • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy
 • wybierz preparat, który pomoże skutecznie, a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę
 • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 02.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 59)
Aga_999, 11.05.2016 17.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przerabiałam temat wszawicy parę razy z dziećmi i nie ma preparatu który w 15 minut załatwi sprawę - wszy owszem - ale gnidy przeżywają i mają się dobrze - po 10 dniach jest powtórka z historii. Trzeba patrzeć w instrukcje preparatów - w wielu jest formułka " zalecamy powtórkę kuracji po ok 7 dniach" - bodajże Nitolic tylko daje tą 100% pewność. U nas zadziałał. Brzmi jak reklama - ale tak było.
 
dosia, 24.04.2016 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
arletka, a ile aplikacji jest potrzebnych do calkowitego wyleczenia?
 
arletka, 24.04.2016 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój syn, jak widzę podobnie i u innych, przyniósł do domu wszy :/ zaaplikowałam mu hedrin raz ktory mozna aplikować na suche włosy, na szczescie pomogło i problem mamy dosłownie i w przenośni z głowy
 
hartyy44, 13.04.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wbrew pozorom wszami nie jest tak łatwo się zarazić. Potrzebny jest bezpośredni kontakt z włosami osoby, która wszy już posiada. One same nie przeskoczą, bo nie potrafią. Takie przydatne porady na temat wszawicy są na stronie wszopedia.pl. Tutaj też jest opis jednego z preparatów na wszy – Pedicul Hermal. Myśmy to stosowali i wszy nie wróciły.
 
mama76, 13.04.2016 14.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mojemu synowi pomogło nałożenie preparatu Pedicul Herbal. Po jednej aplikacji wszy już nie wróciły. Co do samej wszawicy i jej leczenia to na wszopedia.pl jest kilka fajnych artykułów na ten temat. Na przykład stąd się dowiedziałam, że wszy nie potrafią przeskoczyć z głowy na głowę, więc jest to mit, że takie przenoszenie jest w ogóle możliwe.
 
mała, 23.03.2016 06.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem najlepszym preparatem na wszy jest preparat, który aplikuje się na min 8 godzin, najlepiej na noc. Córka ma długie włosy i przynajmniej 2 razy w roku przynosi tę paskudę do domu. Na początku byłam przerażona , stosy pościeli, ręczników zmienianych codziennie, szorowanie domu itp.Pierwsza walka z wszami trwała chyba ze trzy tygodnie, teraz jeden wieczór i po robocie.
 
Agnieszka, 27.02.2016 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, a powiedz co to za skuteczny preparat w spray'u. Bardzo szybko działa, też byłabym zainteresowana.
 
Hana, 08.02.2016 21.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba czytać co podaje producent. Ja stosowałam preparat w sprayu, który po ok 15 min załatwia i wszy i gnidy a kuracji nie trzeba powtarzać.
 
Ewa, 03.02.2016 18.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba czytać co podaje producent. Ja stosowałam preparat w sprayu, który po ok 15 min załatwia i wszy i gnidy a kuracji nie trzeba powtarzać. Polecam bo jest i wygodny i skuteczny.
 
Oleczka, 01.02.2016 20.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kuracje trzeba powtorzyc, bo z gnid wylegaja sie dorosle osobniki... i na nie nie ma rady, kuracje w każdym przypadku trzeba powtorzyc :) wystarczy troche poczytac o wszach, zeby to wiedziec ;) poza tym u mnie sie sprawdzil sora z dimetikonem - ta substancja ma najwieksza skutecznosc w walce ze wszami. Wystarczy poczytac sobie artykuly w prasie medycznej
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

23616

Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

21151

GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są...

więcej

20197

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

19071

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.