WSZY - zrób porządek z wszawicą

60 komentarze
Autor: opr. az

Wszawica jest tematem tyleż wstydliwym, co jednocześnie bardzo powszechnym. Zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt. Wszy najczęściej występują u dzieci, ponieważ często stykają się one głowami podczas zabawy.

Wszawica jest wywoływana przez pasożyta - za jej pojawienie się odpowiada wesz głowowa (pediculus capitis), żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.
W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Gdzie występują wszy?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.
Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików lub wspólne korzystanie z grzebieni.

Nie przegap

Ważne

Ważne
 • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
 • Nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać ich sierści.
 • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego warto:

 • systematycznie kontrolować włosy dzieci (raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych)
 • nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki)
 • unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.01.2016 21:14
u mnie zadziałał szybko płyn sora z dimetikonem. Właściwie już po pierwszym użyciu było już po sprawie. I dobrze, bo bałam się, że drugie dziecko się zarazi...
Nie zarejestrowany, 12.11.2015 23:40
Bardzo skutecznym preparatem na wszy jest Harton, na bazie silikonu i nafty kosmetycznej - sprawdzone jak dzieci przyniosły wszy ze szkoły. Dodatkowa zaleta ze jest niedrogi
 

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.

Jak leczyć wszawicę?

Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

 • ściśle trzymaj się zaleceń lekarza/ farmaceuty
 • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci
 • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy
 • wybierz preparat, który pomoże skutecznie, a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę
 • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 02.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 60)
Aninim, 26.07.2016 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 17 lat i drugi raz dopadła mnie wszawica. Ostatni raz dwa lata temu na obozie młodzieżowym. Mama nie umiała sobie z nimi poradzić. Przy okazji zarazilam brata. Teraz znowu. Nie wiem gdzie nie wiem jak. Myje głowę codziennie, pielęgnuje je odżywka, i prostuje bo z natury mam kręcone włosy. A tu taka niespodzianka. Polecicie jakieś środki sprawdzone na to?
 
Aga_999, 11.05.2016 17.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przerabiałam temat wszawicy parę razy z dziećmi i nie ma preparatu który w 15 minut załatwi sprawę - wszy owszem - ale gnidy przeżywają i mają się dobrze - po 10 dniach jest powtórka z historii. Trzeba patrzeć w instrukcje preparatów - w wielu jest formułka " zalecamy powtórkę kuracji po ok 7 dniach" - bodajże Nitolic tylko daje tą 100% pewność. U nas zadziałał. Brzmi jak reklama - ale tak było.
 
dosia, 24.04.2016 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
arletka, a ile aplikacji jest potrzebnych do calkowitego wyleczenia?
 
arletka, 24.04.2016 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój syn, jak widzę podobnie i u innych, przyniósł do domu wszy :/ zaaplikowałam mu hedrin raz ktory mozna aplikować na suche włosy, na szczescie pomogło i problem mamy dosłownie i w przenośni z głowy
 
hartyy44, 13.04.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wbrew pozorom wszami nie jest tak łatwo się zarazić. Potrzebny jest bezpośredni kontakt z włosami osoby, która wszy już posiada. One same nie przeskoczą, bo nie potrafią. Takie przydatne porady na temat wszawicy są na stronie wszopedia.pl. Tutaj też jest opis jednego z preparatów na wszy – Pedicul Hermal. Myśmy to stosowali i wszy nie wróciły.
 
mama76, 13.04.2016 14.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mojemu synowi pomogło nałożenie preparatu Pedicul Herbal. Po jednej aplikacji wszy już nie wróciły. Co do samej wszawicy i jej leczenia to na wszopedia.pl jest kilka fajnych artykułów na ten temat. Na przykład stąd się dowiedziałam, że wszy nie potrafią przeskoczyć z głowy na głowę, więc jest to mit, że takie przenoszenie jest w ogóle możliwe.
 
mała, 23.03.2016 06.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem najlepszym preparatem na wszy jest preparat, który aplikuje się na min 8 godzin, najlepiej na noc. Córka ma długie włosy i przynajmniej 2 razy w roku przynosi tę paskudę do domu. Na początku byłam przerażona , stosy pościeli, ręczników zmienianych codziennie, szorowanie domu itp.Pierwsza walka z wszami trwała chyba ze trzy tygodnie, teraz jeden wieczór i po robocie.
 
Agnieszka, 27.02.2016 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, a powiedz co to za skuteczny preparat w spray'u. Bardzo szybko działa, też byłabym zainteresowana.
 
Hana, 08.02.2016 21.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba czytać co podaje producent. Ja stosowałam preparat w sprayu, który po ok 15 min załatwia i wszy i gnidy a kuracji nie trzeba powtarzać.
 
Ewa, 03.02.2016 18.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba czytać co podaje producent. Ja stosowałam preparat w sprayu, który po ok 15 min załatwia i wszy i gnidy a kuracji nie trzeba powtarzać. Polecam bo jest i wygodny i skuteczny.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

49889

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

36686

GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są...

więcej

30649

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

29953

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Żeby postawić diagnozę, potrzebowałabym jeszcze wielu dodatkowych informacji, m.in. takich, czy są podstawy do tego, czy rzeczywiście mogą to być zaburzenia na tle nerwowym, ponieważ rzeczywiście...

Histerektomia to wycięcie macicy. Po usunięciu macicy nie ma miesiączek i nie można zajść w ciążę. Histerektomia nie wpływa ani na kondycję, ani na urodę.

Sugeruję nie łączyć tych leków ze względu na zwiększone ryzyko podwyższenia enzymów wątrobowych oraz możliwość dolegliwości mięśniowych (ból mięśni).

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.