WSZY - zrób porządek z wszawicą

70 komentarze
Autor: opr. az

Wszawica jest tematem tyleż wstydliwym, co jednocześnie bardzo powszechnym. Zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt. Wszy najczęściej występują u dzieci, ponieważ często stykają się one głowami podczas zabawy.

Wszawica jest wywoływana przez pasożyta - za jej pojawienie się odpowiada wesz głowowa (pediculus capitis), żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.
W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Gdzie występują wszy?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.
Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików lub wspólne korzystanie z grzebieni.

Ważne

Ważne
 • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
 • Nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać ich sierści.
 • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego warto:

 • systematycznie kontrolować włosy dzieci (raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych)
 • nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki)
 • unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 23.06.2017 9:11
Zawsze jak ktoś się boi, że od kogoś wszy mogą przeskoczyć to można zainwestować w gumki Cichowsza. Tania i skuteczna ochrona, a przy tym bardzo dyskretna. Moja córka nawet sobie sprawy nie zdawała, że miała we włosach jakieś inne gumki. Zawsze jej upinam włosy, więc po prostu w pewnym momencie zaczęłam używać tych gumek odstraszających wszy i widać, że podziałały, bo żadnych pluskiew we włosach nie znalazłam.
Nie zarejestrowany, 16.02.2017 19:07
Najlepszy srodek ktory zadzialal u mojego dziecka to dalacet plyn inne srodki likwidowaly problem tylko na chwile bo gnidy zostawaly a dalacet zlikwidowal zarowno wszy jak i gnidy .wlasnie mialo przeglad w szkole i czysti😀
 

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.

Jak leczyć wszawicę?

Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

 • ściśle trzymaj się zaleceń lekarza/ farmaceuty
 • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci
 • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy
 • wybierz preparat, który pomoże skutecznie, a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę
 • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

Wszy, osy, szerszenie i pluskwy, czyli OWADY, które zagrażają nam latem

Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

Grzybica, kurzajki, świerzb, wszawica – niechciane pamiątki z przedszkola

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 02.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 70)
eliza, 19.02.2017 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mały update: po powrocie wszy nie ma, więc pełen sukces ;) wniosek: kontynuujemy aplikację :D
 
eliza, 10.02.2017 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Martyna, używamy tej odżywki od prawie miesiąca..na razie nie było okazji sprawdzić skuteczności, , może na szczęście, ale właśnie ferie się zaczynają i dzieciaki na zimowisko jadą więc, kto wie......zapakuję im tą ochronę z hedrinu do bagażu i uprzedziłam już Panią, żeby nie była zadziwiona jak środek na wszy zobaczy, ale wole dmuchać na zimne po tych wszystkich przejściach..
 
Martyna, 09.02.2017 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@eliza, jak idzie? u mnie dobre wieści, ostatnio była epidemia w przedszkolu, ale mój łepek nie miał!!!!! jupi!!!!!!!!!!!!! to tylko i wyłącznie dzięki tej odżywce, więc ty też bądź dobrej myśli
 
eliza, 18.01.2017 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeśli chodzi ochronę, to właśnie ja postanowiłam poeksperymentować z tą odżywką z hedrinu, po w sumie 3 odwszawianiach mam dość...mam nadzieję, że skuteczność o której czytam w różnych wątkach się sprawdzi, bo jestem u kresu wytrzymałości..
 
Antosia, 28.11.2016 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Arytas już wcześniej się udzielałam w tym wątku, ale jak zobaczyłam Twoją wypowiedź to muszę odpisać. :) Masz świętą rację! Każdy z Nas ma swój sprawdzony, ulubiony, skuteczne preparat na wszy bądź ochronę przed nimi, ale nie wiele się mówi o domu, który też należy odpowiednio zabezpieczyć przez wszami, które były na głowie lub głowach domowników. Wszy mogły zostać na misiu, który przytulało dziecko czy poduszce na której spało i jak w ciągu życia wszy znowu się do niej przytuli głowa to wsza nie odmówi i powróci na głowę. :) I od nowa zabawa.
 
Arytas, 10.11.2016 20.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Walczymy kolejny raz - pisanie, że można zarazić się tylko głowa do głowy jest absurdalne. Wesz potrafi spaść np. na poduszkę czy ubranie. Zatem leczenie polega też na praniu, wyparzaniu i izolowaniu wszelkich przedmiotów potencjalnie zainfekowanych (np. przytulanek). Nie wszystkie preparaty na włosy działają. Zdecydowanie odradzam SORA - niby łatwa w użyciu, ale jak weźmie się do ręki ulotkę to nie ma żadnej informacji w jaki sposób eliminuje lub odstrasza pasożyta. Jako ludzie potrafiliśmy się pozbyć ospy lub prawie wyeliminować gruźlicę, ale zadziwiająca jest bezradność farmacji w tym zakresie.
 
małgosia, 13.10.2016 09.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przede wszystkim trzeba kupić gęsty grzebień najlepiej dwurzędowy,żeby dokładnie wyczesać to paskudztwo.
 
ania, 21.09.2016 11.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
edi, na pewno nie. Trzeba to załatwić jakimś szamponem, octem albo innym preparatem.
 
Antosia, 09.08.2016 13.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też stosuję u dzieciaków hedrin raz jak jest potrzeba. Wystarczy jedna aplikacja i nie męczę dzieci, bo akurat te należą do tych co nie mogą usiedzieć w miejscu.
 
Anka32, 08.08.2016 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka ostatnio złapała wszy. Zastosowałyśmy herdin, można go nanieść na suche włosy i wystarczy tylko raz zaaplikować. Spróbuj tego, powinnaś być zadowolona. Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

489

UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek

Ugryzienia meszek bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem...

więcej

299

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

287

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

276

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zarówno w testach ciążowych, jak i badając beta HCG można rozpoznać ciążę w każdym dniu jej trwania. beta HCG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży dość szybko, w następnych tygodniach maleje i...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.