ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie

27 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Żylaki powrózka nasiennego najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn. Lekarze uważają, że żylaki powrózka ma około 15 procent panów, ale wiadomo też, że wśród tych, którzy mają problemy z płodnością, odsetek ten wzrasta do 30-40 proc. Jakie są przyczyny powstawania żylaków powrózka i jak przebiega ich leczenie?

To, że powstają żylaki powrózka nasiennego, to przede wszystkim wina anatomii. – Lewa żyła jądrowa ma przeciętnie 42 cm i jest jednym z najdłuższych naczyń w ciele człowieka – mówi prof. Barbara Darewicz, urolog-seksuolog z Akademii Medycznej w Białymstoku. – Przepływ krwi utrudnia w niej dodatkowo to, że uchodzi ona do żyły nerkowej pod kątem prostym. Jeśli więc zastawki w niej są niewydolne lub mężczyzna cierpi na ich wrodzony brak, to stosunkowo łatwo dochodzi do utrudnień w krążeniu. Sprzyjają im m.in. intensywny, regularny wysiłek czy np. siedzący tryb życia. Krew zaczyna zalegać w naczyniach, wywierając na ich ścianki nadmierne ciśnienie, co prowadzi do powstania w żyłach poszerzeń. To właśnie ze względu na anatomię problem ten dotyczy w zdecydowanej większości lewej strony moszny. Gdy żylaki pojawiają się po stronie przeciwnej, należy szukać innej przyczyny, która je wywołała (np. guzów wewnątrz jamy brzusznej).

Żylaki powrózka nasiennego źle wpływają na płodność

Gdy krew ma utrudniony odpływ, okoliczne komórki są niedotlenione i narażone na działanie zwiększonej ilości niekorzystnie działających na jądra substancji (katecholamin, kortyzolu i reniny). Rośnie też ich temperatura. To bardzo źle, bo by plemniki mogły się prawidłowo rozwijać, temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej. Jeśli masz żylaki powrózka, ta różnica temperatur zdecydowanie się zmniejsza - wynosi nieraz zaledwie 0,1 stopnia. Do tego, mimo że żylaki występują przeważnie jednostronnie, temperatura rośnie w obu jądrach. Efekt - zmniejszenie całkowitej liczby plemników w nasieniu oraz wzrost odsetka plemników nieprawidłowych. Czyli poważne kłopoty z płodnością. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim momencie trafić do urologa.

Ważne

Ważne

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Splot ten wchodzi w skład powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Żylaki powrózka łatwo wyczuwa się w tej okolicy w formie miękkich guzowatych tworów rozmaitej wielkości. Związane są one z przyjęciem przez człowieka pionowej, dwunożnej postawy ciała, co naraziło nas na problem zastoju żylnego.

Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego:

  • I stopień - małe, początkowo trudno wyczuwalne, ujawniające się w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napinania mięśni brzucha;
  • II stopień - większe, mimo że słabo widoczne, dają się stwierdzić dotykiem, a próba napięcia mięśni powoduje ich dalsze powiększenie;
  • III stopień - duże żylaki, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.

Żylaki powrózka: objawy

- Problem w tym, że zazwyczaj żylaki powrózka nie powodują żadnych większych dolegliwości. Bardzo często rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy para chce mieć dziecko, a nie może - podkreśla prof. Darewicz. - Czasami też mężczyźni zgłaszają się do gabinetu, bo przypadkowo wyczuli w mosznie ponad jądrem zgrubienia. Warto więc co jakiś czas przeprowadzać (choćby w czasie kąpieli czy pod prysznicem) samokontrolę jąder, by nie przegapić niepokojących sygnałów. Gdy choroba się nasila, zaczynasz odczuwać dyskomfort, ciężar lub tępe pobolewania w obrębie moszny i/lub pachwiny, które pogłębiają się w czasie długiego stania lub w czasie erekcji. To już wyraźny sygnał, że najwyższy czas iść do urologa.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Baska_003, 30.07.2015 15:12
vene, a jak długo czekałaś na konsultację i dlaczego nie zdecydowaliście się bezpośrednio na szpital tylko na prywatną klinikę?
vene, 29.07.2015 14:23
Mój mąż miał ostatnio usuwane żylaki w InMediOn, zabieg wykonał dr Piotr Kryst, ordynator oddziału urologi w Szpitalu Bielańskim.
 

Diagnoza żylaków powrózka

Zaawansowane stadium zmian w naczyniach krwionośnych lekarz zobaczy już na pierwszy rzut oka. Potem zbada cię fizykalnie, czyli po prostu palcami będzie starał się sprawdzić stan jąder i poszerzonych żył przed i w trakcie próby Valsalvy (napinania mięśni brzucha). Dla potwierdzenia rozpoznania zleci wykonanie badania ultrasonograficznego (usg) z uwidocznieniem wstecznego przepływu krwi. – Bardzo ważne jest zbadanie, i to dwukrotne, nasienia, bo zarówno ułatwia wybór leczenia, jak i pomaga w ocenie jego efektów – dodaje prof. Darewicz. – Czasem, gdy jakość nasienia jest bardzo zła, zalecamy pacjentowi zdeponowanie go w banku nasienia. Jeżeli żylaki nie są przyczyną bólu, to jedynie prosimy pacjenta, by obserwował, czy się nie powiększają. Gdy jednak w grę wchodzą dolegliwości bólowe, chęć posiadania dzieci albo zmiany są bardzo zaawansowane, trzeba podjąć leczenie chirurgiczne. U nastolatków wskazaniem do zabiegu jest zahamowanie wzrostu objętości jądra po stronie żylaków.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego: operacja

Jedyną skuteczną metodą pozbycia się żylaków powrózka jest zabieg chirurgiczny. Można go wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i pod narkozą, metodą tradycyjną, jak i laparoskopowo. Chirurg odnajduje powiększone naczynia, a następnie je podwiązuje. Trwa to zazwyczaj około 30 minut, w szpitalu spędza się przeciętnie dzień do dwóch dni. Ból bardzo skutecznie zmniejszają tabletki i okłady z lodu. Przeciętnie po dwóch tygodniach wraca się do pełnej sprawności, z życiem seksualnym włącznie. Komplikacje występują bardzo rzadko. Do nawrotów może dojść, jeśli nie wszystkie naczynia zostały zamknięte – zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy zmiany były bardzo duże.

Efekty leczenia żylaków powrózka

Podwiązanie żylaków powrózka nasiennego poprawia jakość, ruchliwość i zwiększa ogólną liczbę plemników u 40-60 proc. pacjentów. Na pierwszą zauważalną w wynikach badań poprawę trzeba czekać 80 dni, bo tyle czasu powstaje plemnik. Na pełne efekty czeka się około roku. Nawet gdy ilość plemników nie wzrośnie, to ich lepsza jakość zwiększa szanse np. na powodzenie sztucznych metod zapłodnienia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 27)
janek, 07.06.2017 09.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W jaki sposób dostać się na ten zabieg aby był refundowany przez NFZ?
 
p., 04.05.2016 11.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 2 lata po embolizacji żylaków III stopnia i jestem zadowoliny. laparoskopi się bałem więc wynalazłem nieoperacyją metode w Poznaniu (szukajcie po większych miastach). Przed zabiegiem często odczuwałem dyskomfort a nawet ból przy dłuższym staniu i siedzeniu, obecnie mogę uprawiać normalnie sport. Polecam embolizację - jest szybka, bezpłatna (na NFZ), bez narkozy tak że wiecie co się aktualnie dzieje, nic nie boli, szybka rekonwalescencja. Aktualne szczepienie na żółtaczke jest wymagane bezwzględu na rodzaj zabiegu/operacji.
 
onm, 13.04.2016 16.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam do Was pytanie, jak często w ciągu dnia Was boli? u mnie ból jest praktycznie non-stop od kilku miesięcy. mam żylaki II stopnia i urolog twierdzi, że przyczyna bólu nie jest spowodowana żylakami? zrobiłem wzystkie badania i nic nie wykazało..
 
Adrian, 10.02.2016 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy przed takim zabiegiem trzeba się zaszczepić przeciw żółtaczce ?
 
Adrian Szczecin, 11.01.2016 16.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wydaje mi się, że strach jest większy od tego wszystkiego co nas dotyczy :) Mam ten sam problem co pozostali Panowie i również się boje operacji. Ale jak tak musi być to nie ma innego wyjścia
 
efraim, 21.12.2015 23.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ową dolegliwość od 9 roku życia a obecnie mam 39 lat. Operację miałem w 12 roku życia z zalecenia lekarza sportowego do którego uczęszczałem raz w miesiącu aby być dopuszczonym do meczów. Nie dała ona efektów prócz bólu pooperacyjnego i kulku szwów na brzuchu i mosznie. Najprawdopodobniej ta wada anatomiczna ujawniła się z powodu wzmożonej aktywności fizycznej. A tak do rzeczy: mam 3 dzieci tzw. złote strzały 100% skuteczności. Lewe jądro jest o 3-4cm niżej od prawego czyli wg opisów 3 stadium. Jedynym problemem jest zmiejszony komfort jakby ktoś dodatkowego włożył tobie do bokserek. Także da się z tym żyć.
 
Pawel, 14.12.2015 22.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ogólnie to mam takie coś skapłem się dopiero jak dostawałem bóli i to nie słabych bywały że mocne ale nie często nie zawsze więc poszedłem do lekarza stwierdzili że mam te żylaki właśnie 2 stopień Jutro jadę na Badania końcowe a w piątek chyba operacja mam 20 lat troszkę irytujące jest to ale trza być twardym i chyba się nie Boję jednak występuje to w takim miejscu że Każdy Facet się boi przed operacją itp.. Mam nadzieje że bd ok , Panowie Oglądajcie swoje Jądra jednak trzeba ja się skapłem po roku dopiero :) pozdrawiam
 
frym, 01.12.2015 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeskoczylem 70-tkę. Po przebadaniu jąder zauważyłem, że lewe jądro ma w dolnej części powrózkowaty guzek o średnicy ok. 15 mm. Bólu jak dotąd nie odczuwałem ale temp. moszny zapewne jest nieco wyższa. Nie wiem czy to są żylaki jądra czy też coś innego, bo ich usytuowanie jest inne niż w Waszych opisach - w dolnej części jądra. Mnie wprawdzie zostanie ojcem nie grozi ale trochę się martwię czy to może jest coś innego niż to co Was spotkało. Pozdrawiam.
 
facet 1984, 04.10.2015 21.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
eee tam po co się bać... a nie lepiej do lekarza po skierowanie na urologie ... przeswietla jąderko i będzie wiadomo co to.... najgorszy strach to taki którego sobie sami tworzymy bezpodstawnie...pozdrawiam
 
barajan, 02.09.2015 19.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nad lewym jądrem u góry mam jakąś kulkę połączonym czymś z jądrym.. myśle że to właśnie te żylaki ..mam sie bać ?
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają? Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają?

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie zwykle są objawem jednej z infekcji: grzybiczej,...

więcej

99

BÓL JĄDRA - przyczyny. Co oznacza ból jądra?

Przyczyny bólu jądra to zwykle poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Są jednak...

więcej

96

Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki

Stulejka to drobny defekt anatomiczny - zwężenie napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi....

więcej

92

Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie

Wirus HPV u mężczyzn rzadko jest przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jeśli jednak system...

więcej

85

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.