ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie

19 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Żylaki powrózka nasiennego najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn. Lekarze uważają, że żylaki powrózka ma około 15 procent panów, ale wiadomo też, że wśród tych, którzy mają problemy z płodnością odsetek ten wzrasta do 30-40 proc. Jakie są przyczyny powstawania żylaków powrózka i jak przebiega ich leczenie?

To, że powstają żylaki powrózka nasiennego, to przede wszystkim wina anatomii. – Lewa żyła jądrowa ma przeciętnie 42 cm i jest jednym z najdłuższych naczyń w ciele człowieka – mówi prof. Barbara Darewicz, urolog-seksuolog z Akademii Medycznej w Białymstoku. – Przepływ krwi utrudnia w niej dodatkowo to, że uchodzi ona do żyły nerkowej pod kątem prostym. Jeśli więc zastawki w niej są niewydolne lub mężczyzna cierpi na ich wrodzony brak, to stosunkowo łatwo dochodzi do utrudnień w krążeniu. Sprzyjają im m. in. intensywny, regularny wysiłek czy np. siedzący tryb życia. Krew zaczyna zalegać w naczyniach, wywierając na ich ścianki nadmierne ciśnienie, co prowadzi do powstania w żyłach poszerzeń. To właśnie ze względu na anatomię problem ten dotyczy w zdecydowanej większości lewej strony moszny. Gdy żylaki pojawiają się po stronie przeciwnej, należy szukać innej przyczyny, która je wywołała (np. guzów wewnątrz jamy brzusznej).

Nie przegap

Żylaki powrózka nasiennego źle wpływają na płodność

Gdy krew ma utrudniony odpływ, okoliczne komórki są niedotlenione i narażone na działanie zwiększonej ilości niekorzystnie działających na jądra substancji (katecholamin, kortyzolu i reniny). Rośnie też ich temperatura. To bardzo źle, bo by plemniki mogły się prawidłowo rozwijać temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej. Jeśli masz żylaki powrózka, ta różnica temperatur zdecydowanie się zmniejsza - wynosi nieraz zaledwie 0,1 stopnia. Do tego, mimo, że żylaki występują przeważnie jednostronnie, temperatura rośnie w obu jądrach. Efekt - zmniejszenie całkowitej liczby plemników w nasieniu oraz wzrost odsetka plemników nieprawidłowych. Czyli poważne kłopoty z płodnością. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim momencie trafić do urologa.

Ważne

Ważne

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Splot ten wchodzi w skład powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Żylaki powrózka łatwo wyczuwa się w tej okolicy w formie miękkich guzowatych tworów rozmaitej wielkości. Związane są one z przyjęciem przez człowieka pionowej, dwunożnej postawy ciała, co naraziło nas na problem zastoju żylnego.
Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego:

  • I stopień - małe, początkowo trudno wyczuwalne, ujawniające się w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napinania mięśni brzucha;
  • II stopień - większe, mimo że słabo widoczne, dają się stwierdzić dotykiem, a próba napięcia mięśni powoduje ich dalsze powiększenie;
  • III stopień - duże żylaki, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.

Żylaki powrózka: objawy

Problem w tym, że zazwyczaj żylaki powrózka nie powodują żadnych większych dolegliwości. Bardzo często rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy para chce mieć dziecko, a nie może, podkreśla prof. Darewicz. - Czasami też mężczyźni zgłaszają się do gabinetu, bo przypadkowo wyczuli w mosznie ponad jądrem zgrubienia. Warto więc co jakiś czas przeprowadzać (choćby w czasie kąpieli czy pod prysznicem) samokontrolę jąder, by nie przegapić niepokojących sygnałów. Gdy choroba się nasila, zaczynasz odczuwać dyskomfort, ciężar lub tępe pobolewania w obrębie moszny i/lub pachwiny, które pogłębiają się w czasie długiego stania lub w czasie erekcji. To już wyraźny sygnał, że najwyższy czas iść do urologa.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Baska_003, 30.07.2015 15:12
vene, a jak długo czekałaś na konsultację i dlaczego nie zdecydowaliście się bezpośrednio na szpital tylko na prywatną klinikę?
vene, 29.07.2015 14:23
Mój mąż miał ostatnio usuwane żylaki w InMediOn, zabieg wykonał dr Piotr Kryst, ordynator oddziału urologi w Szpitalu Bielańskim.
 

Diagnoza żylaków powrózka

Zaawansowane stadium zmian w naczyniach krwionośnych lekarz zobaczy już na pierwszy rzut oka. Potem zbada cię fizykalnie, czyli po prostu palcami będzie starał się sprawdzić stan jąder i poszerzonych żył przed i w trakcie próby Valsalvy (napinania mięśni brzucha). Dla potwierdzenia rozpoznania zleci wykonanie badania ultrasonograficznego (usg) z uwidocznieniem wstecznego przepływu krwi. – Bardzo ważne jest zbadanie i to dwukrotne nasienia, bo ułatwia zarówno wybór leczenia jak pomaga w ocenie jego efektów – dodaje prof. Darewicz. – Czasem, gdy jakość nasienia jest bardzo zła, zalecamy pacjentowi zdeponowanie go w banku nasienia. Jeżeli żylaki nie są przyczyną bólu, to jedynie prosimy pacjenta by obserwował, czy nie powiększają się. Gdy jednak w grę wchodzą dolegliwości bólowe, chęć posiadania dzieci albo zmiany są bardzo zaawansowane trzeba podjąć leczenie chirurgiczne. U nastolatków wskazaniem do zabiegu jest zahamowanie wzrostu objętości jądra po stronie żylaków.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego: operacja

Jedyną skuteczną metodą pozbycia się żylaków powrózka jest zabieg chirurgiczny. Można go wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i pod narkozą, metodą tradycyjną jak i laparoskopowo. Chirurg odnajduje powiększone naczynia, a następnie je podwiązuje. Trwa to zazwyczaj około 30 minut, w szpitalu spędza się przeciętnie dzień do dwóch dni. Ból bardzo skutecznie zmniejszają tabletki i okłady z lodu. Przeciętnie po dwóch tygodniach wraca się do pełnej sprawności, z życiem seksualnym włącznie. Komplikacje występują bardzo rzadko. Do nawrotów może dojść jeśli nie wszystkie naczynia zostały zamknięte – zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy zmiany były bardzo duże.

Efekty leczenia żylaków powrózka

Podwiązanie żylaków powrózka nasiennego poprawia jakość, ruchliwość i zwiększa ogólną liczbę plemników u 40-60 proc. pacjentów. Na pierwszą zauważalną w wynikach badań poprawę trzeba czekać 80 dni, bo tyle czasu powstaje plemnik. Na pełne efekty czeka się około roku. Nawet, gdy ilość plemników nie wzrośnie, to ich lepsza jakość zwiększa szanse np. na powodzenie sztucznych metod zapłodnienia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 19)
facet 1984, 04.10.2015 21.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
eee tam po co się bać... a nie lepiej do lekarza po skierowanie na urologie ... przeswietla jąderko i będzie wiadomo co to.... najgorszy strach to taki którego sobie sami tworzymy bezpodstawnie...pozdrawiam
 
barajan, 02.09.2015 19.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nad lewym jądrem u góry mam jakąś kulkę połączonym czymś z jądrym.. myśle że to właśnie te żylaki ..mam sie bać ?
 
facet 1984, 22.07.2015 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja po operacji żylaków . po tej operacji odczuwam do dzis dyskomfort w postaci tzw tępego bólu w okolicach jąder. można by rzec ze stały się "delikatne" na dotyk. po 3 latach znowu wyczułem że jest cos nie tak i miałem racje lekarz stwierdził wodniaka na jadrze. powiedział że to jest normalne i się zdarza po usunieciu żylaków.i kolejna operacja tym razem znieczulenie miejscowe.do dziś od operacji wciąż odczuwam dyskomfort oraz mam wrazenie "że jakby cos się dzialo w jadrze" dziwne odczucie niepokoju. byłem u urologa który mi przepisał tabletki na poprawe oddawania moczu ( problemów nie miałem i nie mam :P ) oraz tabletki na " spokuj psychiczny" ( jakies psychotropy których nie brałem) oraz relamax. dzisiaj myslę wciąż nad pujsciem do urologa ale innego ( chociaż byłem prywatnie u samego ordynatora urologii naszego szpitala woj. )bo on mi powiedział że mi się wydaje że cos tam jest i żebym zarzywal leki to będzie dobrze. g... prawda. czuje jakbym miał mniejsze drugie jądro w lewym mosznie i jest mi z tym źle kropka w temacie.... także usuniecie sprawy żylaków nie dokońca rozwiazuje problem raz na zawsze...bynajmniej u mnie... najzabawniejsze w tym wszystkim jest to że podczas operacji zapytałem lekarza czy mój popęd seksualny się zmniejszy... stwierdził i się usmial mowiac że wspolczuje mojej zonie bo nie zmniejszy się a zwiększy.... i to jest prawda :P
 
ex, 15.07.2015 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłem dzisiaj u urologa zrobił mi badanie usg i też mam żylaki mówił że nie są duże (3mm) i żebym za pół roku przyszedł do niego znowu jak się powiększą do 5mm to że będę musiał przejść operacje.
 
ert, 15.06.2015 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam chyba coś nie tak z lewym jądrem. Wyraźnie czuję zgrubienie u góry i jakby galaretkę u dołu jądra. Czasem pobolewa, ale z płodnością raczej nie mam problemu. Dziecko w drodze. Tak, czy inaczej żyje z tym narazie , ale chyba pójdę do lekarza dla świętego spokoju.
 
d, 30.04.2015 12.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wielu z Was tu piszących martwi się wytryskiem , bólem, strachem przed operacją itp. Pomyślcie też o tym że żylaki przeważnie = niepłodność. Także im szybciej wykonanie operacje tym wieksza szansa ze zostaniecie w przyszłosci ojcami. Bo brak operacji to ciagle pogarszajacy sie stan jader oraz ich pracy.
 
Adrian , 06.03.2015 00.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Około 3 miesięcy temu trafiłem na izbę przyjęć z powiększonym jądrem po lewej stronie, okazało się, że zapalenie jądra + żylaki powrózka nasiennego. Lekarz skierował na badania i mówi "Panie ciężka sprawa 3'' wystraszyłem się niemiłosiernie, mówi że mam to już z 3 lata i nawet o tym nie wiem. Zapisałem się na operację, termin za tydzień. Kurde jakoś trzeba żyć, miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie po myśli. Adrian lat 21.
 
Doświadczony Pacjent 2 , 02.02.2015 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ten sam problem , ale ja już przeszedłem serię badania u Urologa i zostałem skierowany na operację , mam nadzieję że po operacji będzie lepiej. Ja zauważyłem że jest coś nie tak jakieś 2 miesiące temu jak bul się coraz bardziej nasilał..... Ja miałem takie same objawy jakie są opisane.... Panowie naprawdę oglądajcie swoje jądra najlepiej przy każdej kąpieli bo im szybciej to zauważycie tym lepiej... Ja mam zaledwie 20 lat i nie wiedziałem że takie coś wg istnieje..... Naprawdę uważajcie Panowie..... Pozdrawiam Kuba z Łodzi. :)
 
charmander, 15.12.2014 14.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedawno pozbyłem się żylaków, nie zauważyłem żadnej zmiany jeśli chodzi o wytrysk, to chyba nie to :)
 
qwerty, 27.10.2014 11.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy żylaki powrózka mogą powodować przedwczesny wytrysk ?
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Powiększona prostata: przyczyny, objawy, leczenie Powiększona prostata: przyczyny, objawy, leczenie

Powiększona prostata budzi niepokój, a przecież rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym,...

więcej

3698

OBRZĘK JĄDRA - jaka choroba objawia się opuchlizną jądra? OBRZĘK JĄDRA - jaka choroba objawia się opuchlizną jądra?

Obrzęk jądra to objaw jednej z wielu męskich dolegliwości. Wśród nich są np. stany zapalne jądra...

więcej

18850

Objawy andropauzy czyli hormony mężczyzny po czterdziestce Objawy andropauzy czyli hormony mężczyzny po czterdziestce

U mężczyzn po czterdziestce obniża się poziom testosteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za...

więcej

5822

NADCZYNNOŚĆ hormonalna JĄDER zmienia ciało i psychikę NADCZYNNOŚĆ hormonalna JĄDER zmienia ciało i psychikę

Zdumiewający wzrost libido, agresja, nadmierne owłosienie, powiększenie narządów płciowych mogą...

więcej

2463

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.