Wapń (Ca) - normy w badaniu krwi

68 komentarze
Autor: opracowanie ap

Wapń to nie tylko mocne kości. Pierwiastek ten reguluje układ nerwowy, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych, a przede wszystkim kontroluje proces krzepnięcia krwi. Sprawdź, jakie są normy dla wapnia (Ca) w badaniu biochemicznym i o czym może świadczyć nadmiar bądź niedobór tego pierwiastka.

Wapń (Ca) pełni w organizmie wiele istotnych funkcji a jego poziom, oceniany w trakcie badania biochemicznego, pozwala lekarzom ocenić twój stan zdrowia i ułatwia ewentualną diagnozę. Wapń bierze udział w przewodzeniu bodźców w mięśniach szkieletowych i w sercu oraz w procesach krzepnięcia krwi. Stężenie wapnia zależy od jego ilości w diecie oraz od możliwości uwalniania go z kości, stopnia wchłaniania w jelicie oraz stopnia wydalania z moczem. Witamina D, przy udziale hormonu z przytarczyc (parathormonu) powoduje szybsze przyswajanie wapnia z przewodu pokarmowego, zwiększa jego gotowość do uwalniania z kości oraz hamuje jego wydalanie z organizmu.

Wapń (Ca): norma

Norma dla wapnia (Ca) wynosi 2,1-2,6 mmol/l (8,5-10,5 mg/dl)

Nie przegap

Ferrytyna - normy w badaniu krwi

Ferrytyna to białko, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza, tak więc wynik otrzymywany w badaniu biochemicznym pozwala ocenić poziom żelaza w organizmie. Sprawdź, jakie są normy ferrytyny dla kobiet a jakie dla mężczyzn i o czym może świadczyć jej nadmiar lub niedobór.

Zwiększony poziom wapnia

Zwiększony poziom wapnia (hiperkalcemia) jest obserwowany jest przy nowotworach złośliwych, przy przerzutach nowotworowych do tkanki kostnej, w nadczynności przytarczyc i przy przedawkowaniu witaminy D.

Spadek stężenia wapnia

Spadek stężenia wapnia we krwi to hipokalcemia, która może być spowodowana niedoborem witaminy D, zaburzenia w produkcji hormonu przytarczyc (parathormonu), przewlekłą niewydolnością nerek, wtórną nadczynnością przytarczyc, niedoczynnością przytarczyc po zabiegu chirurgicznym, przy niewykształceniu przytarczyc, w niedoborze magnezu, a także w wyniku nadmiernego gromadzenia się wapnia w tkankach i przy upośledzeniu wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Ważne

Ważne

Pokarmy bogate w wapń

  • nabiał
  • konserwy rybne, zwłaszcza szprotki i sardynki
  • warzywa strączkowe
  • rośliny zielonolistne
  • orzechy

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 68)
bajzel, 28.06.2016 09.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na dzien dzisiejszy prawda jest taka ,ze lekarze lecza skutki choroby a nie jej przyczyny.Jesli choroba ma nawroty po odstawieniu leku to logiczne ze leczony jest skutek .Wyleczona przyczyna nie daje koncernom farmaceutycznym zyskow ze sprzedazy lekow,dlatego tak wazna jest diagnoza,a dobra diagnoze postawi kto? dobry lekarz a nie sprzedawca lekow.
 
A. K., 18.04.2007 12.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko z kilku na raz! Kilka razy w roku! Choruje od urodzenia! Odwiedziłam w całej Polsce kilkunastu lekarzy w ciągu swojego życia! Tego wymaga moja choroba! Leżałam w kilku szpitalach w Polsce. W swoim życiu spotkałam tylko kilku lekarzy z powołaniem do zawodu lekarza, którzy pod chodzą z wielkim szacunkiem, z oddaniem do chorego człowieka i robią dla chorego człowieka, więcej niż muszą również poza szpitalem i przychodnią. Lekarze, który nie tylko leczą chorobę, ale i spierają chorego w jego codziennym życiu, podpowiadają jak sobie radzić z chorobą na codzień. Dziasiaj takich lekarzy się rzatko spotyka. Dzisiaj lekarzy zrzera rutyna niestety i nikt mi nie wmówi, że wszyscy lekarze poświęcają się dla pacjenta bo znowu z własnego doświadczenia wiem, że tak nie jest, bo i tak bywa, że jeden lekarz pod czas leczenia coś sknoci, a drugi musi po nim naprawiać to co tamten sknocił, a konsekwencje tego dla chorego są na całe życie.
 
jermic, 17.04.2007 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowna Pani ! Jest mi bardzo przykro, że jakimś słowem uraziłem Panią, ale ciągle będę mimo wszystko trwał przy swoim zdaniu, jest ono niezmienne i w dalszym ciągu uważam, że nie można uogólniać opinii o wszystkich lekarzach. Jest to niesprawiedliwe, a Pani gorycz zawarta w słowach napisanych na tym forum świadczy tylko o tym, że jest problem w służbie zdrowia, a na pewno jest tam, gdzie Pani się leczy. Co do kłopotów z Pani pisaniem i brakiem taktu z mojej strony to nie uderzę się w piersi, bo skoro potrafi Pani artykułować tak krzywdzące treści i rzucać kalumnie w stosunku do lekarzy to proszę wybaczyć, ale istnieją słowniki ortograficzne !
 
pani A. K., 05.04.2007 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każda z wypowiadajacych się tutaj osób ma prawo do swojego zdania na temat lekarzy i opieki zdrowotnej! Ma pan (i) inne zdanie od mojego na ten temat i ja to szanuje, ale prosze nie ganić innych osób za to, że mają od pana (i) inne zdanie na tenaty poruszane na tym forum. Proszę wziość też pod uwagę to, że tym forum mogą się wypowiadać osoby chore, które są na wózkach inwalickich, ... i mają kłopoty z pisaniem na klawiaturze od komputera i mają kłopoty z ortografią. Proszę paniętać, że na forach o tematyce zdrowotnej zabierają też głos osoby niepełnosprawne w różnym stopniu!!! Więcej szacunku do osób wypowiadających się, wyciucia i taktu proszę!
 
pani A. K., 05.04.2007 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każda z wypowiadajacych się tutaj osób ma prawo do swojego zdania na temat lekarzy i opieki zdrowotnej! Ma pan (i) inne zdanie od mojego na ten temat i ja to szanuje, ale prosze nie ganić innych osób za to, że mają od pana (i) inne zdanie na tenaty poruszane na tym forum. Proszę wziość też pod uwagę to, że tym forum mogą się wypowiadać osoby chore, które są na wózkach inwalickich, ... i mają kłopoty z pisaniem na klawiaturze od komputera i mają kłopoty z ortografią. Proszę paniętać, że na forach o tematyce zdrowotnej zabierają też głos osoby niepełnosprawne w różnym stopniu!!! Więcej szacunku do osób wypowiadających się, wyciucia i taktu proszę!
 
jermic, 04.04.2007 22.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie chcę być niegrzeczy, ale prosiłbym aby na tak poważnej stronie internetowej wypowiadając się na tym forum, na tak poważne tematy, chciałbym aby zachować jakieś normy przyzwoitości co do pisowni !
 
jermic, 04.04.2007 22.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowna Pani ! Tak się składa, że będąc w ostatnią sobotę w towarzystwie rodziny i znajomych, okazało się, że wśród nich jest rodzina (Śląsk), która była na wizycie u Mirosława G. i muszę stwierdzić, że nie usłyszałem ani jednego złego słowa o tym lekarzu, wręcz odwrotnie same pochlebne wręcz mówiono o nim z podziwem jako o człowieku i o lekarzu ! Nie zgadzam się z uogólnieniami i pomówieniami całego środowiska lekarskiego. Mój lekarz rodzinny jest cudowny, oddany bezgranicznie swoim pacjentom, mądry, rozsądny i uczynny i nie pzwolę aby ktokolwiek obrzucał go błotem, wypowiadając takie ogólniki i przytaczał afery, które to tylko potwierdzają tezę o ZŁYM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA.
 
A. K ., 03.04.2007 15.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to nadal lekarz i pacjent są zależni od siebie i za miast obarczać siebie na wzajem winą za złą sutułacje w służby zdrowiia.... Lekarz i pacjent muszą budować prawidłowe relacje między sobą i sami lekarze też muszą się przyłożyć do poprawienia relacji w stosunku do pacjenta, bo po ostatnich medialnych aferach z lekarzami w roli gównej: sprawa z Mirosławem G, spawa tzw. "Łowców skur" w Łudzkim pogotowiu, ... itd to zaufanie pacjentów do lekarzy spada i opinia Polaków o lekarzach nie jest najlepsza. I to są fakty!!! To napewno nie jest regółą, ale postępowanie tzw. "Czarnych owiec" w jakim kolwiek środowisku rzuca cień na, każde całe środowisko w tych wypadkach na środowisko medyczne.
 
A. K., 03.04.2007 14.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
systemu opieki zdrowotnej powiedziano już tak wiele i wiadomo, że jest zły, ale od samego mówienia o tym nic się nie zmieni. Do puki do premiera, rządu i posłów, wszystkich ekip rządzących i opcji politycznych to nie dotrze, że zdrowie Polaków, gospodarka i wzrost wynagrodzienia za, każdą prace także lekarza, pielegniarki itd. również emeryta, rencisty są to sprawy najważniejsze i prorytetowe, a nie teczki, lustracja i uciekanie w tematy zastępcze to nic się nie w Polsce nie zmieni. A tak szczerze mówić słuchając różnych wypowiedzi lekarzy w mediach, prasie na temat: jak ma wyglądać idealny system opieki zdrowotnej to samo środowisko medyczne ma na ten temat różne opinie i nie może dojść do porozumienia między sobą.
 
jermic, 01.04.2007 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na ten temat wypowiadało się już wielu ludzi, nie tylko polityków. System opieki zdrowotnej to nie tylko to, że opieka zdrowotna ma być za darmo bo płacimy jakieś tam większe lub mniejsze pieniądze do ZUS. To także służba zdrowia, a właściwie ludzie wykształceni w tym kierunku : lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inni. Lekarze chcąc się uczyć muszą poświęcać swój wolny czas i swoje pieniądze na naukę. Ja to się dziwię, że oni jeszcze nas leczą ! Żle zarabiają, mało odpoczywają, jak się upomną o swoje to każą im "otwierać garaże i pokazywać co tam mają", że niby mają coś innego od przeciętnych obywateli. W Szwecji np. lekarz ma dziennie 1 godzinę w czasie siedmiogodzinnego dnia pracy wolną, a w tygodniu jeden dzień wolny na naukę no i godziwie zarabia. Tak jest w wielu krajach Europy, ale unas jest najgorzej. Zapytam też głośno bo przecież to Służba dlaczego lekarze muszą pracować do 65 i 60 lat ???
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

248

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

214

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

208

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

205

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.