Ile czasu trwa gastroskopia i jak się do niej przygotować? Wyjaśniamy

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy. Wskazaniami do gastroskopii są m.in. zgaga, ból brzucha, stany zapalne żołądka i przełyku. Zobacz, jak przebiega badanie gastroskopijne i jak się do niego przygotować.

Ile czasu trwa gastroskopia i jak się do niej przygotować? Wyjaśniamy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Gastroskopia - na czym polega to badanie?
  2. Wskazania do wykonania gastroskopii
  3. Jak przygotować się do gastroskopii?
  4. Jak przebiega gastroskopia i ile trwa to badanie?

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala dokładnie ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego (kolor, ilość, obecność ewentualnej domieszki żółci) oraz elastyczność ścian. Gastroskopia wykonywana jest przy pomocy giętkiego aparatu (endoskopu) grubości małego palca, który jest zakładany do żołądka przez usta.

Poradnik Zdrowie: gastroskopia

Gastroskopia - na czym polega to badanie?

W trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego (tzw. biopsja endoskopowa).

Pobranie materiału do badania ma szczególne znaczenie w diagnostyce i profilaktyce zmian nowotworowych. Obejmuje najczęściej błonę śluzową i płytki fragment błony podśluzowej.

Pobierane podczas gastroskopii fragmenty (pobranie, za pomocą szczypczyków o różnych rozmiarach, jest bezbolesne) są następnie przesyłane do laboratorium do oceny pod mikroskopem.

Podczas gastroskopii można również wykonać wiele zabiegów terapeutycznych. Lekarz wykonujący badanie gastroskopii może:

  • poszerzać zwężenia przewodu pokarmowego,
  • usuwać polipy lub połknięte ciała obce,
  • zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wskazania do wykonania gastroskopii

Wskazaniem do wykonania gastroskopii mogą być niżej wymienione dolegliwości:

Jak przygotować się do gastroskopii?

Gastroskopia jest badaniem, do którego trzeba się przygotować. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i tych, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia:

  • na 8 godzin przed badaniem gastroskopii nie należy nic jeść,
  • na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów ani żuć gumy,
  • osoby stale przyjmujące leki, np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody.

Jak przebiega gastroskopia i ile trwa to badanie?

Przed badaniem należy zdjąć okulary oraz wyjąć protezy zębowe. Następnie gardło zostaje znieczulone lekiem w postaci aerozolu, co pozwala ograniczyć dyskomfort związany z wprowadzaniem aparatu.

Czasem podczas gastroskopii podaje się dożylnie leki uspokajające. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej.

Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik, który badana osoba trzyma zębami do końca trwania badania. Podczas całego badania nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. Powinno się swobodnie i miarowo oddychać.

Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują zaraz po jej zakończeniu.

Czas badania jest indywidualnie zmienny. Przeciętnie wynosi jednak kilka minut.

Czytaj też:

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie