ELEKTROMIOGRAFIA (EMG) - badanie rozpoznające choroby mięśni. Na czym polega EMG?

7 komentarze
Autor: Monika Majewska

Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. W związku z tym EMG jest pomocne w diagnozowaniu wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego. Na czym polega badanie elektromiograficzne i jakie są wskazania do jego wykonania?

Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. W związku z tym badanie elektromiograficzne można wykorzystać w celu rozpoznania np. dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego czy rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest stosowane także w celu diagnozy chorób, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ucisku (np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu), jak również chorób złącza nerwowo-mięśniowego, np. miastenii.

Elektromiografia - wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania EMG są objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych i mięśni, a zwłaszcza zespoły korzeniowe-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a także nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego (spastyczność). Uszkodzenia poszczególnych mięśni w skutek urazu lub kontuzji także są wskazaniem do wykonania badania.

Podobnie jak w przypadku elektroneurografii, przeciwwskazaniami do wykonania badania elektromiograficznego są wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała.

Nie przegap

Elektrody - przełom w leczeniu otyłości z polskiego uniwersytetu

Polscy lekarze wymyślili elektrody, które hamują apetyt - wysyłają do mózgu sygnał o sytości. Na razie z tej metody odchudzania skorzystali ważąca 120 kg kobieta oraz 130-kilogramowy mężczyzna. Wstępne efekty w leczeniu otyłości już widać. Pacjenci powoli, lecz wyraźnie tracą na wadze.

Elektromiografia - jak przygotować się do badania?

W dniu badania należy umyć badaną część ciała. Przeciwwskazane jest używanie kremów, maści lub balsamów na skórę, w okolicy, gdzie będzie wykonywane badanie.

Bezpośrednio przed badaniem należy poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach.

Ważne

Ważne

Osoby zażywający doustne antykoagulany (leki przeciwzakrzepowe) powinny na 3 dni przed badaniem zacząć stosować heparynę drobnocząsteczkową, oczywiście za wcześniejszą zgodą lekarza prowadzącego.

Z kolei pacjenci z miastenią w dniu badania nie powinni przyjmować leków przeciw miastenii.

Elektromiografia - na czym polega badanie?

Na kompletne EMG składają się cztery rodzaje badań: elektroneurografia (badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych), badanie mięśni, badanie transmisji nerwowo-mięśniowej i badanie nadpobudliwości nerwowo- mięśniowej. W prywatnych klinikach za każde z wymienionych badań płaci się osobno.

W pierwszej kolejności wykonuje się elektroneurografię, czyli badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych. Po nim przeprowadza się badanie właściwe, czyli badanie mięśni, za pomocą którego ocenia się sprawność badanego mięśnia. W badany mięsień wprowadza się od 10 do 20 elektrod igłowych (wkłucia wykonuje się w odległości 1 - 2 cm od poprzedniego), które doprowadzają do mięśnia bodziec elektryczny, a następnie rejestrują czynność mięśnia podczas spoczynku, dowolnego ruchu oraz wysiłku maksymalnego.

Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej (inaczej próba miasteniczna, próba nużliwości lub próba męczliwości) ma na celu ocenę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, przy pomocy stymulacji serią supramaksymalnych bodźców, dlatego jest stosowane w diagnostyce miastenii, czyli nużliwości mięśni. Badanie nie jest inwazyjne, ponieważ do jego wykonania wykorzystuje się elektrody powierzchniowe, które są umieszczane na skórze.

Badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (inaczej próba tężyczkowa, próba ischemiczna) jest stosowane w celu diagnozy tężyczki - choroby, która objawia się wzmożoną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Badanie wykonuje się z użyciem elektrody igłowej, którą wprowadza się w mięsień między kciuk a palec wskazujący. Następnie na ok. 10 minut na ramię pacjenta zakłada się opaskę elastyczną w celu wstrzymania przepływu krwi (skutkiem jest brak czucia w ręce i silne mrowienie, co jest dość nieprzyjemne). Po zwolnieniu mankietu uciskowego obserwuje się, czy pojawiają się objawy charakterystyczne dla tężyczki. Całe badanie trwa ok. 15 minut.

Wyniki elektromiografii (EMG) są przekazywane bezpośrednio po zakończeniu badania.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Wikipedia Commons

Aktualizacja: 21.04.2015

Komentarze (1 - 7 z 7)
dwojuna, 01.12.2016 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam chcialam zapytac jak i gdzie prywatnie mozna zrobivc sobie takie badanie
 
anka, 24.09.2016 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tutaj jest świetnie wyjaśnione badanie emg https://www.youtube.com/watch?v=qqyTNqICmF8
 
gosiak, 21.06.2016 01.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam to badanie dzisiaj . Konkretnie na prawej ręce . Zastanawiam sie po co lekarz mierzy odległości . Czy to ma określać zasięg niedoczynnosci nerwu lub mięśnia ? Oglądałam film z EMG na youtube i tam nie zauważyłam , zeby było wyjaśnione po co jest ten pomiar .
 
Anna, 14.09.2015 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...i do czego to znieczulenie !? bez przesady momentami nie jest sympatyczne badanie ale da sie wytrzymac !!! mialam robione 3 tygodnie temu i zyje... :)
 
stach, 26.03.2015 15.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
da sie wytrzymac
 
:P, 26.04.2007 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...
 
Papaya, 09.04.2007 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to jest okropne!! nie ma zadnego znieczulenia??
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

188

Kreatynina - normy w badaniu krwi Kreatynina - normy w badaniu krwi

Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Badanie...

więcej

148

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

147

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

143

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę policzyć długość ostatnich cykli miesiączkowych i zgłosić się do ginekologa. Jeśli nie ma zmian w badaniu ginekologicznym, to najbardziej prawdopodobną przyczyną nieregularnych cykli...

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.