Czy preejakulat zawiera plemniki? Preejakulat a ryzyko ciąży

2018-08-07 13:17

Preejakulat to wydzielina z penisa, która pojawia się przed wytryskiem. Badania przeprowadzone w 2011 roku podważyły panujące od lat przekonanie, że preejakulat nie zawiera żywych plemników. Co to oznacza? Że każda para, która zamiast prawdziwej antykoncepcji wybiera stosunek przerywany, naraża się na niechcianą ciążę.

Czy preejakulat zawiera plemniki? Preejakulat a ryzyko ciąży
Autor: Getty Images Jak dowodzą badania, preejakulat może zawierać plemniki i tym samym stwarzać ryzyko zapłodnienia.

Spis treści

  1. Czym jest preejakulat?
  2. Kiedy pojawia się preejakulat?
  3. Preejakulat a ryzyko ciąży
  4. Preejakulat a choroby przenoszone drogą płciową

To preejakulat sprawia, że stosunek przerywany trudno uważać za metodę antykoncepcyjną chroniąca przed ciążą. Właśnie między innymi przez kropelkowanie (jak potocznie wiele osób nazywa pojawienie się płynu ejakulacyjnego) stosunek przerywany ma tak wysoki wskaźnik Pearla.

Czym jest preejakulat?

Preejakulat to bezbarwna wydzielina gruczołów opuszkowo-cewkowych i gruczołów cewkowych. Zadaniem preejakulatu jest zobojętnienie kwaśnego, a tym samym szkodliwego dla plemników odczynu moczu w cewce moczowej. Poza tym preejakulat ma uczynić cewkę moczową bardziej śliską. Wszystko to służy stworzeniu dogodnych warunków dla spodziewanego wytrysku nasienia.

Kiedy pojawia się preejakulat?

Preejakulat pojawia się w trakcie silnego podniecenia seksualnego, gdy przez dłuższy czas nie dochodzi do wytrysku nasienia. Są mężczyźni, którzy wydzielają go w dużych ilościach zawsze, kiedy się podniecą. Są też mężczyźni, u których preejakulat nie występuje. Natomiast nie można mieć całkowitej pewności co do tego, czy w danej sytuacji preejakulat się pojawi czy nie. Nie można też w zasadzie przewidzieć momentu pojawienia się preejakulatu.

Czytaj też:

Stosunek przerywany: skuteczna antykoncepcja za darmo?

TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe? Cena i rodzaje

Czy jestem w ciąży? 10 pytań o ciążę

Preejakulat a ryzyko ciąży

Czy preejakulat może zapłodnić? Odpowiedź brzmi - tak! Z badań przeprowadzonych w 2011 roku niezbicie wynika, że preejakulat może zawierać żywe plemniki. W trakcie stosunku przerywanego dobry refleks wcale nie musi więc uchronić przed ciążą.

Niestety, pojawienie się preejakulatu bywa niemożliwe do przewidzenia. W niesprzyjających (bądź sprzyjających - zależy od punktu widzenia) okolicznościach, może dojść do zapłodnienia nawet wtedy, gdy nie dojdzie do wytrysku w kobiecej pochwie. Bo przecież do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy, sprawny plemnik.

Preejakulat a choroby przenoszone drogą płciową

Badania wykazały również, że w preejakulacie mogą znajdować się limfocyty i makrofagi co oznacza, że wydzielina ta może być nośnikiem chorób zakaźnych takich jak HIV. Dlatego stosunek przerywany nie tylko pociąga za sobą ryzyko ciąży, ale także ryzyko przeniesienia choroby wenerycznej. Z tych powodów najlepiej stosować prezerwatywę.

6 faktów na temat antykoncepcji