Poradnia psychologiczna: czym się zajmuje i jak się do niej dostać?

2018-03-26 17:08

Poradnia psychologiczna to miejsce, w którym potrzebną pomoc może uzyskać każdy: dziecko, osoba dorosła, jak i para zmagająca się z jakimiś problemami w związku. Sprawdź, z jakimi sprawami można się zgłosić do poradni psychologicznej, a także dowiedz się, jak się do niej dostać.

Poradnia psychologiczna: czym się zajmuje i jak się do niej dostać?
Autor: thinkstockphotos.com Z pomocy poradni psychologicznej można skorzystać prywatnie lub w ramach NFZ.

Spis treści

  1. Czym się zajmuje poradnia psychologiczna?
  2. Warsztaty w poradni psychologicznej
  3. Rodzaje poradni psychologicznych
  4. Poradnia psychologiczna dla dzieci
  5. Poradnia psychologiczna dla dorosłych
  6. Poradnia psychologiczna dla par i rodzin
  7. Jak dostać się do poradni psychologicznej?

Poradnia psychologiczna czasami bywa całkowicie odrębną i niezależnie funkcjonującą placówką, a czasami jest ona jednym z elementów szerzej działającej przychodni czy kliniki – może ona bowiem stanowić jeden z gabinetów w poradni zdrowia psychicznego, ale i być jednym z punktów w dużej przychodni, gdzie przyjmują również i interniści, pediatrzy czy inni lekarze specjaliści.

W Polsce niestety nadal mamy do czynienia z pewną stygmatyzacją problematyki zaburzeń i chorób psychicznych. Wciąż w wielu osobach tkwi przekonanie, że z pomocy psychologa – albo, co nawet bywa uznawane za jeszcze gorsze, z usług psychiatry – korzystają wyłącznie ludzie, którzy popadli w swego rodzaju obłęd bądź którzy po prostu oszaleli.

Stanowisko takie jest zdecydowanie krzywdzące – w rzeczywistości bowiem zasadniczo każdy człowiek może w swoim zetknąć się z sytuacjami, które stanowiłoby powód do odwiedzenia poradni psychologicznej.

Czytaj też: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Czym się zajmuje poradnia psychologiczna?

Zadaniem poradni psychologicznej jest przede wszystkim pomaganie ludziom w uporaniu się z rozmaitymi sytuacjami, z którymi sami nie dają oni sobie rady. Tutaj można by było wymieniać bardzo długo – tak jak bowiem dla jednej osoby ciągłe przytyki ze strony przełożonych nie stanowią znacznego obciążenia, tak już dla innej mogą one być źródłem dużego dyskomfortu psychicznego.

Podobnie jest w przypadku rozpadu długo trwającego związku – jedna osoba dość szybko przejdzie po tym przykrym zdarzeniu do porządku dziennego, inna zaś przez nawet wyjątkowo długi czas może rozpaczać po opuszczeniu przez partnera.

Wymienione powyżej stanowią zaledwie skromne przykłady problemów, w których rozwiązaniu może pomóc wizyta w poradni psychologicznej. Zadaniem pracujących w niej psychologów jest pomoc przede wszystkim w zidentyfikowaniu czynnika, który to odpowiada za pojawienie się u pacjenta kryzysu psychicznego.

Czasami już jedna wizyta i przeprowadzona podczas niej konsultacja przynoszą wyjątkowo dobre rezultaty – zdarza się, że człowiek naprawdę nie zdaje sobie sam sprawy z tego, co go dokładnie dręczy i samo tylko wskazanie mu przez psychologa tychże, obciążających jego głowę, czynników, już miewa dobroczynne działanie. Czasami jednak problem, z którym pacjent zgłasza się do poradni psychologicznej, okazuje się zdecydowanie bardziej złożony.

W takiej sytuacji jedna wizyta może nie pomóc, konieczne może się zaś okazać skorzystanie z całego cyklu wizyt u specjalisty. Terapia jest więc drugim, obok udzielania konsultacji, zadaniem poradni psychologicznych. Placówki te zajmują się jednak jeszcze i szeregiem innych zadań, m.in. przeprowadzają one interwencje kryzysowe, a także organizują różnego rodzaju warsztaty. Zakres działań poszczególnych placówek zależny jest przede wszystkim od tego, komu to one udzielają pomocy.

Czytaj też: Na czym polegają testy psychologiczne?

To ci się przyda

Warsztaty w poradni psychologicznej

W poradniach psychologicznej prowadzone są również rozmaite treningi i warsztaty. Mowa tutaj o takich zajęciach, jak chociażby trening umiejętności społecznych, warsztaty umiejętności wychowawczych czy trening inteligencji emocjonalnej.

Placówki te nierzadko organizują również i psychoedukację. Kolejnym oddziaływaniem terapeutycznym, którego przeprowadzaniem również może zajmować się poradnia psychologiczna, jest psychoterapia.

Aby jednak dana placówka rzeczywiście mogła udzielać tego rodzaju pomocy, konieczne jest to, aby zatrudnieni w niej byli specjaliści posiadające odpowiednie certyfikaty (samo skończenie studiów psychologicznych i uzyskanie tytułu psychologa nie jest wystarczające do prowadzenia psychoterapii – aby móc to robić, konieczne jest przebycie dodatkowych szkoleń i uzyskanie tytułu psychoterapeuty).

Rodzaje poradni psychologicznych

Poradnia psychologiczna dla dzieci

Jednymi z pacjentów, którzy najczęściej kierowani są do poradni psychologicznych są najmłodsi. U dzieci szereg różnych, występujących u nich problemów, może wskazywać na konieczność odwiedzenia poradni psychologicznej.

W placówkach tych prowadzone bowiem są konsultacje i terapie tych dzieci, u których m.in.:

  • często występują zachowania agresywne;
  • wydarzyły się jakieś trudne dla nich sytuacje (takie jak np. rozwód rodziców czy śmierć jakiegoś bliskiego członka rodziny);
  • relacje z rówieśnikami przebiegają w niewłaściwy sposób (np. malec nie jest w stanie odnaleźć się w grupie rówieśniczej);
  • wyraźnie zauważalne są odchylenia od prawidłowego stanu psychicznego, takie jak np. obniżenie nastroju czy jakieś przejawy zaburzeń lękowych;
  • istnieje tendencja do częstego wchodzenia w konflikty czy to z rówieśnikami czy też z domownikami;
  • występują zachowania niezgodne z powszechnie przyjętymi systemami wartości.

W poradni psychologicznej możliwe jest również dokonanie oceny psychologicznej dziecka, jak i przeprowadzenie różnorodnych innych testów, m.in. oceny poziomu rozwoju dziecka (tutaj należy jednak podkreślić, że częściej analizą rozwoju maluchów czy ich umiejętności szkolnych zajmują się jednak poradnie pedagogiczne).

Czytaj też: Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta - do kogo zwrócić się z problemami?

Poradnia psychologiczna dla dorosłych

W codziennym życiu również i osoby dorosłe mogą zetknąć się z wieloma różnymi sytuacjami, przez które mogą oni potrzebować pomocy psychologicznej.

W przypadku pełnoletnich pacjentów wskazaniami do odwiedzenia poradni psychologicznej mogą być na przykład:

  • uczucie nieradzenia sobie z codziennością;
  • różne kryzysy emocjonalne (wynikające np. z utraty pracy, rozstania z partnerem czy ze śmierci jakiejś bliskiej osoby);
  • doświadczanie ciągłego uczucia wewnętrznego niepokoju;
  • utrzymujący się przez dłuższy czas obniżony nastrój;
  • trudności w relacjach interpersonalnych;
  • kłopoty z utrzymaniem związku;
  • wystąpienie jakiejś przewlekłej, nieuleczalnej choroby (np. cukrzycy) i pojawienie się w związku z tym różnorodnych obaw.

Czytaj też: Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

      Poradnia psychologiczna dla par i rodzin

      Z usług poradni psychologicznej mogą korzystać zarówno jednostki, jak i grupy – w placówkach tych prowadzone są bowiem również i terapie dla par czy dla nawet całych rodzin.

      Osoby będące w związku mogą się zgłaszać do poradni psychologicznych z różnych powodów – mogą nimi być zarówno wystąpienie uczucia wypalenia relacji uczuciowej pomiędzy wieloletnimi małżonkami, jak i częste kłótnie w domostwie świeżo upieczonego małżeństwa czy też jakieś problemy z komunikacją w związku.

      Do poradni psychologicznej mogą również udać się całe rodziny. Wizyta w takiej specjalistycznej placówce może służyć m.in. rozpoznaniu nieprawidłowych relacji w rodzinie, a także – na skutek przeprowadzenia odpowiedniej terapii – przepracowanie takich i uczynienie ich prawidłowymi.

      Rodzice dziecka sprawiającego trudności wychowawcze – np. malca doświadczającego wybuchów agresji – mogą otrzymać poradę wychowawczą, czyli różne wskazówki dotyczące tego, jak mogą oni reagować na nieprawidłowe zachowania pociechy oraz w jaki sposób podejmować się prób ich zapobiegania.

      Czytaj też: Czy warto iść na psychoterapię?

      Ważne

      Jak dostać się do poradni psychologicznej?

      Doskonale więc zapewne widać, że do poradni psychologicznej można się udać z wieloma różnorakimi problemami – pozostaje jednak pytanie, jak się do takiej placówki w ogóle dostać?

      Jeżeli chodzi o placówki prywatne, to wystarczy po prostu się do nich zapisać, pozostaje jednak pewien problem – za taką wizytę zapłacimy, i to czasami nawet niemało.

      Szczęśliwie funkcjonują poradnie psychologiczne przyjmujące w ramach NFZ. Do takich jednak placówek potrzebne jest skierowanie, które wystawione może być przez zasadniczo dowolnego lekarza – do poradni może pacjenta skierować zarówno pediatra, jak i lekarz rodzinny czy psychiatra.

      O autorze
      Lek. Tomasz Nęcki
      Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.