Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

201 komentarze
Autor: Monika Majewska

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.

Marihuana zawiera delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9-THC), substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne. Jej zadaniem jest bowiem wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek, które tworzą tkankę nerwową naszego mózgu.

Jak marihuana oddziałuje na nasz mózg?

Podczas palenia marihuany THC szybko przechodzi z płuc do krwi, co prowadzi do zapoczątkowania niekorzystnych procesów chemicznych w naszych szarych komórkach. THC oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielające dopaminę - neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za napęd ruchowy i procesy emocjonalne. Największe zagęszczenie tych komórek obserwujemy w części mózgu, która odpowiada za pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję czasu i koordynację ruchową. W wyniku działania THC następuje zmiana w aktywności tych komórek, czego skutkami są objawy "haju", czyli:

  • zniekształcone postrzeganie rzeczywistości
  • zaburzenie koordynacji ruchowej
  • zaburzenie logicznego myślenia
  • problemy z pamięcią

Marihuana i zespół abstynencyjny

Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku nasz mózg domaga się kolejnej dawki substancji, która doprowadziła do tzw. odlotu. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

  • ciągłe rozdrażnienie
  • senność lub bezsenność
  • bóle głowy
  • apatia
  • zaburzenia łaknienia

Objawy te ustępują po ok. tygodniu od zażycia ostatniej dawki marihuany.

Marihuana przyczyną schizofrenii?

Niektóre badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem marihuany a wzrostem stopnia lęku i depresji. Niektórzy badacze twierdzą także, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób psychicznych, np. schizofrenii. Ich przypuszczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Z przeprowadzonego przez nich doświadczenia na myszach wynika, że wypalenie już jednego skręta ze sproszkowanymi konopiami rozregulowuje mózg, a konkretnie korę przedczołową, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Dr Matt Jones, szef zespołu badawczego, stwierdził, że mózg palacza "trawki" jest rozsynchronizowany tak samo jak orkiestra, która gra bez dyrygenta. Tego rodzaju upośledzenie mózgu jest charakterystyczny także dla schizofrenii, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że marihuana przyczynia się do powstania tego typu zaburzenia psychicznego.

Bibliografia: Dąbrowska K.,  Miturska E.,  Moskalewicz, J.,  Wieczorek Ł., Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Alkoholizm i Narkomania "2012", tom 25, nr 2.

Polecamy
Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana to bardzo niebezpieczny narkotyk zaliczany do popularnych dopalaczy. Susz dowolnej rośliny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 201)
arquark, 11.10.2016 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O wpływie THC na gospodarkę hormonalną mówi się mało lub wcale. Niestety - uwaga panowie - THC nie pozostanie bez znaczenia na wasze zdrowie. Zwiększone przez THC wydzielanie GhRH w podwzgórzu hamuje produkcję hormonu luteinizującego i folikulotropowego i ostatecznie prowadzi do zmniejszenie produkcji testosteronu. Dziękuję za uwagę!
 
ygiucf, 06.10.2016 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie palisz już dwa lata, wnioskuję, że wcześniej paliłeś dużo. Jak to jest być byłym palaczem, tak dzielącym się swoim doświadczeniem i przemyśleniami i jednocześnie nie potrafić poprawnie napisać nazwy używki której się używało ? żenua
 
galanonim, 28.09.2016 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Komentarz ten będzie o treści pozytywnej jak i negatywnej by nie nazwać tego yin-yang. Następstwem bo spaleniu skręta jest HIGH a dokładniej najmniejszy z możliwych tripów psychodelicznych. Jeśli byście spalili DMT to byście uznali , iż THC a nawet delta9 substancja to nic w niczym, objętym przez wszystko we wszystkim. THC uzależnia psychiczne okey... ALKOHOL uzależnia psychicznie i fizycznie , tak samo jak KAWA oraz TYTOŃ i masa innych substancji jak SACHAROZA. Więc czytelniku zastanów się co czytasz bo ci ludzie tutaj to nieświadome cepy z doktoratem. PSEUDO DOKTORZYNY które plugawo śmieją się z waszej wolności. Jebani przodownicy SYSTEMU. Masz problemy psychiczne nie pal bierz ich NARKOTYKI na recepte. Amen
 
jajcarz, 26.09.2016 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
same głupoty nie czytać odradzam
 
f, 06.09.2016 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z tą częstotliwością. Jak prowadzisz aktywne życie to raz w tygodniu możesz zapalić bez objawów.
 
f, 06.09.2016 10.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
szczególnie po paleniu dzień w dzień. Ja raz tak miałem przez miesiąc i jednak byłem trochę zamulony do 10 kolejnego dnia.
 
f, 06.09.2016 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
1. "Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku..." sugeruje, że to objawy kogoś, kto pali stale i często i odstawił. Opisane objawy nie występują przy używaniu sporadycznym. 2. "badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem..." - i znów przywołują jakiś szczególny przypadek obiektu badawczego, któremu codziennie podawali zioło. Co to ma wspólnego z normalnych użyciem (czyli w porywach raz na tydzień, w praktyce rzadziej, bo kto ma czas)? Oczywiste, że jak ktoś co dzień nadyżywa alkoholu, fastfoodów, fajek, czy jakiejkolwiek używki, to będzie miał negatywne skutki na zdrowiu. Nawet jak to będzie pyszny i zdrowy chleb z czosnkiem. Ale to nie ma nic wspólnego z używaniem.
 
głupoty, 15.08.2016 12.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to co napisał ten ktoś, to sama głupota i nie prawda :0
 
cbn, 10.08.2016 09.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
5 minut wcześniej czytałem artykuł o tamponach z marihuany, a teraz czytam na innej stronie jaka ta marihuana jest zła
 
ganja, 03.08.2016 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już ponad 2 lata nie palę. O dziwo wracam do starego świata i mam w nim radość. Jak się pali to ma się na wszystko wiecie co. I w tym można tkwić aż robi się z tego ceremonię i nawyk. Można tak żyć, ale znam ludzi którzy tym żyją i sami nie wiedzą co zaraz zrobią tyle się napalili. Jeden idzie na trening, którego nie ma albo nie kończy swoich wypowiedzi tylko zmienia szybko tematy. Drugi ma sporo myśli i chęci naraz i nawet dziecko na woodstocku spłodził, ale dalej sobie tak palą i mają wspaniałe życie i to na pewno. Nie wątpię w to, bo wiem jak działa. Powiem tylko tyle. To powinno być używane po to, żeby sobie polepszyć stan i potem wrócić do starego świata. Ewentualnie powinien powstać taki system, który działa tak, że człowiek jest zadowolony i nie musi żyć marichuaną. Tylko kiedy się już czuje naprawdę gorzej to sobie zajara i wraca do świata. Załóżmy raz na pół roku, no raz na miesiąc nawet. I to czyste zioło, sprawdzone i to nawet z apteki. Nałożyć limit, że przychodzi gość i sprawdzają czy już 1 w miesiącu czy tam w ciągu kilku palił i wtedy wydają. To jedyne rozwiązanie tego co się teraz dzieje. I wtedy ponownie badać czy ludzie po tym nie świrują i zobaczyć co będzie.
 
następne »
strona 1 z 21
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy...

więcej

38790

Mefedron: skutki zażywania narkotyku Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków...

więcej

29637

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC? Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod...

więcej

28257

AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

27113

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na początek proszę zrobić wszystkie badania, np. hormony tarczycy, czyli TSH, fT3, fT4 oraz badanie krwi, moczu. Proszę zbadać sobie cukier, potas, żelazo i inne witaminy, jeżeli to wyjdzie dobrze,...

Zadałeś bardzo mądre i trafne pytanie - mdłości, przy braku choroby somatycznej (np. zaburzeń trawienia), są bardzo często powiązane ze stresem. Często występuje tak zwane błędne koło - wymioty w...

Okres dojrzewania u chłopców charakteryzuje się tym, że przeżywasz napięcie seksualne, które rozładowujesz poprzez masturbację i jest to zachowanie rozwojowe, tzn. że jest to zachowanie seksualne...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.