Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

208 komentarze
Autor: Monika Majewska

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.

Marihuana zawiera delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9-THC), substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne. Jej zadaniem jest bowiem wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek, które tworzą tkankę nerwową naszego mózgu.

Jak marihuana oddziałuje na nasz mózg?

Podczas palenia marihuany THC szybko przechodzi z płuc do krwi, co prowadzi do zapoczątkowania niekorzystnych procesów chemicznych w naszych szarych komórkach. THC oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielające dopaminę - neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za napęd ruchowy i procesy emocjonalne. Największe zagęszczenie tych komórek obserwujemy w części mózgu, która odpowiada za pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję czasu i koordynację ruchową. W wyniku działania THC następuje zmiana w aktywności tych komórek, czego skutkami są objawy "haju", czyli:

  • zniekształcone postrzeganie rzeczywistości
  • zaburzenie koordynacji ruchowej
  • zaburzenie logicznego myślenia
  • problemy z pamięcią

Marihuana i zespół abstynencyjny

Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku nasz mózg domaga się kolejnej dawki substancji, która doprowadziła do tzw. odlotu. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

  • ciągłe rozdrażnienie
  • senność lub bezsenność
  • bóle głowy
  • apatia
  • zaburzenia łaknienia

Objawy te ustępują po ok. tygodniu od zażycia ostatniej dawki marihuany.

Marihuana przyczyną schizofrenii?

Niektóre badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem marihuany a wzrostem stopnia lęku i depresji. Niektórzy badacze twierdzą także, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób psychicznych, np. schizofrenii. Ich przypuszczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Z przeprowadzonego przez nich doświadczenia na myszach wynika, że wypalenie już jednego skręta ze sproszkowanymi konopiami rozregulowuje mózg, a konkretnie korę przedczołową, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Dr Matt Jones, szef zespołu badawczego, stwierdził, że mózg palacza "trawki" jest rozsynchronizowany tak samo jak orkiestra, która gra bez dyrygenta. Tego rodzaju upośledzenie mózgu jest charakterystyczny także dla schizofrenii, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że marihuana przyczynia się do powstania tego typu zaburzenia psychicznego.

Bibliografia: Dąbrowska K.,  Miturska E.,  Moskalewicz, J.,  Wieczorek Ł., Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Alkoholizm i Narkomania "2012", tom 25, nr 2.

Polecamy
Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana to bardzo niebezpieczny narkotyk zaliczany do popularnych dopalaczy. Susz dowolnej rośliny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 208)
wadi, 04.12.2016 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Marihuana wali cały układ humoralny w organizmie.Niestety powrotu do zdrowia nie ma.
 
Ozzi, 03.12.2016 06.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety muszę sie zgodzić z kolegą, nie pale 3 tydzień, (palę ok 7 lat dzień w dzień) napady agresji, wszystko mnie wkur*** , myśli samobójcze, jest to straszne mam tego dosyć! chcę być normalny jak kiedyś! nie zaczynaj palić... podobno nie uzależnia... jarasz? zam wiesz jak jest... już nie wspomnę o "dziurach" ; to jaką mam zajechaną pamięć nie potrafię opisać!!! dobrze że pamiętam jak się nazywam! serio jest to dramat, te skutki uboczne są straszne... a powtarzałem sobię zawsze że nie uzależnia i nie powoduje efektów ubocznych... do niedowiarków ; jak chcesz jaraj, powodzenia sam sprawdzisz na własnej skórze... mam 23l a dynia tak zajechana trawą że wstyd... jest to udręka jak cały czas dopytujesz i robisz z siebie kretyna bo nie pamiętasz...
 
artur, 24.11.2016 10.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pale 6 lat ostatni rok dzień w dzień bo jestem blisko Holandii właśnie jestem czwarty dzień bez to moje doznania ból mięśni łydek, nerwica napady szału agresja zmiany nastroju z miłego na diabła sam siebie się boje myśli samobójcze pierwsze dwa dni katastrofa. potliwość dłoni, bezsenność nawet po 30 godz w pierwszym dniu.stany depresyjne lękowe wydaje mi się że oszalałem nie wiem co realne. Nie mam apetytu wszystko mnie drażni krzyczę na bliską mi osobę potem przepraszam i tak w kółko.Nie na widzę siebie. Większość z was się z tego śmieje ale ja tak mam jestem tym słabszym psychicznie.Postanowiłem przestać palić bo nie było już to fajne uczucie tylko otępienie i paranoje. w polsce to jakoś wyglądało normalnie tutaj pale amnezia heiz i to mi zryło beret.
 
pyrtupyrtu, 18.11.2016 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W jaki sposób ten artykuł według Ciebie utrudnia dostęp ? Dostęp jest prawnie regulowany a nie przez ten serwis. A co do medycznej marihuany to znacząco różni się ona od tej która zazwyczaj jest palona.
 
F@E, 18.11.2016 08.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zauważono takze drastyczne obniżenie hormonu lutenizujacego (LH) tuż po zapaleniu marihuany, jednakże wiele kolejnych badań nie potwierdziło tych wyników. Podczas jednego badania, u osób często palących marihuane, zauważono podobne poziomy testosteronu co u osób palących sporadycznie z punktu odniesienia(tłum: do osób często palących). Nie zauważono także znacznych zmian w testosteronie po 21 dniach ciężkiego palenia marihuany w kontrolowanym środowisku naukowym. Póżniejsze/kolejne badanie o podobym układzie, przeprowadzone przez tych samych badaczy, nie wykazało istotnych zmian w zintegrowanych poziomach hormonów lutenizujących w trakcie trwania badania. Te niespójne wyniki mogą byc spodowowane różnicą w sposobie badania, jak i mogą odzwierciedlać rozwój tolerancji tak jak to miało miejsce w przypadku badań na zwierzętach. Zmniejszenie i odczulenie receptorów kannabinoidowychh typu 1 (CB1) w podwzgórzu, może leżeć u podłoża osłabienia efektów zaobserwowanych u osób regularnie zażywających cannabinoidy.
 
F@E, 18.11.2016 08.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Paliłem kiedyś kilka dobrych lat i z tego co zauważyłem to percepcja i mechanizmy poznawcze zwiększyły mi się dość znacznie, mam większa wyobraźnię dzięki czemu mogę trafniej przewidywać niektóre rzeczy. Reszty nie zauważam a to co pisze powyżej że można się od niej uzależnić to powiem tylko tyle ale mentalnie i bardziej można od kawy niż marihuany. Tyle w tym temacie. pozdrawiam
 
seba, 08.11.2016 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
siema pale 3 lata dzien w dzien za duzo palenia powoduje skutki uboczne jak powyzej sorry wiem bo je mam i przestaje milego dnia
 
Kerbi, 29.10.2016 03.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten artykul jak kazdy kretyn sie kapnie na 100% jest sponsorowany. Przedstawia w krzywym zwierciadle Marihuane a to wszystko po zeby utrudnic dostep. Tutaj jak szkodliwy uzalezniajacy narkotyk a w USA jak lek dla dzieci, gdzie wlasnie po to by leczyla zalegalizowano w kilku stanach gdzie wykupuje sie w automatach na recepte. Tak zostala doceniona prawda w USA. Polska 4000 lat za murzynami z mysleniem!
 
arquark, 11.10.2016 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O wpływie THC na gospodarkę hormonalną mówi się mało lub wcale. Niestety - uwaga panowie - THC nie pozostanie bez znaczenia na wasze zdrowie. Zwiększone przez THC wydzielanie GhRH w podwzgórzu hamuje produkcję hormonu luteinizującego i folikulotropowego i ostatecznie prowadzi do zmniejszenie produkcji testosteronu. Dziękuję za uwagę!
 
ygiucf, 06.10.2016 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie palisz już dwa lata, wnioskuję, że wcześniej paliłeś dużo. Jak to jest być byłym palaczem, tak dzielącym się swoim doświadczeniem i przemyśleniami i jednocześnie nie potrafić poprawnie napisać nazwy używki której się używało ? żenua
 
następne »
strona 1 z 21
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy...

więcej

46669

Mefedron: skutki zażywania narkotyku Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków...

więcej

34841

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC? Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod...

więcej

33953

AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

32832

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak! Każdą wadę wymowy można wyeliminować. Proszę udać się do logopedy, który pracuje z osobami dorosłymi, on postawi odpowiednią diagnozę oraz opracuje specjalny dla Pana program terapii. W...

Musi Pan odpowiedzieć sobie na pytanie, czego Pan oczekuje od związku, w którym Pan jest, czy Pańskie oczekiwania, potrzeby mają szansę na realizację, zaspokojenie w tym związku. Z opisu wynika,...

Piszesz o bardzo poważnym problemie, sam wiesz. Konieczna jest pomoc psychologiczna - psychologiczna i psychiatryczna, bo w grę wchodzi też leczenie farmakologiczne. Sprawdź, w której poradni zdrowia...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.