Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

194 komentarze
Autor: Monika Majewska

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.

Marihuana zawiera delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9-THC), substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne. Jej zadaniem jest bowiem wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek, które tworzą tkankę nerwową naszego mózgu.

Jak marihuana oddziałuje na nasz mózg?

Podczas palenia marihuany THC szybko przechodzi z płuc do krwi, co prowadzi do zapoczątkowania niekorzystnych procesów chemicznych w naszych szarych komórkach. THC oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielające dopaminę - neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za napęd ruchowy i procesy emocjonalne. Największe zagęszczenie tych komórek obserwujemy w części mózgu, która odpowiada za pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję czasu i koordynację ruchową. W wyniku działania THC następuje zmiana w aktywności tych komórek, czego skutkami są objawy "haju", czyli:

  • zniekształcone postrzeganie rzeczywistości
  • zaburzenie koordynacji ruchowej
  • zaburzenie logicznego myślenia
  • problemy z pamięcią
Nie przegap

Marihuana i zespół abstynencyjny

Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku nasz mózg domaga się kolejnej dawki substancji, która doprowadziła do tzw. odlotu. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

  • ciągłe rozdrażnienie
  • senność lub bezsenność
  • bóle głowy
  • apatia
  • zaburzenia łaknienia

Objawy te ustępują po ok. tygodniu od zażycia ostatniej dawki marihuany.

Marihuana przyczyną schizofrenii?

Niektóre badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem marihuany a wzrostem stopnia lęku i depresji. Niektórzy badacze twierdzą także, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób psychicznych, np. schizofrenii. Ich przypuszczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Z przeprowadzonego przez nich doświadczenia na myszach wynika, że wypalenie już jednego skręta ze sproszkowanymi konopiami rozregulowuje mózg, a konkretnie korę przedczołową, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Dr Matt Jones, szef zespołu badawczego, stwierdził, że mózg palacza "trawki" jest rozsynchronizowany tak samo jak orkiestra, która gra bez dyrygenta. Tego rodzaju upośledzenie mózgu jest charakterystyczny także dla schizofrenii, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że marihuana przyczynia się do powstania tego typu zaburzenia psychicznego.

Bibliografia: Dąbrowska K.,  Miturska E.,  Moskalewicz, J.,  Wieczorek Ł., Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Alkoholizm i Narkomania "2012", tom 25, nr 2.

Polecamy
Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana to bardzo niebezpieczny narkotyk zaliczany do popularnych dopalaczy. Susz dowolnej rośliny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Marihuana na receptę? Medyczne zastosowania marihuany

Marihuana na receptę? Medyczne zastosowania marihuany

Marihuana a psychika - jak palenie marihuany wpływa na mózg

Marihuana a psychika - jak palenie marihuany wpływa na mózg

Marihuana wpływa na płodność. Czy palenie marihuany obniża męską płodność?

Marihuana wpływa na płodność. Czy palenie marihuany obniża męską płodność?

Testy na obecność marihuany (THC) w moczu i na przedmiotach osobistego użytku

Testy na obecność marihuany (THC) w moczu i na przedmiotach osobistego użytku

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 194)
głupoty, 15.08.2016 12.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to co napisał ten ktoś, to sama głupota i nie prawda :0
 
cbn, 10.08.2016 09.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
5 minut wcześniej czytałem artykuł o tamponach z marihuany, a teraz czytam na innej stronie jaka ta marihuana jest zła
 
ganja, 03.08.2016 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już ponad 2 lata nie palę. O dziwo wracam do starego świata i mam w nim radość. Jak się pali to ma się na wszystko wiecie co. I w tym można tkwić aż robi się z tego ceremonię i nawyk. Można tak żyć, ale znam ludzi którzy tym żyją i sami nie wiedzą co zaraz zrobią tyle się napalili. Jeden idzie na trening, którego nie ma albo nie kończy swoich wypowiedzi tylko zmienia szybko tematy. Drugi ma sporo myśli i chęci naraz i nawet dziecko na woodstocku spłodził, ale dalej sobie tak palą i mają wspaniałe życie i to na pewno. Nie wątpię w to, bo wiem jak działa. Powiem tylko tyle. To powinno być używane po to, żeby sobie polepszyć stan i potem wrócić do starego świata. Ewentualnie powinien powstać taki system, który działa tak, że człowiek jest zadowolony i nie musi żyć marichuaną. Tylko kiedy się już czuje naprawdę gorzej to sobie zajara i wraca do świata. Załóżmy raz na pół roku, no raz na miesiąc nawet. I to czyste zioło, sprawdzone i to nawet z apteki. Nałożyć limit, że przychodzi gość i sprawdzają czy już 1 w miesiącu czy tam w ciągu kilku palił i wtedy wydają. To jedyne rozwiązanie tego co się teraz dzieje. I wtedy ponownie badać czy ludzie po tym nie świrują i zobaczyć co będzie.
 
to ja, 11.07.2016 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jedyne sensowne badania NAUKOWE prowadzone przez 25 lat na Jamajce, na grupie 50 ciężarnych kobiet dowodzą czegoś innego. Połowa grupy badanych kobiet paliła (rekordzistka 18 jointów na dobę!) druga połowa była "czysta". Wyników poszukajcie sobie sami albo wierzcie dalej tym pseudo naukowcom sponsorowanym przez koncerny farmaceutyczne które wszelakich ziół się boją.
 
michal, 09.07.2016 17.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od 16 lat palę... Mam żonę, dwójkę dzieci... Mam świetną pracę i świetnie się rozwijam.Nigdy w życiu nie miałem problemów z koncentracją czy pamięcią. 8 lat paliłem dzień w dzień a dziś okazyjnie ze względu na dzieci. Artykuły wprowadzają w błąd i piorą mózg tak jak ci pseudo-naukowcy :-)
 
Anonim, 07.07.2016 09.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O przepraszam, ma dzialanie przeciw astmatyczne, lagodzi napiecie miesniowe I lagodzi bole przewlekle, stosowana jest w terapii nowotworowej. Do powaznych skutkow ubocznych nalezy oslabienie motywacji I przyswajania nauki. Niedawno, na wakacjach bardziej cierpialam z braku mocnej porannej kawy, niz z odstawienia palenia.
 
Olek, 28.06.2016 07.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pale już tyle i nigdy mój mózg nie damaga się na drugi dzień kolejnej dawki
 
Ja 28, 15.06.2016 20.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może sprubój go zrozumieć, może w tym co mówi jest prawda i coś z tym zrobisz?
 
Anonim, 28.05.2016 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak nie rozumiesz
 
Thc 16 lat, 20.04.2016 23.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stwierdzenie że już po pierwszy razie można sie uzależnić mógł napisać koleś który nigdy nie palił . Wszystko jest dla ludzi , tylko wszystko z umiarem
 
następne »
strona 1 z 20
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy...

więcej

30274

Mefedron: skutki zażywania narkotyku Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków...

więcej

23785

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC? Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod...

więcej

21898

AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

21112

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

O radę możesz prosić, o diagnozę - nie. Nie można postawić diagnozy na podstawie tak krótkiego, chociaż rzeczowego, opisu. Przyczyn może być wiele, zatem radzę wizytę u psychologa. Istotnym elementem...

Żeby postawić diagnozę, potrzebowałabym jeszcze wielu dodatkowych informacji, m.in. takich, czy są podstawy do tego, czy rzeczywiście mogą to być zaburzenia na tle nerwowym, ponieważ rzeczywiście...

Czasami tak po prostu się dzieje, że jedne relacje obumierają, a inne, nowe pojawiają się w naszym życiu. Taki jest bieg życia i czasami nie mamy na to wpływu. Zapewne w prawdziwych szczerych,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.