Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

216 komentarze
Autor: Monika Majewska

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.

Marihuana zawiera delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9-THC), substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne. Jej zadaniem jest bowiem wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek, które tworzą tkankę nerwową naszego mózgu.

Jak marihuana oddziałuje na nasz mózg?

Podczas palenia marihuany THC szybko przechodzi z płuc do krwi, co prowadzi do zapoczątkowania niekorzystnych procesów chemicznych w naszych szarych komórkach. THC oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielające dopaminę - neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za napęd ruchowy i procesy emocjonalne. Największe zagęszczenie tych komórek obserwujemy w części mózgu, która odpowiada za pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję czasu i koordynację ruchową. W wyniku działania THC następuje zmiana w aktywności tych komórek, czego skutkami są objawy "haju", czyli:

  • zniekształcone postrzeganie rzeczywistości
  • zaburzenie koordynacji ruchowej
  • zaburzenie logicznego myślenia
  • problemy z pamięcią

Marihuana i zespół abstynencyjny

Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku nasz mózg domaga się kolejnej dawki substancji, która doprowadziła do tzw. odlotu. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

  • ciągłe rozdrażnienie
  • senność lub bezsenność
  • bóle głowy
  • apatia
  • zaburzenia łaknienia

Objawy te ustępują po ok. tygodniu od zażycia ostatniej dawki marihuany.

Marihuana przyczyną schizofrenii?

Niektóre badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem marihuany a wzrostem stopnia lęku i depresji. Niektórzy badacze twierdzą także, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób psychicznych, np. schizofrenii. Ich przypuszczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Z przeprowadzonego przez nich doświadczenia na myszach wynika, że wypalenie już jednego skręta ze sproszkowanymi konopiami rozregulowuje mózg, a konkretnie korę przedczołową, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Dr Matt Jones, szef zespołu badawczego, stwierdził, że mózg palacza "trawki" jest rozsynchronizowany tak samo jak orkiestra, która gra bez dyrygenta. Tego rodzaju upośledzenie mózgu jest charakterystyczny także dla schizofrenii, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że marihuana przyczynia się do powstania tego typu zaburzenia psychicznego.

Bibliografia: Dąbrowska K.,  Miturska E.,  Moskalewicz, J.,  Wieczorek Ł., Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Alkoholizm i Narkomania "2012", tom 25, nr 2.

Polecamy
Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana to bardzo niebezpieczny narkotyk zaliczany do popularnych dopalaczy. Susz dowolnej rośliny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 216)
k3333333, 14.02.2017 12.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na kazdego inaczej dziala. Czepiac sie mozna wszystkiego. Kazdy ma swoj rozum/ Naprzyklad leki tez nie sa takie super, benzodiazepiny sa tak sama uzalezniajace jak narkotyki i zawieraja substancje takie jak heroina. Ja nie wierze lekarzom i innym ludziom, bo klamia. Pozatym marichuana rozni sie od innych narkotykow tym ze powoduje uzaleznienie psychiczne a inne narkotyki typu kokaina sa uzalezniajace zarowno psychicznie i fizycznie. I taka jest roznica. W tych czasach wszystko jest zle. Pozatym narkotych heroine wprowadzila firma Bayern od apiryny i kto truje ludzi????
 
ćpun dla twojej matki, 11.02.2017 16.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja od 9 lat jaram dzień w dzień i nie widzę żadnego z tych skutków u siebie czy u znajomych którzy palą tyle co ja więc to ściema
 
wytrawny łanmenowiec, 01.02.2017 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak łączysz z alko to sie nie dziw że masz dziury w mozgu. MJ w połączniu z alkoholem ma wyniszczający wpływ na mozg. Sama w sobie w małych dawkach leczy... u
 
thareal1, 10.01.2017 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Badania naukowe są nieskuteczne. Najlepiej wiem to z autopsji. Palę w sumie rok (być może nie jest to za długi okres, przynajmniej na schizofrenie). Przeważnie 1-2 razy w tygodniu, bywały okresy "dzień w dzień". Objawy abstynencyjne do tygodnia? Cóż, u mnie max. 1 dzień zawsze trwały. Myśli samobójcze, złe samopoczucie, brak głodu. Po tym roku nie widzę u siebie skutków długotrwałych - nie mam gorszej pamięci, nie jestem ciągle zamulony ani nie odczuwam morderczej potrzeby palenia codziennie. Nadal jestem najlepszym uczniem w klasie, nie zmieniło się też moje postrzeganie na świat (za to nieco na prawo). Szybkie uzależnienie? Bujda (przynajmniej u mnie), bynajmniej okres ww "dzień w dzień" trwał 23 dni (codziennie po kilka gram), po zaniechaniu objawy abstynencyjne co prawda były silniejsze niż po jednorazowym buchu, ale trwały tylko 1 dzień. Moim zdaniem to zależy od psychiki bo ganja nie uzależnia fizycznie, nawiasem mówiąc każdy kto ma skłonność do używek nie powinien próbować. Po co? Po co wydawać kilkadziesiąt złotych dziennie, chodzić ciągle oderwanym od rzeczywistości a koniec końców nie za bardzo pamiętać co się robiło. Wszystko dla ludzi, ale z umiarem.
 
Truman, 02.01.2017 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie, nie zarzucajcie im, że kłamią - marihuana, jak wszystko w nadmiarze szkodzi, wyniszcza wasz mózg, nie potraficie skupić myśli, wpadacie w depresje, potraficie przerwać daną czynność w połowie bez sensownego wyjasnienia. Tak wyglądają skutki dlugotrwalego palenia.
 
zuza, 26.12.2016 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam problem z mężem. Dowiedziałam się nie dawno że bierze narkotyki. Był pewien okres że nie brał a teraz zaczął palić marihuanę jest nie dowytrzymania. Nie wiem co mam robić. Może ktoś z was mi poradzi co mam robić.
 
hanszi, 11.12.2016 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no wiadomo , że nie podadzą sprawdzonych badań na +oraz -- bo to są stroniczy systemowcy , którzy umierają za swoje nie zrównoważone interpretacje rzeczywistośći. Moze to prwada ,że rozstraja mózg to prawda ale żeby zaraz schizofrenia no kaman. dzieci.
 
Lulu, 08.12.2016 08.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Artykuł jest niewiarygodny. Tytuł powinien brzmieć "THC i uzależnienia". Przedstawiane są jedynie negatywne skutki, a jak dobrze wiemy, część badań się wyklucza. Poza negatywnymi skutkami są również aspekty zdrowotne. Demonizowanie zioła/leku/narkotyku nie wpływa do wzrostu zaufania do całej strony.
 
wadi, 04.12.2016 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Marihuana wali cały układ humoralny w organizmie.Niestety powrotu do zdrowia nie ma.
 
Ozzi, 03.12.2016 06.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety muszę sie zgodzić z kolegą, nie pale 3 tydzień, (palę ok 7 lat dzień w dzień) napady agresji, wszystko mnie wkur*** , myśli samobójcze, jest to straszne mam tego dosyć! chcę być normalny jak kiedyś! nie zaczynaj palić... podobno nie uzależnia... jarasz? zam wiesz jak jest... już nie wspomnę o "dziurach" ; to jaką mam zajechaną pamięć nie potrafię opisać!!! dobrze że pamiętam jak się nazywam! serio jest to dramat, te skutki uboczne są straszne... a powtarzałem sobię zawsze że nie uzależnia i nie powoduje efektów ubocznych... do niedowiarków ; jak chcesz jaraj, powodzenia sam sprawdzisz na własnej skórze... mam 23l a dynia tak zajechana trawą że wstyd... jest to udręka jak cały czas dopytujesz i robisz z siebie kretyna bo nie pamiętasz...
 
następne »
strona 1 z 22
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy...

więcej

725

E-papierosy a zdrowie. Czy papieros elektroniczny jest bezpieczny i zdrowszy? E-papierosy a zdrowie. Czy papieros elektroniczny jest bezpieczny i zdrowszy?

E-papierosy wydają się dobrą metodą, gdy chcesz rzucić palenie, ale czy są bezpieczne? Wiele osób...

więcej

523

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC? Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod...

więcej

488

AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

487

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Z zadanego przez Panią pytania zrozumiałam, że to, co przysparza Pani najwięcej kłopotów, to trudne do opanowania kłamanie. Mówi Pani również o zachowaniu, które mogło świadczyć o braku...

Na początek proszę zrobić wszystkie badania, np. hormony tarczycy, czyli TSH, fT3, fT4 oraz badanie krwi, moczu. Proszę zbadać sobie cukier, potas, żelazo i inne witaminy, jeżeli to wyjdzie dobrze,...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.