Ma ją jedna na 50 osób. Jak leczyć nerwicę lękową?

2021-10-28 12:08

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób. Przydarza się ona na różnych etapach życia. Trudno określić przyczynę nerwicy lękowej. Dużą rolę odgrywają w niej zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne oraz środowiskowe.

nerwica lekowa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest nerwica lękowa
  2. Psychologiczne objawy nerwicy lękowej
  3. Nerwica lękowa - fizyczne objawy lęku
  4. Przyczyny nerwicy lękowej
  5. Leczenie nerwicy lękowej

Nerwica lękowa czy zwykły lęk? Każdy z nas czegoś się boi przez chwilę, w określonych sytuacjach, na jakimś etapie życia... Co odróżnia zwykłe, łagodne doznania lękowe od nerwicy lękowej, czyli zespołu lęku uogólnionego (GAD - general anxiety disorder)?

Nerwica natręctw: przyczyny i objawy

Czym jest nerwica lękowa

Zespół lęku uogólnionego, czyli nerwica lękowa to choroba przewlekła. Objawia się strachem przed wieloma sytuacjami, stanami, rzeczami. Lęk jest nieokreślony i utrwalony. 

Osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się właściwie zawsze. Lęk nie opuszcza ich nawet w sytuacjach obiektywnie całkowicie bezpiecznych, wręcz relaksujących.

Charakterystyczne jest, że osoby cierpiące na nerwicę lękową nie pamiętają, kiedy czuły się zrelaksowane. Im bardziej nieokreślony jest lęk tym większa jego intensywność.

Lęk powstrzymuje osoby chore przed wieloma działaniami, może wręcz uniemożliwić ich normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach osoby chore w ogóle nie opuszczają domu, zdarza się nawet, że mają halucynacje.

Psychologiczne objawy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego poważnie wpływa na sposób myślenia, zachowania, odczuwania, a nawet na sposób życia chorego.

W jego życiu emocjonalnym dominujące są: niepokój i strach, poczucie zagrożenia, uczucie bycia na krawędzi (nerwy napięte są do ostatnich granic, pacjent jest na skraju paniki, ma poczucie, że coś zaraz na niego spadnie albo on sam zrobi coś nieobliczalnego), impulsywne i agresywne zachowania przekraczające normy, ataki paniki, irytacja, podenerwowanie, niecierpliwość, roztargnienie, a także smutek, niepewność i problemy z koncentracją.

Nerwica lękowa - fizyczne objawy lęku

Lęk i silne napięcie psychiczne wywołują wiele objawów somatycznych. Często są one na tyle niepokojące, że jeszcze bardziej podnoszą poziom lęku.

Objawy, których chory doświadcza to:

Może także pojawić się ból brzucha, biegunka, ból głowy, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, bolesne lub nieregularne miesiączki.

Przyczyny nerwicy lękowej

Nie są do końca poznane i u każdego chorego zestaw czynników wywołujących zespół uogólnionego lęku jest nieco inny. Wiadomo, że lęk generują zaburzenia w wydzielaniu w mózgu dwóch ważnych neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny.

Jednak obok czynników biologicznych równie ważne są czynniki psychiczne: brak podstawowego poczucia bezpieczeństwa, które kształtuje się w bardzo wczesnym dzieciństwie, konflikty emocjonalne, urazy psychiczne, stres sytuacyjny, trudna sytuacja życiowa lub zły stan zdrowia (np. zdiagnozowanie poważnej choroby).

Leczenie nerwicy lękowej

W terapii nerwicy lękowej stosuje się dwa podstawowe środki: psychoterapię oraz leki. Czasem wystarczająca jest psychoterapia, podczas której chory uczy się jak nie poddawać się atakom lęku i czarnych myśli, jak przestroić negatywne myślenie i zmienić swoje schematy myślowe.

Może też uświadomić sobie podłoże lęku, określić sytuacje, które go potęgują i opracować oraz przećwiczyć z terapeutą inne sposoby reagowania w takich sytuacjach. Czasem jednak nie można przystąpić do pracy psychologicznej, bo lęk jest zbyt intensywny. Wtedy trzeba wspomóc się farmakoterapią.

Czytaj: Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia

Czy możesz cierpieć na nerwicę?

Pytanie 1 z 9
Jak reagujesz, gdy ktoś Cię zrani?