Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową?

2056 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób. Przydarza się ona na różnych etapach życia. Trudno określić przyczynę nerwicy lękowej. Dużą rolę odgrywają w niej zarówno czynniki biologiczne jak i psychologiczne oraz środowiskowe.

Nerwica lękowa czy zwykły lęk? Każdy z nas czegoś się boi. Przez chwilę, w określonych sytuacjach, na jakimś etapie życia. Co odróżnia zwykłe, łagodne doznania lękowe od nerwicy lękowej czyli zespołu lęku uogólnionego (GAD - general anxiety disorder)?

Nerwica lękowa: objawy

Zespół lęku uogólnionego czyli nerwica lękowa to choroba przewlekła. Objawia się strachem przed wieloma sytuacjami, stanami, rzeczami. Lęk jest nieokreślony i utrwalony. Osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się właściwie zawsze. Lęk nie opuszcza ich nawet w sytuacjach obiektywnie całkowicie bezpiecznych, wręcz relaksujących. Charakterystyczne jest, że osoby cierpiące na nerwicę lękową nie pamiętają kiedy czuły się zrelaksowane. Im bardziej nieokreślony jest lęk tym większa jego intensywność. Lęk powstrzymuje osoby chore przed wieloma działaniami, może wręcz uniemożliwić ich normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach osoby chore w ogóle nie opuszczają domu, zdarza się nawet, że mają halucynacje.

Psychologiczne objawy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego poważnie wpływa na sposób myślenia, zachowania, odczuwania, a nawet na sposób życia chorego. W jego życiu emocjonalnym dominujące są: niepokój i strach, poczucie zagrożenia, uczucie bycia na krawędzi (nerwy napięte są do ostatnich granic, jesteśmy na skraju paniki, mamy poczucie, że coś zaraz na nas spadnie albo my zrobimy coś nieobliczalnego), impulsywne i agresywne zachowania przekraczające normy, ataki paniki, irytacja, podenerwowanie, niecierpliwość, roztargnienie, a także smutek, niepewność i problemy z koncentracją.

Nerwica lękowa - fizyczne objawy lęku

Lęk i silne napięcie psychiczne wywołują wiele objawów somatycznych. Często są one na tyle niepokojące, że jeszcze bardziej podnoszą poziom lęku. Chory doświadcza: zawrotów głowy, ucisku w gardle, kołatania serca i nadmiernego pocenia się. Często ma krótki i płytki oddech i czuje suchość w ustach. Ma trudności w zasypianiu lub cierpi na bezsenność albo przeciwnie - zapada w letarg. Czuje mrowienie i drętwienie kończyn, ma bóle mięśniowe. Może także pojawić się ból brzucha, biegunka, ból głowy, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, bolesne lub nieregularne miesiączki.

Przyczyny nerwicy lękowej

Nie są do końca poznane i u każdego chorego zestaw czynników wywołujących zespół uogólnionego lęku jest nieco inny. Wiadomo, że lęk generują zaburzenia w wydzielaniu w mózgu dwóch ważnych neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Jednak obok czynników biologicznych równie ważne są czynniki psychiczne: brak podstawowego poczucia bezpieczeństwa, które kształtuje się w bardzo wczesnym dzieciństwie, konflikty emocjonalne, urazy psychiczne, stres sytuacyjny, trudna sytuacja życiowa lub zły stan zdrowia (np. zdiagnozowanie poważnej choroby).

Leczenie nerwicy lękowej

W terapii nerwicy lękowej stosuje się dwa podstawowe środki: psychoterapię oraz leki. Czasem wystarczająca jest psychoterapia, podczas której chory uczy się jak nie poddawać się atakom lęku i czarnych myśli, jak przestroić negatywne myślenie i zmienić swoje schematy myślowe. Może też uświadomić sobie podłoże lęku, określić sytuacje, które go potęgują i opracować oraz przećwiczyć z terapeutą inne sposoby reagowania w takich sytuacjach. Czasem jednak nie można przystąpić do pracy psychologicznej, bo lęk jest zbyt intensywny. Wtedy trzeba wspomóc się farmakoterapią.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: boogy man/sxc.hu

Aktualizacja: 01.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 2056)
Mila, 15.02.2017 23.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej kochani,co u Was?Dzisiaj u mnie pięknie słoneczko świeciło,nawet na chwilę mi chęci do pracy przyszły he he,a tak serio to u mnie tak..bez rewelacji ale da się przeżyć. Jutro mnie czeka wizyta u endokrynologa i badanie krwi no i już się denerwuje,jak ja niecierpie badań. A bardzo dziękuje za pozdrowienia i również pozdrawiam cieplutko.
 
Rena, 13.02.2017 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nitasku,nie suszyłeš mi głowy.Po to jest forum aby sie wygadać i wyżalić a Ty raczej udzielałeś nam terapii śmiechem przez swoje wpisy.Czasami trzeba sie pošmiać i zapomina sie o kłopotach.Ciesze sie,że jest u Ciebie ok i niech tak zostanie ale zaglądaj tutaj do nas,bo ja mimo braku lęków,zaglądam dalej.Mila już dawno nie pisala,Capri,Nerwusek czasami wpadnie a niektórzy z Was pewnie pamiętają Anetkę?Nerwus i chyba Sebastian wtedy też pisali Mila,bo Anetka ją pamięta.Macie od niej pozdrowienia.Ciągle jest bidulka na lekach i jak każdemu raz jest lepiej a raz gorzej.Aby do wiosny i na rowery,rolki,czy kto co lubi a nie siedzieć w domu,bo to nie poprawi ani zdrowia ani humoru a przyroda i świeże powietrzedobrze robią.Trzymajcie sie
 
Nitas, 11.02.2017 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No siemka wam tak sobie zaglądam i zastanawiam się jak ja mogłem tak się użalać nad sobą teraz to jest głupie ale podczas tej nerwicy to była paranoja ! wychodzcie z tego zycie w normalności jest cudowne ! zajmujcie swój czas sportem rekreacją nie siedzcie w domu przywiązai do łóżka bo to wam nic nie da i psycholog tez nie pomoze jak będziecie siedzieć i się martwic rakami i innymi bzdurami nie patrzcie chorób w google bo tojedna wielka pomyłka mi się udało w 8 miesięcy i wam tez się uda z tego wyjść nie pytajcie mnie jak z tego wyszedłem bo sam nie wiem skupiłem się na antybiotykach z wrzodami żołądka jak bóle ustały odrealnienia to wszystko wróciło do normy nie zastanawiajce się kiedy to minie bo w ten sposób się nakręćcie !! ja tak w wakacje słuszyłęm głowe renie i sizi a teraz was bardzo przepraszam nie byłem sobą !! Wakacje idą i macie być zdrowi i cieszyc się słońcem pozdro paaaaaaa
 
Rena, 11.02.2017 08.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam kontakt telefonieczny z dwoma osobami od prawie dwóch lat z tego forum a z innego forum też utrzymuje kontakt do dzisiaj i meilowy też mam.Niektóre se urwały ale tak już jest.Dobze jest sobie pogadać,usłyszeć sie nawzajemi wyżalić sie ze wszyskiego a spotkać sie na żywo i pogadać też byłoby fajnie ale jesteśmy rozsiani po Polsce i każdemu daleko a szkoda.Miłego weeendu nerwuski
 
m., 10.02.2017 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Powiedzcie mi proszę prowadziliście może ze sobą rozmowy telefoniczne dzięki temu portalowi we dwie osoby czy złączone połączenia 3 osoby bądź więcej? Jakby nie patrzeć osoby mające te same problemy potrafią najlepiej zrozumieć drugą osobę. Czy raczej tylko tutaj się spisujecie?
 
Janek, 10.02.2017 21.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Inia, a 8 lat temu brałaś leki? Masz po nich złe doświadczenia, czy też teraz byłoby pierwszy raz i dlatego się ich boisz? Jak masz masakryczną noc, to śpisz chociaż trochę?
 
Rena, 10.02.2017 21.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lnia,bierz leki,nie bój się.Przeszlaś już to dziadostwo ale wiesz,że leki pomogą Tobie pokonać to znowu.Może na dzialanie leków poczeksz dłużej niż tamtym razem ale po co się męczyć aż tak bardzo?Wiesz,że samo to nie minie a więc proszę nie bój się. i wracaj do zdrowia.Już gorzej być nie może ale lepiej będzie .Žycze zdrowia wszystkim i pozdrawiam
 
m., 10.02.2017 21.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żyć się nie da z taką "przyjaciółką"...Ale wspólnymi siłami można sobie z nią poradzić... Leki bym wziął aby doraźnie zadziałać na już i na teraz a następnie "obmyśliłbym plan" - niby łatwo powiedzieć - ale jest to jakieś rozwiązanie. Warto w tym miejscu mieć PRAWDZIWYCH przyjaciół, którzy będą asekurować w tym planie pomagać. Plan - czyli sposób na zaplanowanie dnia , zajęć na początek małymi krokami, Plan - czyli przyszykowane konkretne działania w momentach newralgicznych - np. telefon do przyjaciela, szybka rozmowa z samym sobą " z własną głową, myślami" - próba przetłumaczenia sobie. Z czasem można wypracować ,że tak powiem wyuczony kontratak na tą niechcianą przyjaciółkę - który skutecznie ulatnia ją.
 
Inia, 10.02.2017 05.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie, Jestem tu nowa,czytam sobie to forum,bo to cholerstwo wróciło do mnie po ośmiu latach spokoju. Wystarczyło kilka negatywnych czynników i bomba wybuchła.Atak paniki,pogotowie,ciągły lęk,drżenie całego ciała,wymioty.Zapisałam się do psychoterapeuty,byłam na dwóch spotkaniach,myślałam,że bez leków się obejdzie,ale jednak nie,poszłam do psychiatry dostałam leki.Boję się je brać ale bez leków chyba nie dam rady.Najgorzej jest w nocy kiedy telepie mną prawie cały czas i ubikacja non stop.Dzisiaj właśnie jest taka noc.Masakra,człowiek wyczerpany psychicznie na Maxa.Jak żyć z ta niechcianą przyjaciółką?Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
 
Gosia, 01.02.2017 21.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Ja od 4 lat borykam się z nerwicą. Nie daje już rady. Próbowałam już leczenia u psychiatry i psychoterapii. Jeśli ktoś chciałby o tym pogadać piszcie na maila: gosiak985@o2.pl pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 206
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

348

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

313

Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową? Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową?

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób....

więcej

197

Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę...

więcej

187

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Z zadanego przez Panią pytania zrozumiałam, że to, co przysparza Pani najwięcej kłopotów, to trudne do opanowania kłamanie. Mówi Pani również o zachowaniu, które mogło świadczyć o braku...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Jakie to smutne... Ale musisz pamiętać, że miłość to nie uczucie za coś, co ktoś dla nas robi, i nie można utożsamiać jej z wdzięcznością. Myślę, że wreszcie przyjęłaś dobrą strategię - nie osaczaj...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.