Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową?

2356 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób. Przydarza się ona na różnych etapach życia. Trudno określić przyczynę nerwicy lękowej. Dużą rolę odgrywają w niej zarówno czynniki biologiczne jak i psychologiczne oraz środowiskowe.

Nerwica lękowa czy zwykły lęk? Każdy z nas czegoś się boi. Przez chwilę, w określonych sytuacjach, na jakimś etapie życia. Co odróżnia zwykłe, łagodne doznania lękowe od nerwicy lękowej czyli zespołu lęku uogólnionego (GAD - general anxiety disorder)?

Nerwica lękowa: objawy

Zespół lęku uogólnionego czyli nerwica lękowa to choroba przewlekła. Objawia się strachem przed wieloma sytuacjami, stanami, rzeczami. Lęk jest nieokreślony i utrwalony. Osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się właściwie zawsze. Lęk nie opuszcza ich nawet w sytuacjach obiektywnie całkowicie bezpiecznych, wręcz relaksujących. Charakterystyczne jest, że osoby cierpiące na nerwicę lękową nie pamiętają kiedy czuły się zrelaksowane. Im bardziej nieokreślony jest lęk tym większa jego intensywność. Lęk powstrzymuje osoby chore przed wieloma działaniami, może wręcz uniemożliwić ich normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach osoby chore w ogóle nie opuszczają domu, zdarza się nawet, że mają halucynacje.

Psychologiczne objawy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego poważnie wpływa na sposób myślenia, zachowania, odczuwania, a nawet na sposób życia chorego. W jego życiu emocjonalnym dominujące są: niepokój i strach, poczucie zagrożenia, uczucie bycia na krawędzi (nerwy napięte są do ostatnich granic, jesteśmy na skraju paniki, mamy poczucie, że coś zaraz na nas spadnie albo my zrobimy coś nieobliczalnego), impulsywne i agresywne zachowania przekraczające normy, ataki paniki, irytacja, podenerwowanie, niecierpliwość, roztargnienie, a także smutek, niepewność i problemy z koncentracją.

Nerwica lękowa - fizyczne objawy lęku

Lęk i silne napięcie psychiczne wywołują wiele objawów somatycznych. Często są one na tyle niepokojące, że jeszcze bardziej podnoszą poziom lęku. Chory doświadcza: zawrotów głowy, ucisku w gardle, kołatania serca i nadmiernego pocenia się. Często ma krótki i płytki oddech i czuje suchość w ustach. Ma trudności w zasypianiu lub cierpi na bezsenność albo przeciwnie - zapada w letarg. Czuje mrowienie i drętwienie kończyn, ma bóle mięśniowe. Może także pojawić się ból brzucha, biegunka, ból głowy, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, bolesne lub nieregularne miesiączki.

Przyczyny nerwicy lękowej

Nie są do końca poznane i u każdego chorego zestaw czynników wywołujących zespół uogólnionego lęku jest nieco inny. Wiadomo, że lęk generują zaburzenia w wydzielaniu w mózgu dwóch ważnych neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Jednak obok czynników biologicznych równie ważne są czynniki psychiczne: brak podstawowego poczucia bezpieczeństwa, które kształtuje się w bardzo wczesnym dzieciństwie, konflikty emocjonalne, urazy psychiczne, stres sytuacyjny, trudna sytuacja życiowa lub zły stan zdrowia (np. zdiagnozowanie poważnej choroby).

Leczenie nerwicy lękowej

W terapii nerwicy lękowej stosuje się dwa podstawowe środki: psychoterapię oraz leki. Czasem wystarczająca jest psychoterapia, podczas której chory uczy się jak nie poddawać się atakom lęku i czarnych myśli, jak przestroić negatywne myślenie i zmienić swoje schematy myślowe. Może też uświadomić sobie podłoże lęku, określić sytuacje, które go potęgują i opracować oraz przećwiczyć z terapeutą inne sposoby reagowania w takich sytuacjach. Czasem jednak nie można przystąpić do pracy psychologicznej, bo lęk jest zbyt intensywny. Wtedy trzeba wspomóc się farmakoterapią.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: boogy man/sxc.hu

Aktualizacja: 01.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 2356)
Janek, 28.05.2017 00.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Angeliko, słusznie zauważasz, że nie było jeszcze tak źle, jak mogłoby być, jeśli nie musiałaś brać oxazepamu. Czy ten ostatni dołek wiążesz ze zwiększoną dawką leku, czy też niekoniecznie? Jeśli tak, to może nie warto się tak męczyć i sporadycznie, przez parę dni, zanim leki nie zaczną właściwie działać, wziąć ten oxazepam, jak będzie bardzo ciężko. Pisałem już chyba wcześniej, że mój psychiatra mówił, że nie trzeba się bać takich leków, choć, z kolei, mój psychoterapeuta uważał, że to pójście na łatwiznę. Mnie pomogły i krzywdy żadnej nie zrobiły, ale sama, oczywiście, musisz zdecydować. Angeliko, pamiętaj - z każdym dniem nabierasz coraz więcej doświadczenia w walce z tą chorobą i, niezależnie od wzlotów i upadków, będziesz silniejsza. Pozdrawiam pogodnie i uspokajająco
 
Angelika, 27.05.2017 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przez pierwsze trzy dni totalny dołek ( przy zwiększonej dawce aciprexu ) dzisiaj mam pierwszy dzień bez nerwów. W przyszłym tygodniu idę do specjalisty , jeśli będę się źle czuła zmieniamy leki . Wierzę ,że zaświeci dla Nas wszystkich słońce! Janek dziękuję,że pytasz;) przynajmniej nie skończyło się jak to juz wcześniej wspomniałam na monologu hihi buziaki !!!!!!!
 
Angelika, 27.05.2017 12.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hejka. Miałam przeogromny kryzys, ale obeszło się bez doraźnej tabletki ( czyli chyba nie było tak najgorzej) dzisiaj dzień zapowiada się spokojnie , nie chce zapeszac . ;) odpisze wieczorem ;)
 
Janek, 26.05.2017 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oho, wraca poczucie humoru u Angeliki. ☺Niechybny znak, że jest chyba lepiej. Ja doraźnie brałem afobam, to z grubsza ta sama grupa leków, co oxazepam. Był bardzo skuteczny w szybkim (najdalej po 30 min.) uspokojeniu. U mnie bardzo przydatny w pierwszym tygodniu brania właściwych leków ISSR, gdy lęki nasilały się. Żadnych problemów nie miałem z uzależnieniem, ale brałem zgodnie z tym, co nakazał lekarz, sporadycznie i tylko wtedy, gdy tak się nakręciłem, że nie dawałem rady się opanować. Absolutnie nie powinno się go brać na podwyższenie nastroju, czy w zwykłych sytuacjach stresowych, których przecież często doświadczamy. Angeliko, jak się czujesz po podwyższonej dawce leków?
 
Akilegna, 25.05.2017 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cóż za wspaniały monolog :)
 
Akilegna, 24.05.2017 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety średnio muszę zwiększyć dawkę leku. Dodatkowo dostałam doraznie oxazepam. Stosował ktoś? Podkreślam doraznie. Dzisiaj byłam skłonna Go połknąc, ale jakoś dałam radę
 
nitas , 23.05.2017 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Angelika jest juz ok ale czuje taki brak energi bezsilnośc masakra !!
 
Angelika, 22.05.2017 21.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeszło?
 
Angelika, 22.05.2017 11.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hejo . Ja niestety uczę się walczyć ze stresem , więc nie wiem co Ci napisac :(
 
nitas , 21.05.2017 12.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Angelika hejka :) ja śmigam po łodzkim :) mam pytanie do was jak walczyc ze stresem bo mi tak brzuch atakuje ze az sam sie tego boje z gastrologiem smsy pisze on mnie uspokaja !! a ja jeszcze wczoraj buraków sie najadłem i dzis ciemne wypróznienie z czerwoną domieszką i masakra odlot ból brzucha odrazu ze stresu
 
następne »
strona 1 z 236
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

55

Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę...

więcej

54

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

53

Jak żyć z chorym na DEPRESJĘ Jak żyć z chorym na DEPRESJĘ

Chory na depresję nie ugotuje obiadu, nie zajmie się dzieckiem, niekiedy nie ma siły wstać z łóżka....

więcej

47

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo mi przykro - zdrada i odejście ukochanej dziewczyny do innego chłopaka to rzeczywiście bardzo bolesne przeżycie. Ale - chyba nieuniknione, bo nasze wybory partnerów bywają błędne, albo my,...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.