Poradnik ZdrowiePsychiatra › Uzależnienie od leków

Eksperci radzą

lek. med. Tomasz Jaroszewski - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Psychiatra z II stopniem specjalizacji 

Uzależnienie od leków

Jestem uzależniona od Lorafenu i Relanium. Choruję na nerwicę lękowa od lat, wcześniej brałam silne leki, starając się schodzić do dawek minimalnych, ale i tak wpadłam w pułapkę. Mieszkam teraz w Niemczech i przysyłają mi leki. Chcę z tym skończyć, ale nie mam siły. Gdy wezmę mniejszą dawkę, to za 2 dni moje objawy są tak silne, że wracam do leków. Nie znam niemieckiego i nie mogę znaleźć lekarza, który mógłby mi pomóc. Czy mam szansę na odstawienie leków? Każda próba to koszmar, wszystkie objawy wracają potrójnie - zawroty, bóle w piersi, ból, drżenie, szczękościsk...

Jeśli się naprawdę chce, to z każdego uzależnienia można się jakoś wygrzebać. Potrzebny jest sposób, wytrwałość i dyscyplina. Lepiej to robić pod opieką specjalisty, ale jeśli jest niedostępny, to trudno. Proponuję zmniejszać dawki w minimalnych krokach, ale systematycznie. Np. najpierw Lorafen, zmniejszać po 0,25 mg z tygodnia na tydzień, to zajmie 10 tygodni, biorąc stale tę samą dawkę Relanium. Potem zabrać się w ten sam sposób za Relanium, co zajmie koło 20 tygodni. W sumie ponad 7 miesięcy bardzo powolnego zmniejszania dawek, to jest dla organizmu prawie niezauważalne. W radzeniu sobie z uzależnieniem ważna jest malejąca tendencja wielkości dawek, a nie czas. W razie pojawienia się jakichś dolegliwości - skorzystać z leków nieuzależniających, jak Pramolan (w Niemczech Insidon), Hydroxizinum (Atarax) - oba te leki są w Polsce na receptę, waleriana. Pozdrawiam!
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.