Progesteron, LH, FSH i prolaktyna - hormony niezbędne do zajścia w ciążę

2007-05-31 2:31

Do zapłodnienia potrzebne jest nie tylko jajeczko i plemnik. Muszą współgrać ze sobą cztery hormony, które tworzą warunki sprzyjające zajściu w ciążę i dbają o jej niezakłócony przebieg. To progesteron, hormon LH, folikulostymulina (FSH) i prolaktyna. Niemałe znaczenie ma też oksytocyna.

Progesteron, LH, FSH i prolaktyna - hormony niezbędne do zajścia w ciążę
Autor: thinkstockphotos.com

Do wielkiej czwórki hormonów koniecznych do zajścia w ciążę należą: progesteron, prolaktyna, folikulostymulina (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Za co odpowiada każdy z nich i czym grożą zaburzenia hormonalne?

Hormony potrzebne do zajścia w ciążę: progesteron

To hormon z dużej grupy gestagenów produkowanych w ciałku żółtym, które powstaje po pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu jajeczka. Aktywność progesteronu zaczyna się po zapłodnieniu komórki jajowej. Hormon ten razem z estrogenami przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jaja. Wysokie stężenie progesteronu we krwi przyczynia się do utrzymania ciąży. Progesteron uniemożliwia też dalsze jajeczkowanie i do końca ciąży hamuje reakcje macicy na oksytocynę powodującą skurcze macicy.

Hormony potrzebne do zajścia w ciążę: hormon LH

Wytwarzany przez przysadkę mózgową hormon luteinizujący (LH) stymuluje organizm do wytworzenia jajeczka. Pod jego wpływem torebka pęcherzyka jajnikowego i komórka jajowa są uwalniane z jajnika do jamy brzusznej, skąd przedostają się do jajowodu. W późniejszej fazie LH stabilizuje ciążę, bo zwiększa produkcję hormonów płciowych. Hormon ten swą nazwę zawdzięcza temu, że po jajeczkowaniu przekształca pęcherzyk jajowy w produkujące progestageny ciałko żółte. A ciałko żółte po łacinie to corpus luteum.

Hormony potrzebne do zajścia w ciążę: folikulostymulina (FSH)

Pęcherzyki Graafa już w chwili przyjścia na świat dziecka płci żeńskiej znajdują się w obu jajnikach w liczbie sięgającej miliona i aż do klimakterium stopniowo ich ilość się zmniejsza. Aby pęcherzyk Graafa mógł dojrzeć, tzn. żeby wykształciło się w nim zdolne do zapłodnienia jajo, potrzebna jest folikulostymulina (FSH). Komórki pęcherzyka Graafa produkują estrogeny. Ich stężenie wpływa na poziom hormonu uwalniającego FSH i LH. W trakcie cyklu komórka jajowa dojrzewa pod wpływem obu tych hormonów. Gdy FSH jest za mało, jajeczko nie dojrzewa i kobieta nie może zajść w ciążę. Zaburzenia równowagi hormonów ciążowych mogą skutkować poronieniem w pierwszych miesiącach ciąży.

Hormony potrzebne do zajścia w ciążę: prolaktyna

Podwyższony poziom progesteronu po zapłodnieniu to sygnał, że powinna się uaktywnić prolaktyna. Prolaktyna to tzw. hormon ciążowy wytwarzany przez przysadkę mózgową. Ma on podtrzymać czynność ciałka żółtego, spowodować rozwój gruczołów mlecznych w sutkach i tworzenie się mleka.

Oksytocyna - hormon miłości

Wytwarzana jest przez przysadkę mózgową. Jej odpowiednia ilość gwarantuje sprawny poród, a także lepszy seks. Poziom oksytocyny podnosi się gwałtownie na krótko przed osiągnięciem orgazmu. Podczas szczytowania jest nawet trzy razy wyższy niż zwykle. Zbyt niski poziom może być przyczyną niewielkiego zainteresowania seksem. Pożądany poziom tego hormonu może zapewnić dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, cukier, alkohol, za to bogata w owoce, warzywa oraz ryby. Warto też zwiększyć codzienną dawkę pieszczot, bo podniecenie przyśpiesza wytwarzanie oksytocyny.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza