Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?

Autor: ap

Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka? Okazuje się, że jajka ze środkiem biobójczym znalazły się, wbrew niedawnym zapewnieniom ministerstwa rolnictwa, na terenie Polski. Poinformował o tym Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czy trafiły do sklepów? Czy fipronil w jajkach jest groźny? Jakie są objawy zatrucia fipronilem?

Skażone fipronilem jajka, które znalazły się na terenie Polski, pochodzą z Holandii. O problemie związanym z wykryciem fipronilu w jajkach Komisja Europejska dowiedziała się 20 lipca. Jednak 9 sierpnia br. belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme oświadczył, że Holendrzy już w listopadzie 2016 roku wiedzieli o skażeniu jaj fipronilem w swoim kraju. Od tego czasu lista państw, do których trafiły skażone fipronilem jaja stale się rozszerza. W tej chwili miliony jajek wycofano już z półek sklepów w Niemczech, Belgii i Holandii, wiadomo, że skażone środkiem owadobójczym jajka znalazły się też we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i na Słowacji oraz w Polsce, choć nie wszędzie trafiły do sprzedaży w sklepach.

Skażone jaja trafiły na polski rynek [wideo]

Jajka, które mogły być zanieczyszczone fipronilem, zostały wykryte w Polsce w trzech województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. Nie trafiły jednak do konsumentów. Informacje potwierdził w piątek w rozmowie z PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bodnar. Chodzi o 40 tys. sztuk jaj, które zostaną zutylizowane lub zwrócone niemieckiemu dostawcy.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można przeczytać następujący komunikat:

"Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła natychmiastowe działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców. Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)."

 

Czym jest fipronil?

Fipronil to substancja biobójcza, wykorzystywana najczęściej do zwalczania kleszczy, pcheł i innych pasożytów u psów i kotów - zawierają ją m.in. niektóre obroże przeciwpchelne. Nie wolno jej stosować u zwierząt, które mają trafić do uboju. Do skażenia jaj doszło najprawdopodobniej podczas zwalczania insektów w kurnikach.

Zgodnie z przepisami prawa unijnego w kilogramie jaj nie powinno znaleźć się więcej niż 0,0005 mg fipronilu.

Fipronil jest klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako substancja "umiarkowanie toksyczna", która może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Jego stosowanie jest zakazane w hodowli zwierząt w celach spożywczych.

Główny Lekarz Weterynarii zarządził kontrolę farm drobiu pod kątem rodzajów używanych w nich chemikaliów.

Szkodliwość fipronilu została udowodniona poprzez obserwację zwierząt wystawionych na jego działanie. Fipronil działa przede wszystkim na układ nerwowy, może też wpływać na pracę wątroby, nerek i tarczycy. Poza tym może powodować:

Wątpliwą zaletą fipronilu jest to, że nie ma właściwości kancerogennych, nie szkodzi płodności i nie zagraża bezpośrednio ciąży.

Warto wiedzieć

Ważne

Brytyjska Agencja ds. Standardu Żywności (FSA) poinformowała w czwartek, że do Wielkiej Brytanii trafiło z Holandii ok. 700 tys. jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil - to zaledwie 0,007 proc. wszystkich jaj spożywanych w Wielkiej Brytanii w ciągu roku.

Słowacka inspekcja żywnościowa wykryła w hurtowni spożywczej w mieście Vrbove koło Pieszczan na południowym zachodzie Słowacji 24 opakowania holenderskich jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil - poinformowały w czwartek słowackie media.

źródło: PAP

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny? Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?

Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka? Okazuje się, że jajka ze środkiem biobójczym znalazły...

więcej

77

8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW 8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW

Pneumokoki to drażliwy temat. Wielu młodych rodziców nie wie, jakie skutki dla ich dziecka może...

więcej

73

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

37

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

20

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.