Urolog ostrzega: cuchnący mocz może być oznaką choroby. Na liście m.in. cukrzyca

2022-12-20 10:34

Większość przypadków, gdy mamy do czynienia z brzydkim zapachem moczu wiąże się z nieszkodliwymi zmianami w organizmie. Są jednak sytuacje, gdy sprawa jest bardziej poważna. Lekarka Amy Krambeck wyjaśnia, jakie stany zagrażające zdrowiu może sygnalizować cuchnący mocz.

Urolog ostrzega: cuchnący mocz może być oznaką choroby. Na liście m.in. cukrzyca
Autor: Getty Images Urolog ostrzega: cuchnący mocz może być oznaką choroby. Na liście m.in. cukrzyca

Mocz ma swój specyficzny zapach i zwykle nie zwiastuje poważnych dolegliwości zdrowotnych. Odmienny zapach moczu może być spowodowany suplementacją niektórych witamin lub spożywaniem określonych pokarmów. W niektórych przypadkach do takiej sytuacji dochodzi także na skutek zmian w organizmie, wywołanych niektórymi chorobami. Na liście m.in. cukrzyca, co jeszcze?

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do urologa?

Cuchnący mocz może zwiastować chorobę

Mocz zwykle ma silniejszy zapach rano lub gdy jesteś odwodniony. Dr Amy Krambeck wyjaśnia, że jest to całkowicie normalne. 

„Po nocnym śnie mocz jest bardziej skoncentrowany i ma bardziej nieprzyjemny zapach, a także ciemniejszy kolor”.

Jednak w innych przypadkach śmierdzący mocz może wskazywać na problemy zdrowotne o różnym nasileniu. Po pierwsze, może być oznaką różnych infekcji bakteryjnych. Bakterie mogą zanieczyszczać mocz, gdy przechodzi on przez zainfekowany obszar w drogach moczowych. 

W takich sytuacjach nieprzyjemnemu zapachowi może towarzyszyć pieczenie podczas sikania oraz parcie na pęcherz. Dr Krambeck podkreśla jednak, że brzydki zapach może być jedynym objawem infekcji.

Niekontrolowana cukrzyca i problemy z wątrobą

U mężczyzn zmieniony zapach moczu może być spowodowany zapaleniem gruczołu krokowego. Dzieje się tak, gdy w obszarze prostaty rozwija się stan zapalny. Wówczas zapach moczu można porównać do zapachu zgniłych jaj.

Kolejny problem to niekontrolowana cukrzyca, do której dochodzi, gdy wysoki poziom cukru we krwi utrzymuje się przez długi czas. Ciężka cukrzyca może powodować zmianę zapachu moczu, pozostawiając po sobie silny i słodki zapach. Doktor Krambeck wyjaśnia, że zapach ten może być wynikiem obecności cukru i ciał ketonowych - obie te substancje zwykle nie występują w moczu.

Na liście znalazły się także problemy z wątrobą, które mogą prowadzić do tego, że mocz będzie pachniał stęchlizną. Wynika to z nagromadzenia toksyn w moczu, których wątroba nie potrafi odpowiednio rozłożyć.