Najczystsze plaże w Polsce. Które plaże nad Bałtykiem otrzymały Błękitną Flagę?

2019-08-05 12:41

Najczystsze plaże w Polsce co roku otrzymują prestiżowe wyróżnienie - Błękitną Flagę. Międzynarodowa Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, która przyznaje nagrodę najczystszym i najbezpieczniejszym plażom w Europie, podczas tegorocznej edycji programu wyróżniła w sumie kilka najlepszych plaż i kąpielisk śródlądowych oraz marin w naszym kraju. Sprawdź, które polskie plaże są najczystsze.

Najczystsze plaże w Polsce. Które plaże nad Bałtykiem otrzymały Błękitną Flagę?
Autor: Wikimedia Commons Błękitna flaga. Fot. Aspa/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 2.0

Spis treści

 1. Błękitna flaga - warunki uzyskania nagrody
 2. Kto decyduje o przyznaniu Błękitnej Flagi?
 3. Lista najczystszych plaż w Polsce 2019

Najczystsze plaże w Polsce otrzymały Błękitną Flagę w maju 2019 r. W tym roku liczba nadbałtyckich plaż, które spełniają międzynarodowe normy, wynosi 22 (w zeszłym roku było ich 23). Po 14 raz z rzędu Błękitną Flagę otrzymała plaża w Świnoujściu.

Oficjalna uroczystość wręczenia błękitnych flag odbędzie się 1 lipca 2019 roku. Wówczas zawisną one na specjalnych masztach.

Błękitna flaga - warunki uzyskania nagrody

Błękitna flaga to nagroda przyznawana kąpieliskom i marinom, które spełniają najwyższe, światowe standardy w kategorii jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Oznacza to, że woda w kąpielisku nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, a otoczenie kąpieliska powinno być odpowiednio zagospodarowane i zadbane (musi posiadać m.in. kosze na śmieci, pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych).

Ponadto kąpielisko musi być strzeżone, wyposażone w źródła wody pitnej i środki pierwszej pomocy. Warto wiedzieć, że na teren plaży z Błękitną Flagą nie można wprowadzać zwierząt ani wjeżdżać pojazdami. Zabronione jest także rozbijanie namiotów.

Tytuł najczystszej plaży przyznawany jest tylko na jeden sezon. Aby móc ubiegać się o kolejne wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się licznym kontrolom.

Kto decyduje o przyznaniu Błękitnej Flagi?

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury złożone m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, przedstawicieli WOPR-u czy Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, które składa się m.in. z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) i Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA).

Lista najczystszych plaż w Polsce 2019

Mariny:

 1. Camping MARINA PTTK
 2. Przystań Jachtowa – Basen Północny
 3. Marina Wapnica
 4. Marina Solna Kołobrzeg
 5. Port Jachtowy Darłowo
 6. Marina Gdynia
 7. Przystań Żeglarska Tamka w Gdańsku
 8. Marina Gdańsk
 9. Żabi Kruk
 10. Sienna Grobla

Plaże

 1. Kąpielisko w Zieleniewie nad Jez. Miedwie
 2. Kąpielisko OSiR w Lubczynie
 3. Kąpielisko w Stepnicy nad Zal. Szczecińskim
 4. Kąpielisko Morskie Świnoujście-Uznam
 5. Plaża Międzywodzie
 6. Plaża Dziwnów
 7. Plaża Dziwnówek
 8. Kąpielisko Pobierowo
 9. Kąpielisko Pustkowo
 10. Kąpielisko Trzęsacz
 11. Kąpielisko Grzybowo
 12. Kąpielisko Dźwirzyno
 13. Dąbki Zachodnie
 14. Kąpielisko Darłówko Zachodnie
 15. Ustka Plaża Wschodnia
 16. Kąpielisko Jastrzębia Góra
 17. Kąpielisko Władysławowo
 18. Plaża Śródmieście w Gdyni
 19. Kąpielisko Koliba w Sopocie
 20. Kąpielisko Gdańsk Stogi
 21. Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo
 22. Kąpielisko Gdańsk Orle

    Źródło danych: www.blueflag.global