Wzdęcia brzucha i gazy – o czym świadczą wzdęcia brzucha i gazy?

2019-05-29 12:44 redakcja poradnikzdrowie.pl

Wzdęcia i gazy to problem, który dotyka czasem każdego z nas. Wzdęcia brzucha i gazy zazwyczaj świadczą o zbyt szybkim spożywaniu posiłków bądź innych błędach żywieniowych. Czasem jednak są objawem rozmaitych schorzeń. Warto wiedzieć jakich, aby móc, w trosce o swoje zdrowie, jak najszybciej podjąć leczenie.

Spis treści:

  1. Wzdęcia i gazy - nadmiar białka w diecie
  2. Wzdęcia i gazy - połykanie powietrza
  3. Wzdęcia i gazy - zespół jelita wrażliwego
  4. Wzdęcia i gazy - brak enzymu laktazy
  5. Wzdęcia i gazy - niedobór enzymów trzustkowych
  6. Wzdęcia i gazy - nadmiar bakterii
  7. Wzdęcia i gazy - nietolerancja glutenu

Wzdęcia i gazy to problem, który dotyczy około 30 procent całej populacji. Częściej z powodu wzdęć cierpią kobiety. Najczęstszą przyczyną wzdęć są niewłaściwa dieta, stres i pośpiech. Ale zdarza się, że nadmierne gromadzenie się gazów świadczy o chorobie układu pokarmowego. Sprawdź, co dokładnie może powodować wzdęcia i gazy.

Wzdęcia i gazy - nadmiar białka w diecie

Jeśli wszystkie posiłki są bogate w białko i tłuszcz zwierzęcy, to w jelitach wytwarza się zbyt dużo dwutlenku węgla, co skutkuje odbijaniem się. Przy takiej diecie kwas solny i kwasy tłuszczowe nie są w stanie zrównoważyć ilości wodorowęglanów zawartych w soku trzustkowym i żółci.

Rozwiązanie: ogranicz spożycie białka i tłuszczów, pij dużo wody mineralnej niegazowanej, jedz mniej, ale częściej.

Wzdęcia i gazy - połykanie powietrza

Połykanie powierza jest związane ze zbyt szybkim jedzeniem lub mówieniem. Przy tym schorzeniu obok wzdęć występuje zwiększanie się obwodu brzucha w miarę upływu dnia.

Rozwiązanie: jedz posiłki spokojnie, powoli, żuj starannie każdą porcję pokarmu, unikaj podczas posiłków rozmów i popijania napojów gazowanych.

Wzdęcia i gazy - zespół jelita wrażliwego

Przy tym schorzeniu wzdęcia występują razem z bólem brzucha na przemian z biegunką bądź zaparciem. Mogą też wystąpić nudności, ospałość, zmęczenie, bóle głowy, niepokój. Jeśli wystąpią takie dolegliwości, należy udać się do lekarza.

Rozwiązanie: unikaj jedzenia produktów nasilających dolegliwości, dostarcz organizmowi więcej błonnika, jedz mniej a częściej, regularnie ćwicz, ogranicz stres.

Wypróbuj
Iberogast

Autor: BAYER

materiał partnera

Iberogast® to przebadany lek na zespół jelita drażliwego i czynnościowe dolegliwości trawienne. Iberogast® czerpie z mocy 9 wyciągów roślin leczniczych. Zioła te współdziałają, łagodząc czynnościowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak: ból i skurcze brzucha, uczucie pełności, wzdęcia, gazy, zgaga i nudności.

Wzdęcia i gazy - brak enzymu laktazy

Jeśli po spożyciu produktów mlecznych boli brzuch, pojawiają się wzdęcia i nudności, może świadczyć to o tym, że w organizmie jest niedobór laktazy – jedynego enzymu ułatwiającego trawienie m.in. laktozy – dwucukru występującego w mleku krowim.

Rozwiązanie: nie spożywaj mleka krowiego i jego przetworów.

Czytaj więcej: Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy, leczenie

Wzdęcia i gazy - niedobór enzymów trzustkowych

Jeśli obok wzdęć nękają cię wiatry i biegunki tłuszczowe, może to świadczyć o niedoborze enzymów trzustkowych. Enzymów jest za mało, aby przerobić pokarm na składniki odżywcze i jego niestrawione resztki fermentują i w jelicie gromadzą się gazy.

Rozwiązanie: zbadaj poziom enzymów trzustkowych.

Czytaj też:
Enzymy trzustkowe - normy. Jak interpretować wyniki badań?
Trzustka: budowa, funkcje, enzymy, choroby

Wzdęcia i gazy - nadmiar bakterii

Objawami są wzdęcia oraz wydalanie gazów o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli przeciążamy nasz przewód pokarmowy potrawami ciężkostrawnymi, na przykład grochem lub fasolą, to bakterie obecne w jelicie grubym muszą intensywniej pracować, aby oczyścić jelito – przyspieszają procesy fermentacyjne, czego skutkiem jest nadmiar gazów.

Rozwiązanie: unikaj nadmiaru roślin strączkowych w diecie.

Wzdęcia i gazy - nietolerancja glutenu

Skutkiem nietolerancji glutenu jest celiakia. Wzdęciom towarzyszy uczucie przelewania się i burczenia w brzuchu, nadmierne wiatry, biegunki tłuszczowe, spadek wagi, niedokrwistość.

Rozwiązanie: niezbędna jest wizyta u lekarza.

Czytaj też:
Skuteczne sposoby na wzdęcia

Polecany artykuł:

Iberogast®, płyn doustny, produkt złożony, produkt ziołowy. Wskazania: Leczenie zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja czynnościowa czy zespół jelita nadwrażliwego. Zaburzenia te objawiają się głównie dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit, bólem brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i zgagą. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Dzieci poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. Z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa. Pozwolenie nr 10487 wydane przez Prezesa URPLWMiPB. V5/07.2018/KH.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Monika Szostak
|

Na uczucie pełności i wzdęcia mi pomaga trochę mięta, a jak nie mam pod ręką ratuję się środkiem o nazwie Kebene :)

trackamarlena
|

to prawda, czasami diagnoza ciagnie sie latami i czlowiek rozklada rece. u mnie jeszcze calkiem spoko dzialaja kuracje intesta, troche reguluja ta prace jelit i czuje ze jest lepiej, ale koper wloski faktycznie mistrz.

Mewa
|

Trudno czasami stwierdzić, co szkodzi. Metodą eliminacji trwa to baardzo długo, co do wiarygodności testów też mam pewne wątpliwości. Rzeczy takich jak biorezonans i inne szarlataństwa nie brałabym pod uwagę w ogóle. Doraźnie herbatki z kopru włoskiego pomagają.

Marcin Bartkowiak
|

Ble ble ble żadne enzymy czy bialka tylko glifosat zawarty w randup ktorym się spryskuje zboża od tej chwili tworzy się stan zapalny jelita i są wyplenione mikro bakterie jelitowe ktore produkują normalnie witaminy. Tymi klamstwami robią wodę z mózgu

Gosia Januszek
|

Czy coś takiego naprawdę istnieje czy sobie jaja robisz? ;) Wracając do
wzdęć to jesli się one często powtarzają to warto chyba zrobić badania,
może to jakieś nietolerancje pokarmowe. Ale jesli to pojedyncze akcje po
ciężkostrawnym jedzeniu na przykład to można sobie łyknąć ulgasim,
szybko pomoże.

Ulka
|

a skąd wziąć takie majtki antybąkowe? bardzo, ale to bardzo by mi się przydały, bo i gazy miewam jak huragan, i czuć je, niestety :(

Shikantaza
|

Wypróbujcie majtki anty bakowe. Nie wylecza, ale prukac można dowoli, bez oporow, bo nic nie czuc.

Anit
|

a czy nietolerancja glutenu zależna jest od wieku? na nowej eksperckiej stronie medycznej pada o to pytanie: http://pogromcymitowmedyczn... mnie ta sprawa nie dotyczy, ale tak z ciekawości? jak to w końcu jest?