WĄTROBA. Jak uniknąć chorób wątroby? Zadbaj o swoją wątrobę!

2014-01-16 8:39 miesięcznik Zdrowie

W wątrobie odbywa się segregacja cennych dla organizmu związków i oddzielenie ich od "śmieci". Z jelit, trzustki i śledziony napływają do wątroby wydobyte z pożywienia substancje. Następnie są one rozkładane na łatwo przyswajalne cukry, tłuszcze oraz białka. Zbędne produkty tych przemian wracają do jelit i wydalane są na zewnątrz. Oznacza to, że wszystko, co zjemy – zdrowe czy trujące – zostaje przerobione w wątrobie. Zobacz, co wyeliminować z codziennej diety, aby na dłużej cieszyć się zdrową wątrobą.

Wątroba ma nieprawdopodobną zdolność regeneracji (pod warunkiem że jest zdrowa!). To najlepiej unaczyniony narząd, a wraz z krwią płyną do niej związki chemiczne, które pobudzają komórki do odnowy. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa glutation - główny neutralizator trafiających do wątroby toksyn. Im więcej szkodliwych związków zawiera pożywienie, tym więcej zużywa się glutationu. Do jego produkcji potrzebna jest m.in. aminokwas cysteina i witamina C. Źródłem cysteiny są jajka, produkty mleczne, pełne ziarna zbóż. Witaminy C dostarczają głównie owoce. Te właśnie produkty powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, aby zwiększyć ilość glutationu i wspomóc regenerację wątroby.

To ci się przyda

3 razy NIE!

  • Jeśli się odchudzasz, nie trać więcej niż 2 kg na miesiąc, szybsza utrata wagi grozi stłuszczeniem wątroby.
  • Jeżeli masz wrażliwy woreczek żółciowy, nie pij zimnych napojów, bo powodują obkurczanie się kanalików, którymi płynie żółć.
  • Jeśli bierzesz dużo leków, zwłaszcza przeciwbólowych, nie przeciążaj wątroby tłustym jedzeniem, słodyczami i paleniem papierosów, bo nie poradzi sobie z nadmiarem toksyn.

Wspomaganie pracy wątroby

Aby zakrapiana alkoholem tłusta uczta nie skończyła się buntem wątroby, po pierwsze zachowaj umiar w jedzeniu i piciu. Możesz też przyjąć przed jedzeniem jeden z dostępnych bez recepty preparatów działających ochronnie na komórki wątroby, np. Raphacholin, Sylimarol, Hepatil, Essentiale Forte. Po powrocie do domu połóż się wygodnie, rozluźnij uciskające talię ubranie i ew. przyłóż do brzucha termofor – ciepło podziała rozkurczowo i ułatwi przepływ większej ilości żółci, którą musiała wyprodukować wątroba, by strawić tłuszcz i alkohol.

Zaszczep się, aby chronić wątrobę

Zabójcze są zwłaszcza wirusy HAV (skrót od Hepatitis A Virus), HBV, HCV, które wywołują zapalenie wątroby. Zakażenia wirusem A łatwo uniknąć – trzeba dbać o higienę, myć warzywa i owoce, bo wirus ten przedostaje się do organizmu drogą pokarmową. Wirusy B i C – najgroźniejsze – przenoszą się poprzez krew. Najlepszą ochroną przed nimi byłyby szczepionki. I w przypadku wirusa B taka szczepionka istnieje. Przed C na razie nie ma żadnej ochrony.

Odstaw alkohol, a unikniesz wielu chorób wątroby

Największym trucicielem wątroby jest alkohol, także ten niskoprocentowy, bo powoduje nieodwracalne zmiany w jej miąższu. Jest on najczęstszą przyczyną trwałych uszkodzeń wątroby we Francji, Szwajcarii i Włoszech, gdzie pije się dużo wina. Uwaga: gorsze jest picie codzienne niż upijanie się np. raz w tygodniu. Wątroba potrzebuje bowiem długich okresów pełnej abstynencji, aby procesy odnowy jej komórek powiodły się.

Wątroba nie lubi tłuszczy zwierzęcych

Tłuszcze zwierzęce są wyjątkowo trudne do przetworzenia i zawierają mnóstwo toksyn. Strawienie ich to dla wątroby ogromny wysiłek i obciążenie porównywalne z tym, które daje alkohol. Dlatego ogranicz jedzenie mięsa do 2 posiłków w tygodniu. Wybieraj chudy drób i ryby, zaś czerwone gatunki mięsa – wieprzowinę i wołowinę – zostaw na szczególne okazje. A ponieważ organizm potrzebuje witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dodawaj do potraw oleje roślinne tłoczone na zimno.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
guavaa
|

Yup, na wątrobę raczej, z tym że jak się zmieni dietę na taką typową dla kłopotów wątrobowych to się nagle okazuje, że z żołądkiem też jest lepiej. Duża ilość tłuszczu nie służy ;] z ziół hepa vitale mogłoby pomóc myślę, ogólnie nasionka babki płesznik puszczają taki śluz i on działa ochronnie.

Alka
|

Głowy nie dam, wydaje mi się że ostropest głównie na wątrobę działa. Na brzuch trzeba by było czegoś innego poszukać, ogólnie z ostropestem można przyjmować też babkę płesznik na tego typu rzeczy.

marmella
|

Alka, co ten ostropest właściwie daje tak w praktyce na co dzień? On pomaga tylko na wątrobę czy na jakieś problemy takie bardziej trawienne też by się nadał? Bo u mnie to chyba i wątroba i żołądek są bardzo wrażliwe, po jedzeniu jest tragedia :(

Alka
|

O tym odchudzaniu nie miałam pojęcia, tyle że szybsze tempo jest niepolecane tak, ale nie wiedziałam, że ma to jakikolwiek wpływ na wątrobę. Jeśli chodzi o te leki przeciwbólowe to jak obserwuję otoczenie to mam wrażenie że bierzemy ich dużo za dużo niż potrzeba. Głowa boli, to od razu tabletka. Polecam się dotlenić zamiast tego i dodatkowo coś z ostropestem na detoks i właśnie wątrobę.