Przepuklina. Jak powstaje przepuklina i co wtedy robić?

2012-10-04 10:19

Przepuklina to stan, w którym narząd przemieszcza się poza jamę, w której powinien się znajdować. Może dotyczyć organów w jamie brzusznej, ale także przełyku czy kręgosłupa. Jednak przepuklina w największym stopniu kojarzy nam się z tą powstającą w brzuchu. Skąd się bierze taka przepuklina i jak sobie z nią poradzić?

Przepuklina. Jak powstaje przepuklina i co wtedy robić?
Autor: Photos.com Przepuklina może dotyczyć organów w jamie brzusznej, ale także przełyku czy kręgosłupa. 

Spis treści

  1. Rodzaje przepukliny
  2. Przepuklina - objawy
  3. Kto jest narażony na powstanie przepukliny
  4. Leczenie przepukliny
  5. Na czym polega operacja przepukliny

Przepuklina w brzuchu to wydostawanie się otrzewnej i fragmentów jelita poza ich naturalne jamy, przez przerwane powłoki brzuszne w ich warstwie mięśniowo-powięziowej. Zaawansowaną przepuklinę możemy wyczuć i zobaczyć. Ma postać miękkiego, guzka pod skórą. Długo daje się wepchnąć do środka.

Rodzaje przepukliny

Nazwa przepukliny bierze się od miejsca, w którym powstaje. Formuje się we  fragmentach brzucha, gdzie powłoki są najsłabsze i najmniej odporne na podciśnienie, jakie wytwarza się w jamie brzusznej. Pojawia się tam, gdzie znajduje się połączenie mięśni  brzucha - tzw. kreska biała czyli linia biegnąca przez środek brzucha od pępka w dół, w okolicy pępka, a także w okolicach pachwin, gdzie biegną naturalne kanały w powłokach brzucha. Najczęściej mamy do czynienia z przepukliną pachwinową (mężczyźni) lub udową (kobiety). Nieco rzadziej powstaje przepuklina brzuszna (pępka i kreski).

Przepuklina - objawy

Symptomy przepukliny zależą od jej rodzaju. Przepuklina pachwinowa i udowa objawiaja się napięciem i bólem w okolicy pachwiny po wysiłku lub oddaniu stolca. Później w dole brzucha zaczyna być wyczuwalna miękka wypukłość, dająca się jednak wepchnąć do środka. Przepuklina kreski i pępka daje mniej oczywiste objawy. Wywołuje bóle brzucha, które bywają mylone z chorobą wrzodową.

Kto jest narażony na powstanie przepukliny

Przepuklina pojawia się w momentach życia, kiedy powłoki brzuszne są osłabione. Występuje u dzieci w okresie wzrostu oraz u osób starszych, u których wszystkie tkanki słabną. Przepuklinie sprzyja duży wysiłek fizyczny, zwłaszcza polegający na dźwiganiu. Można się więc jej nabawić trenując intensywnie w siłowni. Na przepuklinę narażone są także osoby z nadwagą, może przydarzyć się kobietom w ciąży oraz mężczyznom z przerostem prostaty a także osobom cierpiącym na przewlekłe zaparcia. Zdarzają się również przepukliny w bliznach pooperacyjnych.

Leczenie przepukliny

Metoda jest jedna - operacja. Im wcześniej ją zrobimy tym będzie lżejsza, łatwiejsza do wykonania i obciążona mniejszym ryzykiem powikłań. Do wizyty u lekarza powinno nas skłonić już pojawianie się bólu. Następny sygnał alarmowy to wyczucie miękkiego guzka na brzuchu, który daje się wcisnąć. W tym stadium uszkodzenie powłok i przemieszczenie otrzewnej jest jeszcze niewielkie. Ostatni dzwonek to moment, w którym przepukliny już nie można wepchnąć z powrotem do brzucha. W tym stadium jest bardzo duże niebezpieczeństwo uwięźnięcia przepukliny czyli zaciśnięcia się worka przepuklinowego z fragmentem jelita. pokarm nie może się swobodnie przesuwać, jelito jest niedokrwione, co grozi martwicą. O uwięźnięciu jelita świadczy ostry ból, napięcie i twarodść przepukliny. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji chirurga, bo zagraża nawet życiu chorego.

Na czym polega operacja przepukliny

Zabieg jest dziś prosty i nie wymaga hospitalizacji - wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym. Chirurg usuwa rozciągnięty fragment otrzewnej, zaszywa ją a w powłooki brzuszne wstawia kawałek specjalnej siatki propylenowej, która wzmacnia osłabione tkanki brzucha i zapobiega ponownemu wystąpieniu przepukliny. Na ogół już w kilka godzin po operacji można wrócić do domu. Trzeba tylko pojawiać się u lekarza na kontrolę pooperacyjną, aż do momentu zagojenia rany.