Powikłania po operacyjym usunięciu hemoroidów

2019-10-12 17:21

Powikłania po usunięciu hemoroidów mogą pojawić się zaraz po zabiegu, po kilku tygodniach od wykonaniu operacji, a nawet po kilku latach. Te ostatnie są najgroźniejsze, a ich leczenie jest trudne. Sprawdź, jakie są powikłania po usunięciu hemoroidów i jak sobie z nimi radzić.

Hemoroidy: powikłania po operacji
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Usunięcie hemoroidów: wczesne powikłania
  2. Usunięcie hemoroidów: późne powikłania

Operacyjne usunięcie hemoroidów jest niestety obarczone ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Czasem jednak operacja jest jedynym sposobem leczenia, jaki można zaproponować pacjentowi. Co robić, gdy po zabiegu pojawią się komplikacje?

Usunięcie hemoroidów: wczesne powikłania

Wczesnym powikłaniem może być ból. Lekarze sądzą, że może mieć to związek z podciągnięciem anodermy, czyli skóry okolicy odbytu, która jest silnie unerwiona. Inną przyczyną może być odruchowy skurcz mięśni zwieraczy odbytu i cewki moczowej.

Skurcz wywołuje ból, ale prowadzi też do kłopotów z oddawaniem moczu i stolca. Innym powikłaniem są krwawienia, które likwiduje się np. za pomocą elektrokoagulacji. Aby uniknąć takich kłopotów, chorym podaje się miejscowe i ogólne środki przeciwbólowe. Zaleca się też ciepłe (nie gorące) nasiadówki, które rozluźniają zwieracze.

Trzy tygodnie po operacji mogą wystąpić niewielkie krwawienia. Problem dotyczy ok. 1 proc. operowanych, a powodem krwawienia jest zwykle miejscowe zakażenie rany. Ale niewielkie krwawienia mogą też być spowodowane przyjmowaniem leków obniżających krzepnięcie krwi (aspiryna). Wystarczy odstawić je, aby krwawienie ustąpiło.

Pojawiające się po operacji zaparcia albo całkowity brak wypróżnień są spowodowane błędami dietetycznymi lub mogą mieć podłoże psychiczne. Jeżeli zmiana diety i odpowiednie nawodnienie organizmu nie pomagają, zaleca się delikatne środki przeczyszczające. Kurację trzeba uzgodnić z lekarzem, ponieważ niektóre preparaty, nawet te dostępne bez recepty, działają gwałtownie, co nie jest korzystne dla podrażnionej śluzówki odbytu.

Usunięcie hemoroidów: późne powikłania

Późne powikłania, które mogą dać o sobie znać nawet kilka lat po zabiegu, są najgroźniejsze. Należą do nich:

  • nietrzymanie stolca,
  • zwężenie odbytu,
  • wywinięcie śluzówki,
  • przetoka odbytu.

Nietrzymanie stolca ma związek z uszkodzeniem mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu lub nerwów czuciowych. Leczenie jest trudne. Chorym zaleca się zwykle leki przeciwbiegunkowe oraz terapię biofeedback.

O autorce
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.