Dziecko połknęło baterię - co robić? Pierwsza pomoc

2018-07-26 10:10 Joanna Anczura

Dziecko połknęło baterię - paluszka lub guzikową, od zegarka? Co wtedy robić? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc? Baterie to - obok monet i klocków - jedne z najczęstszych przedmiotów, jakie połykają małe dzieci. Jednak połknięcie baterii przez dziecko jest wyjątkowo niebezpieczne i z jej usunięciem nie można zwlekać.  

Spis treści:

  1. Dziecko połknęło baterię - co robić?
  2. Dziecko połknęło baterię - objawy
  3. Dziecko połknęło baterię - pierwsza pomoc

Dziecko połknęło baterię? Malutkie dziecko potrafi połknąć najdziwniejsze rzeczy – od monet, guzików czy pierścionków po włochate gąsienice. Wystarczy chwila nieuwagi, by kuszący, kolorowy przedmiot znalazł się w buzi malucha. Wyjątkowo niebezpieczne są bateryjki guzikowe, z których usunięciem nie wolno zwlekać.

Małe, okrągłe bateryjki coraz powszechniej stosowane są w urządzeniach elektronicznych. Kształtem przypominają cukierki, błyszczą i powodują na języku przyjemne mrowienie – nic dziwnego, że budzą często ciekawość małych dzieci.

Kiedy zdarzy się, że dziecko połknie taką bateryjkę, nie wolno czekać, aż „wyjdzie razem z kupką” – konieczna jest jak najszybsza interwencja. Niebezpieczne są zwłaszcza litowe baterie guzikowe 3.0 V o średnicy 20 mm, które z uwagi na rozmiar szczególnie często więzną w przełyku.

Dziecko połknęło baterię - co robić? Wskazany jest pośpiech

Wokół tkwiącej w przełyku dziecka bateryjki rozpoczyna się reakcja chemiczna: wytwarza się zasadowy roztwór. W krótkim czasie może dojść do powierzchownego uszkodzenia śluzówki – takie ranki zagoją się same nie pozostawiając śladów.

Jednak dłuższe oddziaływanie litowej baterii powoduje wgryzanie się roztworu w tkankę mięśniową, co może w ciągu 2 godzin doprowadzić do jej chemicznego oparzenia, a w konsekwencji – powstawania blizn i zrostów upośledzających połykanie pokarmu.

Może także dojść do uszkodzenia strun głosowych, a nawet do perforacji przełyku. Dlatego konieczne jest jak najszybsze usunięcie bateryjki z przełyku za pomocą techniki endoskopowej.

Ważne

Dziecko połknęło baterię - objawy

Objawy, jakie może wywołać tkwiąca w przełyku bateria, to

Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię?

Źródło: Youtube.com/CHOICE Australia

Dziecko połknęło baterię - pierwsza pomoc

Zanim dziecko trafi do szpitala, trzeba minimalizować negatywne działanie baterii na śluzówkę. Środkiem zalecanym przez amerykańskich specjalistów otolaryngologów, a dostępnym w większości gospodarstw domowych, jest... miód pszczeli.

W drodze do szpitala należy go dziecku podawać w regularnych odstępach czasowych. Środkiem osłonowym, który może podać lekarz pierwszego kontaktu, jest lek zawierający sulfakrat – sól glinową siarczanu sacharozy o działaniu osłaniającym błonę śluzową żołądka.

Przeciwwskazaniem do podawania miodu jest uczulenie na miód, podejrzenie sepsy, a także kliniczne podejrzenie, że doszło już do perforacji przełyku.

Zalecenie to jest wynikiem systematycznych badań przeprowadzonych przez otolaryngologów dziecięcych z Nationwide Children’s Hospital w Columbus (Ohio, USA), którzy drogą eksperymentów na śluzówce przełyku martwych świń sprawdzali, jakie powszechnie dostępne substancje neutralizują negatywny wpływ litowych baterii.

Ani soki owocowe, ani roztwory soli kuchennej nie były w stanie obniżyć wysokiego, zasadowego pH niszczącego śluzówkę.

Jedynie miód oraz sulfakrat działały osłonowo na tyle skutecznie, by chronić przełyk przed powikłaniami – co potwierdziły eksperymenty przeprowadzone przez naukowców na żywych prosiętach.

Ważne

Jeśli widziałaś lub podejrzewasz, że dziecko połknęło baterię guzikową, nie czekaj, aż objawy się rozwiną. Podaj dziecku miód i natychmiast udaj się na ostry dyżur, gdyż w ciągu 2 godzin może dojść do poważnego uszkodzenia tkanki przełyku.

Ważne: w ciągu co najmniej kolejnych 4 tygodni należy kontrolować stan dziecka, gdyż nawet po usunięciu baterii może się okazać (np. na skutek zbliznowacenia tkanki), że doszło do zwężenia przełyku.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE