Achalazja przełyku utrudnia przełykanie pokarmów

2011-10-20 10:43

Achalazja przełyku zwana także kurczem wpustu lub rozstrzeniem przełyku to choroba spowodowana upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku. Powoduje to utrudnione przełykanie pokarmów - początkowo stałych, z czasem także płynnych. Achalazja występuje u osób w wieku 30-60 lat obojga płci.

Achalazja przełyku utrudnia przełykanie pokarmów
Autor: thinkstockphotos.com

Do najczęstszych objawów achalazji przełyku należą: problemy z przełykaniem, uczucie pieczenia  lub nieprzyjemnego posmaku, wynikającego z zarzucania treści pokarmowej do jamy ustnej, ból w klatce piersiowej, zgaga, kaszel oraz krztuszenie się. Chorobie może towarzyszyć uczucie rozpierania i ból za mostkiem. Cechą charakterystyczną są wymioty, tzw. wymioty rzekome, nie poprzedzone mdłościami.

Achalazja przełyku - wykrywanie

Najczęściej lekarz stawia rozpoznanie na podstawie badania rentgenowskiego (RTG) przełyku z podaniem środka cieniującego. W badaniu radiologicznym robi się czasami próbę z acetylocholiną, po której rozstrzeń przełyku zmniejsza się. Niekiedy wykonywane jest również badanie endoskopowe przełyku oraz manometria przełyku (ocena napięcia zwieraczy tego narządu).

Achalazja przełyku - leczenie

W przypadku osób cierpiących na achalazję przełyku przede wszystkim zaleca się stosowanie rozdrobnionej lub papkowatej diety, unikanie stresu oraz spanie w pozycji półsiedzącej (zapobiega to zachłyśnięciu się treścią pokarmową). Jeśli choroba jest w początkowym stadium zaawansowania, lekarz może zalecić przyjmowanie leków rozkurczowych i uspokajających. Czasem konieczne jest leczenie endoskopowe lub operacyjne poszerzenie wpustu. W tym drugim przypadku wykonuje się operację Hellera, polegającą na wycięciu podłużnego pasma warstwy mięśniowej okrężnej w okolicy wpustu.

Czy to jeszcze achalazja czy już nowotwór?

Achalazja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka przełyku, stąd konieczność kontroli endoskopowych. Problemy z połykaniem i zaleganie pokarmu sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych w przełyku oraz zarzucaniu treści pokarmowej do układu oddechowego, a to powoduje ryzyko zapaleń płuc.

Gdzie szukać pomocy

Leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Czasami lekarze zalecają przyjmowanie preparatów blokujących kanały wapniowe, które zmniejszają napięcie dolnego zwieracza. Niekiedy pomocne okazują się zabiegi akupunktury, które działają rozkurczowo.