Układ krwionośny

Tętniak to miejscowe uwypuklenie ściany tętnicy w dowolnej części ciała. Tętniaki stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak w większości przypadków wczesne rozpoznanie i leczenie zwiększają szanse na przeżycie. Jakie są rodzaje, przyczyny i objawy tętniaków?
Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Jest to jedno ze schorzeń najczęściej rozpoznawanych w gabinetach lekarzy rodzinnych. Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie może nieść za sobą konsekwencje dla naszego zdrowia? Jakie codzienne nawyki mogą prowadzić do pojawienia się tego schorzenia?
Polacy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka ze względu na akumulację czynników ryzyka: dyslipidemii, nadciśnienia, otyłości, dlatego powinniśmy regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, prowadzić zdrowy styl życia, a w razie potrzeby udać się do lekarza, który pomoże nam zminimalizować czynniki ryzyka i zapobiec ich groźnym konsekwencjom - mówi dr hab. n. med. Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Materiał partnerski

Anemia to jedna z chorób krwi, w której dochodzi do obniżenia poziomu hemoglobiny. Niezależnie od jej rodzaju, u pacjentów obserwuje się uczucie osłabienia, senność czy bladość skóry. Z czego wynika anemia? Jakie są sposoby jej leczenia?
29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Schorzenia układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa czy niewydolność serca, są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Jak można zapobiec poważnym chorobom? Jak telemedycyna może pomóc w profilaktyce chorób serca oraz reagowaniu na pojawiające się objawy?

Materiał partnerski

Zawał serca to niedokrwienie mięśnia sercowego, które w konsekwencji prowadzi do jego martwicy. Choroby układu sercowo–naczyniowego są jedną z częstszych przyczyn zgonów. Choć na część czynników zwiększających ryzyko zawału serca nie mamy wpływu, to wiele z nich jest zależnych od nas, dlatego warto nie popełniać podstawowych błędów. Oto 6 nawyków, które szkodzą naszemu sercu.
Żylaki kończyn dolnych są jedną z częstszych chorób układu krążenia, która pojawia się w szczególności u kobiet. Żylakom towarzyszą uporczywe dolegliwości, a nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Najczęściej skłonność do żylaków dziedziczymy wraz z genami. Czy jednak da się ich uniknąć?
Niedokrwistość wynikająca z chorób przewlekłych jest drugą najczęstszą przyczyną spadku poziomu hemoglobiny oraz żelaza w organizmie, w wyniku czego dochodzi do anemii na skutek zaistniałego stanu zapalnego. Taki stan rzeczy nie zawsze musi więc wynikać z niedokrwistości z niedoboru żelaza. Zobacz, jak prawidłowo zdiagnozować tego typu przypadłość i w jaki sposób można ją leczyć.
Ciśnienie krwi jest jednym z parametrów, które są niezwykle ważne dla oceny ogólnego stanu zdrowia, a w szczególności kondycji układu sercowo-naczyniowego. Regularny pomiar ciśnienia może być wykonywany samodzielnie i jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie objawów wielu chorób, takich jak zawał serca, miażdżyca lub niewydolność nerek. Jakie są normy ciśnienia krwi? Czy istnieją proste sposoby naturalnego obniżania ciśnienia?
Z danych NFZ wynika, że w 2018 roku zrealizowano 55,2 mln recept na 127,9 mln opakowań leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wysokie ciśnienie to bardzo niebezpieczny stan, który wpływa na ryzyko chorób serca i udaru mózgu. W jaki sposób można naturalnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi?
Ciśnienie tętnicze krwi to siła, z jaką ciecz - czyli krew - naciska na ściany naczynia. Wyróżnia się ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Jaka jest między nimi różnica? Ciśnienie skurczowe mierzone jest w czasie skurczu lewej komory serca, a rozkurczowe - tuż przed wyrzutem krwi z serca. Czym dokładnie jest ciśnienie krwi, jakie czynniki mają na nie wpływ? Jakie jest prawidłowe ciśnienie i jakie są normy dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego?
Jeśli odczuwasz, że brak Ci energii fizycznej oraz psychicznej, łatwo się męczysz i czujesz się starszy, niż jesteś w rzeczywistości - możesz mieć problemy z przepływem krwi. Tlenek azotu ma ogromne znaczenie dla układu krążenia, dlatego jeśli masz go za mało Twój organizm może nie funkcjonować prawidłowo.

Układ krwionośny – nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, leczenie miażdżycy, zawał serca, zaburzenia rytmu serca, arytmia serca, cholesterol, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, choroby serca, choroby układu krążenia, wady serca, niewydolność krążenia. Dowiedz się jak wzmocnić serce, jak obniżyć cholesterol – sposoby na wysoki cholesterol, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, jak żyć po zawale serca. Poznaj przyczyny powstawania żylaków, metody leczenia żylaków, skleroterapia, zobacz jak uniknąć żylaków. Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze objawy, leczenie nadciśnienia, dieta przy nadciśnieniu. Sprawdź jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, jak często mierzyć ciśnienie. Zadbaj o serce.