Układ krwionośny

Z danych NFZ wynika, że w 2018 roku zrealizowano 55,2 mln recept na 127,9 mln opakowań leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wysokie ciśnienie to bardzo niebezpieczny stan, który wpływa na ryzyko chorób serca i udaru mózgu. W jaki sposób można naturalnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi?
Ciśnienie tętnicze krwi to siła, z jaką ciecz - czyli krew - naciska na ściany naczynia. Wyróżnia się ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Jaka jest między nimi różnica? Ciśnienie skurczowe mierzone jest w czasie skurczu lewej komory serca, a rozkurczowe - tuż przed wyrzutem krwi z serca. Czym dokładnie jest ciśnienie krwi, jakie czynniki mają na nie wpływ? Jakie jest prawidłowe ciśnienie i jakie są normy dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego?
Jeśli odczuwasz, że brak Ci energii fizycznej oraz psychicznej, łatwo się męczysz i czujesz się starszy, niż jesteś w rzeczywistości - możesz mieć problemy z przepływem krwi. Tlenek azotu ma ogromne znaczenie dla układu krążenia, dlatego jeśli masz go za mało Twój organizm może nie funkcjonować prawidłowo.
Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego cholesterolu nie może się obyć żadna komórka organizmu - szkodliwy jest jedynie jego nadmiar. Sprawdź, czy to, co wiesz na temat cholesterolu i jego roli w organizmie jest prawdą.
W okresie pandemii przeciętny Europejczyk przytył 4 kg, nie chodził do lekarza i nie robił badań kontrolnych. Po okresie lockdownu warto wrócić do profilaktyki i przyjrzeć się lepiej swojemu zdrowiu – także pod kątem hiperurykemii. Co to za dolegliwość i jakie są jej powikłania?

Materiał partnerski

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej to początkowo świąd w okolicy odbytu, a następnie ból i pieczenie. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia hemoroidów, m.in. gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia, metoda operacyjna. Jak wyglądają hemoroidy? Jakie objawy hemoroidów powinny budzić niepokój? Czy maści na hemoroidy są skuteczne? Czy istnieją domowe sposoby na hemoroidy, które warto stosować?
Choroba wieńcowa jest jednym z najczęstszych schorzeń kardiologicznych. Przyczyną choroby wieńcowej są zmiany w naczyniach wieńcowych, które prowadzą do niedotlenienia mięśnia sercowego. Najpoważniejszym skutkiem choroby wieńcowej jest zawał serca. Zdrowy tryb życia pozwala zapobiegać rozwojowi i spowalniać postęp choroby wieńcowej. Jakie daje objawy oraz w jaki sposób odbywa się leczenie choroby wieńcowej?
Hipercholesterolemia to nadmierny poziom cholesterolu we krwi. Do hipercholesterolemii doprowadzić może nieodpowiednia dieta, ale i różne schorzenia, takie jak np. zaburzenia czynności tarczycy czy nerek. Hipercholesterolemia może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie jest ona związana ze znacznym zagrożeniem dla zdrowia – sprzyja ona bowiem chorobom sercowo-naczyniowym, takim jak chociażby choroba niedokrwienna czy zawał serca.
Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Objawy nadciśnienia we wczesnym etapie choroby są niezauważalne lub mało charakterystyczne, jednak mimo to należy je znać. Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego? Jak rozpoznać jego objawy? Na czym polega leczenie nadciśnienia?
Hemoroidy często występują w ciąży i po porodzie, co wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety w tym wyjątkowym dla niej czasie. Hemoroidy to stosunkowo powszechna i uciążliwa dolegliwość. Czym tak właściwie są hemoroidy? Jakie są ich objawy i jak możemy sobie z nimi radzić?
Fizjoterapia po przejściu COVID-19 zgodnie z wytycznymi Krajowej Izby Fizjoterapeutów to system ćwiczeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Odbywa się pod opieką fizjoterapeuty, który dobiera cele oraz ćwiczenia, dostosowując je do konkretnego pacjenta. Zbigniew Wroński – wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów i jeden z autorów programu fizjoterapii po COVID-19 – opowiada „Poradnikowi Zdrowie”, na czym polega i czego wymaga proces powrotu do pełnej sprawności po przejściu choroby.
Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem lekarza przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Hemoroidy rozwijają się powoli, więc im wcześniej zaczniesz je leczyć, tym większe są szanse, że unikniesz zabiegu chirurgicznego. Naturalne sposoby są najbardziej skuteczne, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy, w zaawansowanych stadiach jedynie wspomagają leczenie hemoroidów. Zapoznaj się ze szczegółami.

Układ krwionośny – nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, leczenie miażdżycy, zawał serca, zaburzenia rytmu serca, arytmia serca, cholesterol, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, choroby serca, choroby układu krążenia, wady serca, niewydolność krążenia. Dowiedz się jak wzmocnić serce, jak obniżyć cholesterol – sposoby na wysoki cholesterol, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, jak żyć po zawale serca. Poznaj przyczyny powstawania żylaków, metody leczenia żylaków, skleroterapia, zobacz jak uniknąć żylaków. Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze objawy, leczenie nadciśnienia, dieta przy nadciśnieniu. Sprawdź jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, jak często mierzyć ciśnienie. Zadbaj o serce.