Układ krwionośny

Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka postać nadciśnienia płucnego, uwarunkowana genetycznie. Dotyka głównie młodych ludzi. Diagnozuje się je u 4-5 pacjentów na milion osób. Objawy tętniczego nadciśnienia płucnego - przede wszystkim brak tchu, zadyszka i zmęczenie - pojawiają się, gdy dochodzi do zarastania naczyń płucnych - krew nie może przez nie swobodnie przepływać, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej.
Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej to początkowo świąd w okolicy odbytu, a następnie ból i pieczenie. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia hemoroidów, m.in. gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia, metoda operacyjna. Jak wyglądają hemoroidy? Jakie objawy hemoroidów powinny budzić niepokój? Czy maści na hemoroidy są skuteczne? Czy istnieją domowe sposoby na hemoroidy, które warto stosować?
Hemoroidy często występują w ciąży i po porodzie, co wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety w tym wyjątkowym dla niej czasie. Hemoroidy to stosunkowo powszechna i uciążliwa dolegliwość. Czym tak właściwie są hemoroidy? Jakie są ich objawy i jak możemy sobie z nimi radzić?
Hipercholesterolemia to nadmierny poziom cholesterolu we krwi. Do hipercholesterolemii doprowadzić może nieodpowiednia dieta, ale i różne schorzenia, takie jak np. zaburzenia czynności tarczycy czy nerek. Hipercholesterolemia może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie jest ona związana ze znacznym zagrożeniem dla zdrowia – sprzyja ona bowiem chorobom sercowo-naczyniowym, takim jak chociażby choroba niedokrwienna czy zawał serca.
Kanałopatie to grupa rzadkich, uwarunkowanych genetycznie chorób serca. Spowodowane są mutacjami w obrębie genów kodujących kanały jonowe. Wspólną cechą kanałopatii jest skłonność do występowania zagrażających życiu arytmii komorowych u osób ze strukturalnie zdrowym sercem.
Hiponatremia oznacza niedobór sodu w organizmie. Jest to niebezpieczny stan, który może doprowadzić do śmierci. Na niedobór sodu w organizmie są narażone m.in. osoby, które wykonują ciężki wysiłek fizyczny (zwłaszcza latem), a także chore na niedoczynność tarczycy. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru sodu? Na czym polega leczenie hiponatremii?
O niewydolności serca wiele osób dowiaduje się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy z powodu zawału trafia do szpitala na oddział intensywnej terapii. Tymczasem o tym, że z sercem niekoniecznie wszystko jest w porządku, świadczą różne objawy, które z reguły pojawiają się znacznie wcześniej. Warto je znać, bo ta wiedza może ci kiedyś uratować życie.
Szpik kostny jest miękką tkanką wypełniającą wnętrze kości. Pełni w organizmie niezwykle ważną funkcję – wytwarza krew. Jakie są rodzaje szpiku kostnego, jak choruje i jakie są metody leczenia tej tkanki?
Miażdżyca to podstępna choroba. Zwykle zaczyna się niewinnie: szybciej się męczymy, często bolą nas nogi, mamy kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Ale nieleczona arterioskleroza może się skończyć zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrolowanie poziomu cholesterolu.
Jedną z metod leczenia choroby niedokrwiennej serca jest zabieg inwazyjny, nazywany potocznie wszczepieniem bajpassów lub bardziej medycznie - pomostowaniem aortalno-wieńcowym. Operacja ta jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w kardiochirurgii. Na czym polega wszczepienie by-passów?
Hipotonia (hipotensja) to inaczej niskie ciśnienie czyli niedociśnienie. Niskie ciśnienie to przede wszystkim problem kobiet i dorastających dziewcząt. Często mają zawroty głowy, ich samopoczucie pogarsza się wraz ze zmianą pogody. Jak sobie radzić, gdy należy się do klubu niskociśnieniowców? Jakie są przyczyny i objawy niedociśnienia, sprawdź, jak przebiega leczenie hipotonii.
Arytmia serca może być objawem miażdżycy, astmy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy i niedoborów niektórych pierwiastków. Gdy serce łomocze, potyka się lub niemal zamiera, może to być też skutek silnych emocji, ale też oznaka choroby. Jakie są jeszcze przyczyny arytmii serca? Jak rozpoznać objawy? Na czym polega leczenie?

Układ krwionośny – nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, leczenie miażdżycy, zawał serca, zaburzenia rytmu serca, arytmia serca, cholesterol, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, choroby serca, choroby układu krążenia, wady serca, niewydolność krążenia. Dowiedz się jak wzmocnić serce, jak obniżyć cholesterol – sposoby na wysoki cholesterol, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, jak żyć po zawale serca. Poznaj przyczyny powstawania żylaków, metody leczenia żylaków, skleroterapia, zobacz jak uniknąć żylaków. Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze objawy, leczenie nadciśnienia, dieta przy nadciśnieniu. Sprawdź jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, jak często mierzyć ciśnienie. Zadbaj o serce.