Rozwiąż test i dowiedz się, czy jesteś ambiwertykiem?

Czy jesteś ambiwertykiem? Ambiwertyk skupia w sobie cechy ekstrawertyka i introwertyka. Poszczególne z nich uwydatniają się dopiero w określonych rodzajach sytuacji. W XX wieku teorię typów osobowości opracował Carl Jung, gdzie uwzględnił introwertyzm i ekstrawertyzm. Ambiwertyzm to stosunkowo nowy typ osobowości. Rozwiąż test i dowiedz się, czy przejawiasz cechy ambiwertyka?

Czy jesteś ambiwertykiem?
Autor: Getty Images

Osobowość to zespół cech, które podlegają subtelnym zmianom i stanowią predyspozycje psychiczne człowieka. Najbardziej znane pojęcia to:

  • introwertyzm - cechujący się czerpaniem energii z wnętrza jednostki, introwertyk ceni sobie wąskie grono znajomych, chętnie spędza czas w samotności
  • ekstrawertyzm - jest przeciwieństwem introwertyzmu, ekstrawertycy są otwarci, skupiają się na tym, co na zewnątrz, lubią towarzystwo innych osób, kiepsko czują się w samotności.

Na przestrzeni lat Hans Eysenck opracował teorię typu osobowości znajdującego się pośrodku wyżej wymienionych i tak powstała definicja ambiwertyzmu, która stanowi mieszaninę cech introwertyzmu i ekstrawertyzmu. 

Rozwiąż test i dowiedz się, czy przejawiasz cechy ambiwertyka?

Czy jesteś ambiwertykiem?
Pytanie 1 z 10
Nie lubisz być w samym centrum zainteresowania?