Geriatryczna skala oceny depresji. Rozwiąż test i sprawdź, czy to może być depresja

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna ze skal do przesiewowej samoooceny depresji w wieku podeszłym. Wystarczy szczerze odpowiedzieć na 30 pytań, by otrzymać wskazówkę diagnostyczną dotyczącą depresji.

Geriatryczna skala oceny depresji
Autor: Getty Images
Depresja - choroba śmiertelna

Geriatryczna skala oceny depresji jest kwestionariuszem skierowanym przede wszystkim do osób w podeszłym wieku. Pozwala ona na wstępną ocenę stanu psychicznego danej osoby. Geriatryczna skala oceny depresji składa się z 30 pytań, na które należy odpowiedzieć "tak" lub "nie". W zależności od ilości uzyskanych punktów, pozwala ona określić, czy pacjent może cierpieć na depresję oraz czy potrzebuje pomocy specjalisty.

Objawy depresji w wieku podeszłym mogą różnić się od objawów depresji u osób młodszych. Często mogą być mylone z typowymi symptomami przypisanymi starzeniu się. Mowa o kłopotach z pamięcią, roztargnieniem, spowolnieniem ruchowym, smutku, braku zainteresowań, apatii lub bezsenności. Takich objawów nie należy lekceważyć, gdyż długo utrzymująca się apatia lub spadek nastroju mogą świadczyć o depresji.

Należy pamiętać, że geriatryczna skala oceny depresji jest wstępnym narzędziem do oceny stanu zdrowia psychicznego. Dlatego w celu potwierdzenia wyniku testu zaleca się skorzystanie z pomocy psychologa lub psychiatry, który postawi pewną diagnozę.

Geriatryczna skala oceny depresji

Pytanie 1 z 30
Myśląc o całym swoim życiu, czy jest Pan(i) z niego zadowolony(a)?