Montelukast - wskazania do stosowania, działanie, skutki uboczne

2021-09-20 15:55

Montelukast – jest to organiczny związek chemiczny. Jest to substancja zaliczana do leków przeciwastmatycznych. Lek został wprowadzony na rynek w roku 1998 przez Food and Drug Administration pod nazwą handlową Singulair. Montelukast można zakupić w różnych dawkach na receptę w postaci granulatu, tabletek do rozgryzania lub do żucia.

Montelukast - wskazania do stosowania, działanie, skutki uboczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skład montelukastu
  2. Działanie montelukastu
  3. Zastosowanie montelukastu
  4. Wskazania do stosowania montelukastu
  5. Przeciwwskazania do stosowania montelukastu
  6. Dawkowanie montelukastu
  7. Środki ostrożności
  8. Działania niepożądane
  9. Interakcje z innymi lekami oraz chorobami
  10. Ciąża oraz karmienie piersią
  11. Przechowywanie leku

Skład montelukastu

Tabletka powielana (Bluefish, 10 mg) zawiera substancję czynną montelukast w postaci montelukastu sodowego; substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, magnezu stearynian, żelaza tlenek czarny (E 172), hypromeloza, żelaza tlenek czerwony (E 172), makrogol, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), makrogol 6000.

Działanie montelukastu

Montelukast wykazuje przede wszystkim działanie:

Mechanizm działania polega na blokowaniu receptorów leukotrienowych typu CysLT1 zlokalizowanych w drogach oddechowych i w innych komórkach prozapalnych. W wyniku tego nie dochodzi do połączenia z leukotrienami cysteinylowymi.

Skutkuje to zahamowaniem działania efektu zapalnego leukotrienów cysteinylowych, które są uwalniane przez komórki tuczne (mastocyty) i granulocyty kwasochłonne (eozynofile) oraz są odpowiedzialne za rozwój miejscowego stanu zapalnego, astmie i alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa.

Montelukast przyczynia się przede wszystkim do zmniejszenie nadreaktywności oskrzeli, przepuszczalności naczyń krwionośnych, ilości wydzielanego śluzu oraz zapobiega przebudowie dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli

Zastosowanie montelukastu

Montelukast znalazł zastosowanie u osób z przewlekłą astmą o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, jako lek wspomagający, gdy podstawowe leczenie za pomocą wziewnych glikokortykosteroidów lub krótko działających beta-agonistów nie przynosi zamierzonego efektu działania.

Oprócz tego, lek można stosować w zapobieganiu astmy wywołanej zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym oraz w objawowym sezonowym, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Wskazania do stosowania montelukastu

Zaleca się stosowanie leku w astmach różnego pochodzenia (oskrzelowej, wysiłkowej) oraz w czasie trwania intensywnego nieżytu nosa.

Przeciwwskazania do stosowania montelukastu

Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na montelukast lub uczulenie na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku.

Dawkowanie montelukastu

Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Środki ostrożności

W czasie stosowania leku należy zachować ostrożność w przypadku ostrego napadu astmy. Nie zaleca się zastępowania montelukastu innymi lekami (kortykosteroidami) bez wcześniejszego ustalenia z lekarzem.

Działania niepożądane

Montelukast może powodować zaburzenia układu nerwowego (ból głowy) oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego (ból żołądka, ból brzucha).

Interakcje z innymi lekami oraz chorobami

W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować.

Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.

Nie zaleca się łączenia montelakastu z lekami NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), kwasem acetylosalicylowym enobarbitalem, fenytoiną, ryfampicyną, gemfibrozylem gdyż mogą one wpłynąć na działanie leku.

Ciąża oraz karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu.

Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.