Pasta do zębów czyści, leczy, zapobiega. Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

Pasta do zębów ma za zadanie ułatwienie mechanicznego usunięcia zanieczyszczeń z zębów, ograniczenie rozwoju bakterii, ułatwienie odbudowy szkliwa i działanie przeciwzapalne. Działanie pasty do zębów zależy od jej składu. Pasty mogą mieć dodatkowe funkcje: wybielać, zapobiegać parodontozie czy nadwrażliwości. Która pasta do zębów będzie najlepsza dla ciebie?

Pasta do zębów nie powinna być wybierana pochopnie, szczególnie jeśli masz wobec niej określone oczekiwania. Dobrze dobrana złagodzi nadwrażliwość zębów, powstrzyma paradontozę czy wybieli szkliwo.

Pasty do zębów: skład dopasowany do potrzeb

Pasty do zębów składają się przede wszystkim z substancji ściernych w postaci zmikronizowanego proszku, dzięki czemu nie niszczą szkliwa.

Osoby o odsłoniętych szyjkach zębów powinny wybierać pasty o mniejszej zawartości substancji ściernych (o niskim współczynniku ścieralności - RDA). Mocne ścieranie może spowodować nadwrażliwość zębów i odsłonięcie szyjek.

Pasty wybielające zawierają więcej substancji ściernych. Skutecznie usuwają przebarwienia i naloty.

Istotnymi składnikami past są substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, jak triklosan, mentol, olejek eukaliptusowy, oraz przeciwzapalne, jak alantoina i wyciągi ziołowe. Takich past powinny używać osoby zagrożone parodontozą.

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

W pastach do zębów są też składniki pieniące się, a także związki fluoru. Działają one bakteriobójczo, ponadto sprawiają, że najważniejszy składnik szkliwa (hydroksyapatyt) zamienia się w mocniejszy związek – fluoroapatyt. Zwolennicy ekologii wybierają pasty do zębów bez fluoru, a także triklosanu. Nie ma w nich takich detergentów jak laurylosiarczan sodu (SLS). Są za to wyciągi roślinne, np. z echinacei, szałwii, olejki eteryczne, propolis.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
sybillaa77
|

bardzo dobry skład

Klaira
|

A jak wygląda skład? Jest ok? Gdzie można ją kupić? :)

Kini
|

Ja używam teraz pasty sensitive z nature on i przyznam że jestem z niej zadowolona. Dobrze czyści i nie podrażnia dziąseł.

bonaparte
|

Ja o niej słyszałem! o tej kokosowej. Kupiłem raz i muszę przyznać że bardzo przyjemna. Trochę się bałem że smak będzie za mocny ale właśnie fajnie go czuć tak na końcu

Logic007
|

Słyszałem ostatnio o paście WhiteOn którą można dostać w rossmanie i podobno wszyscy ją chwalą że jest świetna, ktoś próbował?

Maria
|

Co to za pasta?

Anna
|

Jest ogromna gama past,reklamy kuszą jeszcze bardziej ale czy na pewno są one tak bardzo dobre ? ja jakoś w to nie bardzo wierzę.Używałam najróżniejsze ich rodzaje i dopiero gdy kupiłam pastę którą można kupić li tylko w aptece zrozumiałam ,że to jest właśnie to Past kupowane w aptekach nie tylko czyszczą chronią ale i bardzo wzmacniają zęby. .Nie są tanie ale ich użytkowanie starcza na bardzo długo .Radzę spróbować-naprawdę warto.