HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST

2014-02-06 12:23 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Aleksandra Gasparska, stomatolog

Halitoza, czyli przykry zapach z ust, rzadko bywa sygnałem poważnej choroby, ale utrudnia kontakty międzyludzkie. Zamiast więc żuć miętową gumę, postaraj się usunąć przyczynę nieprzyjemnego oddechu.

Halitoza, czyli przykry zapach z ust, rzadko bywa sygnałem poważnej choroby, ale utrudnia kontakty międzyludzkie. I nie chodzi o nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu czosnku czy cebuli. Można go zamaskować, żując natkę pietruszki lub gumę miętową. Ale w przypadku halitozy takie rozwiązanie nie sprawdza się na dłuższą metę. By pozbyć się kłopotu, trzeba znaleźć jego przyczynę.

Posłuchaj o halitozie, czyli przykrym zapachu z ust. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Krok pierwszy - wizyta u dentysty

Tropienie przyczyny nieświeżego oddechu zacznij od wizyty u stomatologa. W 90 proc. przypadków źródeł halitozy należy szukać w jamie ustnej, zasiedlonej przez wiele szczepów bakterii, w tym beztlenowe, które powodują powstanie lotnych związków o nieprzyjemnym zapachu.

Namnażaniu się tych bakterii sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej. Myjąc zęby, możliwe, że popełniasz mnóstwo błędów – robisz to niestarannie, a przede wszystkim o wiele za krótko. Poza tym na ogół zapominasz o czyszczeniu języka, który jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii.

Przyczyną nieświeżego oddechu mogą być duże ubytki na powierzchniach stycznych zębów (tam gromadzą się resztki pokarmu), nieusunięte korzenie, zgorzel. Źródłem przykrych woni mogą być stany zapalne dziąseł i choroby przyzębia (np. tzw. kieszenie, w których szybko namnażają się bakterie), owrzodzenia i grzybica.  Powstanie nieświeżego oddechu bywa związane również z suchością w ustach spowodowaną paleniem papierosów, schorzeniem ślinianek, radioterapią, a u kobiet po menopauzie – także obniżeniem się poziomu estrogenów. Przy niedostatku śliny gorsze jest samooczyszczanie się jamy ustnej i lepsze warunki do rozwoju bakterii na błonie śluzowej.

Krok drugi - wizyta u laryngologa

Przyczyną halitozy bywają schorzenia gardła i zatok. Jeśli mają ostry przebieg, to nie nieświeży oddech, ale dolegliwości skłaniają  do pójścia do lekarza. – Przy zapaleniu migdałków w kryptach migdałkowych (zagłębieniach) gromadzi się wydzielina ropna lub serowato-ropna, która nieprzyjemnie pachnie – mówi dr n. med. Piotr Chęciński, otolaryngolog. – Dopóki więc nie wyleczy się przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, odzyskanie świeżego oddechu nie jest możliwe. Powodem halitozy są też kamienie migdałkowe. W poszerzonych wskutek przebytych angin kryptach migdałków podniebiennych gromadzą się resztki pokarmowe i złuszczony nabłonek, tworząc brzydko pachnące grudki – dodaje dr Chęciński.

Lekarz może też znaleźć inne przyczyny nieświeżego oddechu, takie jak zapalenie błony śluzowej gardła, często grzybicze, oraz przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

Ważne

Niektórzy mają osobniczą skłonność do nieświeżego oddechu. Przyczyną może być m.in. za niskie pH w ustach, które powoduje szybkie uwalnianie się brzydko pachnących lotnych związków. W takiej sytuacji konieczny jest przede wszystkim reżim higieniczny. To podstawowy sposób na rozwiązanie tego problemu. Pomaga też stosowanie płynów do ust zawierających 0,1-proc. roztwór chlorcheksydyny (np. Eludril, Corsodyl) i tabletek z cynkiem, które hamują wydzielanie lotnych substancji zapachowych i działają bakteriobójczo. Nie należy natomiast stosować płynów do płukania ust z alkoholem – wysuszają błony śluzowe, co sprzyja rozwojowi halitozy.

Krok trzeci - wizyta u internisty

– Po wykluczeniu schorzeń laryngologicznych i stomatologicznych należy wziąć pod lupę dietę, używki i problemy internistyczne.  Przyczyną halitozy bywa menu – obfitujące w mięso, cebulę, szczypiorek, czosnek – i zwyczajne przejadanie się. Zdarza się też, że niemiły zapach jest skutkiem ubocznym zażywanych leków, np. stosowanych w chorobie nadciśnieniowej, niewydolności serca czy schorzeniach psychicznych. – Winne mogą być też problemy trawienne, takie jak nieżyt żołądka, uchyłki przełyku, choroba refluksowa, zaburzenia flory jelitowej, a nawet zaparcia. Przykry zapach z ust bywa rezultatem nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, czego skutkiem jest nadmiar toksycznych związków w organizmie. Towarzyszy on np. takim chorobom jak niewydolność nerek, wątroby, cukrzyca – mówi lek. med. Anna Jaworska, specjalista medycyny rodzinnej.

Zrób to koniecznie

5 zasad higieny jamy ustnej

  • Zęby myj przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty, wykonując podczas szczotkowania ruchy wymiatające.
  • Pamiętaj o oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną i grzbietowej powierzchni języka elastyczną skrobaczką (wiele szczotek do zębów jest w nią wyposażonych) lub specjalną szczotką do mycia języka.
  • Jeśli masz wyjmowane uzupełnienia protetyczne, wieczorem myj je twardą szczotką do zębów (choć są też specjalne do protez) i mydłem bezzapachowym, a następnie odkładaj na noc w suche i przewiewne miejsce. Dzięki temu zahamujesz rozwój mikroorganizmów w porowatym tworzywie akrylowym protezy.
  • Nosząc protezy, pamiętaj o umyciu także dziąseł i języka miękką szczoteczką.
  • W przypadku chorób przyzębia zaopatrz się w irygator. Umożliwia oczyszczenie kieszonek i miejsc niedostępnych dla szczotki i nici.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grażyna
|

Przez długi okres czasu męczyłam się z halitozą. Używałam różne pasty, gumy do żucia, płukanki do ust i problem ustępował tylko na chwilę. Znajoma lekarka poleciła mi, abym zaczęła pić chlorofil roślinny w płynie, bo też miała ten sam problem w rodzinie co ja. Piję chlorofil od 2 miesięcy, ustąpiły problemy trawienne, przykry zapach z ust zniknął bardzo szybko.

Gracjan123
|

U mnie nie zęby i nie zatoki są przyczyną problemu ale przepuklina rozworu przełykowego. Wstydzę się gdzieś pójść ze znajomymi ponieważ strasznie brzydko cuchnie mi z ust. Więc wizyta u gastroenterologa ustaliła przyczynę, teraz szykuję się na operację usunięcia tej całej przepukliny

Leszek
|

Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze może być spowodowany brakiem higieny, czy stanem chorobowym. Może też świadczyć o braku równowagi kwasowo zasadowej w organizmie...

gość
|

sok z białej surowej kapusty pić pół godziny przed jedzeniem 1 albo nawet 2 x dziennie. zabija bakterie gnilne z przewodu pokarmowego. po miesiącu zamienić na sok z aloesu i po kilku dniach znów kapusta. zdrowiejcie

Marinetti
|

Zgadzam się z tym, co Ronald napisał, że zwykła guma nie daje rady. W moim przypadku też nie dawała. ;/ 3xdziennie stosuję halitomin. Ma delikatny smak miętowy. Świeższy oddech o wiele dłużej w ustach. Chyba rzeczywiście znalazłem w końcu coś, co walczy z przyczyną i dlatego jest skuteczne.

Kijanka75
|

Ja ze swojej wieloletniej walki z halitozą mogę polecić z ręką na sercu properio świeży oddech od białej perły. Pastę do zębów powinno sie kupować w aptece, a nie używać najtańszą z supermarketu. Properio jest na bazie cynku i zwalcza przyczyne powstania trupiego smrodku, a nie tylko daje złudne poczucie świeżości. Do tego chroni dziąsła. Myj nią dokładnie zęby i język i zobaczysz efekty. Kiedyś musiałam wszędzie chodzić z tictacami, bo było mi wstyd otworzyć buzię przy ludziach. Teraz ja i moja cała rodzina używamy properio i jesteśmy zadowoleni.

Maya
|

Zapach od zepsutych zębów jest inny. Najczęściej ludziom śmierdzi z ust z powodu problemów z trawieniem, np ciemnego chleba, który media wciskają wszystkim jako super zdrowy.

Ronald
|

Zwykła guma sobie nie da rady z syfiastym oddechem, bo tylko maskuje problem. Zainwestowałem w halitomin i jestem pozytywnie zaskoczony. Naturalny sklad - tymianek, mentol, zero cukru, ktory odpowiedzialny jest rowniez za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Fajny smaczek miętki, ktory dlugo utrzymuje sie w ustach

Sara
|

Problem jak każdy inny, nie ma co dramatyzować i się wstydzić. Trzeba działać wybierając skuteczny środek. Np. coś takiego: http://atosmm.com.pl/Katalo.... W branży ma bardzo dobre opinie, także na pewno skutecznie zaleczy tę dolegliwość.

Patrycja267
|

Na stronie atosmm.com.pl jest dużo środków do higieny jamy ustnej. Polecam można szybko zamówić przez internet w dobrej cenie.