10 kroków do ŚWIEŻEGO ODDECHU

2007-05-14 4:56

Uważasz, że odzyskanie świeżego oddechu to walka z wiatrakami? Nieprawda! Stosuj odpowiednią dietę, pij dużo wody, sięgnij po zioła, dbaj o higienę zębów, a pozbędziesz się brzydkiego zapachu z ust. Przedstawiamy 10 sposobów na świeży oddech.

10 kroków do ŚWIEŻEGO ODDECHU
Autor: thinkstockphotos.com

1. Sposoby na świeży oddech: zacznij od wizyty u dentysty.

Wylecz ubytki w zębach, stany zapalne dziąseł i przyzębia, usuń kamień nazębny i chore korzenie zębowe. Skontroluj też protezy zębowe, mostki i korony – czy nie gromadzą się pod nimi resztki jedzenia. W utrzymaniu higieny ust pomocne będzie stosowanie np. płukanki Listerine Cleanmint lub kapsułek ProDen PlaqueOff, które zapobiegają osadzaniu się płytki nazębnej.

2. Sposoby na świeży oddech: odwiedź laryngologa.

Wylecz ewentualne choroby gardła i błony śluzowej jamy ustnej. W zapobieganiu nawrotom infekcji pomocne będzie stosowanie płukanek antybakteryjnych, np. Paradentosol. Jeśli lekarz stwierdzi, że masz migdałki zniszczone przez częste infekcje, zdecyduj się na ich usunięcie. Skontroluj też zatoki.

3. Sposoby na świeży oddech: wybierz się do internisty, gastrologa i pulmonologa.

Specjalista zaordynuje sposób leczenia ewentualnych schorzeń, których objawem może być przykry oddech – np. cukrzycy, gruźlicy, zaburzeń trawiennych.

4. Sposoby na świeży oddech: czyść język z nalotu.

Możesz użyć specjalnej skrobaczki (np. Veri-Fresh) lub szczoteczki do zębów (zwykłej, ale nie tej, którą myjesz zęby, lub z tareczką do mycia języka i wewnętrznej strony policzków). Utrzymanie języka w czystości ułatwi stosowanie płukanek, np. Oral-B, Colgate. Pomocne są także środki przeciwko bakteriom gromadzącym się na języku – np. drażetki chlorofilowe i płukanki zwierające chlorheksydynę lub chlorek cetylopirydyny.

5. Sposoby na świeży oddech: dbaj o codzienną higienę zębów.

Starannie szczotkuj je – najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Stosuj nici dentystyczne. Jeśli masz ruchomą protezę zębową, zawsze ją wyjmuj i czyść wieczorem, przez noc przechowuj w wodzie, a rano znów ją oczyść przed założeniem.

6. Sposoby na świeży oddech: pij dużo wody.

Dzięki temu będziesz wypłukiwać bakterie z jamy ustnej i nie dopuścisz do wysuszenia się śluzówek. Ogranicz picie kawy i mocnej herbaty, unikaj alkoholu i dymu papierosowego, bo powodują nadmierny ubytek płynów z organizmu. Aby zaś pobudzić wydzielanie śliny, możesz np. pogryzać jabłka lub pomarańcze, żuć bezcukrową gumę.

7. Sposoby na świeży oddech: zmień dietę.

Radykalnie ogranicz jedzenie czosnku, ostrej papryki, cebuli, wędzonych ryb oraz ostro przyprawionych potraw.

8. Sposoby na świeży oddech: sięgnij po zioła.

Od czasu do czasu płucz gardło naparem z rumianku albo szałwii. Te zioła mają właściwości odkażające i antybakteryjne.

9. Sposoby na świeży oddech: ssij tabletki z cynkiem organicznym.

Neutralizuje on zapach związków siarki. Są skuteczniejsze od gumy do żucia, bo pozwalają zachować świeży oddech nawet na kilka godzin.

10. Sposoby na świeży oddech: stosuj środki doraźne.

Odświeżyć oddech pomoże np. trzymanie w ustach rozgryzionych goździków, żucie świeżej natki pietruszki, koperku, bazylii, mięty. Warto też mieć pod ręką odświeżające cukierki albo dezodorant do ust.

miesięcznik "Zdrowie"