Te 7 sygnałów powinno cię zaniepokoić. Mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania

2022-08-17 9:31

Zaburzenia odżywiania są bardzo poważnym stanem mającym wpływ na funkcje psychologiczne, fizyczne i społeczne. Najczęściej obejmują anoreksję, bulimię, jadłowstręt do jedzenia lub napadowe objadanie się. Jak rozpoznać, że bliska osoba zmaga się z zaburzeniami jedzenia?

Kobieta siedzi z jedzeniem na kanapie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przyczyny zaburzeń odżywiania
  2. Na co należy zwrócić uwagę? Sygnały świadczące o zaburzeniach odżywiania

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania, inaczej zaburzenia jedzenia, charakteryzują się zaburzeniami łaknienia na podłożu psychicznym. Do zaburzeń odżywiania może przyczynić się zachwianie równowagi substancji chemicznych w mózgu, trudności z uporaniem się z problemami czy trudna sytuacja życiowa.

Zaburzenia jedzenia bywają wynikiem niskiej samooceny, zaburzeń psychicznych, nieustannego stresu czy odrzucenia ze strony rówieśników. Wiele osób z zaburzeniami odżywiania nie dostrzega problemu i uważa, że nie potrzebuje leczenia. Często to właśnie bliskie osoby zauważają, że dzieje się coś niepokojącego.

Na co należy zwrócić uwagę? Sygnały świadczące o zaburzeniach odżywiania

  • Waga - osoby z zaburzeniami odżywiania często nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Chciałby wyglądać inaczej, ciągle chcą coś zmieniać, schudnąć. Dużo mówią o diecie, odchudzaniu i rezygnacji z niektórych produktów.
  • Ćwiczenia - nieustanne ćwiczenia bez zwiększania spożycia kalorii powinny być powodem do niepokoju. Zdarzają się też odwrotne sytuacje - osoby z zaburzeniami odżywiania są zdenerwowane, niespokojne i rozchwiane emocjonalnie do tego stopnia, że nie są w stanie wykonywać żadnych, nawet najprostszych ćwiczeń.
  • Przygotowanie posiłku – zdarza się, że osoby z zaburzeniami jedzenia są niezwykle zainteresowane gotowaniem, ale koniec końców nie jedzą tego, co przygotują. Często gotują dla rodziny, a same jedzą inne, „zdrowsze” posiłki.
  • Kontrola nad jedzeniem - nerwy, stres i rozdrażnienie związane z niemożnością kontrolowania sytuacji związanej z jedzeniem – np. z nagłą zmianą planów obiadowych, powinny zaniepokoić.
  • Dziwne zachowanie – osoby z zaburzeniami mogą wykazywać dziwne zachowania, takie jak częste chodzenie do łazienki podczas posiłku lub unikanie jedzenia w obecności innych osób. Często dzielą, kroją jedzenie na małe kawałki lub jedzą produkty spożywcze w określonej kolejności.
  • Nastrój – dość często osoby z zaburzeniami jedzenia wydają się bardziej przygnębione, niespokojne lub rozdrażnione niż dotychczas.
  • Energia – spożywanie małej ilości posiłków prowadzi do niskiego poziomu energii, nieustannego osłabienia i zmęczenia. Rzeczy, które kiedyś sprawiały przyjemność przestają cieszyć. Niekiedy zdarzają się odwrotne sytuacje – osoby z zaburzeniami biorą na siebie wszelkiego rodzaju obowiązki i działania, nadmiernie się angażują i dają z siebie 100% przez cały czas. Mogą mieć obsesję na punkcie perfekcjonizmu.
Jak pomóc bliskiej osobie z anoreksją?