Skąd się bierze paranoja? Uważaj - ciebie też to może spotkać

2020-06-17 14:31

A wszystkiemu winny jest koronawirus i zagrożenie, jakie wywołał. Wielu ludzie na skutek stresu, niepewności i poczucia zagrożenia mogło popaść w paranoję.

Przewlekły stres
Autor: getty images Organizm narażony na stres zaczyna produkować więcej glukozy oraz kwasów tłuszczowych, co z kolei sprawia, że wątroba produkuje więcej cholesterolu LDL, aby wymienione substancje mogły trafić do komórek organizmu. Prawdopodobnie także pod wpływem stresu organizm traci swoją naturalną zdolność do usuwania nadmiaru złego cholesterolu.

Spis treści

  1. Czym jest paranoja?
  2. Samo badanie

W czasach nieoczekiwanej niepewności, takiej jak nagłe pojawienie się globalnej pandemii, ludzie mogą być bardziej podatni na paranoję - tak sugerują naukowcy z Uniwersytetu Yale w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie eLife.

- Gdy nasz świat zmienia się nieoczekiwanie, chcemy winić kogoś za tę zmienność, zrozumieć ją i być może zneutralizować - powiedział Philip Corlett z Yale, profesor psychiatrii i jeden z autorów badania. 

Czym jest paranoja?

Paranoja jest kluczowym objawem poważnej choroby psychicznej, naznaczonej przekonaniem, że inni ludzie mają złośliwe zamiary. Ale przejawia się także w różnym stopniu w populacji ogólnej. Na przykład poprzednie badanie wykazało, że 20% populacji uważało, że ludzie byli przeciwko nim w pewnym momencie w ciągu ostatniego roku, a aż 8% badanych odpowiedziało, że ​​inni ludzie byli aktywnie gotowi ich skrzywdzić.

Więcej: PARANOJA - objawy paranoi. Jak rozpoznać paranoję?

Panuje teoria, że ​​paranoja wynika z niemożności dokładnego oszacowania zagrożeń społecznych. Ale autorzy badania wysnuli hipotezę, że paranoja jest zakorzeniona w bardziej podstawowym mechanizmie uczenia się, który jest wywoływany przez niepewność, nawet przy braku zagrożenia społecznego.

Samo badanie

W serii eksperymentów poprosili badanych o różnym stopniu paranoi, aby zagrali w grę karcianą, w której potajemnie zmieniano najlepsze opcje sukcesu. Ludzie z niewielką paranoią lub bez niej bardzo powoli zakładali, że najlepszy wybór się zmienił. Jednak osoby z paranoją oczekiwały jeszcze większej zmienności w grze. Kapryśnie zmienili swój wybór - nawet po wygranej. Następnie naukowcy podnieśli poziom niepewności, zmieniając szanse na wygraną w połowie gry bez informowania uczestników. Ta nagła zmiana sprawiła, że ​​nawet osoby z niską paranoją zachowują się jak osoby z paranoją, mniej ucząc się na konsekwencjach swoich wyborów.

Czytaj też: Zespół Aspergera: przyczyny, objawy, terapia

W powiązanym eksperymencie naukowcy z Yale, Jane Taylor i Stephanie Groman, szkolili szczury, stosunkowo aspołeczne gatunki, aby wykonać podobne zadanie, w którym zmieniły się najlepsze wybory sukcesu. Szczury, którym podano metamfetaminę - o której wiadomo, że wywołuje paranoję u ludzi - zachowywały się jak ludzie paranoidalni. Oni również spodziewali się dużej zmienności i bardziej polegali na swoich oczekiwaniach niż na uczeniu się z zadania.

Następnie zastosowano model matematyczny do porównania wyborów dokonanych przez szczury i ludzi podczas wykonywania podobnych zadań. Naukowcy odkryli, że wyniki szczurów, które otrzymały metamfetaminę, przypominały wyniki ludzi z paranoją.

- Mamy nadzieję, że ta praca ułatwi mechanistyczne wyjaśnienie paranoi, pierwszy krok w rozwoju nowych metod leczenia ukierunkowanych na te leżące u podstaw mechanizmy - powiedział Corlett.

Sonda
Powiedz nam: