Jak przygotować dziecko z autyzmem do świąt?
Dla dzieci z autyzmem Boże Narodzenie to okres, kiedy ich codzienny rytm ulega zakłóceniu, a one same muszą zmierzyć się z szeroko rozumianymi zasadami i normami społecznymi. Jak przygotować dziecko z autyzmem i rodzinę do świąt radzi Magdalena Kaźmierczak, ekspert metody PECS z Pyramid Educational Consultants of Poland.
– Jedną z ważniejszych rzeczy, które powinniśmy uwzględnić to zwizualizowanie dziecku informacji o rozkładzie czynności w najbliższej, świątecznej przyszłości. Możemy do tego wykorzystać obrazkowe plany dnia oraz aktywności. Pomoże to uniknąć wielu nowych i stresujących sytuacji. Warto również stworzyć specjalny kalendarz, który będzie odliczał, ile dni zostało jeszcze do świąt. Dziecko będzie mogło w nim każdego dnia zakreślać odpowiedni kwadracik – mówi Magdalena Kaźmierczak.
Kluczowym aspektem przygotowania dziecka z autyzmem do świąt jest rozmowa, podczas której przedstawimy mu nowe sytuacje społeczne, których może być uczestnikiem lub świadkiem oraz podpowiemy jak powinien się podczas nich zachowywać. Do takiego zobrazowania przydatna będzie technika historyjek społecznych, czyli krótkich, opisowych historii. Pomogą one dziecku w rozpoznaniu i zrozumieniu różnych zdarzeń, podjęciu próby uczestniczenia w nich, a tym samym sprostowania oczekiwaniom innych członków rodziny.
Przed świętami Bożego Narodzenia warto również przygotować rodzinę i znajomych – szczególnie tych dalszych na spotkanie z dzieckiem ze spektrum autyzmu. Najważniejsze informacje i zalecenia, które należy im przedstawić to:
- nie wszystkie dzieci lubią się przytulać na powitanie – nie nalegaj, jeśli dziecko nie chce się w ten sposób przywitać,
- powtarzanie pewnych czynności pomaga dzieciom w radzeniu sobie w sytuacjach stresujących; jeśli widzisz, że dziecko zachowuje się w ten sposób – nie reaguj,
- niektóre zachowania dziecka z autyzmem mogą wydawać się dziwne, inne czasem bardzo trudne; jeśli będziesz ich świadkiem – poproś rodziców o wyjaśnienia, zapytaj czy potrzebują pomocy, ale nie komentuj i nie doradzaj; rodzice wiedzą, co robić;
- dzieci z autyzmem mają problemy ze odbieraniem bodźców zmysłowych - np. nie lubią hałasu, ale potrafią sobie z nim radzić zakrywając uszy; bądź otwarty na takie rozwiązania.
Porady eksperta