„STOP stygmatyzacji osób z otyłością” - globalna kampania w Światowym Dniu Otyłości

2018-10-11 11:26

11 października obchodzimy Światowy Dzień Otyłości (World Obesity Day – WOD). Celem tej globalnej akcji jest zwrócenie uwagi wszystkich społeczeństw świata na rozwój pandemii choroby otyłości. Tegoroczny WOD obchodzimy pod hasłem przeciwdziałania stygmatyzacji osób chorych na otyłość.

„STOP stygmatyzacji osób z otyłością” - globalna kampania w Światowym Dniu Otyłości
Autor: World Obesity Federation

Spis treści

  1. Najpopularniejsze mity o chorobie otyłości
  2. „STOP stygmatyzacji osób z otyłością”

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w latach 70. XX w. uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, bez tendencji do ustępowania samoistnego (czyli bez leczenia) oraz prowadzącą do wielu innych ciężkich schorzeń, m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zwyrodnienia stawów i nowotworów. WHO wpisała także otyłość do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 - kod E-66.

Światowa Federacja Otyłości (World Obesity Federation) skupiająca instytucje i organizacje działające na rzecz osób z otyłością alarmuje: otyłość przybrała już rozmiary pandemii. Choruje na nią 7,4 mld ludzi, a co roku liczba ta zwiększa się o 1,2 proc.

Aby zwrócić uwagę społeczeństw na konieczność podjęcia szerszych działań profilaktycznych oraz wprowadzenia narodowych systemów leczenia otyłości na każdym etapie choroby (od nadwagi, poprzez otyłość I i II stopnia, kończąc na otyłości III stopnia , tzw. olbrzymiej i skrajnie olbrzymiej), a także walki z dyskryminacją osób z otyłością w każdym obszarze życia społecznego, World Obesity Federation ustanowiła 11 października Światowym Dniem Otyłości (World Obesity Day - WOD). Tegorocznej akcji WOD przyświeca hasło powstrzymania zjawiska stygmatyzacji osób z otyłością.

Stygmatyzacja społeczna – inaczej: naznaczenie, „przypięcie komuś łatki, etykiety” - to proces przypisywania negatywnych cech i zachowań jednostkom lub grupom społecznym. Stygmatyzacja jest bazą do tworzenia się stereotypów społecznych. Osoby chore na otyłość doświadczają stygmatyzacji ze względu na wagę.

Najpopularniejsze mity o chorobie otyłości

  • otyłość to „defekt estetyczny ciała” („jak on/ona źle, koszmarnie wygląda”)
  • otyłość to efekt zaniedbań żywieniowych w dzieciństwie ("dziecko zdrowe to dziecko grube")
  • otyłość to efekt złego stylu życia („dużo je i mało się rusza”)
  • otyłość to efekt „zajadania słodyczami" kompleksów i porażek życiowych
  • otyłość wynika z braku silnej woli („jak by miał/a silną wolę, to by schudł/a”)
  • otyłość to wyłącznie „schorzenie genetyczne” („cała rodzina jest gruba, to jak on/ona ma być chudy”)
  • otyłość to wyłącznie „zaburzenie hormonalne” („tyje, bo hormony źle u niej/niego działają”)
  • otyłość to symbol wysokiego statusu ekonomicznego lub wykonywania określonego zawodu (np. kucharz, rzeźnik) - „gruby znaczy dobrze się mu powodzi

„STOP stygmatyzacji osób z otyłością”

W Polsce na otyłość choruje blisko 30 proc. społeczeństwa, a kolejne 40 proc. ma już nadwagę, czyli znajduje się w stanie przedotyłościowym. A to oznacza, że nadwaga i otyłość jeśli nie dotyczą nas bezpośrednio, to występują w każdej polskiej rodzinie, są blisko nas. W Światowym Dniu Otyłości 2018, osoby z otyłością ze szczególną mocą podkreślają jak pragną być traktowane przez osoby zdrowe:

  • pozbądź się wobec mnie uprzedzeń i nie osądzaj mnie,
  • nie wiń mnie za otyłość, bo to choroba, a nie mój wolny wybór,
  • nie porównuj mnie z innymi osobami z otyłością – moja historia jest zupełnie inna,
  • nie komentuj mojej choroby złośliwie – robiąc to upokarzasz mnie i sprawiasz, że trudniej mi się leczyć,
  • traktuj otyłość jak każdą inną chorobę, a mnie jak każdego innego chorego.

Chorujesz na otyłość II lub III stopnia? Szukasz informacji o operacjach bariatrycznych, czyli chirurgicznym leczeniu otyłości? Zapraszamy do serwisu: OTYŁOŚĆ pod SKALPEL

„STOP stygmatyzacji osób z otyłością” - globalna kampania w Światowym Dniu Otyłości
Autor: Getty Images
Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.