Operacja bariatryczna przez usta

2017-09-20 12:43 Magdalena Gajda

Operację bariatryczną polegającą na zmniejszeniu żołądka metodą przez usta wykonano po raz pierwszy w Polsce we wrześniu 2017 roku. Dokonali tego chirurdzy ze szpitala im. F. Raszei w Poznaniu wykorzystując w tym celu tzw. technikę endoluminarną. Pozwala ona operować chorego przez naturalne otwory ciała bez nacinania jamy brzusznej.

Operacja bariatryczna bez skalpela? To już możliwe.

Chirurgia bariatryczna to fachowe określenie operacji chirurgicznego leczenia otyłości. Pierwsze takie zabiegi przeprowadzono w Polsce w latach 70. ub. wieku. Wtedy, aby dostać się do układu pokarmowego, chirurg rozcinał cały brzuch pacjenta. W latach 90. na sale operacyjne "wkroczyła" laparoskopia. Na czym polega? W powłokach brzusznych chirurg wykonuje kilka niewielkich nacięć, przez które wprowadza do jamy brzusznej specjalne prowadnice, tzw. trokary. Następnie umieszcza w nich miniaturowe narzędzia chirurgiczne i kamerę, która przekazuje obraz z pola operacyjnego do monitora umieszczonego na sali.

Chirurgia, także bariatryczna, wkracza w nowy etap. Dzieje się to za sprawą tzw. techniki endoluminarnej. Pozwala ona operować chorego przez naturalne otwory ciała, np. nos lub usta, bez przecinania skóry i kolejnych powłok ciała.

W połowie września 2017 roku, w Polsce wykonano trzy pierwsze zabiegi zmniejszenia żołądka u pacjentów chorych na otyłość właśnie metodą endoluminarną. Przeprowadził je dr Gontrand Lopez-Nava Breviere, jeden z wybitnych europejskich specjalistów w zakresie chorób układu pokarmowego i endoskopii, Dyrektor Oddziału Endoskopii Bariatrycznej Szpitala Uniwersyteckiego Sanchinarro w Madrycie. Asystował mu polski pionier techniki endoluminarnej - dr med. Aleksander Sowier, specjalista chirurgii ogólnej, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.

Warto wiedzieć

Chirurgia bariatryczna to najbardziej efektywna metoda leczenia chorych na otyłość III stopnia, czyli tzw. olbrzymią (BMI – wskaźnik masy ciała – 40+) oraz chorych na otyłość II stopnia (BMI 35+) i schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np. cukrzycą typu2, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca. Każdego roku, na świecie, korzystają z niej tysiące chorych z otyłością. Obecnie w Polsce wykonuje się od 2 do 3 tysięcy operacji bariatrycznych techniką laparoskopową w tym: rękawową resekcję żołądka (tzw. sleeve), by-pass żołądkowy (gastric by-pass) oraz (coraz rzadziej) założenie regulowanej opaski żołądkowej.

Otyłość to choroba
materiał partnera

Otyłość została oficjalnie uznana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Otyłość osiągnęła w Polsce rozmiary epidemii. Operacji bariatrycznej ratującej życie potrzebuje już 700 tysięcy Polaków z otyłością III stopnia. Pacjent bariatryczny wymaga interdyscyplinarnej opieki specjalistów z dziedzin: chirurgii, psychologii, dietetyki i fizjoterapii.

Operacja bariatryczna przez usta. Jak przebiega?

Endoluminarne zabiegi bariatryczne przypominały nieco rękawową resekcję żołądka.

- Przez usta pacjenta, do jego żołądka wprowadzamy endoskop zaopatrzony w specjalną głowicę. Następnie zszywamy żołądek od wewnątrz dzieląc go na 2 części – mniejszą, która jako pierwsza zapełnia się w trakcie jedzenia i większą. Przy czym tej większej nie usuwamy, tak jak się to dzieje przy sleevie, ale zostawiamy w organizmie pacjenta - tłumaczy dr Sowier.

Zalety operacji bariatrycznej przez usta.

Aby zmniejszyć żołądek nie odcina się jego części, a jedynie przeszywa. Dzięki temu, jeśli jest konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji bariatrycznej, narząd ten można przeszyć w kolejnym miejscu ponownie ograniczając jego objętość. Nić można także usunąć, gdyby się okazało, że żołądek został za bardzo zmniejszony.

- Przy operacji bariatrycznej metodą endoskopową żołądek zachowuje pełne unerwienie, dobrą motorykę i czynności wydzielnicze, nie ulega martwicy. Ale co najważniejsze, technika endoluminarna jest mało inwazyjna dla organizmu pacjenta. Znacznie ogranicza ryzyko powikłań związanych z naruszaniem powłok brzusznych. W efekcie proces rekonwalescencji u operowanego przebiega bardzo szybko – pacjent może opuścić szpital nawet w ciągu doby po przeprowadzeniu zabiegu oraz szybko wrócić do codziennych zajęć – podkreśla dr Sowier.

Operacja bariatryczna przez usta – dla kogo?

Operacja bariatryczna przy użyciu endoskopu przeznaczona jest dla tych chorych na otyłość, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się zabiegowi klasycznemu lub laparoskopowemu, albo się ich obawiają. W Poznaniu, we wrześniu 2017 roku, tą pionierską techniką zoperowano 3 pacjentów. Były to 2  kobiety z wagą 110 kg i 150 kg oraz mężczyzna ważący 160kg. Wszyscy troje mieli także nadciśnienie, problemy wynikające ze znacznego obciążenia stawów, zwłaszcza kolanowych, a za sobą wiele lat leczenia otyłości metodą zachowawczą, czyli odpowiednią dietą i aktywnością ruchową.

Operacje bariatryczne techniką endoluminarną nie są refundowane przez NFZ.
Koszt takiej operacji wynosi ponad 15 tysięcy złotych.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE