Leczenie otyłości: czy wiesz jak z głową leczyć otyłość?

Nie od dziś wiadomo, że otyłość to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, zwiększa bowiem ryzyko zachorowania na różnego rodzaju inne schorzenia. Najczęściej mówi się o chorobach układu krążenia czy cukrzycy. Jednak to nie wszystko. Otyłość może doprowadzić do bezdechu sennego, nowotworów, zapalenia stawów lub kości.

Niestety,  na nadwagę i otyłość choruje już blisko 70 proc. polskiego społeczeństwa. Z każdym rokiem przybywa nie tylko osób dorosłych z nadwagą i otyłością, ale także i dzieci. Tymczasem leczenie otyłości to proces długotrwały, wymagający całkowitej zmiany sposobu odżywiania i aktywności ruchowej, często wprowadzenia leków lub poddania się operacji bariatrycznej.

Leczenie otyłości: czym jest otyłość?

Otyłość to złożona choroba przewlekła, a do jej powstania może przyczynić się wiele czynników tzw. środowiskowych, czyli nieprawidłowe odżywianie i mała aktywność ruchowa, a także psychologicznych i metabolicznych oraz hormonalnych. Badacze choroby coraz częściej podkreślają jak duży wpływ na powstawanie otyłości ma nieprawidłowa praca hormonów odpowiedzialnych za przesyłanie do mózgu sygnałów głodu i sytości. Czynniki te zwykle nie występują pojedynczo. Dlatego też konieczne jest diagnozowanie przyczyn otyłości u każdego chorego indywidualnie. Patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie to objaw choroby otyłości. O otyłości mówimy wtedy, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25 proc. u kobiet.

Leczenie otyłości: jak się odchudzać?

Żeby, jak mówią lekarze: zredukować masę ciała, czyli "odchudzić się" trzeba zacząć od zmiany trybu życia i diety. W jedzeniu podstawą jest regularność. Nie trzeba się koniecznie przerzucać na jedzenie samej zieleniny. Ważne jest, żeby jeść regularnie. Istotne jest to, by po posiłku nie czuć nigdy pełnej sytości. Warto też zmienić tryb życia. Jeżeli nie mamy czasu czy pieniędzy na zapisanie się na siłownię czy do jakiejś sekcji sportowej, odbywajmy przynajmniej spacery. Półgodzinny spacer dziennie przyczyni się na pewno do zmiany kondycji na lepsze. Trzeba też uważać, by nie dać się skusić rozmaitym podszeptom do chodzenia "na skróty". "Zrzucenie" kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów nie jest łatwe. Wymaga dużej pracy i wysiłku. Dlatego nie wolno decydować się na podejrzane diety czy nieznane preparaty. Owszem, na rynku są dostępne różnego rodzaju tabletki i środki odchudzające. Jednak nie powinniśmy ich zażywać samodzielnie tylko konsultować z lekarzem. Każdy człowiek jest przecież inny. Dlatego zdrowe i skuteczne chudnięcie powinno odbywać się pod okiem lekarza i dyplomowanego dietetyka, po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań. Lekarz lub dietetyk powinni też poinformować o możliwości poddania się operacji bariatrycznej, gdy BMI chorego, czyli jego wskaźnik masy ciała wynosi 35+ i cierpi on na inne choroby (np. cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, stany zwyrodnieniowe stawów) lub gdy jego BMI wynosi 40 i więcej.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Super Express
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Katarzyna
|

Taka otyłość to bardzo poważny problem i ogromne obciążenie dla organizmu i jego wszystkich układów. Operacja jest już dużą ingerencją i zawsze niesie ze sobą ryzyko powikłań.Taka osoba jak najbardziej powinna szukać pomocy by pod okiem lekarzy i dietetyków organizm powrócił do prawidłowego funkcjonowania. Proszę poczytać o Terapii Ketogenicznej, która zastosowana w odpowiednim momencie jest doskonałą alternatywą dla inwazyjnych i ryzykownych, chirurgicznych metod leczenia otyłości. Terapia ta jest nieobciążająca, skuteczna i nie powoduje żadnego ryzyka powikłań.

Rubena
|

No właśnie: LECZYĆ, mało osób tego przestrzega, myślą, że nadwaga/otyłość to tylko nadprogramowe kilogramy, nic poza tym. Moja siostra walczyła z otyłością na własną rękę i marnie się to skończyło. Polecacie tutaj CLO, dziś powiem o tym pomyśle mojej siostrze, skoro pomogli Wam-to pewnie i jej pomogą ;)

Mirek
|

Z głową wyleczyłem się właśnie w CLO w Krakowie (Garncarska 4). Co specjaliści, to specjaliści. Nikt nie poprowadzi Cię lepiej przez proces strat kilogramów jak lekarz. U mnie poważnie cierpiał kręgosłup, ale teraz jest mu o 20 kilo lżej.

Kamillla
|

w zupełności zgadzam się z artykułem. wcześniej próbowałam schudnąć bez fachowej pomocy, ale... albo brakło motywacji, albo... efekt jojo. więc totalnie bez sensu. ja korzystam z placówki zdroweodchudzanie pl w Warszawie akurat. pierwszy raz zrobiono mi badania no i wiem, że jestem pod fachową opieka, to taki komfort psychiczny.