Szczepionka HPV - przeciwko wirusowi HPV

2017-06-05 8:47

Szczepionka HPV (przeciwko wirusowi HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Szczepienie przeciwko HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy i kłykcinami, lecz także częściowo przed nowotworami pochwy i sromu, za które wirus HPV odpowiada w ponad 50 proc. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest w 100 procentach skuteczna. Jednak szczepionkę należy przyjąć w odpowiednim czasie. Kiedy? Na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. med. Jan Kotarski, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii w Lublinie.

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem szyjki macicy
Autor: Thinkstockphotos.com Szczepionka na HPV chroni przed kilkoma typami wirusa, który wywołuje raka szyjki macicy i kłykciny kończyste.

Spis treści

 1. Szczepionka HPV chroni przed rakiem szyjki macicy i nie tylko
 2. Szczepionka HPV - wskazania
 3. Szczepionka przeciwko HPV zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy
 4. Szczepionka HPV - kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony?
 5. Szczepionka HPV - skutki uboczne i powikłania
 6. Czy w Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV powinny być obowiązkowe?

Szczepionka HPV (przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze genitalne typy wirusa HPV, odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych. Szczepienie przeciwko HPV skutecznie zapobiega zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego typu 6, 11, 16 i 18. Te właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest bardzo skuteczna. Jednak należy ją przyjąć w odpowiednim czasie.

Szczepionka HPV chroni przed rakiem szyjki macicy i nie tylko

- Profilaktyka raka szyjki macicy ma bardzo długą historię. Przełomowe w tej dziedzinie było właśnie badanie cytologiczne, które przez ponad 50 lat stanowiło jej podstawę - mówi prof. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zakażeniu onkogennymi typami HPV (przy prowadzeniu normalnego trybu życia seksualnego) są szczepienia.

- W wielu krajach jednak, na przykład w USA, badania profilaktyczne wyglądaj całkiem inaczej, są znacznie bardziej zaawansowane. Ich elementem są badania molekularne identyfikujące HPV, dzięki którym wiemy czy pacjentka, która na przykład ma nadżerkę, jest zagrożona onkologiczni czy też nie - zaznacza ekspert. - W USA właśnie badanie molekularne uzupełnia cytologię, ale jej nie zastępuje. Jeśli wynik badania pokaże, że nie mamy do czynienia z HPV, to wtedy kolejną cytologię można wykonać nie za rok, ale nawet za 5 lat. Natomiast w Australii szczepienia przeciwko HPV są elementem profilaktyki pierwotnej. Są to szczepienia populacyjne, czyli zaszczepić może się każdy, ale nie obowiązkowe. Szczepione są tam zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, a naukowcy obserwują już statystyczne pozytywne efekty tego szczepieni. Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem, któremu można zapobiec poprzez szczepienie - dodaje prof. Kotarski.

Poza tym szczepionka przeciwko HPV chroni także przed kłykcinami kończystymi, a także częściowo przed nowotworami pochwy i sromu, za które wirus HPV odpowiada w ponad 50 proc.

Szczepionka HPV - wskazania

Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, najlepiej między 11. a 12. rokiem życia. Jednak szczepionka przeciwko HPV jest przeznaczona nie tylko dla nastolatek. - Każda kobieta zaszczepiona odniesie indywidualne korzyści z zaszczepienia, niezależnie od wieku - mówi prof. Kotarski. - Ale z punktu widzenia epidemiologii i farmakoekonomiki, czyli przeliczenia kosztów leczenia na rok życia kobiety, to zaszczepienie osób młodszych po prostu daje lepsze efekty populacyjne. Jeśli chcemy chorobę wyeliminować w społeczeństwie, to należy szczepić osoby młode, zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Ale zaszczepić może się każda kobieta w każdym wieku. Na ten temat  najlepiej indywidualnie porozmawiać z lekarzem ginekologiem - dodaje ekspert.

Zdaniem eksperta
prof. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jak skuteczne jest szczepienie przeciwko HPV?

Zagadnienie skuteczności szczepionki jest zarówno bardzo ważne, jak i złożone. Zawsze w przypadku każdej szczepionki jest nieznaczny odsetek osób, które charakteryzuje słaba odpowiedź na szczepionkę, co może oznaczać, że trzeba podać większą liczbę dawek. W przypadku HPV ta grupa jest liczona w promilach, więc na szczęście niewielka. Druga kwestia to odpowiedź na pytanie, czemu chcemy zapobiec poprzez szczepienie. Docelowo jest to oczywiście rak szyjki macicy, ale na efekt szczepienia musimy czekać czasem wiele lat, dlatego łatwiej obserwować liczbę stanów przedrakowych, które zawsze poprzedzają pojawienie się choroby. Szczepienia więc muszą być połączone z badania cytologicznymi. Dziś można stwierdzić, że w sensie populacyjnym te kraje, które szczepią przeciwko HPV, obserwują duży sukces i zmniejszenie ilości wstępowania stanów przed nowotworowych. Dotyczy to tych krajów, w których liczba osób zaszczepionych wynosi powyżej 60% populacji. Tak więc można wnioskować po tym, iż ta szczepionka jest skuteczna. Czy można oszacować skuteczność w procentach? W przybliżeniu oczywiście można podać takie dane. Nie ma na rynku szczepionki, która obejmuje wszystkie typy onkogenne wirusa. Dostępna jest szczepionka dwuwalentna, która chroni przed typem 16 i 18 wirusa HPV, szczepionka czterowalenta zawierającą  antygeny  wirusów 16 i 18 a także typy 6 i 11 odpowiedzialne za  powstanie brodawek płciowych. Z nimi związane jest ponad 70% wszystkich raków szyjki macicy. Mamy też na rynku szczepionkę 9 walentną, gdzie dodatkowo jest jeszcze 5 typów wirusa, które wybrane zostały pod względem częstotliwości występowania. Ta szczepionka chroni przed 90% wszystkich nowotworów szyjki macicy.

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Szczepionka przeciwko HPV zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy

Szczepionka HPV - kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony?

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, szczepionka Silgard jest wskazana dla chłopców i dziewczynek w wieku 9-15 lat, kobiet od 16. do 45. roku życia, mężczyzn od 16. do 26. roku życia.

Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy.

  Na kompletne szczepienie składają się 3 dawki każdej ze szczepionek podawane w postaci iniekcji domięśniowej w ramię. Drugą dawkę podaje się 1-2 miesięcy po pierwszej, trzecią dawkę w odstępie 6 miesięcy od pierwszej. Szczepienie powinno się zakończyć w ciągu roku. Do wszystkich 3 dawek należy używać tej samej szczepionki, gdyż obie szczepionki znacznie różnią się składem i brakuje danych na temat zamiennego stosowania obu produktów.

  Szczepionka HPV - skutki uboczne i powikłania

  Najczęściej stwierdzanymi objawami niepożądanymi po podaniu szczepionki na HPV są:

  Ponadto stwierdzono występowanie zespołu Guillaina-Barrégo (zapalenie nerwów).

  Zdaniem niektórych, szczepionka przeciw HPV może dawać także inne działania niepożądane. Zastrzeżenia dotyczą głównie Gardasilu. Jak dowiadujemy się z filmu dokumentalnego "De Vaccinerede Piger", w Danii zgłoszono ponad 1 000 przypadków działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki Gardasil, w tym 283 poważnych. Wśród tych ostatnich wymienia się m.in. POTS - Zespół Posturalnej Tachykardii Ortostatycznej. Głównymi objawami choroby są uporczywa tachykardia ortostatyczna, czyli wzrost częstości akcji serca o co najmniej 30 uderzeń/min, utrzymujący się przez co najmniej 10 minut od przyjęcia pozycji stojącej. Wywołuje to takie objawy, jak: zawroty głowy, omdlenia oraz bóle głowy, bóle klatki piersiowej i osłabienie. Objawy POTS pojawiają się wyraźnie po przyjęciu pozycji stojącej i ustępują  lub zmniejszają swoje nasilenie w pozycji leżącej. Szczepienie przeciwko HPV ma być również przyczyną CRPS – Zespołu Regionalnego Bólu Przewlekłego. Europejska Agencja Leków przekonuje, że brak jest podstaw do twierdzenia, że te choroby związane są ze szczepieniami przeciw zakażeniom HPV.

  Warto wiedzieć

  Czy szczepienie przeciwko HPV powoduje przedwczesną niewydolność jajników i zaburzenia działania układu immunologicznego

  Amerykańska Akademia Pediatryczna jednoznacznie stwierdziła, że nie ma powiązań między zapadalnością na przedwczesną niewydolność jajników, a szczepieniami HPV. Podobnie w kwestii zaburzeń układu odpornościowego – prawdopodobieństwo zaburzeń jest takie samo u osób szczepionych, jak i niezaszczepionych.

  Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

  Czy w Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV powinny być obowiązkowe?

  Jakie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego są dostępne w Polsce? Jaka jest ich cena?W Polsce dostępne są 3 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego:

  • Cervarix przeciwko 2 rakotwórczym typom wirusa: HPV16 i HPV18. Cena - ok. 400 zł (jedna dawka)
  • Silgard przeciwko 4 typom wirusa, w tym dwóm rakotwórczym typom HPV16 i HPV18 i dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste). Cena - ok. 400 zł (jedna dawka)
  • Gardasil 9 - przeciwko 7 rakotwórczym typom HPV (HPV16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) oraz dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste). Cena - ok. 500 zł (jedna dawka)

  Wszystkie wymienione szczepionki wymagają podania 3 dawek. Każda z nich jest wydawana na receptę.

  W artykule wykorzystano materiały zaszczepsiewiedza.pl