Rak żołądka - im wcześniej wykryty, tym większa szansa na wyleczenie

2011-10-25 14:13

Statystyki dotyczące zachorowania na raka żołądka od kilku lat systematycznie spadają. Duży wpływ na powstawanie nowotworu żołądka mają warunki środowiskowe takie jak żywienie, używki, wykonywany zawód. Do sprzyjających powstaniu raka pokarmów zalicza się wędzone ryby, mięso a także saletrę (konserwant dodawany do wędlin). Ale nie tylko dieta jest czynnikiem rakotwórczym, niemniej ważne jest obciążenie dziedziczne.

Rak żołądka - im wcześniej wykryty, tym większa szansa na wyleczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Rak żołądka rozwija się przez wiele lat - różnica wieku chorych, u których wykryto raka wczesnego i tych, u których rozpoznano już raka późnego, wynosi średnio 10 lat. Chorzy z wczesnym rakiem żołądka skarżą się na pobolewania w dołku podsercowym, na mdłości, odbijania, którym zwykle towarzyszy zgaga. Objawy te są mylne i rzadko kiedy prowadzą prostą drogą do prawidłowej diagnozy.

Rak żołądka - objawy są niejednoznaczne

Objawy raka żołądka są mało typowe. Te które budzą niepokój to bóle, krwotoki, wyniszczenie organizmu, często gorączka - zwykle świadczą już o zaawansowanej postaci raka żołądka. Wśród lekarzy krąży stwierdzenie, że rak żołądka rośnie szybko i że jest długo bezobjawowy, a wskutek tego jest niewykrywalny. Pacjenci często skarżą się na bóle w okolicy serca, mdłości niewiadomego pochodzenia, odbijania ze zgagą. I chudną. Do dalszych objawów raka żołądka należy charakterystyczna już na tym etapie utrata apetytu, wręcz wstręt do mięsa. Jeśli te objawy występują pojedynczo, są ciągle mało znamienne.

Diagnozowanie raka żołądka

Badanie rentgenowskie wykrywa zmiany zaawansowane: guzy i wrzody rakowe. Badanie endoskopowe w połączeniu z biopsją i cytologią daje szersze spektrum wykrycia zmian i rostrzyga wszelkie kwestie wątpliwe. Endoskopia wykrywa 4 zaawansowane typy nowotworowe żołądka: I - zmianę guzowatą, II - wrzód zewsząd dobrze ograniczony wyniosłym brzegiem, dobrze odgraniczający się od dalszej ściany żołądka, III - wrzód częściowo ograniczony, III - płaski rak włóknisty.

Leczenie raka żołądka

Nowotwór żołądka leczy się wyłącznie operacyjnie. Ani radioterapia, ani chemioterapia nie przynoszą pożądanych efektów. W przypadkach zaawansowanych robi się resekcję żołądka (zwykle to jedyna droga ratunku).

Ważne

Rak żołądka - choroba prawie nieuleczalna jest chorobą prognostycznie dobrą tylko pod warunkiem wczesnego wykrycia.