Brodawczaki piersi – przyczyny, objawy i leczenie

2015-03-13 7:28

Brodawczaki piersi to łagodny nowotwór piersi, czyli taki, który nie zagraża życiu kobiety. Jednak nie oznacza to, że nie jest potrzebna interwencja lekarska. W nielicznych przypadkach brodawczak może ulec zezłośliwieniu, dlatego należy go jak najszybciej usunąć. Jakie są przyczyny i objawy brodawczaka piersi? Na czym polega operacja?

Brodawczaki piersi – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Brodawczaki piersi to łagodny nowotwór piersi, który w nielicznych przypadkach może ulec zezłośliwieniu. Jakie są przyczyny i objawy brodawczaka piersi? Na czym polega operacja?

Spis treści

  1. Brodawczaki piersi - przyczyny
  2. Brodawczaki piersi - objawy
  3. Brodawczaki piersi - diagnoza
  4. Brodawczaki piersi - leczenie
  5. Obejrzyj wideo, by wiedzieć, jak wykonać samobadanie piersi

Brodawczak piersi, a konkretnie brodawczak wewnątrzprzewodowy piersi (łac. papilloma intraductale mammae) to łagodny nowotwór piersi, który dotyczy przewodów mlecznych. Łagodny nowotwór piersi to taki, który nie nacieka (nie wnika między komórki prawidłowej tkanki) i nie daje przerzutów do innych narządów, tzn. nie rozwija się także w narządach odległych od piersi.

Brodawczaki piersi - przyczyny

Nie są znane zarówno przyczyny, jak i czynniki ryzyka rozwoju brodawczaka piersi. Zauważono jedynie, że najczęściej diagnozuje się go u kobiet między 35. a 55. rokiem życia.

Za wyciek krwistej wydzieliny z brodawki sutkowej najczęściej odpowiada brodawczak piersi

Brodawczaki piersi - objawy

  • guzek

- najczęściej pojedynczy- mały (większość zmian ma średnicę nieprzekraczającą 1 cm)- zlokalizowany za brodawką sutka lub na obwodzie piersi. Z kolei brodawczaki mnogie (zbitki małych guzków) zwykle są zlokalizowane w przewodach położonych z dala od sutka

  • wyciek przezroczystej lub krwistej wydzieliny z sutka – samoistny, a także podczas próby ucisku sutka
  • wciągnięcie brodawki sutkowej (rzadko)

Należy jednak mieć na uwadze, że zmiany o niewielkich rozmiarach bywają niezauważalne.

CZYTAJ TEŻ >> Guz liściasty - łagodny nowotwór piersi

Ważne

Brodawczak piersi może ulec zezłośliwieniu

Brodawczak jest łagodną zmianą nowotworową, jednak istnieje ryzyko jej zezłośliwienia - na szczęście niewielkie. Jak wynika z badań, ryzyko jest większe w przypadku brodawczaków mnogich, czyli tych, które utworzyły się w kilku miejscach naraz. Najczęściej dotyczy to młodych kobiet. U tych w okresie menopauzy zwykle wykrywa się tylko pojedynczą zmianę.

Brodawczaki piersi - diagnoza

Lekarz wykonuje ultrasonografię (USG) lub mammografię piersi oraz galaktografię (MGR) - to badanie obrazowe, które wykonuje się po wprowadzeniu środka cieniującego do przewodu, z którego wydobywa się krwista wydzielina.

SPRAWDŹ >> USG czy MAMMOGRAFIA?

W niektórych ośrodkach można wykonać także duktoskopię, polegającą na wziernikowaniu dużych przewodów mlecznych.

Ponadto zleca się badanie cytologiczne wydzieliny z brodawki sutkowej.

Brodawczaki piersi - leczenie

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zajętego przez brodawczaka przewodu mlecznego wyprowadzającego.

WARTO WIEDZIEĆ >> Rak piersi - rodzaje. Leczenie zależy od rodzaju raka piersi

Potem fragmenty usuniętego nowotworu przesyła się do laboratorium do badania histopatologicznego, które wykluczy raka piersi (niekiedy przyczyną krwistej wydzieliny jest nowotwór złośliwy piersi). Jak wynika z badań, u jednej na 20 kobiet, które zauważyły u siebie krwistą wydzielinę z sutka, wykrywa się nowotwór złośliwy piersi.

To ci się przyda

Brodawczak piersi - ważna profilaktyka

Jak wykryć brodawczaka piersi jak najwcześniej? Należy regularnie wykonywać samobadanie piersi. Każda kobieta raz w miesiącu (w tym samym czasie cyklu miesięcznego) powinna dokładnie badać piersi i każdą niepokojącą zmianę zgłosić swojemu ginekologowi. Kobiety po 40. roku życia powinny także regularnie wykonywać USG piersi.

SPRAWDŹ >> Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Obejrzyj wideo, by wiedzieć, jak wykonać samobadanie piersi

Samobadanie piersi: instrukcja krok po kroku