Brak komórek kanału szyjki macicy w cytologii [Porada eksperta]

2016-01-23 19:34

Panie Doktorze, mam pytanie dotyczące wyniku cytologii. PAP grupa I. Bethesda AII z zastrzeżeniem, że nie stwierdza się komórek kanału szyjki macicy i BI. Mam 29 lat i nie współżyłam. Mam endometriozę i przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Wspomniany wynik dotyczy moich wszystkich dotychczasowych trzech badań cytologicznych. Wyniku czwartego badania jeszcze nie znam. Co oznacza brak komórek kanału szyjki macicy? Co powinnam zrobić? Bardzo zależy mi na pełnej wiarygodności moich cytologii. Proszę o odpowiedź.

Porada specjalisty ds. diagnostyki raka szyjki macicy
Autor: Getty Images

Brak obecności komórek kanału szyjki macicy na preparatach pacjentek niewspółżyjących może świadczyć o trudnościach w dostępie do kanału szyjki macicy. Naturalnym anatomicznym ograniczeniem jest obecność hymen. Biorąc pod uwagę niskie ryzyko infekcji wirusem HPV (przenoszony drogą płciową; jego przewlekła obecność w organizmie jest głównym powodem rozwoju raka szyjki macicy), zgodnie z zaleceniami badanie powinno być powtórzone za 12 miesięcy.

Uwaga: U kobiet współżyjących informacja o braku komórek kanału szyjki macicy/strefy przejściowej na preparacie może wskazywać na badanie niepełnowartościowe, gdyż najczęściej do transformacji nowotworowej dochodzi w tzw. strefie przejściowej (miejsce, w którym komórki nabłonka gruczołowego kanału szyjki macicy ulegają przekształceniu w nabłonek płaski, który wyściela tarczę szyjki). Prawdopodobieństwo stwierdzenia komórek kanału szyjki macicy na preparacie można zwiększyć poprzez wykonanie cytologii na podłożu płynnym (cienkowarstwowej, LBC), w której 100% pobranych od pacjentki komórek jest przekazywana do laboratorium. W przypadku cytologii konwencjonalnej na preparat przenoszonych jest ich mniej niż 10%.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. biol. Paweł Weber

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2010 roku piastuje w firmie Becton Dickinson (BD) stanowisko specjalisty na Europę Centralno-Wschodnią ds. nowoczesnych metod diagnostyki Woman Health & Cancer. Prowadził wykłady z zakresu diagnostyki raka szyjki macicy dla studentów WUM, położnych, uczestników konferencji Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Polskiego Towarzystwa Patologów.