Gdy OCZY PIEKĄ, SWĘDZĄ i SZCZYPIĄ, ulgę przyniosą sztuczne łzy

2012-01-26 11:00

Pieczenie, swędzenie czy tzw. piasek pod powiekami to dolegliwości, na które skarżą się osoby nadwerężające wzrok. Ulgę przynoszą krople do oczu, popularnie nazywane sztucznymi łzami. Jak je wybrać i aplikować?

Gdy OCZY PIEKĄ, SWĘDZĄ i SZCZYPIĄ, ulgę przyniosą sztuczne łzy
Autor: GettyImages Ulgę przynoszą krople do oczu, popularnie nazywane sztucznymi łzami

Spis treści

  1. Problem z oczami? Najpierw do lekarza
  2. Jak aplikować krople typu sztuczne łzy
  3. Wybielaniu oczu stanowcze nie
Gadaj Zdrów: Monika zaczęła tracić wzrok jako dziecko: “Od państwa dostaję 100 zł na laskę”

Naturalne wydzielanie łez zależy od wielu czynników - pory dnia, emocji, pogody, zanieczyszczenia powietrza itd. Łzy mają 3 warstwy, na które składają się lipidy, woda i mucyna.

Lipidy, czyli tłuszcze, znajdują się na zewnątrz i chronią gałkę oczną przed wysychaniem - "ucieczką" wody, która tworzy warstwę środkową.

Najbliżej oka znajduje się warstwa substancji mucynowej, zapewniającej utrzymywanie się łez na powierzchni gałki ocznej. Głównym zadaniem łez jest nawilżanie, oczyszczanie oraz ochrona rogówki i spojówki przed bakteriami.

Tego samego oczekujemy od sztucznych łez. Ich głównym składnikiem są półpłynne żele oparte na metylocelulozie lub kwasie hialuronowym. Sztuczne łzy sprzedawane są bez recepty. To jedyne preparaty do oczu, które można stosować bez ograniczeń.

Problem z oczami? Najpierw do lekarza

Każde krople do oczu mogą uczulać. Dlatego o doborze nawet tak bezpiecznego preparatu jak sztuczne łzy lepiej porozmawiać z okulistą.

Alergiczną reakcję organizmu najczęściej wywołuje substancja konserwująca.

Jeżeli zareagujemy uczuleniem na zastosowane krople do oczu, warto zapisać ich nazwę i już nie używać ich w przyszłości. To ważne, ponieważ każda następna reakcja uczuleniowa będzie silniejsza od poprzedniej. Może wówczas wystąpić bardzo silny obrzęk powiek, łzawienie, światłowstręt, ból oczu.

Gdy dojdzie do takiej nasilonej reakcji alergicznej, konieczne może być nie tylko odstawienie szkodliwego preparatu - niekiedy trzeba także podać ogólne leki odczulające.

Oczy przed komputerem

  • Po każdej godzinie pracy przed monitorem rób chociaż 5-minutowe przerwy, żeby oczy mogły odpocząć. Przez chwilę szybko pomrugaj powiekami - poprawisz nawilżenie gałki ocznej, która wysycha, gdy nieruchomym wzrokiem wpatrujesz się w ekran. Spójrz gdzieś w dal, najlepiej na zieleń za oknem, na chwilę zaciśnij powieki, znów spójrz przez okno. Przenoś wzrok z przedmiotów znajdujących się blisko na te, które są położone w znacznej odległości.
  • Dbaj o to, by powietrze w pomieszczeniu, w którym pracujesz, miało prawidłową wilgotność.
  • Gdy czujesz, że oczy są zmęczone, na chwilę zasłoń je dłońmi, nie dotykając powiek, i patrz w ciemność.
  • Zastosuj "jogę dla oczu". Nie poruszając głową, przenieś wzrok w górę, w dół, następnie w lewo i w prawo, potem w górny lewy róg monitora i w jego górny prawy róg, w dolny lewy róg i w dolny prawy.
  • Na koniec "narysuj" oczami koła – raz w jedną, raz w drugą stronę.
  • W każdą dłoń weź długopis, wyprostuj ręce przed sobą i rozsuń je na szerokość ok. 40 cm. Powoli zbliżaj obie ręce do twarzy, przenosząc wzrok z jednego długopisu na drugi. Następnie znowu wyprostuj ręce i tylko jedną przysuwaj do oczu, patrząc przy tym raz na jeden, raz na drugi długopis.

Jak aplikować krople typu sztuczne łzy

Sztuczne łzy można zakraplać nawet kilka razy dziennie, najlepiej do worka spojówkowego. Osoby, które tego nie lubią, mogą nanosić krople na zamknięte powieki.

Porcję leku umieszcza się wtedy w zagłębieniu przy nosie. Po otwarciu oczu lek wpłynie do oka.

Jeżeli sami aplikujemy sobie krople, należy odchylić dolną powiekę, zapuścić krople, następnie ucisnąć palcem kącik oka, tuż przy nosie (wtedy blokuje się odpływanie łez), a krople zamiast spływać do nosa, dłużej pozostaną na oku, co korzystnie wpłynie na ich wchłanianie.

Wybielaniu oczu stanowcze nie

Na szczęście do lamusa odchodzą krople, których powszechnie używano na zmęczone oczy. Ten rodzaj preparatów miał zwężać naczynia krwionośne, czyli likwidować zaczerwienienia gałki ocznej.

Okazało się jednak, że częste stosowanie takich kropli szkodzi. Gwałtowne zwężanie naczyń krwionośnych powodowało, że naczynia nie przepuszczały potrzebnej porcji krwi, gałka oczna była coraz gorzej ukrwiona i odżywiona. Skutkiem działania kropli były trudne do wyleczenia schorzenia oczu.

Obecnie problem zmęczonych oczu (z medycznego punktu widzenia) pojawia się coraz rzadziej. Sprawił to postęp techniki, bezpieczne ekrany monitorów i telewizorów, powszechne noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Jeśli długo siedzimy przed ekranem monitora lub w inny sposób przemęczamy wzrok, należy dbać o higienę pracy, zachowywać właściwą odległość od ekranu, gimnastykować oczy w czasie pracy, nawilżać powietrze w pokoju, a w razie potrzeby wspomagać oczy sztucznymi łzami.

    miesięcznik "Zdrowie"